Jump to content


Photo
- - - - -

Taksa 500 dinara na kućne ljubimce


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#31 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 09 April 2010 - 18:14

Ovako na prvi pogled zakon deluje smesno, jer nigde u zakonu nije definisan pojam kucnog ljubimca, sto svakako otezava naplatu. Nejasno je da li je ovo taksa samo na kucice i macice ili i na ostale kucne ljubimce (ribice, kornjace, hrcke, zmije...). Drugo jos interesantnije pitanje, ako imas kucu i imas psa-cuvara, da li je to kucni ljubimac ili ne? Tj. pretpostavljam da ce se doneti zakon da se psima "cuvarima" uplacuje socijalno i radni staz, jer ipak nije isto izjednacavati one koji zive u toploti porodicnog doma i one koji moraju po ceo dan da kruze oko kuce i jos da laju na prolaznike....
Salu na starnu, Vasa je potpuno u pravu, grad gotovo da nema nikakve instrumente da utvrdi da li neko domacinstvo ima ili nema kucnog ljubimca. Jedino resenje je cipovanje, ali je i to tesko izvodljivo, pre svega jer mi se cini da bi tu onda trebao da se donese zakon na drzavnom nivou.
Plasim se da ovaj zakon ne bude kontraproduktivan i da tek sada ne dodje do povecanja broja zivotinja lutalica, jer onaj ko ne bude u situaciji da plati (ili ko ne zeli da plati), verovatno ce svog ljubimca pustiti na slobodu.

#32 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 April 2010 - 18:47

Ovako na prvi pogled zakon deluje smesno, jer nigde u zakonu nije definisan pojam kucnog ljubimca, sto svakako otezava naplatu. Nejasno je da li je ovo taksa samo na kucice i macice ili i na ostale kucne ljubimce (ribice, kornjace, hrcke, zmije...). Drugo jos interesantnije pitanje, ako imas kucu i imas psa-cuvara, da li je to kucni ljubimac ili ne? Tj. pretpostavljam da ce se doneti zakon da se psima "cuvarima" uplacuje socijalno i radni staz, jer ipak nije isto izjednacavati one koji zive u toploti porodicnog doma i one koji moraju po ceo dan da kruze oko kuce i jos da laju na prolaznike....
Salu na starnu, Vasa je potpuno u pravu, grad gotovo da nema nikakve instrumente da utvrdi da li neko domacinstvo ima ili nema kucnog ljubimca. Jedino resenje je cipovanje, ali je i to tesko izvodljivo, pre svega jer mi se cini da bi tu onda trebao da se donese zakon na drzavnom nivou.
Plasim se da ovaj zakon ne bude kontraproduktivan i da tek sada ne dodje do povecanja broja zivotinja lutalica, jer onaj ko ne bude u situaciji da plati (ili ko ne zeli da plati), verovatno ce svog ljubimca pustiti na slobodu.

Pa sad - radi se o 500 din godisnje - ako neko nema mogucnosti da izdvoji 500 din na godisnjem nivou (to je ~40 din po mesecu) tesko da moze sebi da priusti drzanje kucnog ljubimca.

#33 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 10 April 2010 - 23:40

ljudi su skepticni zbog svega sto citaju (kradje u i van NGO). mislim da bi pomoglo i orci i drugim organizacijama vise transparentnosti i bolja kontrola (od strane drzave). vidim da orca ima u pripremi stranu sa godisnjim izvestajima. to ce biti korak napred kada ih i okace. po meni, ono sto bi jos bilo dobro da urade, jeste da pripreme digest, za citaoca, koliko od para koje su dobili ide na interne troskove, koliko na akcije i koji su rezultati. ljudi imaju puno posla, i mozda nemaju vremena da citaju gomilu izvestaja kada traze koja organizacija najvise zasluzuje da je podrze. tako ce se najbolje boriti protiv skepticizma.


Izvini, ne videh ovo ranije. Sve nevladine organizacije su u obavezi da vode knjige i da Poreskoj upravi svake godine podnose sve isto kao da je u pitanju neko preduzeće, a i finansijski inspektori su česti gosti. Dakle, kontrola od strane države postoji. Ova udruženja se uglavnom finansiraju od članarine, projekata i dobrovoljnih priloga građana. Članarina ulazi u finansijski izveštaj jer se dobrim delom uplaćuje preko računa što se svakako prikazuje poreskoj upravi, a za gotovinu se izdaju priznanice. Isto važi i za dobrovoljne priloge građana, jer se i oni u 99% slučajeva uplaćuju na račun. Najveći izvori prihoda su, naravno, projekti. Novac dobijen iz projekata mora da se troši isključivo na aktivnosti navedene u odobrenom projektu. Osim što sve to kontroliše Poreska uprava, finansijeri projekta (uglavnom iz inostranstva), dolaze u redovne kontrole i zahtevaju da im se prikaže ulaz i izlaz svakog dinara, kao i da li su postignuti rezultati koji su u projektu navedeni kao cilj, da li urađeno sve kako je navedeno (npr. da li su zaista izrađeni materijali za tu kampanju, da li su i kome podeljeni, da li je postojao neki jeftiniji ponuđač, zašto je izabran baš taj i sl. - u svakom slučaju, proverava se svaka faktura i dobavljač). Projekti traju jedan određen prethodno predviđen vremenski period, posle toga može da se produži, ili da finansijer odustane (što se, sad u ovoj krizi, često dešava). Ono sa čime može da se manipuliše su dobrovoljni prilozi građana koji daju gotovinu. Bila sam dosta puta na raznim štandovima za udomljavanje po gradu, novac koji se tu sakupi ne može da pokrije ni troškove dobijanja dozvole za postavljanje štanda (takse se plaćaju Opštini i Saobraćajnoj policiji).

Digest je super ideja i svakako ću je preneti tamo gde treba (već sam u nekoliko navrata pisala da poznajem dosta ljudi iz orke i da često sarađujemo, pa zato i znam toliko o njima i izuzetno ih poštujem upravo zbog njihove nesebičnosti, angažmana, entuzijazma, odricanja u privatnom životu). Ipak, upravo vreme je ono što i njima nedostaje - neki su zaposleni, neki studiraju, imaju malu decu...

Znam da sam opasno skrenula sa teme, ali negde mislim da je ova priča krenula u ovom pravcu zbog manipulacija u jednom od fondova i hapšenja poslednjih dana. Pri tom se radi o velikim svotama novca o kojima udruženja za zaštitu životinja mogu samo da sanjaju. Tako da mislim da nije na odmet pričati malo i o tome.

#34 BulmaSoft

BulmaSoft
  • Members
  • 8 posts

Posted 23 April 2010 - 16:58

Kako ce znati da na primer ja imam macku? Nije "cipovana"!

I kako ce me prisiliti da mu platim taksu? Hoce li mi lupati na vrata ili me uz sudski nalog prisiliti po principu "Pare, ili u zatvor"? da je platim???

Bez obzira sto se govori da je "jeftina" - ja kao nezaposleno lice sa neredovnim primanjima (!) vise volim svojoj macki da kupim jedan "Pedigre" mesecno vise, nego da :Dzavo: drzavi dajem novac!

S postovanjem

#35 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 23 April 2010 - 17:40

Ma samo ignoriši, i da te stave u zatvor to ti je stan, hrana i dnevnica koju ovako nemaš a najsmešnije što nemaju ni zatvore, evo sad traže zajam da zidaju zatvore :ph34r: Stvarno ne znam čemu služi porez, pdv, porez na zarade, na profit, akcize i na kraju za svaki klinac kojeg mogu da se sete još neka nova taksa. I čemu služi obavezno zdravstveno kad svaki čas ljudi mole za pomoć, iskupljaju za operacije bolesne dece. Način trošenja novca na primer onog koji stiže od eu za rešavanje nekih veterinarskih problema je tragikomedija.
"taksa nije prevelika, ali imace smisla samo ako se upotrebi za resavanje relevantnih problema" biće, svakako, kao i do sada. Svaki dinar koji se da u ovakav sistem ne da je bačen nego direktno produžava agoniju, prvo da objasne šta se dešavalo do sada pa da reformišu sistem pa tek onda da vidimo gde i koliko fali.

#36 helena.spasicka

helena.spasicka
  • Members
  • 6 posts

Posted 24 September 2013 - 12:45

vazi sto se oni brinu za pse lutalice, nego su lopovi nasli jos jedan nacin da uzimaju novac od ljudi. Da neko stvarno zeli da vodi brigu o psima lutalicama pa i da ljudi plate tu taksu nije to puno, ali ovako da jadan narod puni dzepove lopovima ja ne bi u zivotu platila tu taksu.

:wicked:



#37 helena.spasicka

helena.spasicka
  • Members
  • 6 posts

Posted 22 November 2013 - 16:38

Nije mi samo jasno i dalje na sta je ta taksa hocu reci za sta ce se koristiti taj novac i gde ce ici.... Doduse kao da znamo gde idu pare i za druge stvari koje se placaju :lol+:



#38 Minimax

Minimax
  • Banned
  • 187 posts

Posted 25 March 2014 - 14:39

Kad su mogli da uvedu obaveznu taksu za Tv,ekologiju neka se uvede i taksa za kucne ljubimce. :lala:



#39 MicikaJa

MicikaJa
  • Members
  • 29 posts

Posted 09 May 2015 - 14:44

Mozda bi bilo lepo taj novac uloziti u "besplatnu" sterilizaciju pasa lutalica.