Jump to content


Photo
- - - - -

World News


  • Please log in to reply
2943 replies to this topic

#1981 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 11 October 2017 - 13:58

Samo sto to nikakve veze sa religijom nema...

 

 

mozda nema veze sa religijom ali ima sa islamom,

 

kao sto vidimo, neki na bliskom istoku imaju opusteniji odnos prema islamu, samim tim i prema zenama i njihovim pravima

a neki zategnutiji

 

nije to ni do interpretacije kako kaze yoss vec do politike u cijoj sustini je sasvim prirodno islam

obzirom da na ovoj strani nista nije posveceno vestima iz drugih religija


  • 0

#1982 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 October 2017 - 14:15

Najnoviji dogadjaji u Burmi (dakle ja nemam nameru da je zovem zlocinackim imenom Mijanmar koji je smislila zlocinacka vojna hunta) jasno pokazuju da su i druge religije itekako zlocinacke, incl. budizam koji se generalno gradi za najmirniju, humaniju, itd. 

 

Dakle, kadgod religija izadje iz 4 zida (ili jos bolje, iz glave vernika) u drustvo i politiku, rezultat je uvek zlocin. 


  • 0

#1983 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 11 October 2017 - 14:17

Amen.
  • 0

#1984 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 11 October 2017 - 14:35

 


Dakle, kadgod religija izadje iz 4 zida (ili jos bolje, iz glave vernika) u drustvo i politiku, rezultat je uvek zlocin. 

 

nezgodno je sto ni kada religija previse udje u glave vernike - opet je rezultat zlocin

 

kao i kada religija izadje iz glave vernika sto je bezboznistvo - i opet je rezultat zlocin

 

 

ps. ovo sada kao nesto uopsteno oko religija

 

Ali svakako se radilo o bliskoistocnoj islamskoj (ne)religioznoj politici na prethodnoj strani


  • 0

#1985 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 11 October 2017 - 15:33

Apropo Burme ... peticija je u toku, preko 400 000 potpisa. Kakav belosvetski paradox. 

 

Nobelova nagrada za mir je kvarljiva roba i ne moze se oduzeti nijednom dobitniku. 


  • 0

#1986 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 11 October 2017 - 15:56

Cekaj, sada se brane muslimani u Burmi?! Oni su dobri , a ovi drugi muslimani nisu dobri?!?!

Ta Sun Su Chi .... mora i ona da brani svoju zemlju?!!?!


  • 0

#1987 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 11 October 2017 - 17:34

Cekaj, sada se brane muslimani u Burmi?! Oni su dobri , a ovi drugi muslimani nisu dobri?!?!

Ta Sun Su Chi .... mora i ona da brani svoju zemlju?!!?!

 

burmanski muslimani, dobri ili losi kao pojedinci svejedno, etnicko ciscenje se vrsi vise grupno

 

burmi se vise ne svidja da ih ima ali nismo se njihove teme jos doticali,

verovatno da se ne upletemo u novi sukob dok stari, bliskiji - traju

 

sto se tice Sunchice, svet je napada jer nije reagovala na vreme i kada je reagovala bila je jasna kao puzdemon oko nezavisnosti

 

neke bliske prijateljske zemlje prihvataju ove prognanike...okvirno govorec, iran uglavnom dize glas za njihov spas,

ali burma ih smatra ilegalnim migrantima i osporavaju im citizenship, proteruju ih divljacki...medjutim i malezija isto tako zakonski gleda na njih kao na ilegalne migrante, ali procitala sam da je jedan broj prihvatila na odredjeno vreme...eto


  • 0

#1988 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 12 October 2017 - 14:08

George Weah :hail: je najverovatnije novi predsednik Liberije, najstarije afričke republike i jedne od dve zemlje (druga Etiopija) koje su zadržale nezavisnost u vreme evropske kolonizacije kontinenta.

Na mestu predsednika zameniće dosadašnju predsednicu i dobitnicu Nobelove nagrade za mir - Ellen Johnson Sirleaf.


  • 0

#1989 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 October 2017 - 14:17

...

 

 

Ta Liberija je uvek bila rasisticka pomijara - pa sumnjam da ce peMzionisani fuzbaljer nesto napraviti od nje.

;)

 

...


  • 0

#1990 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 12 October 2017 - 14:39

Prošlo je vreme rasizma i diskriminacije, drugi su prioriteti pred Veom -

- nasilje, siromaštvo, poligamija, stalna opasnost od rata sa susedima, međuplemenski sukobi...

Afrika.

Videćemo.


  • 0

#1991 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 13 October 2017 - 09:20

Najnoviji dogadjaji u Burmi (dakle ja nemam nameru da je zovem zlocinackim imenom Mijanmar koji je smislila zlocinacka vojna hunta)


Da li bi mogao da pojasnis zasto je ime Mjanmar zlocinacko, a ime Burma nije?
  • 0

#1992 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 13 October 2017 - 09:39

Ako nekog intresuje to pitanje.

Burma/Mjanma dugo ima problema sa imenom. Koriste se razlicita imena za drzavu na razlicitim jezicima, dodatno komplikuje stvari to sto u mnogim jezicima jugoistocne azije, pa tako i u jeziku Bamar koji je najrasprostranjeniji i zvanicni jezik u Burmi/Mjanmaru, postoje ogromne razlike u pisanom i govornom jeziku. Naziv za drzavu na jeziku Bamar je u pisanom obliku Mjanma, dok je u govornom jeziku Bama. Burma je engleski kolonijalni naziv za tu drzavu, ali tek finalna verzija iz dvadesetog veka posto je pre nje bilo jps desetak razlicitih izgovora. Burma je vise nacionala drzava i ostale nacionalne zajednice koriste razlicite nazive za drzavu i narod Bamare.

Do 1989 godine oficijalni naziv drzave na engleskom jeziku je bio Burma, dok je na Bamar jeziku bio Mjanma. Odnosno za spoljnopoliticku upotrebu se koristio naziv Burma dok se za unutrasnju upotrbu koristio naziv Mjanma. Te godine je vladajuca vojna hunta odlucila da promeni stari kolonijalni naziv za drzavu i na engleskom jeziku, odnosno za spoljnopoliticku upotrebu. Odluceno je da se zove Mjanmar. Ostalo je nejasno zasto je dodato slovo r na kraju. Obrazlozenje zahteva dobro poznavanje dijalekata engleskog jezika koje ja u ovom slucaju nemam, a povezano je sa takozvanim non-rhotik dijalektima.
To je izazvalo u pocetku protivljenje opozicije koja je smatrala da takav naziv vredja nacionalne manjine, jer u prvi plan stavlja vecinski narad. U isto vreme nije im smetao naziv Mjanma u unutrasnjoj upotrebi, a dva naziva su prakticno sinonimi.
Tako da se ne radi ni o kakvom zlocinackom imenu. Da napomenem da ne gajim nikakve simpatije prema komunistickoj vojnoj hunti u toj drzavi. Gde bi ja mogao da podrzavam bilo kakve komuniste. :-)
  • 1

#1993 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 13 October 2017 - 10:41

Samo da dodam za ovo /r/, uz napomenu da to radim po sećanju. Negde sam čitao da je to učinila burmanska vlast kako bi se u tim ne-rotičkim dijalektima (britanski, australijski, gde se ovaj glas ne izgovara u rečima kao što su car ili park) poslednje /a/ izgovorilo kao dugo i nisko, dakle sa silaznim/padajućim naglaskom. U burmanskom jeziku je ton veoma bitan i unosi razliku u značenje, otprilike kao kod nas kada imamo sliučaj  kòsa  (na glavi) i kôsa (iskošena, nagnuta). Sistem im je nešto drugačiji, a ovo što sam naveo je najbliža moguća analogija.


  • 1

#1994 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 13 October 2017 - 15:34

.
To je izazvalo u pocetku protivljenje opozicije koja je smatrala da takav naziv vredja nacionalne manjine, jer u prvi plan stavlja vecinski narad. U isto vreme nije im smetao naziv Mjanma u unutrasnjoj upotrebi, a dva naziva su prakticno sinonimi.
Tako da se ne radi ni o kakvom zlocinackom imenu.

 

...nisam sigurna da je sred mislio na to da se u samom (novom) imenu drzave krije nesto apstraktno zlocinacko, svet obicno priznaje svako ime koje sam sebi dodelis sve dok to ime ne postane sinonim za zlo

ali ne onaj sinonim koji ti pominjes u kvotu i koji zaista ne vidim koliko je bitan obzirom da nije o tome ni bila rec

 

vec se pre mislilo na konkretno prolivanje krvi i ubistva koja su prethodila promeni imena burma u myanmar

 

to je moje misljenje, normalno sred ce ovde da presudi sta je stvarno mislio pod `zlocinackim imenom`


  • 0

#1995 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 13 October 2017 - 21:59

Da li bi mogao da pojasnis zasto je ime Mjanmar zlocinacko, a ime Burma nije?

E pa izvini, po istoj logici ako se protivimo sad nekom novom pisanju istorije u vezi sa americkim Gradjanskim ratom, tako isto se protivim menjanju istorije koja se dovoljno ustalila pod jednim nazivom. Ako jednom U Thantu koji je bio i antikolonijalista, ali i humanista i ozbiljan intelektualac, nije smetao naziv Burma, onda ne vidim sto bi meni smetao. A posto ga je promenila zlocinacka vojna hunta potpuno samovoljno, bez da je imala ikakve konsultacije sa bilo cim, referendum, javnu raspravu, stogod, onda naravno da ga odbijam, tim pre sto ti zlikovci ne samo da nisu kaznjeni, nego su kako se pokazuje ovih dana i dalje realno na vlasti i svi se plase da ih popreko pogledaju cak i kad rese da malo etnicki ciste... Dakle ne kazem ja nista o tome kako treba da bude "uredjenje sveta", niti mi na pamet da bilo koga ubedjujem, jednostavno ja taj naziv koristiti necu.  


  • 0