Jump to content


Photo
- - - - -

kako napraviti sarmu bez kiselog kupusa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 04 January 2010 - 19:07

Nazalost ovde gde zivim ne mogu da kupim kiseli kupus, a nisam se na vreme setila ni da ga ukiselim da bih imala sarmu za Bozic.
Da li postoji nacin da se napravi sarma, a da nemamo kiseli kupus? BTW nikad nisam pravila sarmu, pa vas molim za detaljan recept.

HVALA

#2 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 January 2010 - 19:14

Nazalost ovde gde zivim ne mogu da kupim kiseli kupus, a nisam se na vreme setila ni da ga ukiselim da bih imala sarmu za Bozic.
Da li postoji nacin da se napravi sarma, a da nemamo kiseli kupus? BTW nikad nisam pravila sarmu, pa vas molim za detaljan recept.

HVALA


evo ti recept za kiseljenje kupusa koji traje (kiseljenje) 24 sata. imas dosta vremena. srecno.

Edited by Lift Going Up.., 04 January 2010 - 19:16.


#3 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 04 January 2010 - 19:33

Nazalost ovde gde zivim ne mogu da kupim kiseli kupus, a nisam se na vreme setila ni da ga ukiselim da bih imala sarmu za Bozic.
Da li postoji nacin da se napravi sarma, a da nemamo kiseli kupus?


koliko znam, sada ti je kasno. postoji mogućnost da se kupus ukiseli (jedna ili dve glavice) na sobnoj temperaturi ali za nedelju dana a nemaš više toliko vremena.

btw, postoji mogućnost da se napravi i sarma od slatkog kupusa. uzmi beli kupus, odvoji listove i kratko ih probari u ključaloj vodi (par minuta, dok ne postanu staklasti). isperi pod hladnom vodom i pravi normalne sarme, kao i od kiselog kupusa.

recepata za sarmu je pun net. kako na srpskom, tako i na engleskom.

#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 January 2010 - 20:18

Sarmi od kiselog kupusa, a bez kiselog kupusa nema.
"Brzo kiseljeni kupus" moze da posluzi, ali je to zapravo surogat za ono sto je potrebno. Takodje je i sarma surogat.
Sarma od slatkog kupusa je sasvim drugo jelo - samo jedan detalj: kuva se sa paradajzom.
Inace, ako kod kuce "na brzinu" kiselis kupus, nemoj mu ni slucajno dodavati sirce; ja sam to uradio tri puta - prvi put, poslednji put i nikada vise. Sve je zavrsilo u klozetskoj solji.

Sarme od kiselog kupusa:

Glavica kiselog kupusa "razlista se", tj. odvoje upotrebljivi listovi. Onda se ono srce glavice kiselog kupusa isece na krupnije komade i poredja na dno serpe.
Fil se pravi tako da se na glavici luka (zavisi od kolicine mesa) proprzi, ali sasvim kratko, mleveno meso; babe kazu da je najbolje staviti pola junetine (govedine), a pola svinjetine. Soli i bibera po ukusu. Kad se masa malo proprzila doda se pirinac (ne previse) i 1-2 cela jajeta (zavisi od kolicine mesa) i sve se dobro promesa. Tim se filom pune i zavijaju sarme, a sa listova kupusa treba, ako su debele, ukloniti peteljke, ali tako da na listu ne ostane rupa.
Zaviju se sarme i redjaju preko onog nasecenog kupusa. Dobro je slagati ih gusto, tako da izmedju ostane sto manje prostora. Vrlo je lepo (ali ne nuzno) izmedju sarmi ubaciti komade dimljene slanine, dimljene sunke ili prsuta i komade dimljene kobasice. Ako imas bolje je, ako nemas "drzi vodu" i bez toga. Potom se slozene sarme u posudi naliju vodom i ostavi se da krckaju sto duze to bolje na tihoj vatri.
Posle 2-3 sata napravi se zaprska od ulja i aleve paprike, ali bez brasna i sarme se zaliju tom zaprskom. Posuda se dobro protrese nekoliko puta i ostavi da i dalje istiha krcka.
Sarma je odlicna i bez ikakve zaprske, ali ja varijantu sa zaprskom vise volim.
Zapravo, nikakva misterija - dosta jednostavno jelo, mada je petljavina zavijati sarme, posebno ako se radi o vecoj kolicini.

Kako Slavonci kazu, sarma se moze praviti na "kratki saft" ili na "dugi saft"; to je sa manje ili vise tecnosti.
Licno nalazim da je odlicna varijanta sarme "na kratki saft" ako se poslednjih 30-45 minuta zapeku u rerni.

Crno vino je obavezno, kao i krevet posle toga sto blize. :ph34r:

Edited by vladan, 04 January 2010 - 20:25.


#5 cosak od Avale

cosak od Avale
  • Members
  • 306 posts

Posted 10 January 2010 - 21:58

Neka moja poznanica, koja je imala uslova da ukiseli kupus, ali eto, nije htela, ali je htela "sarmu". Epilog, napravila je cufte od mlevenog mesa, umesane u kuvani kupus-ribanac. Nista... drugacije... nisam jela.

#6 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 11 January 2010 - 16:50

hvala svima, odlicne ideje, a bogami i radi :ph34r: mi koji znamo kako to zapravo treba da bude mozda i primetimo razliku, ali oni koji probaju prvi put, samo cute i njupaju :)

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 January 2010 - 15:13

Neka moja poznanica, koja je imala uslova da ukiseli kupus, ali eto, nije htela, ali je htela "sarmu". Epilog, napravila je cufte od mlevenog mesa, umesane u kuvani kupus-ribanac. Nista... drugacije... nisam jela.

Ovo mi vise lici na cufte kuvane sa kiselim kupusom. :ph34r:
Mozda cak i moze da valja, ali nije sarma.

#8 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 11 March 2010 - 15:19

Da li postoji nacin da se napravi sarma, a da nemamo kiseli kupus?


:ph34r:


...no svejedno sto je pitanje blago receno cudno
neki prave sarmu i od svezeg kupusa -

- jer ipak ne mozemo imati sarmu od kiselog kupusa ako nemamo kiseo kupus,

ne ide sarma na silu..mislim stvaarno ne ide :)

#9 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 11 March 2010 - 17:21

Da li postoji nacin da se napravi sarma, a da nemamo kiseli kupus? BTW nikad nisam pravila sarmu, pa vas molim za detaljan recept.

u tom slucaju preporucio bih sarmu od lozovog lista...

samo ukucaj "sarma od lozovog lista" i recepata na netu koliko volis

Edited by muras, 11 March 2010 - 17:22.


#10 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 11 March 2010 - 18:00

u tom slucaju preporucio bih sarmu od lozovog lista...

samo ukucaj "sarma od lozovog lista" i recepata na netu koliko volis

mislim da je bozic proso :)

ali mozda ce posluziti za sledeci :ph34r:

#11 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 March 2010 - 19:42

Sarma od svezeg kupusa sasvim je drugo jelo.
Pravi se tako da se listovi svezeg kupusu preliju kipucom vodom. Potom se sarma zavija kao i od kiselog kupusa, ali se onda preliva paradajzom (konzerva), a potom se kuva i zaprzi klasicnom zapraskom: ulje, brasno, aleva paprika.

Edited by vladan, 12 March 2010 - 22:30.


#12 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 12 March 2010 - 22:21

I, Golosina , sta si na kraju napravila ? Valjda je bilo nekih biljaka u toj sarmi ?

#13 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 12 March 2010 - 22:45

mislim da je bozic proso :ph34r:


...ali je Uskrs pred vratima, a uz Uskrs idu sarmice od zelja,
jagnjece sarmice i ostale dolma-sarma djakonije :)

#14 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 12 March 2010 - 22:57

A i kakav je to Đurđevdan bez sarme :ph34r:?

#15 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 13 March 2010 - 00:59

mislim da je bozic proso :)

pa nekome je svaki dan bozic... :ph34r:

Edited by muras, 13 March 2010 - 01:00.