Jump to content


Photo
- - - - -

Vancouver 2010, Srbija i ex-YU


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

#1 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 12 December 2009 - 10:00

Otvaram topic pred ZOI. Pred nama je olimpijska godina. Srbija nije velika u zimskim sportovima ali ima entuzijasta koji se trude da se srpski zimski sport pomeri sa mrtve tacke.

Znam da ima posebnih topica za alpsko i nordijsko skijanje, skijaske skokove, bob i sanjkanje ali neka ovaj topic sluzi kao forum za pracenje i diskusije oko domacih sportista svih pomenutih sportova. Takodje mozemo baciti pogled i na komsije iz ex-Yu a ako ima interesa i na ostali Balkan.

Trudicu se da bude sto vise aktivan ali sve ima svoje granice ako recimo posao, porodica....

#2 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 12 December 2009 - 11:01

Biatlon:

U biatlonu se muskarci takmice na 10 i 20 km i u stafeti 4x 7,5 km. U zenskoj konkurenciji su discipline 7,5 i 15 km a stafeta je 4x6km.
U kracim disciplinama se puskom gadja jednom u lezecem i jednom u stojecem stavu. Puca se po pet puta. Za svaki promasaj se vozi jedna kanena runda pre nego sto se nastavi. U duzim disciplinama se gadja po dvaput u lezecem i stojecem stavu. Za svaki promasaj se dodaje po jedna minuta u ukupnom vremenu.
Voze sa dva kupa: IBU cup i Svetski kup.

IBU kup je za mladje i neafirmisane takmicare. Pored velesila u ovom sport (Nemacka, Austrija, Rusija, Norveska...) ima i velik broj takmicara iz zemalja bez velike tradicije u ovom sportu. U ovom kupu se skupljaju bodovi za takmicenje za Svetski kup gde se takmice najbolji na svetu

U Srbiji se radi vec desetak godina na stvaranju dobrog temelja za buducnost. Mozda je najzasluzniji za to Aleksandar Milenkovic - srpski olimpijac u biciklizmu, nordijskom skijanju i biatlonu.
Stekli smo pravo da imamo dva takmicara u Svetskom kupu i da se takmicimo u stafetnom trcanju. Danasnju reprezentaciju sacinjavaju takmicari koji su uglavnom juniori ili su tek postali seniori.

U Svetskom kupu se takmice Milanko Petrovic i Edin Hodzic.

Od komsija iz bivse SFRJ je hrvat Jakov Fak najbolji. Prosle sezone se okitio medaljom na SP. Hrvatski biatlon je inace u slicnoj situaciji kao srpski. Od ostalih drzava na Balkanu od nas su bolji Bugari i Rumuni.


Rezultati na pocetku ove sezone:

IBU cup, Idre (SWE) - u ovom takmicenju su se takmicili i takmicari koji su nekoliko dana kasnije nastupili na premijeri Svetskog kupa. Konkurencija je dakle bila mnogo jaca nego obicno u ovom takmicenju a i broj takmcara je mnogo veci : oko 150.

10km

Pobednik je bio norveski as Frode Andresen.

Plasman nasih:

123 Milanko Petrovic (2+3 -promasaj odn kaznene runde) zaostatak 4 min i 57 sekunde
131 Edin Hodzic (3+1) +5.17
137 Damir Rastic (2+4) +5,48
142 Dejan Krsmanovic (0+4) +6,18
150 Nikola Jeremic (3+2) 8,08

122 Damjanovski MKD
139 Kosarac BIH

158 takmicara na cilju


10km 29.11-09

Pobednik je slovenac Klemen Bauer!

79 Petrovic (1+2) +4,14
88 Hodzic (3+1) +4,33
103 Rastic (2+3) +5,15
116 Krsmanovic (3+3) +6,28
122 Jeremic (2+3) +7.45

130 takmicara.

Mozda ovi rezultati deluju skromni ali su nasi takmicari u proseku zaostajali 2-3 minute vise prosle sezone.

Edited by sloklo, 12 December 2009 - 11:15.


#3 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 12 December 2009 - 11:33

Svetski kup, Östersund (SWE)

20km
Pobednik je norvezanin Svendsen 52.43,7 (0+1+0+0)

107 Milanko Petrovic (2+2+0+0) +9.22,7
119 Edin Hodzic (2+1+1+3) +13.12,7

48 Jakov Fak CRO (0+1+2+1) +4.53,7
129 Miro Cosic BIH

131 takmicara na cilju

10km
Pobednik je legendarni norvezanin Ole Gunnar Björndalen

124 Petrovic (3+3) +5,47
127 Hodzic (1+5) +6,18

65 Fak CRO (2+1) +2.38,7
129 Cosic BIH (0+2) +7,30

Stafeta 4x7.5km

1
Francuska

24 Srbija (Petrovic, Rastic, Hodzic, Krsmanovic) +14.34,4

Ovo je za tri minuta najmanji zaostatak srpske stafete ikada i prvi put da je Srbija izbegla poslednje mesto. Iza nase stafete su ostali madjari i litvanci.
Prosle sezone je Srbija na prvim stafetama zaostajala oko 25 minuta, na kraju sezone 17 minuta a na pocetku ove sezone dakle 14 i po minuta. Jeste prilican zaostatak ali i velik napredak!



Hochfilzen (AUT) 11/12-09

Pobednik je norveski fantom Ole Einar Björndalen

114 Milanko Petrovic (1+2) +4.20,7
130 Edin Hodzic (2+4) +6,25

63 Jakov Fak CRO +2,07
133 Miro Cosic BIH (1+2) +9,08

135 takmicara na cilju.

Edited by sloklo, 12 December 2009 - 12:37.


#4 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 12 December 2009 - 13:19

Krenula je i nasa bob-posada pod palicom naseg pilota (vozaca) Vuka Radjenovica. U bobu su discipline dvosed (vozac i kocnicar) i cetvorosed.
Takmici se u Svetskom i Evropskom kupu. Svetski kup je naravno najjaci dok su nabolji vozaci Evropskog kupa vredni odprilike sredine tabele u Svetskom.
Nasa ekipa se ove sezone takmici uglavnom u Evropskom kupu.

Ove godine je vidljiv velik skok u kvalitetu nasih bobista. Najbolji plasman prosle godine je bilo 18 mesto u evropskom kup. Ove godine je to nadmaseno!

Rezultati naseg boba ove sezone:

Dvosed
Vozac Vuk Radjenovic, kocnicar Damjan Zlatnar

18/11 Igls 14 mesto od 35 bobova
19/11 Igls 14 od 35

26/11 Königsee 22 od 25 bobova

2/12 Winterberg 9 od 25 posada
3/12 Winterberg 7 od 25 posada

10/12 Altenberg 12 od 20 posada, kocnicar Igor Sarcevic

Cetvorosed
Vuk Radjenovic, Uros Stegel, Igor Sarcevic, Damjan Zlatnar i u Iglsu Milos Savic


21/11 Igls 15 od 27 posada
22/11 Igls 19 od 28 posada

5/12 Winterberg 7 od 15 posada
5/12 Winterberg 5 od 15 posada
6/12 Winterberg 11 od 14 posada, u prvoj voznji je nas bob cak cetvrti!

Napred nasi!!



#5 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 12 December 2009 - 13:24

Jelena Lolovic danas odvezla slabu prvu voznju u veleslalomu u takmicenju za Svetski kup u svedskom Åre. Sa zaostatkom od 5 sekundi i 60 stotinki je zavrsila danasnje takmicenje vec nakon prve voznje.

#6 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 13 December 2009 - 16:58

13.12

Biatlon

Nasa muska stafeta nije uspela da ponovi rezultat sa proslog takmicenja. Danas su u Hochfilzenu zavrsili takmicenje na poslednjem 24 mestu. Vodili su grcevitu borbu sa stafetom Litvanije za izbegavanje "fenjera" ali su nasi reprezentativci mnogo losije gadjali i zato zauzeli poslednje mesto sa zaostatkom od 16 minuta i 37 sekundi.

Slalom

Jelena Lolovic je zavrsila prvu voznju slaloma u svedskom Åreu na 42 mestu sa zaostatkom od 4 sekunde i 78 stotinki. Falilo joj je 76 stotinki za 30 mesto koje bi joj donelo bodove u Svetskom kupu i priliku da vozi drugu voznju.

Bob

Nas cetvorosed je doziveo peh u drugoj voznji takmicenja evropskog kupa u Altenbergu. Nasa posada je bila deveta nakon prve voznje zaostatkom od 1.14 sekunde. Druga voznja je rezultatski bila ista sve do zadnjih krivina gde je nakon teskih gresaka nas bob izgubio dve sekunde i zato zavrsio poslednji 12 od dvanaest posada. Da su uspeli da odvezu drugu voznju odprilike kao prvu nasi momci bi zauzeli 8-9 mesto u ukupnom plasmanu.

#7 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 17 December 2009 - 18:38

Biatlon, 20km Svetski kup, Pokljuka (SLO)

U danasnjoj trci su nastupili najbolji srpski biatlonac ove sezone Milanko Petrovic i Damir Rastic koji je zamenuo Edina Hodzica.

Petrovic se plasirao kao 119 od 123 takmicara na cilju sa zaostatkom od 13 minuta i 50 sekundi. Ponovo se gadjanje pokazalo kao slaba tacka Milanku i deset promasaja su donela cak deset dodatnih minuta sto mu je znatno pogorsao plasman.
Nas drugi predstavnik, Damir Rastic, je bio nesto bolji. Nakom prvog gadjanja (stojeceg) je zauzimao 70-80 mesto, u drugom (lezecem) gadjanju je promasio 3 od 5 pokusaja. U trecem, takodje stojecem gadjanju, je potrefio metu svih pet puta i plasman nakon predposlednjeg gadjanja i kruga je nagovestavalo da bi rezultat mogao biti najbolji srpski rezultat u Svetskom kupu ikad. Medjutim poslednje gadjanje se zavrsilo sa katastrofalnih cetiri promasaja tako da Damir Rastic zauzeo tek 107 mesto sa deset i po minuta zaostatka.

#8 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 18 December 2009 - 15:41

Slalom

Sigurna putnica za Vancouver i nasa najbolja tamicarka u alpskim disciplinama se takimicila u Allegheu (ITA). Trke su se bodovale za Evropski kup.
U veleslalomu 16/12 Lola je vozila ispod vsojih mogucnosti i zavrsila na 31 mestu.
Vec 17/12 je odskijala rezultat koji bolje odslikava njezin kvalitet osvojivsi 11 mesto takodje u veleslalomu.
U danasnjoj trci u alalomu Lola je zauzela 12 mesto.

Uz Lolu se takmicila i jos jedna srpska takmicarka i kandidat za Olimpijadu. Mlada Nevena Ignjatovic koja je ove sezone znatno napredovala nije uspela da se kvalifikuje za drugu voznju u obim trkama veleslaloma dok danasnji slalom nije zavrsila. Nevena je imala visok startni broj i vozila po tezoj stazi sto moze biti objasnjenje neuspeha.

Snowboard

U takmicenju za Svetski kup odrzanom u americkom Tellerideu Nina Micic je zauzela solidno 29 mesto dok je Boris Judin zauzeo 33. Obe trke su bile u disciplini veleslalom.

#9 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 20 December 2009 - 08:38

Biatlon

Jucerasnji dan je bio daleko bolji za nase takmicare i cak sto vise najbolji u sezoni.

Milanko Petrovic je ostvario svoj najbolji rezultat u karijeri u Svetskom kupu. Za razliku od predhodnjeg dana kada je slabo gadjao, jucerasnji dan je bio odlican. Uz samo jedan promasaj zauzeo je 82 mesto sto je za samo mesto slabije od najboljeg srpskog rezultata svih vremena - 81 mesto Aleksandra Milenkovica iz sezone 2006. Zaostatak Petrovica je bio 3 minuta i 13 sekundi.

I drugi nas predstavnik, Damir Rastic, je ostvario mnogo bolji rezultat u odnosu na predhodnji dan. Slabije je gadjao nego Petrovic, po dva promasaja u stojecem i lezecem, i zavrsio na 96 mestu. Zaostatak Rastica je tacno 4 minute.
Damiru ostaje da zali sa slabijim gadjanjem jer je u skijanju bio za skoro minutu bolji od Milanka Petrovica. Uz bolje gadjanje bi verovatno mogao da bude cak i bolje plasiran od naseg najboljeg takmicara.
Trku je zavrsilo 122 takmicara.

#10 werbatim

werbatim
  • Members
  • 203 posts

Posted 20 December 2009 - 18:21

Hvala ti na trudu

#11 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 20 December 2009 - 19:36

Lepo lepo..ionako je tesko ispratiti sve trke biatlona pa posebno svaku ponaosob. Steta je sto nas nema u gundersenu i nordijskoj kombinaciji, kros kantriju.

#12 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 20 December 2009 - 21:01

Hvala ti na trudu


Ili sam samo dosadan? :ph34r:

Iskreno receno stvarno volim zimski sport. Totalni sam antitalenat u sportovima a narocito u zimskim - sto je pomalo sramno jer sam rodjen i zivim u Svedskoj. Posle nove godine idem na snegovanje sa porodicom i po prvi put u mom 42 godisnjem zivotu stacu na slalomske skije. (...kukulele...)

Inace sam od malena uvek pratio zimski sport u SFRJ. Za nas gastose je svaki sportski uspeh znacio afirmaciju da i mi vredimo i imamo cemu da se dicimo.
Posto je zimski sport ovde uvek bio u prvom planu za nas je bila senzacija kada se Bojan Krizaj probio. Zamislite nas (ili "nas" - kako ko hoce) i svetski u zimskom sportu!
Pored slaloma pratio sam ( i jos pratim) i hokej i kroskantri itd.

Nakon raspada sam se trudio da vidim u kom stanju je srpski zimski sport a malo sam bacao i bacam poglede na komsije. Za slovence nema zime - kod njih je zima tradicija. Za ostale eto tu i tamo. Hrvati su imali i imaju Kostelice, pa im Jakov Fak doneo medalju sa SP u biatlonu.itd. BiH bi trebala da ima barem osnovu za veca dostignuca...

Srpski zimski sport pratim od dizanja sankcija. Uvek sam postovao ljude koji ulazu trud u nesto sto je "nerentabilno". U Srbiji, zemlji kosarke, fudbala i vaterpola, je tesko naci ulagace u tzv male sportove. Zbog toga se divim svim tim ljudima koji su istrajali u nesto sto je "nemoguce".

Zato ja recimo smatram da je 82 mesto i biatlonu uspeh. Prvo i prvo: retko ko i danas zna za taj sport. Drugo kad su se nasi biatlonci prvo pojavili na evropskom kupu zaostatak je bio "ogroman". Ali malo po malo dogurase i do svetskog kupa, imamo i reprezentaciju koja se takmici cele sezone. Poceli smo od nule i stigli dosta daleko. Ovo je tek prva generacija koja je radila pod ovakvom organizacijom.

Eto i pomaka recimo u bobu gde su Radjenovici (predpostavljam da je pored Vuka umesan i cale Boris - olimpijac 84 i 06) vrbovali dobre atleticare poput Sarcevica (sampion u skoku sa motkom), Milosa Savica (jako talentovan sprinter) itd i rezultatski pomak je markantan. U nekoliko nastupa su bili uz rame najboljim posadama Evrope.

U slalomu imamo Jelenu Lolovic koja sa vremena na vreme postigne jako dobar rezultat ali i juniorke Nevenu Ignjatovic i Mariju Humo koje mogu i da nadmase Jelenu.

Rezultati su za nepoznatog skromni ali ja mislim da je to upravno suprotno. Mnogo je postignuto za kratko vreme u sportovima koji u svetu veliki ali kod nas ih nema ni u Zurnalu ni u Sportu.

Najvecu nadu mozda mozemo da polozimo u snowbordere, juniorima, Nini Micic i Borisu Judinu, koji mogu da postanu prave svetske zvezde u svom sportu.

Video sam da vas ima ovde na forumu koji pratite zimske sportove pa sam otvorio ovaj topic da stavimo malo fokus na nase domace junake a i region. I mozda da se jos neko zainteresuje. Na moje iznenadjenje ipak proviri jedno tridesetak citalaca na topic.

Inace informacija koju skupljam je pristupna za sve na stranama raznih medjunarodnih sportskih organizacija. Ja to ovde stavljam za one koje mrzi sami to da radi.

Nazalost je inace prilicno tesko naci informaciju na sajtovima domacih saveza. Olimpijski savez je katastrofalan. Nema ni reci o kandidatima, nema objasnjenja koje su kriterije za kvalifikovanje za ZOI ( prilicno komplikovani zahtevi medjunarodnih organizacija) niti kriteriji OKS. Ali zato ima informacija o raznim sastancima, pa prisustvu (letnjih)olimpijaca na nekom jubiljeju u Merkatoru, pa finansiranju za letnje igre u Londonu 2012 - ali o potencijalnim olimpijcima za olimpijadu koja pocinje za mesec i po dana - NISTA!

#13 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 20 December 2009 - 21:45

sve je to ok, ali odma da ti kažem najgluvlji su naši sajtovi o zimskom sportu a posebno zvanični skijaški savez srbije koji ja već unazad dve tri sezone ko budala kontaktiram bez odgovora za skijump. Inače sam ulažem veliki trud i nadam se da će na proleće nići neke prve stvari i ovde...što se mene tiče još mi treba pomoć oko nekih stvari, ali na to odgovaram samo privatno na mejl. Pozdrav i nastavi tako...ovo je super!

#14 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 21 December 2009 - 05:46

sve je to ok, ali odma da ti kažem najgluvlji su naši sajtovi o zimskom sportu a posebno zvanični skijaški savez srbije koji ja već unazad dve tri sezone ko budala kontaktiram bez odgovora za skijump. Inače sam ulažem veliki trud i nadam se da će na proleće nići neke prve stvari i ovde...što se mene tiče još mi treba pomoć oko nekih stvari, ali na to odgovaram samo privatno na mejl. Pozdrav i nastavi tako...ovo je super!



Ma znam...Skisavez je bar sto se nekih rezultata tice tek sa vermena na vreme ok, I ja sam kontaktirao jos odavno bez odgovora. Strana biatlonaca nije azurirana od jula, bobstrane i nema, savez hokeja je vecno u pripremi (mada ima entuzijasta koji su stigli mnogo dalje)....

#15 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 21 December 2009 - 12:53

Ne govorim o netu, nego o ljudima - funkcionerima strucnjacima, skijasima itd...