Jump to content


Photo

FEST 2003


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#16 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 08 March 2003 - 15:38

spike jonze je lud! ali zaista!
'adaptation' je na ivici toga da bude fenomen! charlie kaufman je napisao sjajan scenario o charlie kaufmanu koji pise sjajan scenario o charlie kaufmanu. ozbiljno!
meryl streep je odlicna cak i kad place! nicolas cage igra scenaristu u cijem filmu igra, pa jos igra i njegovog nepostojeceg brata blizanca. catherine keener i john malkovich igraju sebe sa snimanja filma 'being john malkovich', prethodnog remek-dela spike jonzea. takvo poigravanje sa filmom samim i zivotom samim, pa zatim ponovo sa filmom u zivotima onih koji se bave filmom, dugo nismo videli. ne znam sta je 'adaptacija', ne znam ni sta nekome reci o 'adaptaciji', jedino sto mi je jasno jeste to da je na pomolu novi zanr [ili novi zanrovi?], nova filmska estetika, a spike jonze je svakako spreman da nas unisti! 10 od 10! hardcore!

ok... 'adaptation' je ozbiljna zaje*ancija, predjimo na zaje*anu ozbiljnost - pedro almodovar se svojim novim filmom dokazao kao jedan od najvecih evropskih reditelja. 'hable con ella' iliti 'talk to her' to jest 'pricaj sa njom' je ultimativni sevdah film koji vestim poigravanjem sa crnim humorom i mracnom erotikom uspesno izbegava da zadje u nama tako dragu mediteransku patetiku. sukob polova, sukob erotike i perverzije, sukob zdravog i bolesnog, sukob ljubavi i opsesije, sukob emocije i razuma, sukob zivog i mrtvog, sve je to upakovano u jednostavnu pricu punu jasnih simbola i jasnih metafora... 10 od 10! verovatno najzreliji almodovarov film. ziveo!

dva sjajna filma, toliko razlicita!

#17 Wu shu

Wu shu
  • Members
  • 355 posts

Posted 08 March 2003 - 23:04

jamie:
'adaptation'

Jeste film sjajan, samo bih jos spomenuo ono sto je mene najvise odusevilo a to je gluma Chris Cooper-a u ulozi John Laroche-a. Mislio sam da je covek naturscik! Niko skoro nije bolje "skinuo" white trash.

#18 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 09 March 2003 - 23:52

jao, taj impression je tako dekomponovan da samo studenti i simpatizeri FDU mogu da ga vole - vecna studentska tema, filmovi o filmskim temama. ako kazem da mi je ovo jedini film u zivotu u kome mi meryl streep nije bila najcrnja stvar u njemu, onda su razmere mog razocaranja jasne.
"all about love" je savrseni chill out film na temu kako biti veci wim wenders od wima wendersa. po estetici vrlo slican gattaci, sav u hladnim, sivo plavim tonovima, toliko dobro usnimljen i postproduciran da mi ni close-ups estetika nije zasmetala. racionalno, dosta daleko od bilo kakvog savrsenstva, pretenciozna (na granici besmisla) prica puna amblema i simbolike kraja sveta, odlicna gluma (iznenadjujuci j.phoenix, claire danes kao poljska ice skate star i sean penn za secu)... nakon nocasnjeg razbijanja na miss kittin, gledanje ovog filma je bilo neocekivano dobar potez pa sam zato verovatno nekritican. nisam primetio puno dojmljenih u sali, mlak aplauz.

#19 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 10 March 2003 - 00:18

gazza:
jao, taj impression je tako dekomponovan da samo studenti i simpatizeri FDU mogu da ga vole - vecna studentska tema, filmovi o filmskim temama...
...nakon nocasnjeg razbijanja na miss kittin, gledanje ovog filma je bilo neocekivano dobar potez pa sam zato verovatno nekritican. nisam primetio puno dojmljenih u sali, mlak aplauz. 


posle svega ostala mi je jedna jedina misao vezana za film 'adaptation' - u pitanju je film koji se smelo [postmodernisticki] raspravlja samo i jedino Sam Sa Sobom, niti sa filmom, niti sa zivotom, a ponajmanje sa publikom. stoga bi bilo krajnje nepotrebno da stanem u njegovu odbranu, jer cini mi se da on vec sam sebe i napada i brani...

nego, i ja sam gledao vinterbergov 'it's all about love', sci-fi melodramu sa primesama kriminalistickog trilera [pride uvijeno u jos mnoge zanrove]. i... ne znam...
jako jako jako cudan film. cudniji od 'adaptation'. nije mi bas najjasnije cemu, niti mi je jasno sta, ko, gde i kako, ili zasto zasto zasto, ali neke su poruke ipak uspele da dopru do mene... jako cudan film, o kom se ne bih usudio da pricam. pa zato i necu.
kao i gazza spomenucu razbijanje na sinocnom miss kittin nastupu u skc-u, i to kao opravdanje za skoro apsolutno nerazumevanje vidjenog, ali i za mlak aplauz koji sam onako pospan uputio...
a miss kittin je vec dozivljaj za sebe... steta sto je clubbing odeljak ovog foruma mrtav :sad:

#20 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 10 March 2003 - 00:46

eeeeeeeeeeeee, da!
juce [pre miss kittin :wink:] beograd je imao cast da na veeelikom platnu sava centra vidi film 'covek bez proslosti' [finski 'mies vailla menneisyyttä', engleski 'man without a past'] cuvenog finskog [pijanca] reditelja akia kaurismakia. ovaj evropski nepretenciozni ludak/genije [cisto da malo mistifikujemo] vec je uveliko poznat po svojim 'hladnim' ljubavnim scenama [i ne samo ljubavnim], koje olako mozete da shvatite kao ne-emotivne [sto ne bi bio pravi put za iscitavanje njegove poetike], i po svojoj sklonosti ka nadrealnim scenarijima i zacudnom kadriranju [obratite paznju na artificijalno fashion svetlo u skoro svim scenama u skoro svakom filmu]. usudicu se da kazem kako je u pitanju film koji spada u najbolja kaurismakieva ostvarenja, iako njime nije receno nista novo sto kaurismaki nije govorio i ranije. ko je do sada voleo kaurismakia, samo ce ga voleti jos vise...
postoji i zanimljivost - pas iz filma je dobio nagradu na proslogodisnjem kanskom festivalu za best animal role. :smile:

p.s. cronenberga sam, nazalost, propustio, pogledati pod Miss Kittin... :grin:

[ Izmena poruke: jamie na dan 2003-03-10 01:18 ]

#21 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 10 March 2003 - 01:26

e uvek se odusevim kad se neka rec rasiri kao pozar po svim mogucim kritikama. na primer rec zacudan.

#22 Wu shu

Wu shu
  • Members
  • 355 posts

Posted 10 March 2003 - 01:44

gazza:
jao, taj impression je tako dekomponovan da samo studenti i simpatizeri FDU mogu da ga vole - vecna studentska tema, filmovi o filmskim temama

Gazza, svi ljudi koje znam su fascinirani filmom, a niko nema blage veze s filmskom industrijom (ni blizu). Bice da je film jednostavno dobar.

#23 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 10 March 2003 - 04:58

Sioran:
e uvek se odusevim...


tako sam srecan sto si se vratila... onako zacudno srecan :smile: :smile: :smile:

#24 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 10 March 2003 - 06:54

i-ju! postajem samodopadljiva!

#25 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 10 March 2003 - 16:19

ah, saljivdzijo...