Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Dermatovenerologija i kozmetologija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
189 replies to this topic

#1 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 03 January 2010 - 21:06

Pozdrav svima!
Uz malo vremena koje imam a uz dosta entuzijazma zelim da otvorim ovu temu i koliko toliko pomognem ljudima vezano za ovu temu. Tesko da forum i misljenje na nevidjeno moze da zameni uzivo pregled, ali pokusacu koliko toliko da Vam pomognem i odgovorim na pitanja koja Vas zanimaju.
P.S. Srecna Nova 2010 godina uz nadu da ce biti vise i zdravlja i srece i ljubavi i para;)

#2 vini_d_pu

vini_d_pu
  • Members
  • 4 posts

Posted 09 January 2010 - 21:32

Interesantno da ovde nema pitanja...
Ja imam. Male tamne bradavice po vratu i stomaku. Mnogo. Bila sam kod par dermatologa u Americi i oni na to gledaju kao na normalnu stvar i da ih treba ostaviti. Kazu da mogu da se skidaju ali da je to estetska stvar, osiguranje to ne pokriva a dosta je skupo. Znam da u Beogradu to pale i to ima smisla ako ih ima prebrojivo mnogo, a ja ih imam vise od toga.

Mene zanima sta bi mogao biti uzrok i da li se moze leciti uzrok pa da se time izgube i posledice. Meni su se uglavnom pojavile u trudnoci pa pretpostavljam da imaju neke veze sa hormonima ali ne znam sta dalje sa tim zakljuckom.

Neka ideja ili putokaz bi bile od velike pomoci.

Hvala!

#3 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 10 January 2010 - 12:03

Interesantno da ovde nema pitanja...
Ja imam. Male tamne bradavice po vratu i stomaku. Mnogo. Bila sam kod par dermatologa u Americi i oni na to gledaju kao na normalnu stvar i da ih treba ostaviti. Kazu da mogu da se skidaju ali da je to estetska stvar, osiguranje to ne pokriva a dosta je skupo. Znam da u Beogradu to pale i to ima smisla ako ih ima prebrojivo mnogo, a ja ih imam vise od toga.

Mene zanima sta bi mogao biti uzrok i da li se moze leciti uzrok pa da se time izgube i posledice. Meni su se uglavnom pojavile u trudnoci pa pretpostavljam da imaju neke veze sa hormonima ali ne znam sta dalje sa tim zakljuckom.

Neka ideja ili putokaz bi bile od velike pomoci.

Hvala!

U trudnoci dolazi do inhibicije imunog sistema, sve u sklopu toga da majka ne bi odbacila plod, sve je to priroda uredila. Zato se u trudnoci cesto dese cak i takve pojave kao sto ste ih i vi opisali, izmedju ostalih promena. U dilemi sam da li da vam preporucim neka hemijska sredstva, ali da budete oprezni prilikom njihovog koriscenja ili da skinete promene radio talasima. Za tu i takvu odluku bilo bi neophodno da dodjete to jest odete na pregled.

#4 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 09 March 2010 - 21:57

Za ovo prohladno vreme preporucujem hidratne kreme, da se zastiti i nahrani koza lica i tela, ali ne ove sto se reklamiraju na TV ekranima, vec neke posebne fabricke ili posebne pravljene za svaki tip koze ponaosob..

#5 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 10 March 2010 - 00:10

Za ovo prohladno vreme preporucujem hidratne kreme, da se zastiti i nahrani koza lica i tela, ali ne ove sto se reklamiraju na TV ekranima, vec neke posebne fabricke ili posebne pravljene za svaki tip koze ponaosob..

Da li bi ste bili ljubazni da preporucite neku recepturu za kremu za podrucje oko ociju? Protiv bora.
Mogla bih da narucim da mi naprave u galenskoj ustanovi. Dakle, sastojci i razmera.
Hvala unapred.

#6 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 10 March 2010 - 21:47

Antirid...

Rp/
Holesteroli 1,0
Cerae albae
Cetacei aa 2,0
Lanolini 5,0
Coffeini 3,0
Glyceroli 4,0
Urea 2,0
Pantenol 2,0
Olei AD 4,0
Tocopheroly 2,0
Acidi citrici 0,5

Aqua derific. ad 25,0

M.D.S. Promuckati, spolja, 2x dnevno

#7 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 11 March 2010 - 21:31

Najlepse Vam hvala na receptu!

#8 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 12 March 2010 - 09:40

Najlepse Vam hvala na receptu!


Nema na cemu, tu sam da pomognem, verujem da ce Vam prijati preparat i da ce biti efekta.

#9 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 27 April 2010 - 21:05

Samo bih iskoristio priliku da vas sve podsetim da polako ali sigurno nabavite preparate za zastitu od suncanja.
Ja licno preporucujem i koristim Heliocare kremu sa zastitnim faktorom 90, koja stiti na celijskom nivou, to jest ne dozvoljava da dodje do DNK ostecenja, koje Sunce inace pravi, jer se prave timin-timin dimeri u celijama, adenin-timin...za stvaranje normalne i funkcionalne DNK.

Inace Euromelanoma day je 10 maja u svim dermatoloskim klinikama i bolnicama i zavodima kada ce se besplatno pregledati svi koji misle da imaju suspektne lezije ili zele da provere stanje svojih mladeza.

#10 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 28 April 2010 - 16:58

Samo bih iskoristio priliku da vas sve podsetim da polako ali sigurno nabavite preparate za zastitu od suncanja.
Ja licno preporucujem i koristim Heliocare kremu sa zastitnim faktorom 90, koja stiti na celijskom nivou, to jest ne dozvoljava da dodje do DNK ostecenja, koje Sunce inace pravi, jer se prave timin-timin dimeri u celijama, adenin-timin...za stvaranje normalne i funkcionalne DNK.

Inace Euromelanoma day je 10 maja u svim dermatoloskim klinikama i bolnicama i zavodima kada ce se besplatno pregledati svi koji misle da imaju suspektne lezije ili zele da provere stanje svojih mladeza.

jel moze da se nabavi standardno u apotekama heliocare krema?

dodatno pitanje: imam u porodicu osobu koja je prezivela agresivni oblik melanome, ali ima veoma osetljivu kozu lica, tako da ako joj ova krema iritira kozu nece je koristiti. koje su jos alternative za lice?

Edited by Lift Going Up.., 28 April 2010 - 17:43.


#11 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 28 April 2010 - 20:24

Pozdrav svima koji prate ovu temu. Mislim da je izuzetno korisna, thanks Dermatolog.

Imam jedno pitanje. Imam 29 god i po prvi put i zivotu su mi se pojavile suncane pegice. Nije mnogo, mozda po 10-15 na svakoj jagodici, ali nikad ranije mi se to nije desilo. Nisam bila trudna, nemam decu, itd. Kazem ovo posto sam procitala negde da se pegice mogu pojaviti u trudnoci.
Pijem antibebi pilule YAZ gde je u uputstvu pomenuta, pored ostalih 20 i stavka pegice kao znak da mozda treba prestati sa pilulama, tj obratiti se lekaru.
Takodje, u poslednjih godinu i po dana sam i vise i cesce sam izlozena suncu (preselila sam na jug Evrope), mozda je samo zbog toga, pa ne bih da paranoisem.

Dakle, sta mi je ciniti? :ph34r:

#12 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 28 April 2010 - 22:05

jel moze da se nabavi standardno u apotekama heliocare krema?

dodatno pitanje: imam u porodicu osobu koja je prezivela agresivni oblik melanome, ali ima veoma osetljivu kozu lica, tako da ako joj ova krema iritira kozu nece je koristiti. koje su jos alternative za lice?

Heliocare je onda bas i u njenom konkretnom slucaju izuzetno indikovana, i to SPF 90. Ima je u apotekama, sadrzi taj "fernblock" koji stiti od nastajanja timin-timin dimera, to jest ostecenja DNK strukture keratinocita, celija koze.


Pozdrav svima koji prate ovu temu. Mislim da je izuzetno korisna, thanks Dermatolog.

Imam jedno pitanje. Imam 29 god i po prvi put i zivotu su mi se pojavile suncane pegice. Nije mnogo, mozda po 10-15 na svakoj jagodici, ali nikad ranije mi se to nije desilo. Nisam bila trudna, nemam decu, itd. Kazem ovo posto sam procitala negde da se pegice mogu pojaviti u trudnoci.
Pijem antibebi pilule YAZ gde je u uputstvu pomenuta, pored ostalih 20 i stavka pegice kao znak da mozda treba prestati sa pilulama, tj obratiti se lekaru.
Takodje, u poslednjih godinu i po dana sam i vise i cesce sam izlozena suncu (preselila sam na jug Evrope), mozda je samo zbog toga, pa ne bih da paranoisem.

Dakle, sta mi je ciniti? :ph34r:

Zahvaljujem na podrsci.
Sve ste sami lepo rekli..antibebi pilule pojacavaju sklonost koze ka nastajanju ephelida to jest suncanih fleka i pega, mada to je i najbenignije sta sve mogu da izazovu ( zacepljenje krvnih sudova, masna jetra, pseudotumor cerebri, ) ali u retkim slucajevima, tako da su pege najmanji problem, cisto su estetske prirode. Glavni trigger ili okidac je to sto ste u poslednjih godinu i p odana izlozeni mnogo vecoj koncentraciji UVA a pogotovo UVB suncevih zraka, koji su neminovno doveli do promena navasem licu akumulacijom, to jest koza se brani a i pamti. Sve u svemu kombinacija dugogodisnjeg uzimanja antibebi pilula i povecanoj izlozenosti suncevim zracima neminovno vodi ka pojavi koznih promena u vidu ephelida, a drasticnije promene mogu biti aktinicne keratoze, ali koje ce se pojaviti tek u cetrdesetim godinama, zahvaljujuci fenomenu koze "da pamti" izlozenost Suncu.

#13 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 28 April 2010 - 22:24

.....


hvala na odgovoru!
sta bi tacno bile "aktinicne keratoze"? inace imam izuzetno neproblematican i cist ten, eto, osim ovih novopridoslih pegica.
da li bi trebalo da koristim kremu sa SPF nadnevnoj bazi?

#14 Dermatolog

Dermatolog
  • Members
  • 71 posts

Posted 28 April 2010 - 22:30

hvala na odgovoru!
sta bi tacno bile "aktinicne keratoze"? inace imam izuzetno neproblematican i cist ten, eto, osim ovih novopridoslih pegica.
da li bi trebalo da koristim kremu sa SPF nadnevnoj bazi?


aktinicne keratoze su promene nastale suncanjem u mladosti a izgledaju ruzno u starosti..vidite ih kod starijih osoba, uglavnom na licu..namerno pisem simplifikovano da bi sto bolje shvatili..
Da, treba da koristite kreme sa zastitnim faktorima, SPF 50 minimum.

#15 jelena_jeja

jelena_jeja
  • Members
  • 29 posts

Posted 28 April 2010 - 23:54

aktinicne keratoze su promene nastale suncanjem u mladosti a izgledaju ruzno u starosti..vidite ih kod starijih osoba, uglavnom na licu..namerno pisem simplifikovano da bi sto bolje shvatili..
Da, treba da koristite kreme sa zastitnim faktorima, SPF 50 minimum.


Bas bih volela da objasnite mladim damama o stetnosti solarijuma. Jednostavno ne mogu da verujem koliko ga redovno devojke posecuju, posto stan pored mog je stan sa solarijumima. Veliki sam protivnik toga, i volela bih da cujem neko strucno lice o toj temi. Hvala