Jump to content

Photo
- - - - -

Za neka dobra, dobra, dobra stara vremena

• Please log in to reply
923 replies to this topic

#316 daba 67

daba 67
  • Members
  • 12,256 posts

Posted 01 May 2010 - 12:46

Ima jedna utakmica meni veoma draga 1/2 kupa 89-90 zvezda -partizan 1-0 strelac pancev.
Zvezda celu utakmicu bolja napada ali nece lopta u gol pa nece,pocinje drugo poluvreme i negde oko 60 minuta prava provala oblaka kisa kao iz kabla,verujte mi niko sa severa se ne pomera ide pesma ali bukvalno zadnjih 30 minuta ne stajemo ni jedne sekunde prekida,goli mokri ali pesma ide i to u zivotu sam tada video i nikada vise.
Nasa pesma ih je toliko nosila da su oni tih zadnjih trideset minuta igrali kao u transu pancev dao gol i bilo je jos jedno pet sest stopostotnih prilika,ali niko sa severa se nije pomerio pod krov da ne bi kisnuo svi bukvalno gde su bili tu su i ostali i prkosili kisi.
U revansu na stadionu jna je bilo 3-2 za nas i finalu smo tukli hajduk 1-0.
Zaista utakmica a posebno navijanje za pamcenje

igralo se zadnje kolo jesenjeg dela prvenstva i zadnja utakmica Darka Kovacevica u zvezdinom dresu napredak-zvezda 0-1 stadion mladosti pod bagdalom ,kovacevic strelac jedinog gola ,ostalo jos nekih pet sest minuta do kraja aj jedan igrac napretka se zagrevao dobrih 20-25 minuta tu ispred nas kod severne tribine,i dva minuta pred kraj zove ga trener da udje u igru a mi sa tribine dobacujemo nes lusaj budalu vidis da te zajebava 25 minuta te ne ubacuje u igru i sad hoce zadnji minut da te zajebava.
Decko popizdeo na trenera ode do klupe odbrusi mu nesto i ode u svlacionicu.
Ali stvarno ne mogu ni da shbvatim da nekog teras da se zagreva 25 minuta i ubacujes ga minut pred kraj.
A takodje ja mislim da je bila 2000-2001 ako gresim neka me poaro ispravi isto je gostovala zvezda u krusevcu a mi okupirali ceo grad zakrcili saobracaj duz cele glavne ulice na obe trake citava kolona zvezdinih navijaca isla kroz centar ka stadionu,nikakvih nereda samo pesma i naravno pobeda nase zvezde.

Jedan od retkih derbija na kojima nisam bio je kada je lukic dao gol u zadnjoj minuti na nasem stadionu protiv partizana.
Slusam ja radio prenos nerviram se a prenosi davez marko markovic.
I ide njegov biser otprilike ovako korner za c.zvezdu loptu uzima savicevic i 1-0 za partizan.
Ja popizdeo poceo da sutiram stvari oko sebe psujem derem se nerviram se psujem savicevica konja kako je uspeo da izgubi loptu i stvori kontru partizanu da daju gol,jer budala na radiju pustio slavlje navijaca i nista ne prica dobrih dva tri minuta zivot mi je skratio.
Tek kasnije budala kada se ponovo ukljucila u prenos vice dao lukic dao gol ja sad stao u cudu niti da se radujem niti da tugujem,kad on budala natenane opsao akciju ja skaci vristi od srece i rekao sam tad makar sa jednom nogom na derbije a ne da me marko markovic skracuje zivot za po dest godina.

Secam se to je bilo 78 ili 79 kada me cale (ince on je navijao za partizan nudio mi sta god pozelim u zivotu da mi kupi da predjem da navijam za partizan,ali sto bi rekao bora corba bezuspesno lecen,nije bilo toga na svetu da bih ja pristao)Dzajic se vratio iz Baskije da odigra zadnju sezonu u zvezdi i da se oprosti od aktivnog igranja,i zvezda gostuje u kosovskoj mitrovici tada je Trepca igrala prvu ligu i ajde on da me vodi da gledam, esad u to vreme je na tim utakmicama dole u Pristini,mitrovici i drugim mestima 99% dolazili su albanci na utakmice,on mi kupi zastavicu trepce i kaze ti u sebi navijaj za zvezdu a ovako da ne dobijemo batine satro kao za trepcu.
Isad da bih vam bolje ilustrovao mi smo se na;llazili na tribini iza gola kao sad na severu na primer,drugo poluvreme i dzaja iz mrtvog ugla sa leve strane da gol Mutibaricu(reprezentativni golman nase stare zemlje)bukvalno ispred nas se to dogadja,ja jebes batine jebes zivot skaci raduj se vristi ma sta nisam radio,srecom nismo dobili batine.
Za stoti derbi ja napravim zastavu 100 metara dugacku i 90 cm siroku 50 metara plava 50 metara crvena donesemo je ma marakani rasirimo je na atletsku stazu na zapadu ali vetra neki duvao i sve je skupljao u kolut, i sta cemo mi je duzinom jedno vreme rasirimo na sever,cak se na nekim izvestajima i videla.
Kasnije sam je prepravio i napravio samo od crvene setalicu 10 metara sa 4 ipo i donosio je protiv selte je bila na jugu setala po tribini.

Spomenuo si ekeren secam se ko danas pada kisa u zivotu nisam video toliko kise da je palo.mi ispali i sad idemo sa stadiona ka stanici i od autokomande do slavije idemo polako ono vec mokri skroz naskroz pevamo i nestajemo prkosimo i porazu i bogu i kisi svima zivima kad naletimo na dbva pandura oni valjda popizdeli sto moraju da rade po kisi pa nas ucutkuju a mi jos vise pevaj drali smo se iz sveg mozga sve do stanice.

1991 24 april zvezda -bajern ja bukvalno u srcu severa u visini precke,pre toga smo uneli 25000balona crvenih i belih u ogromnim kutijama i 160 baklji da se upale tacno u osam sati uvece ceo stadion da gori,tako je i bilo slika koja mi je i dan danas pred ocima nesto neverovatno.
Kada je pao gol u 90 minutu to vam ne mogu opisati grljenje ljubljenje valjanje po tribini od srece,kasnije smo uleteli na teren trava mi je brzo uvenula ali i dan danas imam suvenir mrezicu sa severnog gola koju ne bih prodao niza kakve pare ovoga sveta.
Moja majka mi je pricakla da kada je gledala na televiziji kada je pao gol pomislila je ovaj je garant umro sad ga vozi hitna pomoc negde u bolnici,inace i ona je bila partizanovac ali zbog mene su voleli zvezda da pobedi uvek jebiga ljubav je nepobediva ali ona prava istinska.
Vracamo se kuci vozom i sad se zezamo sa masinovodjom da nas vozom odmah vozi za bari da ne gubimo vreme.

A da ne pricam po gradskim autobusima kad se vracamo sa utakmice i tada su jos bili kondukteri i bila je devojka jedna mlada i lepa kondukter i mise sa njom salili pitali ako je se zove aona nece da kaze i smeska se,slucajno saznamo od sofera posto je pozvao po imenu, i sad nastaje urnebes u autobusu i krece pesma sa sloganom njeno ime i kako je mi volimo.
Izlazimo iz autobusa i niko ne ide svi stojimo na stanici skacemo i pevamo izjavljujemo joj ljubav a sofer mangup stoji i ece da krene kao nesto nece autobis da se pokrene.
Kazem stara dobra vremena.

Ako neko jos moze da iznosi svoje dozivljaje lepo je evocirati ovako uspomene.

#317 daba 67

daba 67
  • Members
  • 12,256 posts

Posted 01 May 2010 - 12:49

Kako si se njega setio...moji prvi odlasci na Marakanu su bili vezani za dedinu sezonsku kartu, a moj deda je imao mesto 2 reda od Mikice...kao klincu koji nije krenuo ni u skolu, tada mi je Mikicino ponasanje bilo strasno cudno i pok.deda je imao velike probleme da mi objasni zasto se taj covek po hladnoci skida go do pojasa! :D

Mikica madjar je zvezdina navijacka legenda sa zapada,svi stariji navijaci i simpatizeri zvezdini znaju za mikicu.
Kako ja znam nazalost mikica nije vise medju nama preminuo je sad mislim da ima mozda deset i vise godina ali njegov ritual na marakani je neprevazidjen,covek je bio atrakcija ali nikada da ja znam nije bi nasilan pravio je sebi cef i uveseljavao druge.
Ali iznad svega toga bio je veliki zvezdas.
:ph34r: :) :D :D :D

#318 G.Muresan

G.Muresan
  • Members
  • 383 posts

Posted 01 May 2010 - 12:53

Meni nekako u pamcenju ostaje derbi iz septembra 1991. Igrano na JNA,bilo 2:2,pa zvezda dobila na cuvene Miljanove penale.
Ja bio u vojsci u Skoplju i pobegnem i zapucam u BG na derbi,odgledam utakmicu i nazad za Skoplje. Ni kuci nisam otisao.
Mladost-ludost.

#319 daba 67

daba 67
  • Members
  • 12,256 posts

Posted 01 May 2010 - 12:59

Stadioni

U vrijeme Jugoslavije svi istinski zaljubljenici u nogomet s nestrpljenjem su čekali mjesec kolovoz, kada je svake sezone počinjalo prvenstvo Jugoslavije u nogometu, ili tako zvana prva savezna nogometna liga.

Igralo se na stadionima širom zemlje; utakmice su se pratile putem radijskih prijenosa, a izveštaji sa utakmica emitovani su kasno naveće u sportskom pregledu.

Najviše pažnje privlačili su stadioni velike četvorke: Zvezdina Marakana za 100 000 posjetitelja, Dinamov Maksimir, stadion Partizana ili stadion JNA u Beogradu i ljepotica na ovim prostorima, splitski Poljud. Među najveće i najlepše može se svrstati i opimpijski stadion Koševo u Sarajevu, dok je drugi sarajevski prvoligaš Željezničar igrao na Grbavici. Ostali stadioni na kojima su se redovito igrale prvoligaške utakmice su Čair u Nišu, gradski stadioni u Skoplju i Prištini, stadion Vojvodine u Novom Sadu, Budučnosti u Podgorici, Bilino polje u Zenici, stadion Pod Bijelim bregom u Mostaru, Gradski vrt u Osijeku, Tušanj u Tuzli, Kantrida na Rijeci... i Centralni stadion za Bežigradom, nekad ponos Olimpije, a danas sramota za cijelu Ljubljanu i Sloveniju, od kojeg će uskoro ostati još samo objekat spomenske vrijednosti.

Nažalost, s raspadom bivše države izgubila se i kvaliteta koja se godinama stvarala, a u novo formiranim državnim ligama klubovi teško postižu rezultat, koji bi jim donio neki veći uspijeh u Evropi.

stadion Buducnosti iz Podgorice (Titograda) se zove Stadion pod Goricom (ili Gradski stadion, svejedno). Znam jos i ime stadiona OFK Beograda (Karaburma), pa je tu i Gradski stadion u Zemunu (FK Zemun), FK Spartak igra na Gradskom stadionu u Subotici. I stadion Borca iz Banja Luke se zvao, cini mi se, isto Gradski stadion. Ako jos ko zna imena stadiona po SFRJ neka dopise (ili ispravi, ako smo stogod pogrijesili).

KARADJORDJEV PARK u Zrenjaninu

Stadion Banjica ( FK Rad), Stadion Ljudski vrt (Nk Maribor)

Vardar (Skoplje) - gradski stadion, Sutjeska (Nikšić) - stadion kraj Bistrice, Dinamo (Vinkovci) - stadion Mladosti, a evo i imena nekoliko stadiona klubova u tadašnjoj Drugoj ligi zapad:
Novi Sad - stadion na Detelinari, Leotar - stadion u Policama, GOŠK Jug - stadion Lapad, Kikinda - gradski stadion, Sloga (Doboj) - stadion Luke, Iskra (Bugojno) - stadion na Hendeku, kasnije se izgradio novi gradski stadion, itd.,itd.

Bilino polje-stadion celika u Zenici,konacno dovrsen 1993 u maju kada je odigrana utakmica sa C.zvezdom a koji su bili i kumovi prilikom otvaranja novog stadiona,medjutim u svemu tome postoji i jedan kuriozitet,a to je da se na tom stadionu vec ranije u oktobru 1992.odigrala finalna utakmica u SE-kup-u izmedju celika i slavne fiorentine,pobjeda celika 1:0
Stadion je projektovan za 30000 gledalaca bez sjedalica,sada oko 22000 sa sjedalicama.U vrijeme otvaranja taj stadion je imao nocnu rasvjetu najjacu na svijetu,gradjen bez atletske piste engleskog tipa za visoki ugodjaj pri gledanju utakmica.Teren sa do tada nevidjenim sistemom drenaze,bilo je u projektu i grijanje kompletnog terena u zimskim uslovima ali se od toga odustalu u zadnji momenat.Ukratko bio je to najmoderniji stadion na svijetu u ono vrijeme uz bok olimpijskom stadionu u Minhenu.

Moram pripomenuti i poseban ugodjaj pri gledanju utakmica stadion Napretka u Krusevcu,naj ruzniji onaj Tusanj u Tuzli.

Ma pravi stadion "Čelika" je legendarna BLATUŠA!
Prelaskom na moderno "Bilino Polje" nestalo je pravog nogometa (fudbala)!

#320 daba 67

daba 67
  • Members
  • 12,256 posts

Posted 01 May 2010 - 13:00

Meni nekako u pamcenju ostaje derbi iz septembra 1991. Igrano na JNA,bilo 2:2,pa zvezda dobila na cuvene Miljanove penale.
Ja bio u vojsci u Skoplju i pobegnem i zapucam u BG na derbi,odgledam utakmicu i nazad za Skoplje. Ni kuci nisam otisao.
Mladost-ludost.

Ljubav za respekt a ne mladost ludost. :ph34r: :) :D

#321 Asterion

Asterion
  • Members
  • 2,691 posts

Posted 01 May 2010 - 13:04

Vilfan priča o iganju protiv Partizana u Beogradu, pokrivao ga je Boban Petrović...
Youtube Video ->Original Video

#322 Asterion

Asterion
  • Members
  • 2,691 posts

Posted 01 May 2010 - 13:12

Toni Kukoč gost u emisiji Nedeljeom u dva...

#323 Asterion

Asterion
  • Members
  • 2,691 posts

Posted 01 May 2010 - 13:22

Kukoč i Radja intervju, Bora Stanković, Duda Ivković (1989)...Divac :ph34r:

#324 daba 67

daba 67
  • Members
  • 12,256 posts

Posted 01 May 2010 - 13:26

Toni je bio i ostao istinska kosarkaska legenda,takvog coveka ne mozed da ne volis.

#325 Asterion

Asterion
  • Members
  • 2,691 posts

Posted 01 May 2010 - 13:27

#326 Oddball

Oddball
  • Members
  • 42,101 posts

Posted 01 May 2010 - 13:29

Jel se seća neko svetskog prvenstva u košarci '86 kad gubimo utakmicu od SSSR-a a vodili 45 s pre kraja devet razlike...

#327 bekrinjo

bekrinjo
  • Members
  • 17,998 posts

Posted 01 May 2010 - 14:00

Hvala vam dobri ljudi na ovom topicu,prosto sam se najezio!
Mlad sam(25 godina) tako da se ne secam stare Juge kao vi,sa uzivanjem sam iscitao sve sto se ispisali...
Jos kad bi neko napisao nesto vise o rukometu,odbojci-verujem da i tu ima dosta anegdota.

#328 daba 67

daba 67
  • Members
  • 12,256 posts

Posted 01 May 2010 - 14:43

NADIMCI SPORTAŠA

Robi-Robert Prosinečki
Piksi-Dragan Stojković
Peđa-Predrag Mijatović
Ćiro-Miroslav Blažević
Praja-Dražen Dalipagić
Pižon-Vladimir Petrović
Džaja-Dragan Džajić
Šeki-Dragoslav Šekularac
Uške-Nebojša Vučićević
Mlinka-Marko Mlinarić
Švabo,Štraus sa Grbavice-Ivica Osim
Moka-Zoran Slavnić
Toza-Todor Veselinović
Meša-Mehmed Baždarević
Iko-Ivan Buljan
Čik-Zlatko Čajkovski
Štef-Stjepan Bobek
Baka-Blaž Slišković
Boba-Slobodan Živojinović
Princ sa Neretve-Dušan Bajević
BMW-tandem Bajević-Marić-Vladić
Rođeni-FK Velež
Đetići-FK Budućnost
Bili-NK Hajduk
Željo-FK Željezničar
Cibosi,Vukovi s Tuškanca-KK Cibona
Zmajčeki-NK/KK Olimpija
Dule Savić-Dušan Savić
Parni valjak-FK/KK Partizan
Stina-Željko Stinčić
Špaco-Stanko Poklepović
Hase-Hasim Ferhatović
Kindže – Mirza Delibašić
Real sa Nišave – FK Radnički Niš
Kobra sa Vardara – Darko Pančev
Građevinari – FK Rad
Romantičari sa Karaburme – OFK Beograd
Moca – Momčilo Vukotić
Piva – Slobodan Ivković
Duda – Dušan Ivković
Profesor – Aleksandar Nikolić
Kapetan – Dražen Petrović
Pink Panter – Toni Kukoč
Genije – Dejan Savićević
Dika – Aleksandar Stojanović
Škija – Josip Katalinski
Modri – NK Dinamo Zagreb
Golubovi – FK Spartak Subotica
Žapci – VK Mladost Zagreb
Kari – Svetislav Pešić
Žoc – Željko Obradović
Duci – Ljubodrag Simonović
Kaponja – Dragan Kapičić
Čarapani-FK Napredak Kruševac
Kanarinci-FK Novi Sad
Bombarder s Kvarnera-Mladen Mladenović
Lane sa Korane-Boro Cvetković
Medvjedi-HK Medvešćak
Gospari-VK Jug
Bajdo-Bernard Vukas
Plavi-Jugoslavija
Vatreni,Kockasti-Hrvatska
Gaučosi-Argentina
Zbornaja-SSSR(Rusija)
Furija(Španjolska)
Trikolori-Francuska
Azuri-Italija
Elf-Njemačka
Karaoke-Brazil
Gordi Albion-Engleska
Laka konjica-Mađarska
Čava-Zoran Dimitrijević
Muto-Damir Desnica(Rijeka)
Minta-Milan Ružić(Rijeka)
Spaske-Dragutin Spasojević(najtrofejniji trener Rijeke)
Štrklja-Miloš Hrstić(Rijeka).
PAPE-Safet Sušić
Kića - Dragan Kićanović
Rašo - Ratko Radovanović
Varaja - Žarko Varajić
Bleki - Vladislav Bogićević
Fića - Edin Bahtić
Žvaka - Mirsad Baljić
Meša - Mehmed Baždarević
Dejo - Dejan Savićević
Vaha - Vahid Halilhodžić
Tare, Taramba - Vladimir Skočajić
Fako - Fahrudin Abdičević
Potkrala mi se mala greška pa odmah i ispravka: nadimak Edina Bahtića nije Fića, kako bi bilo u ekavskom govornom području, nego: FIĆO.
Panter Panta - Dragan Pantelić
Smaja - Admir Smajić
Studenti - KK Bosna Sarajevo
Aco Trica - Aleksandar Petrović
Tonko - Anto Miročević
Raza - Razija Mujanović
Ceca - Svetlana Kitić
Voša - FK Vojvodina Novi Sad
Poli - Goran Bojanić
Rato - Ratomir Tvrdić
Žućko - Radivoj Korać
Antara - Radomir Antić
Bjeka -Nenad Bjeković
Zeka - Žarko Zečević
Hase-Asim Ferhatović
Krešo-Krešimir Ćosić
Saša-Aleksandar Đorđević
Pauk-Toni Kukoč
Zec-Goran Ivanišević
Sani-Slobodan Santrać
Zeko-Velimir Zajec
Kule-Miodrag Kustudić
Veliki Vladimir-Vladimir Beara
Ico-Ivan Hitrec
Cico-Zlatko Kranjčar
Vermez-Vladimir Vermezović
Mišo-Ademir Smajlović
Joško-Josip Skoblar
Šole-Milutin Šoškić
Conja-Florijan Matekalo
Trifke(?)-ovo nisam siguran jeli riječ o nogometašu Partizana Trifunoviću ili nekom drugom-ispravite me.
Neno-Nenad Gračan
Žile-Zvonko Živković
Barba Luka-Luka Kaliterna
Bepo-Josip Giergja
"Nosonja" su zvali N. Zorkica a J. Djerdju - "Pino".
Sulejman Halilovic ( D. Vinkovci ) posle dolaska u Zvezdu , postao je "Sasa" !
Najbolji sastav Dinama svih vremena (osvajač Kupa velesajamskih gradova 1967.):
Žoga - Zlatko Škorić
Maneken- Branko Gračanin
Brna - Marijan Brnčić
Rudač - Rudolf Belin
Mladen - Mladen Ramljak (bez nadimka)
Šiljo - Filip Blašković
Čera - Marijan Čerček
Pirija - Denijal Pirić
Zambi - Slaven Zambata
Guco - Josip Gucmirtl
Kraso - Krasnodar Rora

Igrali su još:
Štef - Stjepan Lamza
Mesko - Zlatko Mesić
Grga - Nadimak mog komsije Luke Grgica sa 3. sprata.
... Grebici - sve sportske ekipe iz Cacka , pitaj Boga zasto ...!?
Čole-Halil -Halilović Sulejman
Aleksandar Trifunovic iz Partizana je imao nadimak Aca - Vinjak
Hatuna-Jusuf Hatunic
Kuna-Resad Kunovac
Kigen sa Karaburme-Bojan Krkic
Gajica-Borislav Djurovic
Sani-Slobodan Santrac
Paja leptir-Pavle Grubjesic
Snjesko-Snjezan Cerin
Cico-Zlatko Kranjcar
Zeko-Velimir Zajec
Baka-Blaz Sliskovic
Pape-Safet Susic
Sasa-Predrag Danilovic
Palja-Zarko Paspalj
Grba-Goran Grbovic
Sveti Sava-Milenko Savovic
Duci-Ljubodrag Simonovic
Vukodlak-Andro Knego
Struja-Zeljko Lukajic
Decec-Zoran Cutura
Pekmen-Nikola Pekovic
Sajo-Obrad Sarancic
Gedza-Marko Ivanovic
Misko-Miodrag Maric
Cape-Momir Rnic
Ceca-Svetlana Kitic

Edited by daba 67, 01 May 2010 - 14:58.

#329 daba 67

daba 67
  • Members
  • 12,256 posts

Posted 01 May 2010 - 14:45

NAJBOLJI STRIJELCI PRVENSTAVA 1947-1991

1946/47:Velfl(Dinamo) 28
1947/48:Velfl(Dinamo) 22
1948/49:Matošić(Hajduk) 17
1950: Valok(Partizan) 17
1951:Tomašević(C.zvezda) 16
1952:Jocić(BSK) 13
1952/53:Živanović(C.zv.) 17
1953/54:Bobek(Partizan) 21
1954/55:Marković(BSK) 20
Tomašević(C.zv.) 20
Vukas(Hajduk) 20
1955/56:Mujić(Velež) 21
Ognjanov(C.zv.) 21
Veselinović(Voj) 21
1956/57:Veselinović(Voj) 28
1957/58:Veselinović(Voj) 19
1958/59:Kostić(C.zvezda) 25
1959/60:Kostić(C.zvezda) 19
1960/61:Prljinčević(RdBg)16
Veselinović(Voj) 16
1961/62:Jerković(Dinamo) 16
1962/63:Smajlović(Želj) 18
1963/64:Ferhatović(Sar) 19
1964/65:Dračić(Zagreb) 23
1965/66:Nadoveza(Hajduk) 21
1966/67:Hasanagić(Part) 18
1967/68:Santrač(OFK.BG) 22
1968/69:Lazarević(C.Zv.) 22
1969/70:Santrač(OFK.BG) 20
Bajević(Velež) 20
1970/71:Nadoveza(Hajduk) 20
Janković(Želj) 20
1971/72:Santrač(OFK.BG) 33
1972/73:Santrač(OFK.BG) 25
Lazarević(C.zv.) 25
1973.74:Popivida(Olimp.) 17
1974/75:Savić(C.zv.) 20
Đorđević(Part.) 20
1975/76:Bjeković(Part.) 24
1976/77:Filipović(C.zv.) 21
1977/78:Savić(Sarajevo) 21
1978/79:Savić(C.zvezda) 24
1979/80:Sušić(Sarajevo) 17
D.Kostić(Napr.) 17
1980/81:Radović(Rijeka) 20
1981/82:Cerin(Dinamo) 19
1982/83:Halilović(C.zv.) 18
1983/84:Pančev(Vardar) 19
1984/85:Zl.Vujović(Hajd.)25
1985/86:Čop(Dinamo VK) 20
1986/87:Mihajlović(Želj.)23
1987/88:Milinković(Rad) 16
1988/89:Šuker(Osijek) 18
1989/90:Pančev(C.zvezda) 25
1990/91:Pančev(C.zvezda) 34

#330 daba 67

daba 67
  • Members
  • 12,256 posts

Posted 01 May 2010 - 14:50

Metaloplastika Sabac

Najbolja sportska ekipa ikada okupljena na jugoslovenskim prostorima - Basic, Isakovic, Vujovic, Vukovic, Portner, Mrkonja, Portner, Kuzmanovski, Karanovic, Rasic... Sredinom osamdesetih su gazili sve evropske timove sa 5-6 golova razlike, Basic je branio nemoguce suteve iz igre, Karanovic sedmerce kao od sale, a Isakovic je do ludila dovodio protivnicke odbrane svojim upadima sa krila. Jos pamtim onaj sedmerac u kojem je "zavrnuo"loptu oko protivnickog golmana. Vujovi, Portner i Kuzmanovski su imali topovski sut koji se nije branio, a Vujovic je vodio divosvku borbu na pivotu.

NAJPRE TROFEJI METALOPLASTIKE NA DOMAĆOJ TJ S F R J SCENI :

PRVACI DRŽAVE
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988

OSVAJAČI KUPA SFRJ
1980 (njihov prvi trofej!)
1983
1984
1985
1986

A EVO I REZULTATA TJ DOSTIGNUĆA ŠAPČANA U EVROPSKIM KUPOVIMA :

1981 KUP KUPOVA , STIŽU
DO 1 / 2 FINALA GDE NESREĆNO ISPADAJU OD EMPORA IZ ROŠTOKA ( ISTOČNA NEMAČKA ) JER U PRVOJ UTAKMICI U ŠAPCU POBEĐUJU SA 6 GOLOVA RAZLIKE - 17:11 , DOK U ROŠTOKU GUBE SA 7 RAZLIKE - BILO JE 23:16 ZA EMPOR.

1983 KUP PRVAKA , OPET STIŽU DO 1 / 2 FINALA GDE PONOVO DOSTA NESREĆNO BIVAJU SLABIJI OD SOVJETSKOG PRVAKA CSKA IZ MOSKVE ; NAIME U ŠAPCU POBEĐUJE METALOPLASTIKA SA 23:17 ALI U MOSKVI CSKA SA 25:16 .

1984 KUP PRVAKA , FINALISTI TJ DRUGI U EVROPI ! ALI ZASLUŽILI SU VEĆ TADA DA BUDU I PRVACI EVROPE ! U FINALU HIČKOKOVSKA DRAMA ! PROTIVNICI SU DUKLA IZ PRAGA I METALOPLASTIKA . PRVA UTAKMICA IGRA SE U PRAGU . METALOPLASTIKA VODI SA GOLOM - DVA RAZLIKE TOKOM OGROMNOG DELA UTAKMICE DA BI U POSLEDNJIH NEKOLIKO MINUTA DOŠLO DO SKORO NEOBJAŠNJIVOG PREOKRETA PA DUKLA POBEĐUJE SA 21:17.
U ŠAPCU , U JEDNOJ DO TADA NEZABELEŽENOJ ATMOSFERI U DVORANI "ZORKA" , METALOPLASTIKA DOČEKUJE ČEHOSLOVAKE SA VELIKIM NADANJIMA I OČEKIVANJIMA , ALI NIJE BILO DOVOLJNO SPORTSKE SREĆE NI OVOG PUTA ! VELIKI PSIHOLOŠKI PRITISAK KOJI SE OČIGLEDNO JAVIO KOD ŠAPČANA SPUTAO IH JE U OSVAJANJU TIULE EVROPSKOG PRVAKA . NAIME , I OVA UTAKMICA SE ZAVRŠILA REZULTATOM 21:17 ALI ZA METALOPLASTIKU PA SU O PRVAKU EVROPE ODLUČIVALI (PRVI I JEDINI PUT ) - SEDMERCI !

DUKLA JE BILA SREĆNIJA I OSVOJILA PEHAR .

1985 , KUP PRVAKA - - ŠAPČANI SU , NAJZAD NAJZAD , PRVACI EVROPE !!!
U JEDNOJ BRILJANTNOJ SERIJI POBEDA STIŽU DO FINALA , GDE SU OČEKIVALI PONOVO DUKLU IZ PRAGA DA JOJ VRATE "MILO ZA DRAGO" IZ PRETHODNE SEZONE . ALI , ATLETIKO IZ MADRIDA U 1 / 2 FINALU BIVA BOLJI OD ČEHOSLOVAKA I ULAZI U FINALE .

PRVA UTAKMICA IGRA SE U ŠAPCU ! PONOVO VIŠE NEGO PREPUNA DVORANA ALI I OPET NEŠTO MALO NAPETIJA I NERVOZNIJA IGRA METALOPLASTIKE KOJA IM IPAK DONOSI SASVIM SOLIDNIH 7 GOLOVA PREDNOSTI - - BILO JE 19:12 .
A ONDA PRAVA RAPSODIJA METALOPLASTIKE U MADRIDU .
U ZNATNO RASTEREĆENIJOJ IGRI ŠAPČANI SU SE BUKVALNO POIGRAVALI SA ŠPANCIMA I DEKLASIRALI IH SA ČAK 30:20.

1986 , KUP PRVAKA -- METALOPLASTIKA JE JOŠ JEDNOM PRVAK EVROPE !!!
DO FINALA ŠAPČANI SU DOŽIVELI SAMO JEDAN PORAZ I TO U BUKUREŠTU OD STEAUE SA DVA GOLA RAZLIKE -- BILO JE 24:22 ALI JE U REVANŠU U ŠAPCU BILO 23:17 ZA METALOPLASTIKU .
U FINALU SASTAJU SE POLJSKI PRVAK VIBRŽEŽE IZ GDANJSKA I METALOPLASTIKA .PRVA UTAKMICA ODIGRANA U POLJSKOJ U PRILIČNOJ MERI JE PODSETILA NA ONU OD DVE GODINE RANIJE IZ PRAGA. NAIME I U GDANJSKU JE METALOPLASTIKA VODILA OGROMAN DEO MEČA DA BI U POSLEDNJIH 7-8 MINUTA POLJACI SASVIM PREOKRENULI REZULTAT I POBEDILI SA ČAK 5 GOLOVA RAZLIKE - - 29:24 !
U ŠAPCU U JOŠ JEDANPUT PRAZNIČNOJ ATMOSFERI METALOPLASTIKA U DRAMATIČNOM FINIŠU POBEĐUJE SA 30:23 I POSTAJE DRUGI PUT , I TO ZAREDOM , PRVAK EVROPE !

1987 , KUP PRVAKA .

OVOG PUTA STIŽE SE DO 1 / 2 FINALA GDE SE METALOPLASTIKA SASTAJE SA STARIM ZNANCIMA , EKIPOM VIBRŽEŽEA ALI OVAJ PUT SU POLJACI BOLJI - U 1.oj UTAKMICI U GDANJSKU POBEĐUJU SA 33:26 DOK U ŠAPCU POBEĐUJE METALOPLASTIKA ALI SAMO SA 26:24.

1988 , KUP PRVAKA .

I U OVOJ SEZONI ŠAPČANI STIŽU DO 1 / 2 FINALA GDE ZAISTA ZAISTA NISU IMALI SREĆE ! ISPALI SU OD SOVJETSKOG PRVAKA - CSKA IZ MOSKVE A DA NISU NI JEDNU OD DVE UTAKMICE IZGUBILI !! ALI ... U ŠAPCU JE BILO 24:24 A U MOSKVI 16:16 TE JE SOVJETSKI PRVAK ZBOG VIŠE POSTIGNUTIH GOLOVA U GOSTIMA OTIŠAO U FINALE .

JEDNA SAMO MALA (AUTO)ISPRAVKA : U SEZONI 1986-87 IGRAČI METALOPLASTIKE SU OD VIBRŽEŽEA PORAŽENI U PRVOJ UTAKMICI U ŠAPCU 26-33 DOK SU U POLJSKOJ OSTVARILI POBEDU OD DVA GOLA RAZLIKE.

Zna li neko datume odigranih finalnih utakmica kada je Metaloplastika bila prvak Evrope 85 i 86?

ARHIVA ALI I SECANJA KAZU OVAKO :
1985 1.UTAKMICA FINALA SABAC,SUBOTA 13.APRILA 1985
A DRUGA MADRID,SUBOTA 20.APRILA 1985

1986 1.UTAKMICA GDANJSK,NEDELJA 4.MAJA 1986
A DRUGA SABAC,SUBOTA 10.MAJA 1986 SA POCETKOM U 20 SATI,UZ NARAVNO NEIZOSTAVAN TELEVIZIJSKI I RADIO PRENOS

U školi sam uvijek mrzila rukomet. Pregrubo za mene...dok nisam vidjela njih, tamo negdje 1983. od tadfa volim i pratim rukomet. Bili su nepobjedivi.