Jump to content


Photo
- - - - -

Da li je Srbija sportska drzava?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#1 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 06 January 2010 - 20:29

Decenijama unazad se prica kako su sportisti sa ovih prostora, jedni od najboljih u evropi, a da je zemlja Srbija jedna od vodecih sportskih drzava u Svetu i Evropi. Medjutim, da li je ovo istina ili je samo jedna od urbanih legendi? Da li se samo pokusava da se pojedinacnim uspesima nasih sportista, i to samo u odredjenim sportskim granama, zamazu oci na pravo stanje sporta u Srbiji?
Merilo uspeha jedne zemlje u sportskom domenu su naravno Olimpijske igre. Ako uzmemo medalje sa poslednje dve olimpijade, Srbija ih je ukupno uzela 5 - 2 srebrne i 3 bronzane (od cega su dve osvojili tradicionalno vaterpolisti), i to u 4 sporta. Ovoliko medalja je, poredjenja radi, osvojila Hrvatska samo na olimpijadi u Pekingu. Pa po cemu smo onda sportska nacija?
Jos je porazavajuca zvuci cinjenica da vecina skola u Srbiji nema fiskulturnu halu, a one koje imaju uglavnom nenamenski koriste iste. Takodje, istina je da je vecina sportskih saveza bukvalno pred bankrotom.
Poslednji uspesi nasih sportista se uglavnom vezuju za uspehe tenisera i Milorada Cavica. Istina je, da za njihov uspeh he najmanje zasluzna drzava Srbija. Istina je da su ovi sportisti, postali ono sto jesu, pre svega zahvaljujuci sobstvenom entuzijazmu i zrtvovanju njihovih porodica.
Istina je da nije bilo ljudi poput Aleksandra Boricica i Slobodana Milosevica (ne politacara), da se u Srbiji i dalje ne bi pratila odbojka (ili bi se pratila koliko se prati domaca odbojkaska liga).
Istina je da je ogroman broj mladih sportista morao da napusti zemlju da bi dobio normalne uslove za napredak. Najdrasticniji primer je porodice Janic - kajaksa Natase i Stjepana. Natasa je na Olimpijskim igrama u Sidneju osvojila 4 mesto sa 18 godina. To nije bio dovoljan signal nasoj drzavi da joj da normalne uslove za dalji razvoj. Kada je videla da od pomoci drzave nema nista, uzela je madjarsko drzavljanstvo i osvojila na sledecoj olimpijadi 2 zlatne medalje (koliko mi nismo na 3 zadnje olimpijade). Takodje medalju je uzela i u Pekingu. Njen brat Stjepan je i ako do pre nekoliko godina bio reprezentativac SCG, bukvalno izbacen iz reprezentacije kao "netalentovan". E taj "netalentovan" momak je za susednu Hrvatsku veslao finale prosle godine u Pekingu. Da situacija bude jos drasticnija, ista sudbina je cekala i Nadju Higl, koja je takodje prosle godine proglasena, hmm, "nedovoljno talentovanom". Prava je sreca da je tada odbila ponude drugih drzava (cini mi se Madjarske) da pliva za njih, inace sada ne bi smo imali cime da se ponosimo (sem Cavicem naravno).
Pored fiskulturnih hali, i sportski objekti u Srbiji su u zalosnom stanju. Vecina hala nema stalno grejanje i nalazi se u stanju raspadanja. Situacija se malo poboljsala posle Univerzijade, ali su kapaciteti i dalje dedovoljni i neadekvatni u vecini gradova.
Ovaj topic je otvoren zbog gnusanja istupa odredjenih ljudi u poslednje vreme, koji napade na huligane, poistovecuju sa napadima na sport. U ovoj zemlji, ne postoje samo Crvena zvezda i Partizan. Niti samo dva sporta. Ova zemlja ima mnogo mladih talenata, ciji talenat propada zahvaljujuci tome sto nemaju elementarne uslove na rad.
Toliko za uvodni post. Voleo bih da cujem i vase misljenje i vase stavove po ovom pitanju.
Da li smo zaista sportska nacija, i da li neko pokusava de sakrije iza sporta u Srbiji?

Edited by DonJuan, 06 January 2010 - 20:30.


#2 Bratanac

Bratanac
  • Members
  • 1,134 posts

Posted 07 January 2010 - 22:44

Ova tema zaslužuje malo podrobniju analizu, tako da ću napisati po nešto za vikend, kada budem imao malo više vremena.
Obzirom na uslove koje imamo i rezultate koje postižemo, definitivno jesmo sportski talentovana nacija...

#3 delgado

delgado
  • Members
  • 35,185 posts

Posted 07 January 2010 - 23:15

Ne znam sta ova tema traZi na Rukometu, ali odgovoricu.. DA DA DA I DA
Pazte ovo , gledacu najgledanije i "najbitnije" sportove, sigurno da na OI nikad nismo imali nesto puno medalja, kad tamo ima mnoooogo disciplina, mi u tim ekipnim sportovima uvek poberemo neku medalju, normalno ne mozemo imati sportista kao sve ove bogate drzhave, ali evo jedna analiza od mene...
2009-te godine smo imali ovo:
KOSHARKA: 2. mesto, srebrna medalja, novi , mladi tim je osvojio van svih ocekivanja drugo mesto, pored Spanije,Rusije,Litvanije,Turske, Litvanije , Slovenije...
FUDBAL: Bili smo bolji u grupi od jedne Francuske, daleko vece i bogatije zemlje od nas, Rusija koja ima fudbalera koliko Srbija stanovnika ne ide na SP, a mi idemo... I to kao prvoplasirani na tabeLi
PLIVANJE: Cavic & Nadja-ne bih komentarisao
VATERPOLO: 1. mesto-mladi tim-opet ne bih komentarisao
ODBOJKA: 2. mesto- Neverovatno konstantni rezultati nasih odbojkasa u SL , ispred smo Argentine, Rusije, Italije, Francuske...
TENIS: Ajde nismo kao u 2008oj , ali imamo 5 tenisera u samom svetskom vrhu, i jednog najboljeg dubl igraca na svetu. A siguran sam da cemo ove godine da cvetamo u DC I Fed Cupu. Dakle, i tu smo sjajni. 2008-e od 8 GS u obe konkurencije, 2 su bila nasa, znaci zemlja koja tako malo ulaze u tenisere i gde je Velika besparica uzela je 1/4 GS tituLa te sezone.
Da ne pricam o veslacima, mladim rvacima, atleticarima, Jasni Sekaric...
LJUDI NAS JE MALO, relativno smo SIROMASNA zemlja, uslovi nisu laki, TALENTOVANI SMO SAMO TAKOOO

#4 cook

cook
  • Members
  • 5,752 posts

Posted 07 January 2010 - 23:41

prvi i treci post cu prskociti(ako neko hoce moze da mi preprica, nemam nameru da citam toliki txt :D)
al cu ipak odgovoriti na pitanje :)
iza svakog uspesnog sportiste stoji "tamna strana", obicno reflektovata u vidu ranije teskog zivota, zatim omalovazavanja njihovih sportskih kvaliteta, kao i generalno losih uslova za zivot(politicki, ekonomski), nakon cega ti sportisti iz inate krecu u borbu kako bi svima dokazali na svoj nacin kako ipak vredi...
naravno nije to uvek slucaj a u velikom broju jeste... jedan od primera je i anri koji je pre par godina rekoa da mu je "mrznja" bila vodilja, isto tako imamo nba superstarove koji na ledjima nose 00, upravo iz razloga sto su im treneri na koledzu predvidjali da ce u nba imati toliko odigranih minuta.. itd itd
isto tako ako pogledamo ekipne sportove, ekipe koje imaju najbolju psihicku stabilnost su ekipe iz siromasnijih zemalja(argentina, brazil...), kao i zemlje koje su bile zahvacene ratovima, gde mogu da se uvrste sve balkanske zemlje...
tako da je odgovor na pitanje potvrdan, sto ne znaci da je to zato sto se sportistima radi na vrhunskom nivou, vec pre svega zbog loseg stanja u drzavi kao i podneblja na kome zivimo :ph34r:

Edited by cook, 07 January 2010 - 23:51.


#5 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 07 January 2010 - 23:41

Naravno da ne mozemo da se merimo sa bogatim zemljama, ali mozemo da se poredimo sa komsijama Hrvatima recimo. Ono sto je po tom pitanju uradjeno u Hrvatskoj moze da bude i primer za nas. I oni postizu relativno dobre rezultate u ekipnim sportovima (Fudbal, Vaterolo, Rukomet), ali isto tako neguju i pojedinacna sportska takmicenja, i sto je mnogo bitnije reklamiraju i manje popularne sportove. Najbolji je primer uporedjenje teletekstva HTV-a i RTS-a, i razlika je primetna. Dok se na TV-u daju rezultati cak i lige u bocanju, dok naseg javnog servisa dominiraju kosarka, tenis i fudbal. Tu i tamo se pojavi jos neki ekipni sport, a ostali sportovi u Srbiji kao da ne postoje. Evo zamisli kada si imao sansu da u direktnom prenosu gledas recimo prvenstvo srbije u plivanju ili gimnastici. Pazi ovo su bazni sportovi, o ostalim "manjim" necu ni da pricam.
Ajde da se vratimo na Hrvate, ono sto sam ja ispratio, u zadnjih desetak godina postizu zapazene rezultate u Plivanju, Atletici, Gimnastici, Stonom Tenisu, Dizanju Tegova, Tekvondu, Boksu, Alpskom Skijanju, Tenisu, a o tradicionalnom organizovanju velikih sportskih takmicenja su daleko ispred nas. Priznaces da niti su nesto bogatiji, niti su mnogoljudiji. Jednostavno se ravnomerno ulaze u sve sportove i svi sportovi se kroz sinergiju podizu i razvijaju. Kod nas je situacija drugacija, mi se zalecemo samo za one sportove gde imamo rezultate, tamo gde rezultata nema nema ni interesovanja ni ulaganja. Evo ovako, sada svi gledaju i prate plivanje, ko je pratio plivanje pre Cavica (ako je i mogao gde da prati), ko je pratio tenis u periodu od kada nas je napustila Monika Seles pa do pojave Novaka Djokovica, Rukomet je izbacen iz Beograda, kada je pocela kriza rezultata.
Sve ovo je rezultat nedostatka sportske kulture i nedostatka ulaganja u bazne sportove. Rezultata jos na srecu ima u odredjenim sportskim granama, ali su ti rezultat entuzijazma pojedinaca, plasim se, ne i neke nacionalne strategije razvoja sporta u Srbiji.

#6 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 07 January 2010 - 23:45

prvi i treci post cu prskociti(ako neko hoce moze da mi preprica, nemam nameru da citam toliki txt :)

:ph34r:

#7 cook

cook
  • Members
  • 5,752 posts

Posted 07 January 2010 - 23:51

pa svejedno sam odgovorio na pitanje, sta se bunis :ph34r:

Edited by cook, 07 January 2010 - 23:52.


#8 cook

cook
  • Members
  • 5,752 posts

Posted 07 January 2010 - 23:54

sad vidim, da si i ti u stvari slicnog misljenja kao i ja, jbga ja sam mislio da ces samo da hvalis pa nisam ni citao :ph34r:

#9 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 08 January 2010 - 10:39

Pazi, DonJuan, kod nas nije mozda ni toliki problem sto se u bazicne sportove malo ulaze, vec je problem to sto mnogi sportovi skoro nikoga ne interesuju, i postoji potcenjivacki stav u drustvu prema njima. Tako, stoni tenis igraju "invalidi", gimnastikom se bave "gejevi", plivanjem oni "koji nisu bili dovoljno dobri za vaterpolo", i tako dalje. Ove stavove sam milion puta cuo. Cak i sto se tice ove ekspanzije tenisa zbog Djokovica, i na ovom forumu sam ne jednom procitao kako neko jedva ceka da svi puknu, pa da vise ne igramo tenis, nego se vratimo kosarci i fudbalu. Mi smo jednostavno takvi u ovom trenutku, cenimo iskljucivo ekipne sportove, i kolektivni duh, a ostalo podcenjujemo. To sigurno nije ispravno, ali, tako je. Trebalo bi puno vremena i generacije da prodju da se to promeni, a nikakvo ulaganje u individualne sportove nam tu ne moze pomoci...

#10 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 08 January 2010 - 11:47

Pazi, DonJuan, kod nas nije mozda ni toliki problem sto se u bazicne sportove malo ulaze, vec je problem to sto mnogi sportovi skoro nikoga ne interesuju, i postoji potcenjivacki stav u drustvu prema njima. Tako, stoni tenis igraju "invalidi", gimnastikom se bave "gejevi", plivanjem oni "koji nisu bili dovoljno dobri za vaterpolo", i tako dalje. Ove stavove sam milion puta cuo. Cak i sto se tice ove ekspanzije tenisa zbog Djokovica, i na ovom forumu sam ne jednom procitao kako neko jedva ceka da svi puknu, pa da vise ne igramo tenis, nego se vratimo kosarci i fudbalu. Mi smo jednostavno takvi u ovom trenutku, cenimo iskljucivo ekipne sportove, i kolektivni duh, a ostalo podcenjujemo. To sigurno nije ispravno, ali, tako je. Trebalo bi puno vremena i generacije da prodju da se to promeni, a nikakvo ulaganje u individualne sportove nam tu ne moze pomoci...



Pa realno, kada dodje april-maj i odlucuju se prvenstva u fudbalu ja ne mogu da gledam to zato sto Djokovic davi protiv nekog tamo ili evo ti primer EP u kosarci i prenos tenisa Srbija-Uzbekistan i veselog Viktora koji se ubi sa nekim 543. na svetu Posted Image

p.s. Kuce slazes li se sa boldovanim :ph34r:

#11 peja™

peja™
  • Members
  • 25,889 posts

Posted 08 January 2010 - 12:08

Pa realno, kada dodje april-maj i odlucuju se prvenstva u fudbalu ja ne mogu da gledam to zato sto Djokovic davi protiv nekog tamo ili evo ti primer EP u kosarci i prenos tenisa Srbija-Uzbekistan i veselog Viktora koji se ubi sa nekim 543. na svetu Posted Image


+ 'iljadu

... uz cinjenicu da su svi nasi teniseri & teniserke, izuzev tipsarevica, izuzetno iritantni



edit:

+ povlacenje v( . )( . )jke d( . )( . )jke :ph34r:

Edited by peja™, 08 January 2010 - 12:18.


#12 mlatko

mlatko
  • Members
  • 1,159 posts

Posted 08 January 2010 - 15:02

Rukomet je izbacen iz Beograda, kada je pocela kriza rezultata.


Ovo je dobar recept za decentralizaciju i defragmentaciju sportske Srbije. Odbojka u NS ili KR, rukomet u NI, maraton u UŽ, stoni tenis SU, plivanje tamo, gimnastika vamo, sankanje, zna se... Samo kad bi se vodila pametnija politika i raspodelila sredstva ministarstva, sponzora i Tv prenosa. Problem je što klubovi u prestonici imaju najviše para pa sportski klubovi u provincijama rano ostaju bez pravih zvezda, samim tim bez sponzora i finansija pa nacionalne lige nemaju livelisane ekipe.

Rekao bih da velika većina omladine nije nikad praktikovala individualne sportove, odatle valjda i nerazumevanje i iritiranost koju pojedinci iskazuju. Da ne duljim dalje opšta kultura današnjice (barem na ovom delu planete) je fudbal, košarka isto počinje da vrti pare... s jedne strane razumem nerazumevanje za uspehe individualnih sportista ali sa druge mi nije jasno zašto jedan Troicki treba da iritira više od npr. Ronalda & Co? Možda se Đokoviću zamera što nije zaigrao fudbal, bio bi izvanrendan levi bek, možda bi ga pozvali čak i u reprezentaciju...

Za individualne sportove treba mnogo više strpljenja, koncentracije i volje a toga se danas retko sreće u masi, a da imamo para mislim da bi imali još manje strpljenja, koncentracije i volje pa nam sport cveta i više nego što bi trebalo... ali ko što neko onomad reče "hleba i igara", šta drugo se može poželeti od života?

#13 cook

cook
  • Members
  • 5,752 posts

Posted 08 January 2010 - 16:43

... uz cinjenicu da su svi nasi teniseri & teniserke, izuzev tipsarevica, izuzetno iritantni

+1 000 000

i kad smo vec kod tenisa... odavno stoji kostanca da je to gejevski sport, tj da svi oni koji ne mogu da prodju u fudbalu i kosarci, pocinju da igraju tenis iz razloga sto su smotani i nisu sposobni/ne zele kontakt duele... i to nisam ja izmislio, to ljudi pricaju vec 20 godina :ph34r:

Edited by cook, 08 January 2010 - 16:45.


#14 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 08 January 2010 - 17:17

O tome ja i pricam. Predrasude prema ovom, ili onom sportu. I ja visoko vrednujem kosarku, na primer, fudbal ne toliko, ali najvise se covek moze sportski ostvariti u individualnom sportu. Tu si sam za sebe, sa svojim mozgom, i svojim mogucnostima, nije kriv ni trener jer ne igras dovoljno, niti saigrac jer ti nije dodao loptu. Sam odgovaras za uspehe i neuspehe. Zato je, sa te strane, mnogostruko teze biti dobar teniser, recimo, nego kosarkas.

#15 cook

cook
  • Members
  • 5,752 posts

Posted 08 January 2010 - 17:21

O tome ja i pricam. Predrasude prema ovom, ili onom sportu. I ja visoko vrednujem kosarku, na primer, fudbal ne toliko, ali najvise se covek moze sportski ostvariti u individualnom sportu. Tu si sam za sebe, sa svojim mozgom, i svojim mogucnostima, nije kriv ni trener jer ne igras dovoljno, niti saigrac jer ti nije dodao loptu. Sam odgovaras za uspehe i neuspehe. Zato je, sa te strane, mnogostruko teze biti dobar teniser, recimo, nego kosarkas.

ne slazem se, sto ne znaci da mislim da je lako biti veoma dobar tenisach