Jump to content


Photo
- - - - -

Moderacija podforuma Ekonomija


  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 05 January 2010 - 22:35

Na ovoj temi moze da se diskutuje o moderaciji na pdf Ekonomija. Zamolio bih vas da se to ne radi na drugim topicima.

Nije mi bas najjasnije u cemu je politika kad kazem da FED stampa pare.
Zatim da cilj nije vracanje para nego dalje zaduzivanje (u cemu i jeste problem ove krize jer se to ne moze nastaviti)
I da je cilj da novac kao i svaka roba (pomenuo sam paradajz) sto vise ide preko tezge

Dakle, ovakav post brises a postove koji prste od uvreda & epiteta tipa smore,kretenu,buzdovanu ...ostavljas

Rado bih cuo tvoj razlog brisanja mog posta,kao i detalj koji smatras da ima veze sa politikom(mada se danasnja ekonomija ne moze odvojiti od politike ali za to nisam kriv ja)

Unapred zahvalan


Sorry, izbrisan je pogresan post. Trebao je biti obrisan drugi post koji je sada na Deponiji.
  • 0

#2 stojan nenadovic

stojan nenadovic
  • Members
  • 146 posts

Posted 07 January 2010 - 11:58

Na ovom podforumu trebao je da bude nekreditni novac. Nekreditni novac je ono što zamenjuje dolar. Treba objavljivati šta u SAD radi Dennis Kucinich. Šta radi Ron Paul. Šta rade Stephen Zarlenga, Ričard Kuk i Elen Braun. Šta rade Kinezi sa svojim non-performing loans. Šta radi Aregentina.
  • 0

#3 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 03 June 2010 - 09:17

Anduril, predlozio bih uspostavljanje novog podforuma sa naslovom tipa "Kako p(re)okrenuti ekonomiju Srbije" gde bi svaki topik bio ideja sta da se radi, sta da se proizvodi, gde srpska privreda da nadje svoju nishu u svetskoj ekonomiji i tome slicno. Znaci da svi mogu da ubace neke svoje ideje sta bi moglo da se radi u ovoj zemlji da bi se najzad stvari pokrenule sa mrtve tacke. Mozda ljudi imaju ideje koje nisu zainteresovani/strucni/umesni da sami realizuju, a koje mogu da zainteresuju neke druge ljude.
  • 0

#4 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 04 June 2010 - 22:57

Anduril, predlozio bih uspostavljanje novog podforuma sa naslovom tipa "Kako p(re)okrenuti ekonomiju Srbije" gde bi svaki topik bio ideja sta da se radi, sta da se proizvodi, gde srpska privreda da nadje svoju nishu u svetskoj ekonomiji i tome slicno. Znaci da svi mogu da ubace neke svoje ideje sta bi moglo da se radi u ovoj zemlji da bi se najzad stvari pokrenule sa mrtve tacke. Mozda ljudi imaju ideje koje nisu zainteresovani/strucni/umesni da sami realizuju, a koje mogu da zainteresuju neke druge ljude.


Hm, pa nisam siguran da li treba odmah podforum ali ako bi ti recimo otvorio topik i ako bi se razvila dobra rasprava ili cak nekoliko paralelnih rasprava o raznim idejama sto da ne. Za sada je ovaj pdf suvise mali za pod-pdf ali to moze i da se promeni. :ph34r:
  • 0

#5 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 06 June 2010 - 06:49

Hm, pa nisam siguran da li treba odmah podforum ali ako bi ti recimo otvorio topik i ako bi se razvila dobra rasprava ili cak nekoliko paralelnih rasprava o raznim idejama sto da ne. Za sada je ovaj pdf suvise mali za pod-pdf ali to moze i da se promeni. :ph34r:

Evo za pocetak mojih 2 centa:

Kanal Dunav-Morava-Vardar-Egej

Basic elements of the navigable canal Morava-Vardar (Axios)

Total length 650,10 km
Length of canal in the Morava area 345,74 km
Length of canal in Vardar area 274,68 km
Section on water parting 29,68 km
Total length of the regulated river courses of the Morava, the Vardar (Axios) and the Pčinje 483,60 km
Total length of lateral canals 166,50 km
Total number of steps 63
- dams with ship locks 58
- ship lifts 5
Number of steps within sea area:
- dams with ship locks 37
- ship lifts 1
Number of steps within the Vardar area:
- dams with ship locks 21
- ship lifts 4
Length of canal branch along the river Zapadna Morava up to Kraljevo 73 km
Length of canal branch along the river Nišava up to Niš 15 km
Length of canal branch along the river Vardar up to Skoplje 35 km


* The river Morava, its present state and possibilities of navigation by A. Aleksić, Beograd 1879.
* Project of the navigable routes Danube-Thesalonike by Prof. Dr. N. Stamenković, Beograd 1909.
* Preliminary project of the navigable route Danube-Thessalonike, made by Projektantski Zavod Rečnog Saobraćaja, Beograd 1961.
* Economic studies of the river Vardar catchment area, made by Zavod za vodostopanstvo S.R.Makedonija.
* Study of navigation on the rivers Velika Morava, Južna Morava and Zapadna Morava, made by Projektantski zavod "Ivan Milutinović", Beograd 1964.
* Study of the problems of traffic in connection with arrangement of Morava catchment area, made by Institut za vodoprivredu "Jaroslav Černi" of Beograd, 1964.
* The economic base of the river Morava catchment area, made by Združeno opšte vodoprivredno preduzeće "Morava" of Beograd, 1971.
* Supplement to the preliminary project Morava-Vardar (Axios) navigable route, made by Projektantski zavod "Ivan Milutinović of Beograd, 1973.
* Navigable route Morava-Vardar (Axios), Report of United Nations Experts, Beograd 1973.

Main elements of the canal are: depth of water in the middle of cross section 4,00 m
depth of water in the edge of the bottom 3,75 m
maximum width at draught level 43,00 m
minimum width at draught level 28,00 m
side slope up to the height of 1 m above the bottom 1:4
side slope over the height of 1 m above the bottom 1:3
minimum radius of curve R=800 m


Minimum over-all size under bridges: Free height above normal water level 5,25-10,0 m
Free opening under bridge 50-70 m
Minimum height under high voltage transmission line 10-13 m
  • 0

#6 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 06 June 2010 - 07:15

A ja bih kandidovao i:

Vazdusni saobracaj: transformacija Aerodroma Beograd u vazan tranzitni hab, sa ojacanim Jat-om kao glavnim operatorom. Da se uloze ozbiljne pare i u aerodrom i u Jat. Aerodrom da se prosiri, Jatu da se kupi bar 50 novih aviona, uklj. i sirokotrupne za dugolinijski saobracaj, da bi se dovukli traznitni putnici u BEG, a odatle da ih razvoze dalje po Evropi i Evro-mediteranu po vec postojecim slotovima. Ali i nekoliko malih aviona do 30 PAX za pokrivanje unutrasnjeg saobracaja i letenja u sirem regionu.

Drumski saobracaj: da se razviju i uvedu "pametni saobracajni znaci" na nacionalnom nivou. Sistem bi se sastojao od "pametnih" znakova na putu (na primer, svaki znak zabrane, semafori...) bi imali memorijsku jedinicu sa elekronskim zapisom sta se regulise (max brzina, zabrana parkiranja, jednosmerna ulica, crveno svetlo i tsl), transmiter i antenu ukopanu u kolovoz (ili vec kako struka kaze). Ako bi se znakovi pravili po sistemu displeja, daljinskim putem bi mogli da se reprogramiraju u skladu sa trenutnom situacijom (na primer padne sneg i ogranicenje brzine se promeni sa 80 na 40) Sa druge strane, u svakom vozilu registrovanom u Srbiji obavezna ugradnja prijemnika, displeja i memorijske jedinice za belezenje prekrsaja i "pamcenje" poslednjih primljenih ogranicenja/zabrana... Na godisnjem tehnickom pregledu ili kroz iznenadne kontrole podaci o svim ucinjenim prekrsajima se ocitavaju i izdaje se zbirna kazna koju moras da platis da bi zavrsio registraciju... Sistem bi mogao da se koristi i za druge sporedne stvari, tipa navigacija (po polozaju u mrezi tacno znas gde si), informacije (na pr prodjes pored putokaza za Studenicu i na displeju ti se to i pokaze a sistem ti isprica kracu pricu o Studenici i zasto bi morao da svratis), parkiranje (cim stanes duze od 5 minuta sistem te ocita i pocne da ti kuca minute u memoriju i na displej)....... Mogli bi deo onih Djelicevih obecanih 200 miliona evra za nauku da iskoriste za razvoj ovog sistema, pa posle imas proizvodnju komponenti, izvodjenje na terenu, odrzavanje i eksploataciju...

Pa bi mogli da vidimo i neki strateski proizvod tipa novi transportni avion sa 20-tak mesta za dvojnu upotrebu (civilnu/vojnu). Avion ko avion nije cilj sam po sebi ali jeste razvoj i usvajanje novih tehnologija - opet pricamo o Djelicevim milionima za nauku. Bolje da ih uloze u konkretan projekat nego u "garsonjere za asistente" i slicne genijalnosti...

Edited by JKT, 06 June 2010 - 07:50.

  • 0

#7 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 26 September 2010 - 14:48

 Samo ne znam kakve gornja vest ima veze sa nekretninama? A postoji tema o bankrotu Srbije, mislim da ovo vise odogovara toj temi. 

Edited by BarryWhite1, 26 September 2010 - 14:50.

  • 0

#8 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 September 2010 - 15:02

 Samo ne znam kakve gornja vest ima veze sa nekretninama? A postoji tema o bankrotu Srbije, mislim da ovo vise odogovara toj temi. 


Mislim da ima dosta veze jer ukazuje na kreditnu sposobnost. Po meni je ova vest za obe teme, pa cu da je iskopiram i na bankrot srbije.
  • 0

#9 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 26 September 2010 - 15:15

Mislim da ima dosta veze jer ukazuje na kreditnu sposobnost. Po meni je ova vest za obe teme, pa cu da je iskopiram i na bankrot srbije.

Pa kako kod okrenes svaku vest u Srbiji mozes da povezes sa nekretninama, mozda neko sutra postavi podatak da je u Srbiji u 2009 godini umrlo xyz osoba i eto oni sigurno nece kupiti stan. Tema o nekretninama je u okviru PDF ekonomija i postoji dovoljan broj tema da se ne mora bas o svemu diskutovati na samo jednoj koja je ocigledno najposecenija. 

edit: ako nije problem prebaci ova tri poslednja posta na ovu temu: http://forum.b92.net...showtopic=56678

Edited by BarryWhite1, 26 September 2010 - 15:20.

  • 0

#10 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 September 2010 - 15:29

Pa kako kod okrenes svaku vest u Srbiji mozes da povezes sa nekretninama, mozda neko sutra postavi podatak da je u Srbiji u 2009 godini umrlo xyz osoba i eto oni sigurno nece kupiti stan. Tema o nekretninama je u okviru PDF ekonomija i postoji dovoljan broj tema da se ne mora bas o svemu diskutovati na samo jednoj koja je ocigledno najposecenija. 

edit: ako nije problem prebaci ova tri poslednja posta na ovu temu: http://forum.b92.net...showtopic=56678


Evo, prebaceno, a i da dam svoje misljenje. Da, i vest o broju umrlih osoba bih stavio u temu nekretnine jer ukazuje na ponudu praznih stanova. Jednostavno sve je to bio deo prethodnih diskusija (i stanovi u nasledstvu i broj zaposlenih kao faktor u stambenim kreditima).. Samo cu skrenuti paznju posterima da kada kace vesti - da uz te vesti napisu i komentar koji se odnosi na nekretnine.
  • 0

#11 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 23 November 2010 - 14:43

Gospodo moze li tabela iz MS Worda da se nekako ubaci u post?

Ili kako kreirati tabelu u postu?

Hvala unapred.
  • 0

#12 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 23 November 2010 - 21:27

Ne bih zaista da izgleda da se bunim,zalim, kalimerishem :) , ali bih samo par rechi pre nego shto, zbog besmislenih banova koje mi udeljuju nesrecni ljudi, nestanem sa foruma, shto ni meni nece teshko pasti, a kamoli vama.

Obracam se moderatoru koji me banovao zbog toga shto sam napisao za drugog forumasha da je glup.

Bilo je ovde i drugih moderatora pre tebe, a jedan od njih, tvoj prethodnik, koji je bio, reklo bi se, malo uticajniji i ostavio dublji trag na ovaj forum ............... je poruchivao forumashima u brojnim postovima, a u vezi tzv. uvreda:

Do sada se tolerisu neke lakse uvrede/kvalifikacije tipa budala, glup, lazovcina i slicno. Cak i ako su bile reportovane (na Politici) to nije brisano.
Od sada bi se tako nesto na report brisalo ali se ne bi brisalo ukoliko ne bi bilo reporta.


Vec je ranije receno da je praksa na ovom forumu da se lakse diskvalifikacije ili uvrede tolerisu (osim ako ih neko reportuje i ako se zaista radi samo o trolu koji ima iskljuciv cilj vredjanje).


Primeri: lakse uvrede tipa budala ili glup se u zaru diskusije tolerisu do odredjene granice


Na ovom forumu nikad nije postojala praksa da se neko banuje samo zato sto je nekome rekao da je glup, budala i slicno, tako da ne znam sta ustvari trazite.


Dakle ...... jasno je meni da ti mozesh da kazesh, to je njegova stvar, da ti nemash nishta sa Andurilom, pa ochigledno ni sa pravilima foruma... ali probaj da shvatish .... ja ne mogu da ulazim u to da li je neko od moderatora imao nesrecno detinjstvo pa je sada umesto upozorenja ili brisanja vrlo brz na okidachu ........ mislim, nadam se da shvatash da zaista ne ochekujem tvoj odgovor, jer ..... chemu to, shta bi mogao da kazesh ako tolerishesh ovde ochigledne luzere i srpske nesrecnike koji svrashavaju na neku nazovi americhku propast a nas ostale nazivaju blebetalima, slepcima, samo par postova pre mog?

Ne volim taj "argument" i zato se nikada i ne obracam tom brus liju, ali ja iskreno mislim da je on malo...letan i zato ga uvek pustim svojim putem.

Nije to nishta na tvom mestu tako teshko reci pogreshio sam, ali znam da je to za vas moderatore nemoguce, chak i u situaciji kada forumash kojeg si pokushao da zashtitish od mene kaze da je to shto si uradio jako glupo i predlozio korektno da banujesh i njega. Sve bi josh i nekako proshlo da nisi pokushao prilikom mog banovanja da budesh i duhovit :lol+: .

Kazem opet, ovo je zbog drugih, ne zbog mene, a tebi predlog .... jesi mozda probao da postanesh policajac, imash i uniformu i strahoposhtovanje i sve to ..... mada i tamo morash da upozorish ... pa tek onda da bijesh, yebiga, a tebi je to veliki problem, ti bi odmah u akciju.

Edited by down with the sickness, 23 November 2010 - 22:16.

  • 0

#13 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 23 November 2010 - 22:21

@down_with_the_sickness
Pise da se lakse uvrede tipa "glup" tolerisu "do odredjene granice"..

Kod mene je ta granica niska jer ne zelim da se neka ludila sa drugih podforuma prenesu na Ekonomiju.

Ti jesi ispao zrtva mog malo strozeg kriterijuma, i mozda je upozorenje bilo prava mera, pa sam spreman da priznam tu svoju gresku i da te zamolim da ostanes jer jako postujem tvoje postove i misljenja na ovom forumu (ne zato sto su mi bliski u 90% slucajeva, a jesu, vec zato sto umes da ih obrazlozis lepo).

U svakom slucaju, nadam se da ces mi i ti pomoci da napravimo Ekonomiju malo drugacijim podforumom u kome ce mnogi naci korisne rasprave i informacije.
  • 0

#14 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 24 November 2010 - 04:46

@down_with_the_sickness
Pise da se lakse uvrede tipa "glup" tolerisu "do odredjene granice"..

Kod mene je ta granica niska jer ne zelim da se neka ludila sa drugih podforuma prenesu na Ekonomiju.

Ti jesi ispao zrtva mog malo strozeg kriterijuma, i mozda je upozorenje bilo prava mera, pa sam spreman da priznam tu svoju gresku i da te zamolim da ostanes jer jako postujem tvoje postove i misljenja na ovom forumu (ne zato sto su mi bliski u 90% slucajeva, a jesu, vec zato sto umes da ih obrazlozis lepo).

U svakom slucaju, nadam se da ces mi i ti pomoci da napravimo Ekonomiju malo drugacijim podforumom u kome ce mnogi naci korisne rasprave i informacije.


Ma sve je to u redu, to shto sam ja ispao zrtva nije big deal, medjutim, znash ...... neki tvoj kratki uvod, tvoje predstavljanje posle odlaska Andurila, bi mi mnogo znachilo, chisto da znam da vishe nije u redu reci nekome da je glup :lol+: . Ono, recimo .... ja sam novi moderator i necu tolerisati, to, to i to.

U protivnom, lichi na zajebanciju, jedan mod kaze - slobodno recite nekome da je glup, nemojte se ustruchavati, onda te drugi rebne zbog iste stvari, istovremeno ostavljajuci likove koji ti kazu da si slepac - ne samo nekaznjene, vec i neopomenute.

Mozesh ti i dalje da banujesh zbog toga, samo da ti kazem da je to neuobichajena praksa u svetu po mnogim forumima mnogo vecih, boljih, starijih i poznatijih medijskih kuca od B92.

A ludilo se na ovaj podforum, s oproshtenjem, ne moze nikako preneti, poshto je upravo ovaj pdf rasadnik ludila :) , ja vishe ludila nisam video ni na serbian cafeu, ne znam kako ti je to promaklo.
  • 0

#15 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 24 November 2010 - 10:10

Gospodo moze li tabela iz MS Worda da se nekako ubaci u post?

Ili kako kreirati tabelu u postu?

Hvala unapred.

"codebox"

Samo uradi quote uvodnog posta i videces kako funkcionise (pamti razmake iz word-a):

http://forum.b92.net...showtopic=61914
  • 0