Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Dermatovenerologija i kozmetologija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
189 replies to this topic

#46 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 27 May 2010 - 19:50

Početkom ovog meseca na VMA mi je utvrđena dijagnoza Lentigo maligna i preporučena je prvo biopsija. Promena se nalazi na temenu.
Interesuje me kakve vrste lečenja postoje ako nalaz bude pozitivan?
Unapred hvala!


Nije mi jasno kako je postavljena dijagnoza, odokativno ili dermatoskopski i zast se radi samo biopsija, to jest odstranjenje dela promene, zasto se cela ne ukloni ako je lentigo maligna? Na temenu se ne nalazi bas cesto, izuzev ako imate proredjenu kozu, da ste non stop na Suncu i da imate genetsku predispoziciju.
Po zapadnim stavovima treba odmah cela promena da se ukloni, pa moze i onda da je patolog pogleda, a ne ovako seckanje deo po deo.

Edited by nvukelic, 28 May 2010 - 08:42.


#47 pedja955

pedja955
  • Members
  • 168 posts

Posted 31 May 2010 - 15:20

Nije mi jasno kako je postavljena dijagnoza, odokativno ili dermatoskopski i zast se radi samo biopsija, to jest odstranjenje dela promene, zasto se cela ne ukloni ako je lentigo maligna? Na temenu se ne nalazi bas cesto, izuzev ako imate proredjenu kozu, da ste non stop na Suncu i da imate genetsku predispoziciju.
Po zapadnim stavovima treba odmah cela promena da se ukloni, pa moze i onda da je patolog pogleda, a ne ovako seckanje deo po deo.


Dijagnoza je postavljena dermatoskopski.
Zašto se zasad radi samo biopsija, neznam, tako piše u nalazu.
Predispozicija sigurno postoji, jer su mi oba roditelja preminula od kancera.
Na suncu zbog prirode posla provodim dosta, a možda je tome doprinelo ito što na poslu često koristim aparat za elektrozavarivanje.
Nisam odmah odgovorio pošto sam bio odsutan.

#48 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 31 May 2010 - 19:36

Dijagnoza je postavljena dermatoskopski.
Zašto se zasad radi samo biopsija, neznam, tako piše u nalazu.
Predispozicija sigurno postoji, jer su mi oba roditelja preminula od kancera.
Na suncu zbog prirode posla provodim dosta, a možda je tome doprinelo ito što na poslu često koristim aparat za elektrozavarivanje.
Nisam odmah odgovorio pošto sam bio odsutan.


Pa dobro, srecno..

#49 pedja955

pedja955
  • Members
  • 168 posts

Posted 01 June 2010 - 13:57

Pa dobro, srecno..


Evo, upravo sam se vratio iz bolnice i podigao rezultat biopsije.
Dijagnoza je Junctional melanocytic nevus. Lekar mi je rekao da se ne sekiram.
Nije mi jasno da se doktor na VMA posle dermoskopije toliko prevario.

Edited by pedja955, 01 June 2010 - 13:58.


#50 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 01 June 2010 - 15:25

Evo, upravo sam se vratio iz bolnice i podigao rezultat biopsije.
Dijagnoza je Junctional melanocytic nevus. Lekar mi je rekao da se ne sekiram.
Nije mi jasno da se doktor na VMA posle dermoskopije toliko prevario.


Pa bolje po Vas sto je ta dijagnoza, ali ipak je dijametralno razlicita u odnosu na radnu, definitivno.

#51 pedja955

pedja955
  • Members
  • 168 posts

Posted 21 June 2010 - 19:17

Pa bolje po Vas sto je ta dijagnoza, ali ipak je dijametralno razlicita u odnosu na radnu, definitivno.


Prošle subote sam se ponovo video sa doktorom sa VMA, pokazao mu biopsijski nalaz, i on insistira na tome da se promena što hitnije ukloni. Tek sad mi ništa nije jasno! Lekari u bolnici u obližnjem gradu odbijaju da me operišu, a ovaj insistira na operaciji.
Stoga me interesuju dve stvari, na koje nadam se imate odgovor.
Prvo: Da li je moguća greška u biopsijskom nalazu?
Drugo: Koliko košta operacija uklanjanja promene koja je prečnika oko 5 cm, i kao što sam već rekao nalazi se na temenu?
UNAPRED ZAHVALAN!

#52 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 21 June 2010 - 20:18

Prošle subote sam se ponovo video sa doktorom sa VMA, pokazao mu biopsijski nalaz, i on insistira na tome da se promena što hitnije ukloni. Tek sad mi ništa nije jasno! Lekari u bolnici u obližnjem gradu odbijaju da me operišu, a ovaj insistira na operaciji.
Stoga me interesuju dve stvari, na koje nadam se imate odgovor.
Prvo: Da li je moguća greška u biopsijskom nalazu?
Drugo: Koliko košta operacija uklanjanja promene koja je prečnika oko 5 cm, i kao što sam već rekao nalazi se na temenu?
UNAPRED ZAHVALAN!


Od samog starta vas vodi taj lekar na VMA, neka on i odstrani promenu, jer je i preporucuje na kraju krajeva. Zasto u lokalnoj bolnici odbijaju da operisu, koji je razlog? Privatno u Bg operacija je oko 150eu sa patohistologijom ili oko 120 eu bez nje.

#53 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 28 June 2010 - 22:38

http://www.blic.rs/S...promene-na-kozi


Danas je tehnika spravljanja krema generalno, pa i onih za zastitu od Sunca toliko napredovala, pogotovo nanotehnologija, da je meni tesko da poverujem u to. Kao prvo, zato sto sastojci krema ne dolaze u kontakt sa krvnim sudovima nego sa kozom, tako da ako i postoje neki sastojci koji su stetni, steta ostaje na povrsini. Generalno, da je tako, svi bi izgoreli ili bi cak incidenca tumora bila jos veca. Trece, kontrole u SAD i EU su toliko stroge, da ne verujem a da ne bi primetili da se nesto alarmantno desava. Po meni od krema za suncanje ima vise benefita nego losih stvari, treba izabrati sto kvalitetniji preparat ( koji je, po nekom nepisanom pravilu i skuplji), da nije komedogen, da ne masti kozu, da ima vise fizickih nego hemijskih sun blockera, pogotovo mislim na titanijum dioxid, koji je sjajan sastojaka krema za suncanje, a ne recimo neki oxybenzone, ili prastare magistrale, na primer antipirinski krem..
Novo u kremama za suncanje, barem u Srbiji je"fernblock", koga konkretno ima u Heliocare preparatima za suncanje ili u kapsulama, koji bas, na celijskom nivou, nivou dnk, stiti celije od ostecenja.
Ono sto je revolucionarno su takozvani "ispravljaci DNK nastalih Suncem" a to su Photolyase i T4 endonuclease (T4 endoV), kojih na zalost nema u Srbiji,a mislim da ih ima u Svajcarskoj i Nemackoj. To su enzimi koji ispravljaju genska ostecenja nastala suncanjem, koja se inace desavaju, ali ih nase celije i enzimi ispravljau, a kada zakazu, desavaju se tumori. Ovi enzimi pomazu nasim celijama da se lakse i brze izbore sa DNK ostecenjem celija, i ispravljaju eventualne propuste, i mazu se neposredno nakon suncanja.
Iskreno se nadam, da ce se u skorijoj buducnosti pojaviti i na nasem trzistu.
Nisam hteo da budem preopsiran, pokusao sam da sto jednostavnijim recnikom priblizim svu tu famu oko krema, suncanja i ostecenja celija. Hvala.

#54 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 21 July 2010 - 21:34

Nadam se da se cuvate od Sunca, koristite lagane hidrantne kreme i serume, pazite na mladeze. Preporucujem dermatoskopiju krajem leta svih mladeza, da se proveri da li je doslo do nekih promena, kao i radio talasno uklanjanje bradavica.

#55 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 25 August 2010 - 16:53

Dosta vas me je poslusalo i uradilo dermatoskopiju mladeza, za sada je sve bilo u najboljem redu, par ljudi je skinulo i akrohordome (skin tags) radio talasima, tako da sve u svemu zdravlje je na prvom mestu!

Edited by nvukelic, 25 August 2010 - 18:33.


#56 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 22 October 2010 - 11:03

Svi kojima je nelagodno da javno postave pitanje ili obrazloze svoj problem slobodno neka posalju pp sa svojim koznim problemom i nekom slikom.

#57 Gaya

Gaya
  • Members
  • 2 posts

Posted 24 November 2010 - 14:38

Narode, nov sam ovde,pa nisam u toku..
Jel bi mogao neko da mi preporuci nekog dermatologa? imam problema posle brijanja...
Da li je neko cuo za dr. Jegdu Novkovic?

#58 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 23 December 2010 - 00:05

Narode, nov sam ovde,pa nisam u toku..
Jel bi mogao neko da mi preporuci nekog dermatologa? imam problema posle brijanja...
Da li je neko cuo za dr. Jegdu Novkovic?


posle mesec dana od postavljanja pitanja, izgleda da niko nije cuo..
ima li konkretnih pitanja, dermatoloske problematike?

#59 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 04 January 2011 - 11:39

Zna li neko koji samponi imaju u svom sastavu selen, ketokonazol, bifonazol ili piroksolamin? Sem Mikoseba...

#60 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 06 January 2011 - 20:19

Zna li neko koji samponi imaju u svom sastavu selen, ketokonazol, bifonazol ili piroksolamin? Sem Mikoseba...


Pokusaj sa Selsunom ili Blue Capom ili Ducrey Kelual DS