Jump to content


Photo
- - - - -

SPC - militantna sekta?


  • Please log in to reply
2237 replies to this topic

#16 bruxxx

bruxxx
  • Members
  • 11 posts

Posted 28 April 2010 - 00:45

Pre nego sto pocnes da zavirujes u tudje dvoriste, prvo pocisti svoje; a u tvome dvoristu (SPC, da budem sasvim jasan) nakupilo se djubreta toliko da je zasmrdelo celo selo.
Nisu katolici ili protestanti sveci na zemlji (kao sto je bio onaj sto je za genocid u Srebrenici imao samo nemusto mrmljanje), ali su po pitanjima morala toliko isprednjacili SPC da su joj gotovo nedostizni.

Vidim, toliko su isprednjačili da Stepinca planiraju za sveca, a pedofilija gde god se okreneš. Nego tudje goMno nekako je uvek sladje od sopstvenog. A što se naslova tiče, toliko o toleranciji...
  • 0

#17 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 28 April 2010 - 02:21

 

Nisu Srpsku čast isprljali vernici SPC, već zaostali kadrovi JNA, SDB i ostalih đavoljih organizacija.


Ima vernika i 'vernika', a onih bez navodnika je jako, jako malo. Naravno i konkurentske organizacije koje si pomenuo ne stoje tu mnogo bolje, naprotiv.
  • 0

#18 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 28 April 2010 - 03:30

Zbog tog malog broja vernika (iako smatram da ih ima malo više), ne bi trebalo da stoji ovakav naslov teme "Militantna sekta zvana SPC", jer se time vredjaju ti ljudi. Isto bi važilo i kada bi se neko našao "pametan" da otvori sličan topic za katoličku, protestantsku ili koju god drugu crkvu.

Naslov topica treba shvatiti kao izraz razocaranja/ogorcenja sluzbenim stavovima SPC. Nitko od velikodostojnika se nije u ime SPC ogradio od blagosivanja cetnickih koljackih formacija ("Skorpioni" itd.) ili pedofilije.

Uprkos nedavnim nemustim izjavama Pape, u svjetlu svih novootkrivenih skandala ne bi trebalo osuditi nekoga tko Katolicku crkvu posprdno nazove "udruzenjem pedofila."
  • 0

#19 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 28 April 2010 - 05:12

Meni je u ovde sporan naziv teme, koji je u najmanju ruku neukusan i pretenciozan, a u jednom delu i činjenično netačan (SPC nije sekta). Nisam ni planirao da učestvujem u nekoj dubljoj raspravi, iz razloga što ne poznajem mnogo prilike u SPC, a i namera je verovatno da se što više ocrni SPC bez nekih jakih argumenata.

Ne bih da trolujem topic i skrecem... Ali ne slazem se s Vasom karakterizacijom intencija pokretaca topica. Mialim da se radi o normalnoj, tipicnoj ljudskoj reakciji.

Primjer: radim u dobroj bolnici. A po pismima pacijenata bi netko mogao zakljuciti da se radi o zlocinackoj organizaciji. Zasto? E, zato sto kad doktori i sestre dobro obave posao, svi zakljuce da je to u opisu radnog mjesta i ne javljaju se. Pisu samo oni koji imaju prigovore.
Ista stvar i sa Crkvom. Mogu dvadeset popova biti dobri i normalni ljudi, ali za njih se ne zna jer je to normalno i ocekivano. A za dvedesetprvog koji je silovatelj ili pedofil se na daleko zna.

Tako dolazi do generalizacija. Ali u opisanoj paraleli ima jos jedna razlika: kad pacijent uputi prigovor i taj se pokaze opravdanim, uprava bolnice daje sestri ili doktoru opomenu ili otkaz. A SPC (kao i druge crkve, nije SPC original) daje izgovore i gura problem "pod tepih."

Tko se u SPC ogradio od Kacavende ili mu "skinuo cin?"
  • 1

#20 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 28 April 2010 - 05:47

Vidim, toliko su isprednjačili da Stepinca planiraju za sveca, a pedofilija gde god se okreneš. Nego tudje goMno nekako je uvek sladje od sopstvenog.

to je tocno. nesto nisam primjetio da se katolicki moral razlikuje od pravoslavnog. nekada davno, katolicki svecenici bili su obrazovaniji od pravoslavnih. to je bila jedina razlika. danas ne vidim nikakvu razliku; ni u kvaliteti javnog/politickog djelovanja po crkvama i nacionalnim servisima (tv, radio), ni u markama automobila koje voze, ni u negiranju zlocina vlastitog ethnosa, ni u promociji nacionalizma, ni u beskrupuloznosti kod vracanja nacionalizirane imovine (a na stetu gradjana), ni u zatupljivanju djece po skolama i ucjenjivanju roditelja vjeronaukom, ma ni u cemu.

no na razini osobnog iskustva, razgovori sa pravoslavnim popovima bili su mi puno sadrzajniji i ugodniji. mozda zato sto sam ih uglavnom sretao po planinama, Bogu iza ledja. a mozda i zato sto sam ja imao drugaciji pristup.
  • 0

#21 hanns.g

hanns.g
  • Banned
  • 492 posts

Posted 28 April 2010 - 05:56

СПЦ није милитанта, СПЦ није секта. Уколико је неко пожелио аргументовану расправу о СПЦ, онда је у наслову теме требао водити рачуна о коректности и избећи увреде. Уколико је намера била да са овом темом отвори својеврсна пљуваоница на СПЦ - онда је посао "коректно" одрађен - само пљуј и вређај, шири говор мржње.

Чисто сумњам и просто не верујем да ће се било ко неострашћен мржњом укључити у било какву озбиљну расраву под оваквим насловом.
  • 1

#22 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 28 April 2010 - 07:06

Slažem se,ali,kao što sam napisao u prošlom postu, crkva je specifiična organizacija i nije sklona tome da brzo reaguje

Pa u tome i jest stos! Sta "nije sklona?" Ako hoce da se prilagodi vremenu, neka bude sklona! Ako nece, neka ide u istoriju... A ne da se petlja i daje nekakve poruke sa rezonom "malo kasnimo, ali..."
  • 0

#23 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 28 April 2010 - 08:07

"Militantna sekta zvana SPC, Klerofašizam u srpskoj crkvi"
Da je bilo koja druga verska organizacija nazvana ovakvim imenom, pokretač topica bi dobio trajni ban...


Sumnjam da bilo ko ovde misli da su ostale sekte super. Ali teror sekti u svrbiji je minoran u odnosu na teror svrpske pravoslavne sekte.

Zamolio bih moderatore da preimenuju ili obrišu topic ili da dozvole otvaranje topica sličnog uvredljivog naslova i dozvole raspravu po njima za ostale verske organizacije u Srbiji.


Zamolio bih moderatore da ne preimenuju ili obrišu topic i da dozvole otvaranje topica sličnog uvredljivog naslova i dozvole i podstiču raspravu po njima za ostale verske organizacije u Srbiji.


U mom gradu toga nema, ovde žive hlebotvorci, humanisti i pre svega dobri ljudi.


Aha, znači ti si od onih koji žive u gradu a imaju ruralne poglede na svet.

Ako u tvom selu smrdi,pa si pobegao iz njega, ako imaš nedoljivu želju da iskaješ grehe što si pojio viskijem ratne zločince (pominjao si Mladića i Lisicu), prestani više da pljuješ po onome za šta si kao Titov "stipendista" naučen da mrziš, jer je dotični umro pre 30 godina i valjda nemaš više razloga da se dokazuješ pred partijom...


Kako onda objašnjavaš činjenicu da ja nisam bio Titov "stipendista" naučen da mrzi i nikad član ni jedne partije, i samim tim bez želje i potrebe da se dokazujem pred partijom i pred bilo kim, pa opet mrzim klerikale i sektaše iz dna duše. Da li ih mrzim iz čistog hira ili su oni sami doprineli tome svojim činjenjem i nečinjenjem? 

Ja ne poznajem nikoga optuženog za Srebrenicu, a ti si sa njima ispijao viski i pravio bahanalije, pa što ih nisi promenio i nemoj Srbiju da optužuješ za genocid, već svoje drugare i sebi slične.


Genocid je teška reč da bi se mogla prišiti svakom. Svakako da (cela) svrbija nije kriva za genocid, ali su mnogi njeni građani (a još više seljani) glasali za stranke čija je politika bila genocidna i ratnohuškačka. I mnogi su bacali cveće na tenkove, neki su se javljali u dobrovoljce, pljačkali i ubijali, a neke spodobe obučene u crno, sa crnim kapama i bradama su ih blagosiljali i izvodili neke besmislice i bajalice. Da li ih (i jedne i druge i trće) treba amnestirati od krivice i odgovornosti? Ne treba.

SPC nije militantna organizacija, tvoja JNA je to bila, SPC nikoga nije raseljavala, a ti potenciraš iseljavanje (tj. etničko čišćenje) kao konačno rešenje Srpskog pitanja na Kosovu.


SPSekta nije militantna myass. Svako ko je iole normalan se zgadi nad pričom popova. Ksenofobija, šovinizam, misticizam, agrsija, jednoumlje, srednjovekovni način razmišljanja, anti-modernizam, gramzivost, slavoljublje, prepotencija.... Moglo bi da se nabraja pola sata... I najvažnije, nedostatak zdravog razuma, jer samo zakinut čovek može u 21. veku da priča kreacionističke priče, pardon, bajke.

Nisu Srpsku čast isprljali vernici SPC, već zaostali kadrovi JNA, SDB i ostalih đavoljih organizacija.


Predlažem da ovu tvoju izjavu proverimo empirijski u praksi. Na jednu stranu odvojimo vernike SPSekte, a na drugu bezbožnike, neznabošce i ateiste. I onda im predložimo da se povede rat za oslobađanje "svetih svrpskih zemalja" (kojegod to bile). Da vidimo šta će koja grupa da odgovori. Mislim da bi onda teško mogao da tvrdiš da "Nisu Srpsku čast isprljali vernici SPC", jer upravo oni koji se laćaju oružja se busaju svrpstvom.
  • 0

#24 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 April 2010 - 08:23

U mom gradu toga nema, ovde žive hlebotvorci, humanisti i pre svega dobri ljudi.
Ako u tvom selu smrdi,pa si pobegao iz njega, ako imaš nedoljivu želju da iskaješ grehe što si pojio viskijem ratne zločince (pominjao si Mladića i Lisicu), prestani više da pljuješ po onome za šta si kao Titov "stipendista" naučen da mrziš, jer je dotični umro pre 30 godina i valjda nemaš više razloga da se dokazuješ pred partijom...
Ja ne poznajem nikoga optuženog za Srebrenicu, a ti si sa njima ispijao viski i pravio bahanalije, pa što ih nisi promenio i nemoj Srbiju da optužuješ za genocid, već svoje drugare i sebi slične.
SPC nije militantna organizacija, tvoja JNA je to bila, SPC nikoga nije raseljavala, a ti potenciraš iseljavanje (tj. etničko čišćenje) kao konačno rešenje Srpskog pitanja na Kosovu.
Nisu Srpsku čast isprljali vernici SPC, već zaostali kadrovi JNA, SDB i ostalih đavoljih organizacija.

Vidim se da si se u svom pravednom, pravoslavnom, skoro starozavetnom gnevu pomalo pogubio pa vise ni ne znas sta lupetas.
Nazalost, SPC je jedan od osnovnih pokretaca i onih koji su podrzavali ratove devedesetih, to je crkva uprljana etnofiletizmom, ali i najprimitivnijim sovinizmom. Ja ovde, naravno, govorim o organizaciji, a ne o pojedinim klericima ili vernicima.
SPC je, za razliku od katolika ili protestanata, crkva koja jednog svog vladiku, da "sitnu ribu" i ne pominjem, stiti od jednog smrtnog greha, pa sa razlogom sumnjam u iskrenu veru njene hijerarhije.
i na kraju, makar nevazno: ja niciji, pa cak ni Titov stipendista nisam bio, a kroz ceo svoj zivot zadrzao sam slobodan um. Ti, cak i kad bi imao um, imao bi ga kao okovani um.

Vidim, toliko su isprednjačili da Stepinca planiraju za sveca, a pedofilija gde god se okreneš. Nego tudje goMno nekako je uvek sladje od sopstvenog. A što se naslova tiče, toliko o toleranciji...

Ja sam napisao da nisu oni sveci; ali matica u katolickoj crkvi bar uocava problem i pokusava da ga razresi.
Napomenuo bih samo Vjeki:
"Katolicka crkva u Hrvata" nije dobar reprezentant globalnog katolicicma - to je, nalik na jos neke slicne (recimo poljsku crkvu) uskogruda i prilicno anticivilizacijska poprilicno sovinisticka grana katolicizma.
Medjutim, cini mi se da i Srbi, a i Hrvati imaju tu nesrecu da su im crkve najgore sto postoji u hriscanstvu. S druge strane, verovatno je da su i crkve same slika svojih vernika.

Edited by vladan, 28 April 2010 - 09:04.

  • 0

#25 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 28 April 2010 - 08:28

Da, ali po toj logici svaka organizacija se moze diskvalifikovati "zato što se nije ogradila od nečega". Ako je neko učinio nešto zlo,to nije opravdanje da se čini drugo zlo.


Tačno. Čim se ne ogradi, znači da podržava.


Svi dobro znamo da su crkve organizacije koje nisu baš dinamične i njihovo ustrojstvo se sporo menja, pa su im i reakcije spore.


To što nisu dinamične me uopšte ne interesuje i nije opravdanje za glupost. Ali još veći problem od gluposti je loša namera.


Meni je u ovde sporan naziv teme, koji je u najmanju ruku neukusan i pretenciozan, a u jednom delu i činjenično netačan (SPC nije sekta). Nisam ni planirao da učestvujem u nekoj dubljoj raspravi, iz razloga što ne poznajem mnogo prilike u SPC, a i namera je verovatno da se što više ocrni SPC bez nekih jakih argumenata.


Meni nije ovde sporan naziv teme, koji je u najmanju ruku neukusan i pretenciozan (za verske fanatike, a za normalne građane sasvim prihvatljiv) i u svakom delu i činjenično tačan (SPC jeste sekta, kao i katolicizam i protestantizam, jer je hrišćanstvo nastalo odcepljenjem od judaizma).


Ako ne poznaješ prilike u SPSekti, pitaj one koji poznaju, pa tek onda eventualno kad čuješ sve argumente i kritike, izvedi neki zaključak, umesto što pretpostavljaš da je nekom namera samo da ocrni najveću sektu u svrbiji.
  • 0

#26 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 April 2010 - 09:07

Hriscanske crkve jesu trome i spore (najociglednije kod pravoslavaca, a najmanje izrazeno kod protestanata), ali u pitanjima vere, doktrine, kanonskog ustrojstva i sl.; u pitanjima morala (a i politike) nisu nista sporije nego ostali segmenti drustva.
  • 0

#27 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 28 April 2010 - 09:26

Naslov teme je sjajan (kao i uvod)! Podseća me na još neke naslove, verovatno iz iste edicije, npr.,

1. Vatikan glavno satanino gnezdo
2. Đavolov šegrt zločinački rimski papa Jovan Pavle Drugi
3. Pontifeks maksimus satanističke crkve Jovan Pavle Drugi

*4. Militantna sekta zvana SPC

za dalje informacije, posetite

Kad s nekim deliš diskurs, da li je to jedino što delite?

Temu treba zaključati pre nego što moderni forumaši ne dobiju infarkt od uzbuđenja.
  • 0

#28 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 April 2010 - 09:34

Nema te crkve koja nije s bilo koje pozicije osporavana.
Medjutim, SPC je sa stanovista Srbije mnogo znacajnija, nego bilo koja druga crkva, jer se vecina gradjana Srbije, koji se deklarisu kao vernici, istovremeno deklarisu i kao pravoslavci.
Meni licno naziv ne smeta, mada je naivan i prepotentan; cak i kad bih licno hteo da postavim tako "bombastican" naziv teme, zadrzao bih u nazivu rec klerofasizam, jer jeste problem SPC, ali bih ceo prvi deo naziva odbacio.
Nije uopste potrebno nazvati SPC sektom, jer se time upada u zamku popova da neko odredjuje sta je to sekta (sa pezorativnim znacenjem); meni su licno i crkve i sekte, ako izmedju ta dva uopste ima druge razlike, osim u organizacijskoj strukturi, isto, osim ako se ne radi o pljackaskim, samoubilackim, ubilackim i slicnim 'sektama'.
  • 0

#29 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 28 April 2010 - 10:01

Naslov teme je sjajan (kao i uvod)! Podseća me na još neke naslove, verovatno iz iste edicije, npr.,

1. Vatikan glavno satanino gnezdo
2. Đavolov šegrt zločinački rimski papa Jovan Pavle Drugi
3. Pontifeks maksimus satanističke crkve Jovan Pavle Drugi

*4. Militantna sekta zvana SPC


Kad s nekim deliš diskurs, da li je to jedino što delite?

Temu treba zaključati pre nego što moderni forumaši ne dobiju infarkt od uzbuđenja.

1. Nemoj da nas zasmejavaš glupostima.

2. Kritika jednog verskog fanatizma sa pozicije drugog verskog fanatizma je besmislena, kao što je besmislena kritika nacionalizma druge nacije sa pozicija sopstvenog nacionalizma. Drugim rečima smešno je da ustaša zamera četniku da je četnik, a četnik zamera ustaši da je ustaša. Dakle, šešelj kao šovinističko , klerikalno govedo može da pljuje po katolicizmu, ali je smešan, jer je isti kao onaj po kome (apsurdno) opravdano pljuje. S druge strane, kritika klerikalizma i zatucanosti sa pozicije zdrave pameti,morala i etike, nauke ili ateizma je sasvim opravdana i poželjna.

3. Ako s nekim deliš isti stav ili više stavova po određenom pitanju ili pitanjima, još uvek niste istomišljenici, jer  postoji na stotine stavova sa kojima se ne slažeš. Kad slušam bilo kog političara, uvek mogu da izvučem poneki stav ili više njih sa kojima se slažem. A sigurno nisam istomišljenik ni sa jednim od njih, jer su sve stranke u srbiji manje-više nacionalističke, šovinističke, pro-kapitalističke, klerikalne, ksenofobne i neo-liberalne.

4. Šta misliš o pedofiliji u spc i tretmanu vladika i popova pedofila u istoj?
  • 0

#30 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 28 April 2010 - 10:18

valjda se kaze " simbol " vere a ne " simvol" ? :ph34r:

Ne, kada se kaze "simvol vere" jasno je da se to odnosi na sazetak ispovedanja hriscanstva kako je utvrdjen na saborima u Nikeji i Carigradu u 5. veku.

Meni je u ovde sporan naziv teme, koji je u najmanju ruku neukusan i pretenciozan, a u jednom delu i činjenično netačan (SPC nije sekta).

SPC se moze smatrati sektom kao sto se sektom mogu smatrati mormoni ili Jehovini svedoci, sve su to manjinska ucenja potekla od hriscanstva. To sto oni sebe tapsu po ramenima i pricaju da su jedini pravi (kao i sve druge sekte), i to sto prizanju jos par istih takvih koji za uzvrat priznaju njih, ne znaci bas mnogo, zar ne? Zajebano je definisati sektu, klizav je to teren.

СПЦ није милитанта,

Mozda militanta nije, ali militantna jeste, kao i ceo taj korpus agresivnih srednjeistocnih monoteizama iz bronzanog doba (judaizam, hriscanstvo, islam). Ne moze religija koja prozelitizam ima kao obavezu da ne bude militantna. Da nije militantna, ovde bi se jos klanjalo Perunu i Mokosi.
  • 0