Jump to content

Photo
- - - - -

recept za džem od narandži

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 golosina

golosina
  • Members
  • 485 posts

Posted 10 February 2010 - 15:08

Da li neko mozda zna proveren recept za dzem od narandzi ili drugi dobar nacin da upotrebim vecu kolicinu istih koje sam dobila?
Na internetu ima mnogo recepata, naravno, ali volela bih da cujem neki isprobani.
Hvala

#2 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 10 February 2010 - 15:11

Da li neko mozda zna proveren recept za dzem od narandzi ili drugi dobar nacin da upotrebim vecu kolicinu istih koje sam dobila?
Na internetu ima mnogo recepata, naravno, ali volela bih da cujem neki isprobani.
Hvala

one dzemove od narandzi koje sam ja probla ovde u engleskoj su svi gorki, ne znam da li to volis i da li mora da bude gorko.

#3 golosina

golosina
  • Members
  • 485 posts

Posted 10 February 2010 - 15:48

one dzemove od narandzi koje sam ja probla ovde u engleskoj su svi gorki, ne znam da li to volis i da li mora da bude gorko.

uh.. secam se tih gorkih.. bolje je da ne bude mnogo sladak.. srednje dakle :ph34r:

#4 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 10 February 2010 - 20:23

uh.. secam se tih gorkih.. bolje je da ne bude mnogo sladak.. srednje dakle :ph34r:

oki-dok, ponukana blogom odlucila sam da dam jos jednu sansu dzemu od narandzi. mislila sam mozda je onaj bio gorak jer ima koru u njemu, pa sam sada kupila bez kore. ovaj ima i 67gr secera na 100gr proizvoda, i dalje je gorak. ali i sladak. prvo osetis vrlo gorko, onda vrlo slatko. ali ako ce narandze da ti propadnu, probaj, pa vidi sta dobijes.

#5 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 February 2010 - 13:30

Postoje i gorke pomorandže, i džem od njih imao-nemao koru - bude gorak (i ja mnogo volim, ali nije za svakog).

A evo mog recepta:

500g pomorandži dobro oprati i tanko iseći. Ostaviti nekoliko sati u vodi, onda ih skuvati dok ne omeknu, procediti, dodati šećera po želji (~300g) i ukuvati.

#6 Kinik

Kinik
  • Members
  • 20,839 posts

Posted 11 February 2010 - 16:01

...

Hvala ...

Nije mi jasno, - kako neko misli da dzem od narandze ne bude barem malo gorak?
Pa narandza je takav agrum.
Gorka joj je kora, gorka pokozica, gorko semenje, cak je i ona "belina" gorka.

Jedini nacin da bude apsolutno slatka je sunuti ogromnu kolicinu secera, a pre toga ocistiti svaku krisku od pokozice, izbaciti semenke, izbegavati koru.

Drugo, - potpuno je individualni osecaj za "gorko".
Nekome je i naradza gorka, dok je drugom i engleski senf prijatan.

Meni je dzem od narandze uvek bio OK upravo zbog te lagane gorcine.
U detinjstvu sam ga trosio ovako: na komad keksa Pti Ber namazan puterom dodati kasicicu dzema od narandze, blago razmazati i uz caj.

Ili medeni mafinsi punjeni dzemom od narandze.

...

#7 golosina

golosina
  • Members
  • 485 posts

Posted 12 February 2010 - 15:25

Postoje i gorke pomorandže, i džem od njih imao-nemao koru - bude gorak (i ja mnogo volim, ali nije za svakog).

A evo mog recepta:

500g pomorandži dobro oprati i tanko iseći. Ostaviti nekoliko sati u vodi, onda ih skuvati dok ne omeknu, procediti, dodati šećera po želji (~300g) i ukuvati.

spremila sam ovako, samo duplirano, da isprobam. mesaju se gorak i sladak ukus, ali meni je yummy... sad ako neko iima recept za mafinse sa dzemom, odlicno :ph34r:

#8 Kinik

Kinik
  • Members
  • 20,839 posts

Posted 12 February 2010 - 20:06

...

... sad ako neko iima recept za mafinse sa dzemom, odlicno ...

Nema tu nikakve tajne - u malo manju kolicinu testa za mafinse (ima da naraste i zbog fila) u metalnoj ili silikonskoj modli sa vise mesta - poslasticarskim "spricem", onom plasticnom kesom sa duguljastim siljkom - ubrizgati u testo manje kolicine dzema od narandze (u ovom slucaju) - ili bilo cega drugog!

U testo sa narendanom koricom agruma - fil od dzema od kajsija.
U testo od kakaoa i cokolade - fil od tresanja / visanja.
U testo sa narendanom kozicom limuna - fil od dzema od ananasa.
U testo od kakaoa - fil od badema i mlevenih suvih sljiva.

Mislim, - pa kulinarstvo je samo masta, - svako moze praviti sta god hoce!

...

#9 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 2,670 posts

Posted 12 February 2010 - 20:09

...

Nema tu nikakve tajne - u malo manju kolicinu testa za mafinse (ima da naraste i zbog fila) u metalnoj ili silikonskoj modli sa vise mesta - poslasticarskim "spricem", onom plasticnom kesom sa duguljastim siljkom - ubrizgati u testo manje kolicine dzema od narandze (u ovom slucaju) - ili bilo cega drugog!

U testo sa narendanom koricom agruma - fil od dzema od kajsija.
U testo od kakaoa i cokolade - fil od tresanja / visanja.
U testo sa narendanom kozicom limuna - fil od dzema od ananasa.
U testo od kakaoa - fil od badema i mlevenih suvih sljiva.

...

Ubrizgavanje se vrshi pre pecenja ili posle?

#10 Kinik

Kinik
  • Members
  • 20,839 posts

Posted 12 February 2010 - 20:34

...

Ubrizgavanje se vrshi pre pecenja ili posle? ...

Pre, dok je testo meko.

...

#11 golosina

golosina
  • Members
  • 485 posts

Posted 12 February 2010 - 20:43

...

...

slazem se, ali ja sam kuvar pocetnik, pa mi treba malo basic iskustva da bih uspela da razvijem mastu u ovoj disciplini...

#12 Kinik

Kinik
  • Members
  • 20,839 posts

Posted 12 February 2010 - 21:16

...

slazem se, ali ja sam kuvar pocetnik, pa mi treba malo basic iskustva da bih uspela da razvijem mastu u ovoj disciplini...

Ma to jed OK.
No jedini je ispravni put - probe & greske.

Dok nisi napravila svoj recept, na svoj nacin, da ti bude lepo doteran, i uspesan u tvom sporetu - nista nisi uradila.
Kao sto ti malo znace tudji saveti - zbog drugog sporeta / drugih sastojaka i sta sve ne jos.

Moji roditelji su nekada prikupili italijansku "Simac" masinu za pravljenje testa.
Sto je bila cista tragedija - dok nismo ukapirali (metodom probe) da smanjimo kolicinu vode na pola, a kada pise 2 jaja - to znaci jedno sa belancetom a drugo samo zumanjak.
Tajna je bila u italijanskom brasnu.

Tek toliko.

...

#13 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 13 April 2010 - 17:51

sad sam se primila ko brsljan na ovaj dzem od naranci. jedem ga direktno iz tegle, ko jos ima vremena da maze na mafin :ph34r:

utvrdjeno: sto manje secera to je dzem bolji.