Jump to content


Photo
- - - - -

Korupcija u zdravstvu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

#1 liberty2010

liberty2010
  • Members
  • 429 posts

Posted 13 October 2009 - 16:29

Farmaceutske kuće razradile sistem korupcije
Za odane lekare plazma televizori i put u Brazil
Autor: Ekipa Blica nedelje </SPAN>| 11.10.2009. - 00:01 Tajland, Brazil, Kina, Florida, postale su omiljene destinacije srpskih lekara za odlazak na kongrese. Troškovi puta uglavnom idu na teret farmaceutskih kuća. Kotizacija, smeštaj, prevoz do ovako udaljenih destinacija košta i do 10.000 evra. Za uzvrat, navodno, ništa ne traže, ali javna je tajna da lekari favorizuju njihove lekove u terapiji.

Posted Image
Afera koja je izbila u Sloveniji nakon otkrića da je farmaceutska kuća „Novartis“ podmićivala lekare u toj zemlji, Srbiji, Albaniji, a sumnja se i Hrvatskoj i Bosni, za mnoge nije ništa novo. Poznato je da se velike farmaceutske kuće, zbog konkurencije, utrkuju da pridobiju što više lekara. Za svaki propisani lek obasipaju ih raznim poklonima, organizuju vikende, plaćaju odlazak na kongrese, uplaćuju letovanja.



Ova vest od prosle nedelje,cini se,prosla je zapostavljeno u odnosu na vec goruce teme u drugim sferama zivota,kao i zbog opijenosti od plasmana na Svetsko prvenstvo u fudbalu. Ne izgleda da se bilo ko iznenadio ovim saznanjem-koje mozda i nije bilo saznanje,a jos manje iznenadjujuce saznanje. Ipak dozvolite da kratko prokometarisem ovu vest.
Teme iz zdravstva i nisu neke velike vesti. Tu i tamo provuce se neka vest o tome da je neki lekar napravio strucnu gresku,ili da je neko pijan ponovo napao lekara,ili kada ministri i sekretari zdravstva proslavljaju dolazak novog aparata u neku bolnicu i sl. Ne velike teme kako sam vec i rekao. Zato i ne cudi da je i vest o eventualnom podmicivanju lekara prosla nezapazeno u narodu,ali nije smela proci nezapazeno u tuzilastvu koje je moralo odreagovati makar i saopstenjem o tome da ce ispitati navode o event.umesanosti nekih lekara u pomenutu aferu. Moguce je i da oni sve znaju,ali ne mogu ili nemaju zakonsku potporu da ovu aferu ispitaju. Mislim da je u pitanju oba. Kako god bilo u javnosti se uglavnom govori o "sitnim"podmicivanjima lekara od strane pacijenata za koja otkrivamo da je policija dala obelezen novac pacijentu,on odneo lekaru,ovaj uzeo i onda ga uhvatili. Ali sta ce biti sa ovim? Ovde Novartis sigurno nije obelezio novcanice i sigurno nije uplatio na racun? Ili jeste...? Kako god nije moje da ispitujem,ali jeste da pitam. I tu dolazim do pitanja o sistemskoj korupciji. Da li je ovo izolovan slucaj slucajno otkriven od strane Slovenaca ili je samo kap u moru? Da li farmaceutske kuce i nas fond rade slicne stvari? Da li na nasim listama ima lekova za koje je neko debelo platio nekome(i kome?) da budu tamo i na taj nacin budu propisivane pacijentima u velikom obimu? Po kojim se kriterijumima lekovi postavljaju na liste? Zasto se liste stalno menjaju? I ono najbitnije ko proverava celu proceduru? Plasim se da na ova moja pitanja odgovore znaju svi i niko. A radi se o velikim parama da bi temu marginalizovali tako olako. I radi se o velikom broju pacijenata koji ne znaju nista o ovim stvarima i koji se uopste ne pitaju o tome kako se trosi njihov novac.

#2 janez1982

janez1982
  • Members
  • 240 posts

Posted 14 October 2009 - 07:22

Na nizim nivoima(pod nizim nivoom podrazumevam bilo kog lekara), su siroko rasprostranjeni rzni vidovi meke korupcije. Sistema nema, te je ovo nezaustavljivo. Stvar je prepustena savesti lekara(sto nikako nije dobro). Do nekog nivoa, ovi vidovi "saradnje" farmaceutskih kuca i lekara su normalni, ali je kod nas, naravno, problem vecih dimenzija.

Mislim da se prava korupcija desava na nivou registracije, dospevanja na listu, izbacivanja sa liste.... Fascinantno je da neki lek kada ispadne sa liste pojeftini vise puta(sto pokazuje na velicinu profita, i bojim se, visinu mita koji uvodi vas lek na listu).

Ono sto se meni namece, i potpuno mi nije jasno zasto se ne sprovodi, osim ako je razlog cuvanje plodnog tla za meku i tvrdu korupciju, je placanje generike. Kao sto znate, lek sadrzi neku supstancu, sa generickim nazivom te supstance, koja upakovana od određenog proizvođača dobija zaštićeno ime. Argument da je supstanca neke kompanije bolja od supstance neke druge, ne stoji, jer bi te razlike trebale da budu razotrivene u postupku registracije. Primer: amplodipin(genericki naziv) imamo: Amplopin, Vasotal, Norvasc..... Tle za korupciju je trenutak kada lekar bira izmedju ove 3 varijante. Kada i socijalno finansiralo amlodipin, a ne Vasotal ili Norvasc, deo probelma bi bio resen.

#3 liberty2010

liberty2010
  • Members
  • 429 posts

Posted 14 October 2009 - 11:16

Da,upravo ovo o cemu pisete se desava-po mom misljenju. Postoji nekoliko lista,ali je svakako najvaznija lista "A" sa koje ispisani lek fond placa ceo iznos,osim participacije od 50din.koju placa pacijent. I cilj je verovatno svih farmaceutskih kompanija da njihov lek upravo bude na ovoj listi. Dali ste primer Amlodipina koji se na ovoj listi "A" moze naci i kao Vazotal i kao Norvasc. Lekaru je manje vise svejedno koji ce lek napisati jer su oni genericki isti(doduse postoje razlike u supstancama koje se dodaju od strane fabrike,a koje mogu da ublaze neka nezeljena svojstva,pospese resorpciju itd.itd-koje su za proizvodjaca bitna da istakne prednosti bas njihovog leka). No da se vratim na sustinu...a to je da,ova po meni prisutna sistemska korupcija ostaje neprepoznata. Novac koji se odliva iz fonda je ogroman,a odgovornih nema. A onda kada se novac trosi nenamenski ili rasipnicki ne treba da cudi da imamo zdravstvenu zastitu kakvu imamo. Pitanje kontrole ministarstva i fonda se postavlja kao sustinsko! "Kuda idu nasi novci?"-pitao bi neko.

Edited by liberty2010, 14 October 2009 - 11:18.


#4 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 15 October 2009 - 16:18

Prodavanje bolesti

Beograd -- Direktorka RZZO Svetlana Vukajlović ocenjuje da farmaceutska industrija, sponzorišući naučna istraživanja, kreira veštačku potražnju za lekovima.

U autorskom tekstu za nedeljnik “Vreme”, ona ocenjuje da priča o lekovima nije priča o slovenačkom tužilaštvu koje je pokrenulo istragu protiv farmaceutske kompanije Novartis zbog sumnje da su podmitili nekoliko lekara za uvođenje leka u kliničku praksu, već priča o pojavama i trendovima modernog doba – vladavini materijalnih vrednosti nad drugim, naročito moralnim vrednostima.

Vukajlovićeva ukazuje da se prosečan čovek danas upućuje na mnoštvo ispitivanja, ima rastući broj dijagnoza i uzima sve više lekova, iako objektivno i nije bolesniji nego ranije.

“Lekovi se bespotrebno propisuju za stanja u kojima imaju minimalan ili diskutabilan učinak, a sve je popularnija medikamentozna prevencija, kada se lekovi daju u stvari zdravim osobama, bez simptoma”, navodi direktorka RZZO.

Vukajlovićeva se poziva na nezavisne studije i primere iz prakse, koji pokazuju kako farmaceutski kompleks uz pomoć instrumentalizovane i svom interesu podređene nauke i edukacije smišljeno izgrađuje za površnog posmatrača neprepoznatljiv sistem stvaranja percepcije o delotvornosti, sigurnosti i isplativosti svojih proizvoda, a uporedo s tim kreira veštačku potražnju za lekovima.

Ona podseća da je čako oko 70 odsto kliničkih studija o lekovima objavljenih u uglednim naučnim časopisima naručeno je i plaćeno od njihovih proizvođača, tako da bi se moglo reći da se prosečan konzument gotovo isključivo susreće sa naučnim istraživanjem sponzorisanim od medicinske industrije.

Ceo tekst direktorke RZZO Svetlane Vukajlović o ovom pojavi sa kojim se suočava ne samo zdravstvo u Srbiji, već i u svetu, možete pročitati u našoj rubrici Dokumenti.



#5 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 15 October 2009 - 17:58

Prodavanje bolesti


Kada mnogo jače i manje korumpirane zemlje ne mogu da izađu na kraj sa farmaceutskom industrijum, čemu mi da se nadamo?

Nije ni čudo što širom sveta imamo najezdu kojekakvih homeopata, nadrilekara, iscelitelja i šarlatana.

#6 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 15 October 2009 - 18:36

Kao i u svim drugim oblastima, stvar je u edukaciji pacijenata. Ja ne mogu da razumem da čovek oboleo od neke "komplikovanije" bolesti ne pročita ništa o tome nego slepo veruje lekaru i guta 20 tableta dnevno, a da nije ni svestan šta je u suštini u tim tabletama. Nisam pristalica ni samolečenja i samodijagnostifikovanja bolesti, treba sarađivati sa lekarima, ali nikako ne izigravati objekat, nego biti aktivan subjekat u svom lečenju.
Drugi problem je i razmaženost svih nas. Ja sam u životu samo jednom popio tabletu protiv bolova, i to kada je bol postao toliki da više nisam mogao da spavam, a mnogi ljudi iz mog okruženja za svaku sitnicu popiju tabletu kao da je bombona. Isto tako, mnogi ljudi će radije koristiti lekove, nego promeniti svoje loše navike koje im izazivaju tegobe.

#7 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 15 October 2009 - 20:00

Kao i u svim drugim oblastima, stvar je u edukaciji pacijenata. Ja ne mogu da razumem da čovek oboleo od neke "komplikovanije" bolesti ne pročita ništa o tome nego slepo veruje lekaru i guta 20 tableta dnevno, a da nije ni svestan šta je u suštini u tim tabletama. Nisam pristalica ni samolečenja i samodijagnostifikovanja bolesti, treba sarađivati sa lekarima, ali nikako ne izigravati objekat, nego biti aktivan subjekat u svom lečenju.
Drugi problem je i razmaženost svih nas. Ja sam u životu samo jednom popio tabletu protiv bolova, i to kada je bol postao toliki da više nisam mogao da spavam, a mnogi ljudi iz mog okruženja za svaku sitnicu popiju tabletu kao da je bombona. Isto tako, mnogi ljudi će radije koristiti lekove, nego promeniti svoje loše navike koje im izazivaju tegobe.


Podji od toga da imas pacijente koji ne umeju da chitaju, koji slabo chitaju, koji ne chitaju literaturu na engleskom, koji ne razumeju medicinski rechnik, koji su dovoljno potreseni svojom bolescu da nemaju vremena/mogucnosti da chitaju, koji nemaju pristup biblioteci, internetu itd.

Za sve njih drzava skoluje ili se samostalno skoluju strucnjaci koji su placeni da im to sve objasne.

A to gutanje pilula je posledica mnogo faktora od kojih je jedan od najvaznijih snazan uticaj farmaceutskih korporacija i njihovog potplacenog lobija.

PS Zakonska odredba o pisanju generichkih naziva lekova reshava mnogo toga a zakon o javnim nabavkama gotovo sve.

#8 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 15 October 2009 - 20:36

Podji od toga da imas pacijente koji ne umeju da chitaju, koji slabo chitaju, koji ne chitaju literaturu na engleskom, koji ne razumeju medicinski rechnik, koji su dovoljno potreseni svojom bolescu da nemaju vremena/mogucnosti da chitaju, koji nemaju pristup biblioteci, internetu itd.

Za sve njih drzava skoluje ili se samostalno skoluju strucnjaci koji su placeni da im to sve objasne.


Apsolutno.



PS Zakonska odredba o pisanju generichkih naziva lekova reshava mnogo toga a zakon o javnim nabavkama gotovo sve.


E, ovo je propis koji postoji u nekim državama i po meni je sjajan način za rešavanje jednog dela problema. Lepo ti bato na receptu napiši generički naziv leka, pa prepusti pacijentu da odabere koji od ponuđenih u apoteci će uzeti. Jer, razlike između istih lekova različitih proizvođača su zanemarljive i ne utiču značajno da tok i ishod lečenja. Ali, jasno je da je farmaceutski lobi toliko jak da je nemoguća misija da se takav propis i uvede, neko iz vlasti bi morao da ima velika muda za tako nešto. Naravno, i tada ostaje mnogo veći problem o kome je janez pričao, dospevanje nekog leka na A listu, tu se dešava gro korupcije i tu se vrte najveće pare.

#9 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 15 October 2009 - 20:52

Na žalost, ima jako mnogo neobrazovanih (da ne kažem i zatucanih) ljudi, ali zato "državni servis" treba da im objasni neke stvari, a ne da emituje "48 sati svadba". Ponekad se i prikaže neka dobra emisija, ali u nekom levom terminu kada niko ne gleda. Isto tako (i ne sam kada su lekovi u pitanju), trebalo bi obavezati televizije da za svaki minut reklame emituju minut "opismenjavanja" tj. raskrinkavanja marketinških trikova, a kompanije koje se "uhvate" u prevari, jednostranom prikazivanju rezultata istraživanja ili podmićivanju oštro kažnjavati, pa i zatvarati.

Pre par meseci je bila jedna divna emisija (BBC produkcija) u kojoj je toliko plastično i pristupačno objašnjeno kakve sve trikove koriste proizvođači kozmetike, ali i zašto neki kozmetički preparati deluju bolje kod opekotina nego registrovani lekovi i zašto se proizvođači tih preparata ne trude suviše da svoj preparat registruju kao lek. U principu, ista priča važi i za razne biljne i ostale "alternativne" lekove ili pomoćna lekovita sredstva - mnogi od njih su "šećerna vodica", a mnogi daju iste ili bolje rezultate nego registrovani lekovi (najčešće bez ikakvih nuspojava). Međutim, niko nema veliki finansijski interes da te "dobre" i zvanično proglasi lekovima jer klinička ispitivanja mnogo koštaju, a ne možete patentirati npr. sok od borovnice, a sa druge strane odlaže se plasman na tržište za bar 5-6 godina i time gubi profit.

edit: sad sam se setio čuvenog "Kardiopirina", "revolucionarnog" leka koji štiti srce i ne oštećuje želudac, a ja sam još pre 20 godina kupovao aspirin koji je imao ph 6 i nije oštećivao (bar su tako govorili) sluznicu želuca.

Edited by namcor, 15 October 2009 - 20:59.


#10 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 15 October 2009 - 20:57

Na žalost, ima jako mnogo neobrazovanih (da ne kažem i zatucanih) ljudi, ali zato "državni servis" treba da im objasni neke stvari, a ne da emituje "48 sati svadba". Ponekad se i prikaže neka dobra emisija, ali u nekom levom terminu kada niko ne gleda. Isto tako (i ne sam kada su lekovi u pitanju), trebalo bi obavezati televizije da za svaki minut reklame emituju minut "opismenjavanja" tj. raskrinkavanja marketinških trikova, a kompanije koje se "uhvate" u prevari, jednostranom prikazivanju rezultata istraživanja ili podmićivanju oštro kažnjavati, pa i zatvarati.

Pre par meseci je bila jedna divna emisija (BBC produkcija) u kojoj je toliko plastično i pristupačno objašnjeno kakve sve trikove koriste proizvođači kozmetike, ali i zašto neki kozmetički preparati deluju bolje kod opekotina nego registrovani lekovi i zašto se proizvođači tih preparata ne trude suviše da svoj preparat registruju kao lek. U principu, ista priča važi i za razne biljne i ostale "alternativne" lekove ili pomoćna lekovita sredstva - mnogi od njih su "šećerna vodica", a mnogi daju iste ili bolje rezultate nego registrovani lekovi (najčešće bez ikakvih nuspojava). Međutim, niko nema veliki finansijski interes da te "dobre" i zvanično proglasi lekovima jer klinička ispitivanja mnogo koštaju, a ne možete patentirati npr. sok od borovnice, a sa druge strane odlaže se plasman na tržište za bar 5-6 godina i time gubi profit.


Slazem se ali teshko....

Javni wc i zivi od "donacija" tih prodavaca magle, lekova i ostalih "neophodnih" stvari.

#11 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 15 October 2009 - 21:03

Na žalost, ima jako mnogo neobrazovanih (da ne kažem i zatucanih) ljudi, ali zato "državni servis" treba da im objasni neke stvari, a ne da emituje "48 sati svadba". Ponekad se i prikaže neka dobra emisija, ali u nekom levom terminu kada niko ne gleda. Isto tako (i ne sam kada su lekovi u pitanju), trebalo bi obavezati televizije da za svaki minut reklame emituju minut "opismenjavanja" tj. raskrinkavanja marketinških trikova, a kompanije koje se "uhvate" u prevari, jednostranom prikazivanju rezultata istraživanja ili podmićivanju oštro kažnjavati, pa i zatvarati.

Pre par meseci je bila jedna divna emisija (BBC produkcija) u kojoj je toliko plastično i pristupačno objašnjeno kakve sve trikove koriste proizvođači kozmetike, ali i zašto neki kozmetički preparati deluju bolje kod opekotina nego registrovani lekovi i zašto se proizvođači tih preparata ne trude suviše da svoj preparat registruju kao lek. U principu, ista priča važi i za razne biljne i ostale "alternativne" lekove ili pomoćna lekovita sredstva - mnogi od njih su "šećerna vodica", a mnogi daju iste ili bolje rezultate nego registrovani lekovi (najčešće bez ikakvih nuspojava). Međutim, niko nema veliki finansijski interes da te "dobre" i zvanično proglasi lekovima jer klinička ispitivanja mnogo koštaju, a ne možete patentirati npr. sok od borovnice, a sa druge strane odlaže se plasman na tržište za bar 5-6 godina i time gubi profit.

edit: sad sam se setio čuvenog "Kardiopirina", "revolucionarnog" leka koji štiti srce i ne oštećuje želudac, a ja sam još pre 20 godina kupovao aspirin koji je imao ph 6 i nije oštećivao (bar su tako govorili) sluznicu želuca.


Sjajno sve to zvuči, ali je nažalost utopija...

#12 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 15 October 2009 - 21:28

Napraviti BBC od RTS-a je zaista teško, ali mislim da ipak nije nemoguće. Boriti se protiv uticaja velikih kompanija je približno tome... Videćemo šta će Obama da uradi. Ako uspeju tamo, možda se "epidemija" proširi...

noćas sam nešto optimistički raspoložen :ph34r:

#13 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 15 October 2009 - 21:31

Moja nada (kada vec prichamo o ex ribama :ph34r: ) je da farmaceutske kuce i lobi nece uspeti da ukoce dalja ispitivanja na planu stem celija.

Ukoliko niste upoznati procitajte o moucnostima i revoluciji u lechenju do koje ce one dovesti.

#14 janez1982

janez1982
  • Members
  • 240 posts

Posted 16 October 2009 - 07:24

Slazem se sa ogromnom vecinom postova iznad. Sto se tice izjave gdje Vukajlovic, slazem se da ne nedopustivo da farmaceutsk kuca placa kongrese simpozijume i savetovanja, a zauzvrat lekar propisuje njihov lek.
Ima jos jedan problem: to je duuuuugo apsolutno jedini izvor finansiranja kongresa, simpozijuma, savetovanja..... Mi(lekari) trebutno, za obnovu licence imamo obavezu da se kontinuirano edukujemo(sakupljamo poene, da bi obnovili licencu, posecujuci kongrese, simpozijume, savetovanjaa....). Kada bi zavrnuli farmaceutsku mafiju, odjednom niko vise ne bi isao nigde. Kada zatrazite od ustanove novac to jako tesko ide. Da ne govorimo o tome da ustanove nemaju ni teoretske sanse da odfinansiraju dovoljan broj bodova za svakog lekara....

Ovo naravno ne znaci da se ne treba boriti protiv korupcije. Samo skrecem paznju na jos jedan momenat cele price.

Uzgred, ne vidim kako ce spreciti placanje kongresa - ko ce ih nahvatati kad mi daju novac u kesu na ruke? Potrebno je sistemsko resenje: meni se namece placanje generike i rigorozna kontrola pri upadu na listu. Svaki drugi model, bilo koji. Secenje u bazi je nemoguće. Mora pri vrhu. Moraju se stvoriti okolnosti u kojima se farmaceutskoj kuci ne isplati da plati lekara dovoljno da on proda svoju profesionalnu procenu. Sve drugo je mazanje ociju.

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 16 October 2009 - 08:03

To se vrlo jednostavno da resiti. U Svedskoj je lekar prema zakonu duzan da prepise najjeftiniju varijantu leka. U suprotnom placa kaznu. Znaci, nema sanse da farmaceutske kuce love u mutnom i podmicuju lekare.