Jump to content


Photo
- - - - -

Jovo Kapičić


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
335 replies to this topic

#1 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 24 March 2010 - 13:51

Covek cija pojava, lik i delo izazivaju dosta burnih reakcija u zadnje vreme, pojavio se i u emisji 'Intervju sa Jugoslavom', gde je cini se njegov nastup dodatno dolio ulje na vatru.

Po mom misljenju, medjutim, on je dotakao ona najbolnija pitanja koja i danas razdiru srpsko (pa i ex-jugoslovensko) javno mnjenje, a sa kojima moderna Srbija odbija da se suoci na pravi nacin, i sebe konacno pokusa da svrsta u red civilizovanih drzava koje znaju sta hoce, gde im je mesto i koje vode odgovornu politiku.

A ta pitanja su:

-odnos prema domacim kolaboracionistima u II sv. ratu, a sto se najocitije prepoznaje u besomucnom traganju za kostima D. Mihajlovica (novcem poreznih obveznika, naravno), dizanjem spomenika raznim lokalnim 'junacima' sumnjivih biografija, te nasilnim prepravljanjem istorije, a narocito od Balkanskih Ratova do danas;

-odnos prema Golom Otoku, tj. prema rezoluciji Infombiroa 1948., pritiscima i pretnjama SSSR-a, kao i nacinu da se neutralisu pristalice Staljinizma i Sovjetske okupacije u zemlji;

-odnos prema militantnoj i ekspanzionistickoj politici koju je u XX veku Srbija vodila s vremena na vreme, a narocito u periodu vladavine Karadjordjevica, i od 1990. pa do danas. Ovde bih dodao i vaznu ulogu SPC koja je imala i ima debelu odgovornost u kreiranju medjunacionalnih tenzija.

Zeleo bih zaista ozbiljnu diskusiju o svemu ovome, i ako je mogice da ona ne bude ogranicena na forumase iz Srbije, jer ipak, Jovo je bio sef Savezne UDBE, poreklom je Crnogorac a zivi u Beogradu.

Ovo je link za gore pomenutu emisiju:

http://www.b92.net/v...p;nav_id=419615



#2 MM

MM
  • Banned
  • 1,180 posts

Posted 24 March 2010 - 14:31

Spanski parlament je 2007. osudio Frankovu vladavinu. Vreme je da Skupstina Srbije osudi Titovu vladavinu. Evropska konvencija o ljudskim pravima doneta je 1950. godine, Franko i Tito iskljucili su Spaniju i Jugoslaviju iz civilizacijskih tokova.

Edited by MM, 24 March 2010 - 14:53.


#3 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 24 March 2010 - 14:37

Spanski parlament je 2007. osudio Frankovu vladavinu. Vreme je da Skupstina Srbije osudi Titovu vladavinu.


Vreme je da luzeri Drugog svetskog rata sjašu više i da nastave da ližu rane sami i u tišini.

#4 MM

MM
  • Banned
  • 1,180 posts

Posted 24 March 2010 - 14:41

Vreme je da luzeri Drugog svetskog rata sjašu više i da nastave da ližu rane sami i u tišini.

Da li je Milan Grol luzer iz 1945?

Edited by MM, 24 March 2010 - 15:09.


#5 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 24 March 2010 - 14:43

Spanski parlament je 2007. osudio Frankovu vladavinu. Vreme je da Skupstina Srbije osudi Titovu vladavinu. Evopska konvencija o ljudskim pravima doneta je 1950. godine, Franko i Tito iskljucili su Spaniju i Jugoslaviju iz civilizacijkih tokova.


Interesantan ugao gledanja

#6 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 24 March 2010 - 15:30

Da li je Milan Grol luzer iz 1945?


Pa jel vodio neku vladu posle rata? Nije? E, onda je luzer.

Ganjao čovek kurve po Londonu celo vreme rata a onda je 45 iznenada osetio potrebu da širi demokratiju po Srbiji. Kako kaže - izašao iz vlade zbog "komunističke diktature" - pošto ga je narod hteo linčovati zbog oda Krlju, četnicima i priča o predratnom "blagostanju".

Edited by BlackDog, 24 March 2010 - 15:46.


#7 Rave92

Rave92
  • Members
  • 356 posts

Posted 24 March 2010 - 15:51

Vreme je da luzeri Drugog svetskog rata sjašu više i da nastave da ližu rane sami i u tišini.


Slazem se.

#8 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 24 March 2010 - 16:25

Pa novinarka Tamara Nikčević je objavila knjigu "Goli otoci Jova Kapičića" koje je čini mi se već u prodaji.
Još da se i Josip Boljkovac napokon porodi sa svojim memoarima imaće šta da se pročita.

#9 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 24 March 2010 - 17:03

Bez namere da opravdavam zločine i progone, u to vreme je to bila normalna praksa. Šta su radili u USA sa Japancima koji su tamo živeli za vreme WWII - zatvarali ih u logore. Šta su radili sa ljudima za koje se sumnjalo da su levičari ili komunisti posle WWII - hapsili, osuđivali u montiranim procesima, otpuštali sa posla. Šta su i gde su bili građani koji nisu bili belci?
Informbirovci su (većinom) bili staljinisti i rusofili koji su u vreme nategnutih odnosa i realne opasnosti od invazije SSSR bili na strani neprijatelja, širili neprijateljsku propagandu, a pojedini učestvovali i u nekim konkretnim diverzijama i ubistvima. To ne opravdava nehumano postupanje prema njima, kao ni paušalna hapšenja na osnovu anonimnih dojava, ali, da ponovim, fizičko kažnjavanje zatvorenika je u ono vreme bila praksa u celom svetu - nije to nikakva naša osobenost...
Uostalom, šta su radili sa komunistima u Jugoslaviji pre WWII?

#10 monahan

monahan
  • Members
  • 1,898 posts

Posted 24 March 2010 - 17:10

Žao mi je četnika koliko pate kad ga vide.

#11 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 24 March 2010 - 17:15

Kapičić je jedan od rijetkih simbola poraza četništva i staljinizma u Srbiji. Dok je Draža pod zemljom, a drug Jovo nad zemljom, to će biti jasno i najvećim autistima koji derneče na Ravnoj Gori.

#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 24 March 2010 - 17:24

Spanski parlament je 2007. osudio Frankovu vladavinu. Vreme je da Skupstina Srbije osudi Titovu vladavinu. Evropska konvencija o ljudskim pravima doneta je 1950. godine, Franko i Tito iskljucili su Spaniju i Jugoslaviju iz civilizacijskih tokova.

Imas li jos neku budalastinu i biser u rukavu?
Ja to povremeno napisem da biste se vi, gubitnici u svakom istorijskom izvlacenju, podsetili: Titovo doba bilo je Periklovo doba i Jugoslavije, a posebno Srbije.
Jovo Kapicic - nije bezgresan, ali jeste i uvek ce ostati narodni heroj.

#13 Sofista

Sofista
  • Members
  • 64 posts

Posted 24 March 2010 - 17:42

Da li je u logoru bilo vaših prijatelja?

- Bilo je tu mojih drugova iz rata, ali meni je na prvom mestu bila moja zemlja i poverenje koje je ona u mene imala. Ja bih sina ubio kada bi radio protiv države. Treći put sam na Golom otoku bio zajedno sa Aleksandrom Rankovićem. Tamo je bilo izuzetno puno Crnogoraca, a oni su bili skloni da prave diverzije i da se bore da dobiju više od onoga što imaju. Zahvaljujući crnogorskoj vlasti devedesetih godina oni su proglašeni kao golotočki mučenici, a u stvari su bili izdajice.

http://dailynewsmn.w...-protiv-drzeve/


Toliko o narodnom heroju i domacim izdajnicima. Jovo Kapicic je jedan od onih koji bi svakoj drzavi valjali.

#14 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 24 March 2010 - 18:05

Da li je u logoru bilo vaših prijatelja?

- Bilo je tu mojih drugova iz rata, ali meni je na prvom mestu bila moja zemlja i poverenje koje je ona u mene imala. Ja bih sina ubio kada bi radio protiv države. Treći put sam na Golom otoku bio zajedno sa Aleksandrom Rankovićem. Tamo je bilo izuzetno puno Crnogoraca, a oni su bili skloni da prave diverzije i da se bore da dobiju više od onoga što imaju. Zahvaljujući crnogorskoj vlasti devedesetih godina oni su proglašeni kao golotočki mučenici, a u stvari su bili izdajice.

http://dailynewsmn.w...-protiv-drzeve/


Toliko o narodnom heroju i domacim izdajnicima. Jovo Kapicic je jedan od onih koji bi svakoj drzavi valjali.


Pa mu zameraš(barem po ovome što je napisano)? Što je bio švaler u službi države?
E da je ovakvih bilo malo više gde bi mi svi skupa danas bili???

#15 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 24 March 2010 - 18:09

Kad se vec diskutuje o Golom Otoku i Rezoluciji IB-a, evo jos malo svedocenja kako je sve to izgledalo i kolika je opasnost pretila zemlji:

Ja sam bio šef državne bezbednosti šest godina u najgore doba kroz koje je ona država prolazila. Rezolucija Informbiroa za sve nas je bila strašan šok, zločinačko pismo. Pa niko niko nije zadužio Sovjetski savez tokom Drugog svetskog rata kao Titova Armija, čak ni njihova Ukraina. Velika sila naturala je svoje siledžijstvo. JNA se raspadala. Jedino je UDBA bila verna državi. Jednoga dana te 1948. Aleksandar Ranković me zove u osam sati ujutru: „Znaš li ti šta se dešava danas u našoj državi?” Ja sam mu pričao nešto uopštena. U jednom trenu on konkretno mi reče:”Tvoji Crnogorci general Arso Jovanović, načelnik vojne akademije Jugoslovenske narodne armije, Pertčević, zamenik načelnika političke uprave, Vlada Dapčević, pešadijski general i Pero Popivoda, zamenik načelnika vazduhoplovstva, okrenuli su nam leđa. Šta smo mi doživeli? Nije to neka mala grupa, to je vrh armije. Ja te zovem zato što u tebe imam poverenja. Uzmi, koliko hoćeš garde i vojnika koji su u Beogradu i blokiraj Pančevački most. Ptica ne sme da preleti”. Bojali smo se da komandant tenkovske brigade iz Vršca ne krene na Beograd. Da su Tenkovi ušli, razrušili bi grad. To bi bio vojni udar.

JK

I danas, na zalost, kad uporedimo Srbiju sa Slovenijom ili Hrvatskom npr. vidimo zasto je broj zatvorenika iz Srbije CG na GO daleko nadmasivao broj ljudi iz ostalih republika. I danas pola Srbije vidi Ruse kao spasioce, a drzavn resursi i firme daju se skoro na poklon.
Na zalost Srbija niti ima more, niti ostrva, a namanje kadar koji bi interese drzave stavio znad licnog bogacenja i pljacke.