Jump to content


Photo

RAZVOD - STA CE SE DESITI S CRNOGORCIMA U SRBIJI


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
164 replies to this topic

#151 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 07 March 2003 - 15:44

Spora ruko, vako kako si napisao nije mi nista razumljivo ni ocigledno. Ako sam dobro razumio Srbija se ne moze odvojiti zbog crnogorskih podjela? Ma pustite vi Crnogorce, idite vi svojim putem s andjelima, ako tako odlucite. Ne bih volio da ispane da vas mi ne pustamo. Kad malo razmislim, mozda nije lose da se malo razdvojimo. Pa cemo onda tek shvatit da ne mozemo jedni bez drugih. Nije lose da se ni s dragom malo ne gledas. Bolje se slazete kad ste na daljinu. Pa ti nedostaje. Ceznja te muci. A onda se zna sto vas ceka kad se ponovo nadjemo - Dobro ste i dosad izdrzali - teski smo bre kad uzjasemo.

#152 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 07 March 2003 - 15:55

slowhand
Bistraglavo!
Evo da razbistris sa podjelama u Crnoj Gori,
imamo jako lojalne manjine kako nacionalne tako i konfesionalne lojalne SSCG-i, i teritorijalnoj cjelovitosti, problem postoji sa Srbo-crnogorcima koji se bore i protiv SSCG-e, i njene teritorijalne cjelovitosti.
Da se ne ogrijesim postoje unutar Srbo-crnogoraca raznih kombinacija od radikalnih Veliko-srba do boraca za ravnopravnost dvije drzave Srbije i Crne Gore.
Sto se tice manjina u Crnoj Gori, njima mogu da zahvalim za ocuvanje to malo drzavnosti koju smo dobili tom cuvenom POVELJOM.
I jos nesto, iz pristojnosti i brdcko-stocarske kulture i vaspitanja necu vam nabrajati podjele koje i corav moze iz aviona da vidi u Srbiji.

#153 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 07 March 2003 - 15:58

Ako smijem da primijetim sporoj ruci nikako ne moze da bude jasno da se danas u Crnoj Gori njeni gradjani mahom izjasnjavju kao Crnogorci bez dodatka svoje vjeroispovjesti dok ce se u Srbiji na tako nesto morati "malo" pricekati. Ne zbog toga sto se recimo Musliman ili Albanac nikada nece izjasniti kao Srbin nego sto ce morati prvo Srbi poceti da se izjasnjavaju kao Srbijanci cime ce i nacionalnim manjinama omoguciti da izraze lojalitet drzavi u kojoj zive izjasnjavanjem na prvom mjestu kao Srbijanci. U ostalom, cinjenica je da danasnji prosjecan Srbin bjezi od imena Srbijanac iz ne objasnjivih razloga. Zasto?

#154 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 07 March 2003 - 16:02

:lol: Koja slucajnost da svi trojica reagujemo. Okupacija! :lol:

#155 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 07 March 2003 - 16:04

Malo kasnis, a ti si 100%.

#156 slowhand

slowhand
  • Members
  • 157 posts

Posted 08 March 2003 - 13:09

1. Više neću da se pravdam zbog "podela"- rekao sam da se iste ili slične mogu primeniti i na druge.
2. Kratko objašnjenje "nerazumljivog" i "neočiglednog": Srbijanci(i Srbi i ostali) nisu imali priliku da se izjasne po pitanju svoje nezavisnosti, iako se, po svim mogućim anketama (za čiju tačnost ne mogu da garantujem), broj onih koji bi se izjasnili za nezavisnost Srbije, kreće od 70-80%-dakle, ubedljiva većina. Taj famozni "referendum" u Srbiji, za razliku od Crne Gore, nikad nije održan. Razlog za to su sigurno i Crnogorci čiji je broj u strukturama vlasti, bez obzira na to koji je "režim", od WWII pa naovamo, nemali- najočigledniji primer je, upravo, njegovo Slobočanstvo, rođen u Srbiji, poreklom iz Crne Gore.
I, kako Rajo objasni, taj idi mi dođi mi sistem, opstaje upravo na volji tih ljudi, na njihovom ličnom interesu, a ne na interesu građana Srbije.
3. a) Milo/vane/, koji su to "Srbo-crnogorci", naročito ovi što ih vređaš malim c? Da li su oni dražavljani Crne Gore, ili smo ih mi možda poslali, kao npr. Filipa Vujanovića, rodjenog Beograđanina, a sad "Mila nad Milom".
Pozdrav OKUPATORIMA,
Slowhand

#157 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 09 March 2003 - 03:59

SLOWHAND
CITAT
____________________________________________

3. a) Milo/vane/, koji su to "Srbo-crnogorci", naročito ovi što ih vređaš malim c? Da li su oni dražavljani Crne Gore, ili smo ih mi možda poslali, kao npr. Filipa Vujanovića, rodjenog Beograđanina, a sad "Mila nad Milom".
Pozdrav OKUPATORIMA,
Slowhand

_____________________________________________
Plasim se da bi se gospoda uvrijedila kada bi koristio veliko slovo za Srbo-crnogorac, jer sve Crnogorsko mora biti malo.
Ne cudim se da se osjecate okupiranim, iman nade da ce Srbija krenuti na pravi put bez Crnogorskog kamena o vratu, to vam od srca zelim da uspijete sa reformama i da svaki pojedinac dozivi kako licnu srecu tako i materijalno bogastvo.
Srbija ima resurse kako ljudcke tako i prirodne i znam da bi vi mnogo brze stigli do cilja bez nas, ovo naslede koje opterecuje sve treba se sto prije i sto bezbolnije okoncati.
A bliskost sa Srbijom i spremnost Crnogoraca da pomognu ako ne daj Boze zatreba nece izostati uz uzajamno uvazavanje i postovanje.

#158 Dobroduh

Dobroduh
  • Members
  • 2,026 posts

Posted 09 March 2003 - 04:15

"...Ako smijem da primijetim sporoj ruci nikako ne moze da bude jasno da se danas u Crnoj Gori njeni gradjani mahom izjasnjavju kao Crnogorci bez dodatka svoje vjeroispovjesti dok ce se u Srbiji na tako nesto morati "malo" pricekati. Ne zbog toga sto se recimo Musliman ili Albanac nikada nece izjasniti kao Srbin nego sto ce morati prvo Srbi poceti da se izjasnjavaju kao Srbijanci cime ce i nacionalnim manjinama omoguciti da izraze lojalitet drzavi u kojoj zive izjasnjavanjem na prvom mjestu kao Srbijanci. U ostalom, cinjenica je da danasnji prosjecan Srbin bjezi od imena Srbijanac iz ne objasnjivih razloga. Zasto?"

Zato sto naziv Srbijanac oznacava drzavljanina Srbije, a naziv Srbin pripadnika srpskog naroda. Posto Srbija do danasnjih dana nije imala potrebu da izigrava drzavu njeni gradjani su se osecali kao Jugosloveni, a ne kao Srbijanci. A inace, prica o tome da se Muslimani, Hrvati i Albanci u Crnoj Gori izjasnjavaju kao Crnogorci je dirljiva, bas onako, kako sve crnogorske price umeju da budu dirljive. Samo jedno pitanje: Jel' se Albanci u Crnoj Gori izjasnjavaju kao Crnogorci po nacionalnosti, ili kao Albanci - drzavljani Crne Gore, svoje otadzbine koju mnogo vole i postuju?

#159 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 09 March 2003 - 09:29

Dobroduh:
Samo jedno pitanje: Jel' se Albanci u Crnoj Gori izjasnjavaju kao Crnogorci po nacionalnosti, ili kao Albanci - drzavljani Crne Gore, svoje otadzbine koju mnogo vole i postuju?


Apsurd je reci da se svi Albanci izjasnjavaju kao Crnogorci. Ne, na zalost, ali se polako da primijetiti da se recimo tkz.Malisori ( Albanci iz pogranicnog dijela koji su maltene starosjedioci na tom podruciju ) izjasnjavaju kao Crnogorci kao i crnogorski Muslimani ( uglavnom ). Taj proces je doduse usporila pojava nacionalnih stranaka kao i prethodni dogadjaji. Zadnjih par godina se polako da primijetiti da recimo albanska nacionalna partija Ferhata Dinoshe takodjer polako gubi uticaj kada je izjasnjavanje u pitanju. Znatan broj Albanaca je clan DPS-a i njihovi dueli u skupstini Crne Gore su redovno prisutni. Kao sto sam i ranije pisao, nacionalne stranke maltene proizvode na prvom mjestu izjasnjavanja po vjeroispovjesti sto usporava taj proces. Cak bi se moglo i reci da partije tipa Dinoshe ili Bojovica usporavaju, tj. koce taj proces. Ono sto ohrabruje je cinjenica da je znatan broj manjina u Crnoj Gori na proteklim izborima ipak davao svoj glas DPS-i pored postojanja svojih nacionalnih stranaka.

Daklem, odgovor na tvoje pitanje bi bio DA, ali djelimicno. Nije za potcjenu broj gradjana drzave Crne Gore koji nisu Pravoslavci ali se ipak izjasnjavaju kao Crnogorci. To ohrabruje.

#160 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 09 March 2003 - 14:20

Sto je babi milo to joj se i snilo ! No neka Vam je sa srecom draga gospodo iz Crnegore. Daj Boze da se i Italijanci pocnu da izjasnjavaju kao Montenegrini pa ce nesto jos i da ispadne od sveg tog o cemu se ovde nasiroko raspreda.

Cinjenicno stanje je bilo da je "velikosrpska" hegemonisticka dinastija Karadjordjevici ( Crnogorske krvi ) htela da stvori Jugoslovena. Zasto ? - jer bi se time Srbi kao vecinski narod, drzavotvorni, izgubili u Jugoslaviji. Nazalost to se i desilo. Ruku na srce ta se strategija najbolje primila u Sumadiji, Vojvodini, Lici i Kordunu na cisto Srpskim pravoslavnim teritorijama. Niko drugi, niti jedan drugi narod, nije naseo na ovaj trik i svi su mantil jugoslovenstva u pogodnom momentu svukli. Jedino su se Srbi dugo kolebali i brinuli kako da ukinu to ime.

Dace Bog da se magla rascistila i da su Srbi shvatili da im je jedini put - Srpstvo u ujedinjenoj Evropi.

Zivela oslobodjena Srbija !

#161 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 09 March 2003 - 21:56

HIGHFELDER

Član od: Feb 06, 2003
Lokacija: SOUTH AFRICA
Poruka poslata: 2003-03-09 14:20
--------------------------------------------------------------------------------
Sto je babi milo to joj se i snilo ! No neka Vam je sa srecom draga gospodo iz Crnegore. Daj Boze da se i Italijanci pocnu da izjasnjavaju kao Montenegrini pa ce nesto jos i da ispadne od sveg tog o cemu se ovde nasiroko raspreda.

Cinjenicno stanje je bilo da je "velikosrpska" hegemonisticka dinastija Karadjordjevici ( Crnogorske krvi ) htela da stvori Jugoslovena. Zasto ? - jer bi se time Srbi kao vecinski narod, drzavotvorni, izgubili u Jugoslaviji. Nazalost to se i desilo. Ruku na srce ta se strategija najbolje primila u Sumadiji, Vojvodini, Lici i Kordunu na cisto Srpskim pravoslavnim teritorijama. Niko drugi, niti jedan drugi narod, nije naseo na ovaj trik i svi su mantil jugoslovenstva u pogodnom momentu svukli. Jedino su se Srbi dugo kolebali i brinuli kako da ukinu to ime.

Dace Bog da se magla rascistila i da su Srbi shvatili da im je jedini put - Srpstvo u ujedinjenoj Evropi.

Zivela oslobodjena Srbija !
_________________

Jugoslovenska ideja se nije primala u slobodnim drzavama Srbji i Crnoj Gori, pod teretom Austro-Ugarske vladavine nasa porobljena braca sa sjevera juzno slovenska su sanjali o drzavi Juznih slovena.
Siguran sam da ima ljudi koji vam mogu bolje od mene pojasniti nastanak i borbu za ujedinjenje Juzno slovenskih naroda, pripisivanje Karadordu zasluge za Jugoslovenstvo, je nerazumno.

#162 Guja

Guja
  • Members
  • 8 posts

Posted 10 March 2003 - 00:59

Koliko ljudi toliko cudi.Ovde sve vri od emocija,a ja bih Vas zamolio da malo unesemo i cinjenice.I da budemo otvoreni za razgovor i na prihvatanje cinjenica bez obzira koje emotivne naboje sa sobom nose.
Mi zaboravljamo da je Crna Gora bila samostalna drzava i imala svog Kralja,vojsku,himnu,sudove,policajce,….Po zavrsetku tog I rata Crnoj Gori nije ponudjena opcija zelite li u novu zajednicu ili ne????Crogorski Kralj je oteran,a Crna Gora je proglasena delom Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca.Da samo podsetim da je nezavisna Crna Gora pritekla u pomoc nezavisnoj Srbiji u toku I rata (poznata Mojkovacka bitka) i kao zahvalnost dobila novu drzavu i novog Kralja.
Sad kada narod posle 90 godina kaze necemo vise ovako hocemo nasu drzavu nazad da mi Srbi kazemo:” E moze al ima da vas sve iselimo gde god da ste u Srbiji.”(jedan od ranijih komentara)
Tuzno,jadno,besmisleno….Hocemo li posle proterivanja Crnogopraca da krenemo na Vojvodinu da iselimo sve nazad u Bosnu sto je bilo prisiljeno da iz Bosne dodje po zavrsetku II rata.Posle cemo na Cacak,Uzice, Kragujevac da sve sto nije iz grada oteramo nazad u selo !!!!!!!!A ako tako krenemo sta ce na biti kriterij??
Koliko godina unazad moramo ici?Ako tako krenemo moracemo pronaci sve Ruse koji su dosli posle okt. revolucije u Srbiju i doprineli znacanom preobrazaju tadasne Srbije.A sta cemo sa Romima???Mi Srbi treba da se pozabavimo nama samima, a da pustimo druge da se pozabave sobom.Mi Srbi se ponasamo ko jastozi u krosnji- kad jedan krene napolje ostali ga vuku nazad.
Crnogorce treba podrzati u ostvaranju nove drzave jer mi Srbi nemamo mogucnosti da na referendumu to izglasamo,a nemamo ni hrabrosti da organizujemo demonstracije….
90 godina posle I rata dolaze snazno nazad reci Nikole Pasica:”Polako sa stvaranjem te nove drzave ,cekajte prvo da vidimo ko sta unosi u tu novu drzavu…Lako cemo se udruzivati….”
Iskreno se nadam ce Crna Gora vratiti svoju samostalnost a samim tim i Srbija svoju.Iskreno se nadam da cemo MI SRBI preuzeti deo krivice za dogadjaje u SFRJ,a ne stalno prebacivati krivicu na Tita na Hrvate na Slovence na Albance na Crnogorce itd itd.Moramo nauciti da budemo tolerantni,i bez mrznje,jer mrznja sprecava coveku u njegovoj kreativnosti a bez kreativnosti postace nam stvarnost tako teska da cemo ziveti u imaginarnom svetu gde samo Srbi sa pedigreom zive……

P.S Prvo-Srbi ili Srbijanci????Izraz Srbijanci nije iz Srbije,a ako jeste iz Srbije moramo hitno da menjamo ono na spomeniku:”Ko je Srbin i Srpskoga roda…” u “Ko je Srbijanac i Srbijanskog roda”
Drugo-More jeste lepo ali skupo dok dodjes do njega jer usput moras da platis za izdrzavanje celokupne Crnogorske policije.

#163 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 10 March 2003 - 01:40

Kamo srece da vecina razmislja kao GUJA,
danas bi pitali , posto je Amerika?

#164 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 11 March 2003 - 13:51

Mislim da nije bitno, g. Milovane kako Guja razmislja vec sta ce se desiti. Kada kazete pitali bi smo posto je Amerika pa i ovako moz' da pitate jer su Srbi veoma strpljiv narod. Prvo petsto godina Turaka, pa skoro pola veka Karadjordevicevskih eksperimenata, pa pola veka komunista, pa decenija ipo postokomunista i ko zna koga sve jos mogu Srbi da istrpe. Slobodno moz' da pitate posto je Amerika - verujte mi.

#165 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 11 March 2003 - 14:15

HIGHFELDER

Član od: Feb 06, 2003
Lokacija: SOUTH AFRICA
Poruka poslata: 2003-03-11 13:51
--------------------------------------------------------------------------------
Mislim da nije bitno, g. Milovane kako Guja razmislja vec sta ce se desiti. Kada kazete pitali bi smo posto je Amerika pa i ovako moz' da pitate jer su Srbi veoma strpljiv narod. Prvo petsto godina Turaka, pa skoro pola veka Karadjordevicevskih eksperimenata, pa pola veka komunista, pa decenija ipo postokomunista i ko zna koga sve jos mogu Srbi da istrpe. Slobodno moz' da pitate posto je Amerika - verujte mi.
_________________

Zelim vam puno uspjeha, vase blagostanje svim dobronamjenim ljudima cini veliko zadovoljstvo.