Jump to content


Photo

Anketa: Sta mislite o nasoj stampi?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 Mario Kempes

Mario Kempes
  • Members
  • 542 posts

Posted 30 March 2001 - 17:05

Posto verujem da vecina Vas, poput mene, svakodnevno cita nasu dnevnu stampu, na ovaj ili onaj nacin, zanima me misljenje koje imate o kvalitetu srpskih novina.
Znaci, kako ocenjujete: nacin i stil pisanja, tacnost i brzinu plasiranja informacije,profesionalizam novinara i urednika, graficki izgled, itd.
Usput, kako Vam izgledaju nase novine u poredjenju sa novinama iz drugih drzava (nije bitno kojih).
Pozdrav

#2 Jovana Sr

Jovana Sr
  • Members
  • 193 posts

Posted 01 April 2001 - 01:33

Nije jasno da li se stvar odnosi na Izraelsku ili Yugo stampu?
To je problem onih sto su otisli. Znam, jer sam i ja bila u istoj kozi. Mi nikada nismo sasvim otisli, nastavljamo u inostranstvu da zivimo kao u Yugi, nikada se ne asimiliramo. Dok nije bilo Interneta, besomucno smo telefonirali, sada se visi pred monitorom,citaju vesti... Kada ste vec otisli, ucinite sebi uslugu, vi niste vise Jugosloven, vec Izraelac, i pokusajte tako i da se osecate. I, kada ste vec tamo dobili drzavljanstvo, a ne bi ga dobili da nemate to poreklo( i to znam jer sam i ja Jevrejka) u boljem ste polozaju od drugih u rasejanju, jer ste "njihov". Ovo ovde vise nije deo vas. Prvu ljubav ste ostavili, mozda i zaboravili. Razmisljajte tako, bice vam lakse.Vasa nova zemlja ima svojih, ne malih problema, dajte sve od sebe da pomognete u njihovom resavanju.

#3 Mario Kempes

Mario Kempes
  • Members
  • 542 posts

Posted 01 April 2001 - 13:51

postovana Jovana, ocigledno se nismo razumeli. Pritom Vas bahat ton mi je jos manje jasan, ali samo Vi znate cemu to. Moje pitanje bilo je sasvim normalno, a iznudjeno je dugogodisnjim bavljenjem novinarstvom i profesionalnom analizom svega sto sacivanja nase danasnje stampane medije i zeljom da cujem drugacija misljenja. Nijedno Vase pitanje, a zatim i konstatacija, nije na mestu. Iz Srbije sam otisao u oktobru prosle godine i nisam Jevrejin, nemam izraelske papire, cak ne mogu ni radnu dozvolu da dobijem od ove ajde da upotrebim blazi izraz "desnicarske" drzave. I u cemu je problem? Ubuduce razmislite malo pre nego sto pocnete "malogradjanski" da delite lekcije. Koristice Vam i u svakodnevnom zivotu. Pozdrav

#4 Jovana Sr

Jovana Sr
  • Members
  • 193 posts

Posted 01 April 2001 - 14:29

Zao mi je zbog nerazumevanja. Nemam nameru da popujem niti da vredjam, jos manje. Moj savet vam je bio od srca. Sto pre se ljudi uklope u sredinu u kojij zive, to je bolje. Naravno, to je moje misljenje. Samo hocu da kazem da nije dobro ujesti ruku koja vas hrani. Sada je vasa zemlja Izrael, ako tako ne osecate nije dobro ni za vas ni za njih. Onda je bolje da zivite tamo gde osecate da pripadate. Sto se malogradjanstine tice, misljenja sam da taj epitet apsolutno ne odgovara mojoj licniosti. Ja uvek, veoma otvoreno, kazem sta mislim, osobi na koju se to odnosi. Pri tome, uvek naglasim mogucnost da gresim, i spremnost da gresku prihvatim, pod dejstvom argumenata. A da li sam obrazovana ili ne, to je relativno. Zavisi od onoga ko mi se suprotsatavlja. Nemam nameru da dokazujem svoje vrednosti, mislim da ih svako ima, bar minimalno. Nemojte se ljutiti, ne mozemo svi isto misliti. Ja nikada za vas ne bih rekla da ste malogradjanin ili bilo sta u losoj konotaciji, samo zato sto se ne slazem sa vama. Na kraju krajeva, borba misljenja i suprotnosti, kroz evoluciju, dovodila je uvek do napretka ljudskog drustva. Ostajem pri svojim savetima. Verujte, iste dajem i svojoj deci, a imam ih 5.

#5 Vlada

Vlada
  • Members
  • 52 posts

Posted 03 April 2001 - 12:52

Postovana Jovana,

Mario je postavio sasvim konkretno pitanje o kvalitetu srpskih novina, a Vi vec po drugi put delite majcinske savete a da pri tome uopste niste shvatili sta covek hoce. Nego hajte da pokusamo da "organizujemo" razmenu misljenja. Mozda se ponesto pametno i iznedri...

Mario,

Kao graficki inzenjer koji vec godinama radi u inostranstvu mogu da ti kazem da je graficki kvalitet, barem ovih novina koje su mi ovde dostupne i koje se stampaju ko zna gde, sasvim solidan i u poredjenju sa stranim izdanjima. Kod casopisa vec nastaju problemi tipa kvalitet papira i boje i ostalog sto iz toga proizilazi. Sam dizajn nije los s obzirom da kod nas uglavnom vaze jos neka stara dobra tipografska pravila. Tekstovi su citljivo slozeni, a sam oblik sloga ne prati danasnji, relativno agresivni nacin dizajniranja stranica koje citanje teksta veoma otezavaju. Toliko o tehnici...

Sadrzaj:

Buduci da su mi ovde uglavnom dostupne "Evropske Novosti", koje ponekad (od kako je SMrad pukao) citam o njima mogu da govorim. Elem, kao izvor brzih informacija nisu lose (citanje u busu ili metrou). Za taj tip novina nivo informacije je sasvim solidan posto pomalo vuku na bulevarsku stampu. Najvise mi smeta strana sa oglasima posto se tu pojavljuju nekakve kreature tipa Kleopatre i ostalih mediokriteta koje pogadjaju li pogadjaju sudbinu iz fildzana za kahvu ili fotografije. Sredisnja strana je jos uvek rezervisana za gologuze pevaljke tipa Rade Karic (pardon Maric) i ostalih nakarada. Licno mislim da bi bilo jako dobro imati novine tipa NZZ-a (Neue Zuericher Zeitung). Njih mogu da uzmem kao primer nezavisnog informisanja visokog nivoa. Toliko od mene, a voleo bih jako da cujem misljenja ostalih ucesnika foruma -narocito onih koji zive u zemlji.

#6 ULTRA OTPOR

ULTRA OTPOR
  • Members
  • 39 posts

Posted 05 April 2001 - 22:53

Eto bas sam danas pokupovao sve sto sam od nasih novina mogao da pronadjemu u Frankfurtu.
Sve je toiko bledo i dosadno da ne mogu da pronadjem nesto sto mi moze zadrzati paznju. Kao da je pravljeno za mediokritete. Cak i ljudi koji su nekada imali nesto da kazu su odustali. Tracevi, zubori, glasine, diskreditacije. Ni trunke nade. Uzas.
ULTRA OTPOR Mediokritetskoj stampi
(Vreme, NIN, Novosti, Vesti, Ilustrovana Politika, Bazar, Nova Nada... sve zuto do zucega)

#7 663KGM

663KGM
  • Members
  • 324 posts

Posted 05 April 2001 - 23:15

(Alberto) Mario Kempes,
ja citam samo Danas-- internet izdanje naravno, ovaj radio ne racunam.
Mislim da su novine vise nego OK, tu i tamo jos patimo od nekih decijih bolesti, ali sve u svemu dovoljno profesionalno, objektivno i na vreme. Cini mi se da je to veliki pomak u odnosu na medijsku sramotu i teror koji smo godinama trpeli.

Pozdrav,

P.S. A da, nervira me sto fotografije potpisuju imenom snimatelja. Pa koga zanima sto je snimao Imre Szabo, daj napisi sta je na fotografiji. Srpska posla.

#8 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 06 April 2001 - 01:12

Nase novine su problematicne, svaka na svoj nacin.
Danas je dobar, ako se zanemari to da zatvaraju novinu popodne, i da zbog toga kasne sa vestima. Posebno ako vas zanima sport, tu kasne bar dva dana.
Glas ima svezije informacije, ali dobar deo izmisljaju. Sto znaci lazu.
Blicu je na Internetu skoro nemoguce prici.
Pri tom nijedna ne izlazi nedeljom.
Takodje mi smeta sto na Internet izdanju nema slika. Kada je umro onaj glumac skoro (mislim da se zvao Dragan Milovanovic), nisam nigde mogla da nadjem njegovu sliku.
Sve u svemu, oni komotno mogu da odslusaju dnevnik B92 u pet, napisu tekstove i da idu kuci.

#9 Casus Beli

Casus Beli
  • Members
  • 51 posts

Posted 08 April 2001 - 02:56

Nista ne zameram nasoj stampi. Tekstovi u Danasu i Ninu su apsolutno na nivou Liberationa ili Monda, a novinari su, znamo svi,deset puta slabije placeni...
Recimo, u Danasu, najcesce u vikend dodatku, Ivan Torov jako dobro analizira stvari, ima svoj stil i nije bez back ground-a, sto malo nedostaje Tirnanicu koji u Ninu pise vrcavo, sa dosta humora, a kada insistira na erudiciji, oseti se da je autodidakt. Meni je Blic na mrezi dostupan, ucitava se brzo ali je neinteresantan. Ekonomist je ponovo redovno azuriran i jako dobar. Politika se vraca staroj tradiciji dobro pisanih tekstova, ali se jako sporo ucitava. Parizanima je lako, mogu je kupiti na metrou Simplon, preko puta crkve Sveti Sava. Reporter, izdanje za Srbiju, i dalje je eksplozivan i B 92 ga cesto prenosi u izboru stampe.
Globalno, da ne nabrajam, stampa je na nivou a ostalo je stvar ukusa (la presse jaune reste jaune)... Kvalitet papira je ok. Ima i specijalizovanih casopisa, recimo "Top Speed" za automobilizam cije se maketa, jasno je, radi kompjuterski. Prvi brojevi su stampani u Italiji, a sada se stampa u zemlji i rezultat je jos bolji. Po gramazi papira i kvalitetu ne zaostaje ni za najluksuznijim pariskim izdanjima koja blistaju i pravo je zadovoljstvo listati ih.
Na kraju, nesto i o novinarima: stize generacija koja se, bez obzira na niske zarade, zestoko bori i pravo je zadovoljstvo kada na istu temu u nasoj stampi procitam bolji tekst (vise znanja, vise rada u dokumentaciji, vise rada na tekstu...). Eto, to bi bio neki najkraci odgovor autoru teme na postavljeno pitanje koje je, po meni, malo presiroko. Razgovarajmo o stampi, tema je jako zanimljiva ali - treba fokusirati na nesto...

#10 Prolaznik

Prolaznik
  • Members
  • 177 posts

Posted 11 April 2001 - 20:57

Najpre, grafički dizajn naše štampe je oskudan, mada je primetna težnja ka boljoj grafici, ali ona ne može zadovoljiti.

Mnoge je netačnina u našoj dnevnoj štampi i pristrasnih tekstova.
U njoj se pojavljuju ličnosti koje daju veoma dobre komentare, ali i oni koji iznose sasvim pogrešna mišljenja.

#11 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 11 April 2001 - 21:20

meni licno kod nasih novina smeta to sto vrlo cesto ne dobijate nikakvu informaciju tipa izvora navedene vesti ili informacija koje se navode ili citiraju sto znatno umanjuje kredibilitet odredjenih listova.

jedan od boljih magazina sto se tice grafickog resenja i prezentacije, kvaliteta papira i boje je po meni recimo 'profil' ali oni posebno pate od vec navedene boljke da citalac moze samo da nagadja odakle im stizu informacije koje su obicno prepricana citiranja ili puki prevodi clanaka iz stranih publikacija sa potpisom novinara koji ih prepisuje kao autora, i po meni se to svodi onda na neku vrstu spekulantskog, sumnjivog novinarstva.
takodje mi smeta i cinjenica da svaka vidjenija faca iz srpske javnosti dobija automatsko autorsko pravo za pisanje clanaka i iznosenje svojih vrlo diskutabinih stavova u nekim nasim casopisima na vrlo pokroviteljski i nekritican nacin, primer Isidora Bjelica kao dezurni kulturni kriticar kojoj ne bih dala ni da uredjuje kulturnu rubriku u decjem listu 'tik tak'.
o onoj spodobi Ruski Jakic (koja ima i TV emisiju!) i njenoj ideji sta bi novinarstvo trebalo da znaci mogu samo da kazem fuj!uopste zenski casopisi u srbiji su za sprdnju i mogu samo da posluze kao dobar materijal za spaljivanje. sve u svemu mislim da postoji velika kadrovska kriza u srpskom novinarstvu i da ima stvarno malo kvalitetnih novina koje se bave profesionalnim novinarstvom.

#12 Bane

Bane
  • Members
  • 308 posts

Posted 18 April 2001 - 03:33

Pre neki dan sam prelistao list koji se zove "Fokus". Obavezno se dokopajte nekog primerka! Datum izlaska nije bitan!

Hahahaha! hohohoho!

#13 sandra

sandra
  • Members
  • 19 posts

Posted 18 April 2001 - 08:46

Pomalo se radujem jos uvek "Danasu",
"poslastica" je bio i ostao (srecom!)nedeljnik "Vreme".
Ostatak ?!
Cekam (strpljivo) da "radionica" B92 pokrene svoje dnevne listove, nedeljnike, mesecnike,....To ce, verujem, biti prava stvar!
Do tada....c,c,c...

_________________

[ Izmena poruke: sandra na dan 2001-04-18 09:47 ]

#14 Mario Kempes

Mario Kempes
  • Members
  • 542 posts

Posted 22 April 2001 - 15:12

Nasa stampa graficki izgleda zaista lose. Pritom, ovi koji danas uredjuju novine i nisu zainterosovani, za bilo kakve inovacije. Posto sam radio u Dnevnom telegrafu (od osnivanja, pa do kraja), novini koja je vodila racuna o svom grafickom izgledu (Slavko je sa koncepcijom na pocetku iskopirao "Bild", i non-stop je trazio od spiglera i urednika da usavrsavaju izgled novine), za razliku od vecine drugih.
Uprkos tome sto dve godine ne izlazi nijedna nasa dnevna novina nije dostigla u grafickom smislu nivo- DT, sto isto vazi i za Evropljanin i njegovu konkurenciju medju nedeljnicima.
Sto se tice nacina i stila pisanja, to je stvar ukusa. Po meni, u dnevnoj novini, najvaznija je "vest", odnosno imati sto vise
aktuelnih "naslova", uz obavezne slike.
Veoma je vazno selektirati rubrike i voditi racuna sta citaoca najvise interesuje.
Politika, Sport, Beogradska hronika, Crna hronika, TV program, su rubrike koje se najvise citaju (zao mi je sto i kultura nije medju njima).
Recimo, Slavko Curuvija se zaprepastio kada je posle istrazivanja koje je na njegov zahtev uradila jedna beogradska marketinska firma (intervjuisani su ljudi koji citaju DT), saznao da preko 60 odsto citalaca DT, se odlucuje da kupi upravo tu novinu zbog odlicne sportske rubrike (naravno u konkurenciji drugih nezavisnih novina). To je recimo stvar koju u Danasu (kao i ranije u Nasoj Borbi) nikada nece shvatiti.
Sto se tice Blica i Glasa (posto sam pre odlaska iz Beograda, kupuovao Danas), pre cu dase odlucim za Blic(iako je i to nikakva novina), iz prostog razloga sto musavim Glasom prosto "seva" seljacija Raje Rodica, jednog od likova koji su svoje bogatsvo na krajnje sumnjiv nacin stekli tokom devedesetih
godina (i sto je najgori provuci ce se strvina). Politiku je po izgledu pre za muzej, nego za trziste. Sto je sramota s obzirom da imaju svoju stampariju, koja slovi za jednu od najboljih na Balkanu. Pritom, Politika jos uvek ne radi 'kompjuterski prelom", novinari kucaju po praistorijskim kucacim masinama, itd.A i novinari Politike su posebna prica. Meni se licno gade!
Novosti sa sve Manjom, sujetnim Crnogorcem, koji je mrtav ladan pre neki dan, posle obelezevanja dve godine od muckog ubistva Slavka Curuvije, to propratio u svojim novinama sa vesticom od par redova (a ispod pustio kilometarski tekst tipa "Ko je ubio Badzu":wink:. Razlog: Zato sto je Slavko umesto njega postao gl.urednik Borbe 1992. godine.
A i u tim Novostima, ionako nema sta da se procita.

Dodao bih samo jos nesto: "Sportske rubrike"! Kakve je samo to literarno-pesnicko-frazerska druzina. Po meni broj jedan je raspevana sportska Glasa, sa sve "prvim perom" (covek stvarno dobio nagradu pre par godina) Gradom Brankovicem, pa Ciga Sekulic, ludilo. Pa sportska Politike, Boby Jankovic, Zika Milojevic, itd. Na moje veliko razocaranje i ovih iz sportske Danasa idu njihovim stopama. Steta sto nema Sporta i Zurnala na internetu, to je tek vrhunska zajebancija...

#15 TALICHNI

TALICHNI
  • Members
  • 447 posts

Posted 22 April 2001 - 19:53

sandra:
Pomalo se radujem jos uvek "Danasu",
"poslastica" je bio i ostao (srecom!)nedeljnik "Vreme".
Ostatak ?!
Cekam (strpljivo) da "radionica" B92 pokrene svoje dnevne listove, nedeljnike, mesecnike,....To ce, verujem, biti prava stvar!
Do tada....c,c,c,c...

ote mi reč iz usta!