Jump to content

Photo
- - - - -

Kako jednostavno i brzo pripremiti ribu

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 27 April 2010 - 12:13

Kolikogod da sam ponosan na svoje umece kuvanja, u pripremi ribe sam vrlo "tanak". To je, verovatno, u najvecoj meri posledica cinjenice da sam odrastao u Beogradu, gde se po kucama, osim retkih izuzetaka, morska riba nije ni pripremala, osim vrlo povremeno, za sv. Nikolu ili Badnje vece, pa i tada je cesce recna riba bila na jelovniku.
Od kada zivim na ostrvu na Atlantiku, gde nema ni jedne tacke koja je vise od 100 km udaljena od najblize morske obale, a gde je morska riba sastavni deo "nacionalne kuhinje" (ako tako nesto u GB uopste postoji) i ja sam po nesto poceo da pripremam, pa i tada vise sledeci mediteranske, nego britanske recepte.

Riba sa paradajzom:
Fileti bele ribe, iz severnog Atlantika, obavezno bez koze (bakalar i jos po neka, cije nazive ne znam na srpskom), Sloziti u posudu u kojoj ce se peci, ali i izneti na sto. Filete posoliti, posuti grubo mlevenim crnim biberom, obilno preliti sokom sveze iscedjenog limuna i posuti uljem (ja koristim maslinovo, ali moze i bilo koje drugo). Namesto limuna moze se koristiti i sok limete (lime), sto daje malko egzoticniji miris.
U posebnoj posudi na vrlo maloj glavici crvenog luka prodinstati paradajz (ja koristim konzervu), ko zeli da koristi svez paradajz, trebalo bi prvo da ga blansira i oljusti, posoliti, pobiberiti, ko voli dodati 1-2 cena belog luka i kad je sve zavrseno preliti preko ribe. Riba treba da sasvim ogrezne u paradajzu.
U zavisnosti od kolicine peci u rerni 20 - 30 min, i potom sluziti. Moze se posluziti i kao hladno, na sobnoj temperaturi, kao predjelo.

Varijanta 2:
Do pola obariti krompir u ljusci, oljustiti ga i iseckati na manje komadice, pa umesati u paradajz i preliti preko ribe. Prilagoditi vreme kuvanja u rerni.

Varijanta 3:
Dodati i cele crne masline i obilno kapere u smesu sa paradajzom, pa potom peci. Kad je peceno, preliti hladnim extra virgine maslinovim uljem. Sto bolje ulje, to bolji ukus.

Edited by vladan, 27 April 2010 - 12:19.

#2 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 01 May 2010 - 00:33

Ja veoma slabo stojim s ribom upravo iz istih razloga kao i ti.
Interesantno je da i pored najbolje volje nikada nisam ni uspela da zavolim ribu, mozda to ima veze i s time sto me uvek nerviralo da je cistim tokom jela.
Ma kako bih zelela da uzivam dugo i polako u hrani, to mi nikako ne uspeva jer mi se uvek nekako "omakne" pa pocnem jesti k'o mecava.
Zamisli moje patnje kad bas moram da se femkam i da jedem sporo i polako kao i sve dame, i jos da ostavim malo na tanjiru, jer, vele, tako rade dame... uzas :ph34r: , a ja imam takav poriv da na kraju jela onako socno omackam koricom hleba tanjir :D
Dakle, da zakljucimo - ja sam iz price "moze riba, a'l od buta ili plecke" :D, medjutim, zbog deteta sam morala i ribu da uvrstim u jelovnik ( i jos kojesta sto nikada ne bih ni okusila ) i to samo filete, iz gore pomenutog razloga ciscenja.

Posle ovolikog uvoda bih trebala da dam svoj skromni doprinos temi i ispisem recept, jel?

Pa, ovako:

U zemljanoj ili staklenoj vatrostalnoj posudi poredjam filete ribe (nebitno koje, najcesce koju imam u frizu , jer pijace i ja nismo bas u najvecoj ljubavi).
Prethodno sam pouljila dno maslinovim uljem, preko fileta takodje poprskam ulje.
Izrendani beli luk pospem obilato po ribi, takodje i persun, bosiljak i biber (uglavnom crni). Naravno, posolim je.
Kad sam je tako obilato prekrila zacinima, preko fileta slozim kriske limuna, takodje obilato i sve to zalijem sa malim fildzanom belog vina.
Sud pokrijem folijom, probusim je na par mesta i u zagrejanu rernu na 220 stepeni oko 15 minuta.
Nakon toga, skidam foliju, pustim da se malo zapece i voila, riba gotova. Za to vreme dok se pekla "zbrckam" neko povrce kao prilog, najcesce blitvu ili prokelj jer se najbrze spremaju, a i veoma su zdravi ( napominjem, ja ove zelenise ne volim ).
Zelenise obarim, pospem opet belim lukom, malo pouljim ( bas mrvu ulja) i malo zakiselim ( obicno sirce od jabuke ili obicnim limunom).
Za sebe, naravno spremim "drugaciju" vrstu priloga, he :D - pomesam malo pavlake i mnogo majoneze :D i obilato zalivam svoju porciju dok se moja kcerka zgrazava nad mojom nezdravom ishranom :)

P.S. Kad sam bas u debeloj neslozi s pijacom i nabavkom i mnogo toga mi fali u frizideru, a i u spajzu, onda samo pospem "Kotani" zacin za ribu ( posto njega imam uvek :D ), ulje i vino i gotovo.

Edited by Gordana_64, 01 May 2010 - 00:42.

#3 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 2,510 posts

Posted 01 May 2010 - 08:59

Oslic:
1 kg fileta oslica, 60 gr prezli, 1 mladi luk, 15 kapri, 1 cen belog luka, limun, pershun, mirodjija, maslinovo ulje,so,biber.
Osictiti luk, iseckati kapre, narendati limunovu koricu, iseckati pershun imirodjiju, sve pomeshati sa prezlama i izmeshati. Posudu za pecenje u rerni obloziti papirom za pecenje i premazati uljem. Filete poredjati u posudu, posuti prezlama, preko ide drugi sloj fileta pa prezle. Poprskati uljem i peci na 200 C oko 20 min. Ako su fileti veliki i debeli, iseci ih na komade.
Ovo je jako jelo i sreviram ga bez ikakvog priloga osim zelene salate.
Patrmka:
Svaku ribu dobro natrljati limunovim sokom, spolja i unutra.
U omeksali puter umeshati seckani beli luk, seckani pershun, so, biber i narendati limun. Od mase praviti mali valjke koje treba staviti u unutrasnjost ociscene ribe, stisnuti ivice. Kad su sve ribe spremne, staviti ih u zamrzivac na 1 sat, da se puter stegne i polako otapa tokom pecenje u rerni. Pre nego sto se riba stavi u rern, poprskati je obilno istopljenim puterom i dodati malo listica badema.

#4 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 01 May 2010 - 09:47

Svaku ribu dobro natrljati limunovim sokom, spolja i unutra.
U omeksali puter umeshati seckani beli luk, seckani pershun, so, biber i narendati limun.

Tako otprilike i ja spremam. Ispečenu ribu prelijem umakom od majoneza, limuna, pavlake, senfa i nekog zeleniša, a ribi u tiganju priložim kriške kiselijih jabuka i suve šljive, ispadne interesantnije nego od tradicionalnog krompira

#5 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,162 posts

Posted 01 May 2010 - 14:02

Salmon, kvalitetna riba, fillet, nema ciscenja, nema kostiju, nista.

Uvalja se u "Salmon Munier" brasno (sa zacinima, kesica na slici), anchovie i nekoliko kapi maslinovog ulja. Aluminijumska disposable posuda.

Pre pecenja:

Posted Image

Stavi su ovu toster rernicu, 15 minuta:

Posted Image

Moze i bez icega, Tako se sprema po restoranima. Isti ovaj fillet je tamo 25$ (istina, sa "works" za prilog).

Moze i samo riba i malo maslinovog ulja - malo soli i bibera, mozda timijana ili origana.

Meni je ovi bilo umesto fast food dok sam ziveo sam a daleko bolje, ukusnije i zdravije. I danas ovo jedem (kao i veceras) 3-4 puta nedeljno za veceru.

#6 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 2,650 posts

Posted 01 May 2010 - 16:04

Ribu i treba spremati jednostavno i brzo, inace meso postane suho i tvrdo. Zavisi od vrste ribe ali recimo bijela riba tipa lubin, orada, grdobina, oslic, bakalar itd...ne vole jake zacine jer se onda izgubi okus ribe koji je jako delikatan i treba ga pojacati, a ne zamaskirati.

Kada pravim lubina ili oradu, koja je ako cemo pravo, jako skupa, onda se trudim da maksimalno iskoristim sve. Ribu isfiletiram, a od glave i kostiju napravim stock (supu) za sos ili ako mi trenutno ne treba, stavim u plasticnu kutiju i u zamrzivac. Kada se odvoje fileti, potrebno je pincetom izvuci sitne kosti koje se osjete pod prstom i bude ih 10ak-15, zavisi od velicine. Fileti se operu i posuse papirnim salvetama. Kada se ulje u tavi zagrije, tek tada posoliti filete sa obje strane i laganu spustiti na vrelo ulje. Da se filet ne bi uslijed visoke temperature poceo izvijati i uvijati, pritisnuti ga spatulom ili nekim slicnim kuhinjskim rekvizitom, da zadrzi oblik. Uvijek peci kozicu prvo i to dok se na ivicama ne primjete prvi znaci karamelizacije tj. kad pocne da 'rudi' (3-5 minuta), tada se filet okrene na drugu stranu i tava se skida sa vatre. Sasvim dovoljno je ostaviti ga nekih dvije minute na vreloj tavi da se proces zavrsi. Nakon ovoga, preporucljivo je iscijediti malo limuna preko ribe ili ako vec mora neki sos, evo jedan brzinski:

Kada se zavrsi przenje fileta, iste izvaditi iz tave i ostaviti na topao tanjir, neka se malo opuste/odmore. Izliti visak ulja iz tave i tavu vratiti na vatru ali ne prejaku. Od onog stoka, uzeti oko 1/2dl i sasuti u ugrijanu tavu. Ako nema stoka, moze i bijelo vino ili oboje. Pojacati temperaturu. Drvenom kuhacom promijesati, tako da se pokupe ostaci od przene ribe i kuhati nekih dvije minute da se kolicina tecnosti smanji za pola. Za to vrijeme, pripremiti sitno sjeckane kapre i mali strukic kopra. Skinuti sa vatre, dodati kapre i kopar i malo vrhnja (double cream). Probati. Dodati so, biber i malo limunovog soka. Promijesati i vratiti na vatru ali ne smije da vri jer ce vrhnje da se razdvoji (split). Preliti preko fileta. Servirati uz mlade krompirice, spinat ili nesto slicno.

Odlicno ide uz suha bijela vina tipa sauvignon blanc ili pinot grigio.

Bon apetit.

Edited by dogmatix, 01 May 2010 - 16:07.

#7 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 01 May 2010 - 16:23

Pogodnost u pripremi ribe kod Kuvajtskih zgubidana je shto ribu odaberesh sa leda a oni ti ochiste od krljushtii i iznutrica.

Ovaj recept sam dobio od jednog dedice iz Jafe.

Riba se iseche sa donje strane da bi se mogla puniti, posoli i obilato nacedi limunom. Namaze se spolja i iznutra kamun-om (mleveni krupni kim)

Nadjev se sastoji od: gnjechenog belog luka, kuzbare (cilantro - tj. lishce korijandera ako se ne varam). Moze i zlica vegete u zavisnosti od kolichine soli koja se stavi.

Ostavi se da stoji pokrivena oko pola sata, doda ulje i voda a onda peche pokrivena folijom. Prilikom pechenja paziti da se riba ne presushi.

Ako je pravilno i dobro pechena riba se lako odvaja od kostiju.

Edited by Shedou, 01 May 2010 - 16:27.

#8 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 01 May 2010 - 17:29

Ribu i treba spremati jednostavno i brzo, inace meso postane suho i tvrdo. Zavisi od vrste ribe ali recimo bijela riba tipa lubin, orada, grdobina, oslic, bakalar itd...ne vole jake zacine jer se onda izgubi okus ribe koji je jako delikatan i treba ga pojacati, a ne zamaskirati.

I ja ovako mislim i zato ribi nikada ne dodajem beli luk (cesnjak). Riba je previse delikatna i s dodatkom belog luka gubi se njen osnovni miris i ukus.
Izuzetak su "divlje ribe": raza, pas, macka i sl., ali njih nikada i ne spremam.

#9 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 02 May 2010 - 21:34

Ja baš volim beli luk uz ribu :ph34r: .

Zapravo, obožavam preliv od peršuna, belog luka i ulja (za koji smo saznali svojevremeno u Hrvatskoj na moru, a kasnije sam saznala da se redovno koristi i u Španiji).

I najbolje volem kad se riba ispeče u rerni sa malo maslinovog ulja, pa se posle doda malo soka od limuna i tog preliva, i onda uz krompire ili neko povrće ili i jedno i drugo.

A imam jedan super recept i sa paradajzom i liči mi na ovo što je vladan pisao ali nisam sigurna napamet, moram da nađem pa ako je različit napisaću :)

I još jedna dobra fora je riba sa rezancima zapečena u rerni, ali ni taj recept nemam pri ruci, čim ga pronađem kačim.

#10 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 May 2010 - 21:54

Ja baš volim beli luk uz ribu :ph34r: .

Zapravo, obožavam preliv od peršuna, belog luka i ulja (za koji smo saznali svojevremeno u Hrvatskoj na moru, a kasnije sam saznala da se redovno koristi i u Španiji).

:) napokon kako se meni svidja. I ne da volim, nego se namazem tim prelivom, ko poslije brijanja. Toliko volim. :D

#11 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 03 May 2010 - 12:06

napokon kako se meni svidja. I ne da volim, nego se namazem tim prelivom, ko poslije brijanja. Toliko volim

Isti slucaj!
Ja i ispisah gore recept sa puno belog luka :ph34r:
I, uopste mi ne smeta sto se mozda i izgubi delikatnost ukusa same ribe.