Jump to content


Photo
- - - - -

Knjige, softveri, kursevi za ucenje jezika...rivju


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 13 November 2009 - 10:05

Preleteh pogledom preko tema na ovom podforumu i cini mi se da nema ovakvog topika...

Na vise tema se pominju razna pomagala za uspesno ucenje stranih jezika pa mislim da bi jedna tema gde bi ljudi mogli da iznose svoja iskustva sa raznim nacinima i raznim brendovima mogla biti korisna.
Dakle ideja je prosta: sta ste vi probali pri ucenju jezika, kakva iskustva imate, sta bi preporucili sta ne bi?...

sto se mene tice, ovako:
pre izvesnog vremena mi se u jednom trenutku ucinilo da imam visak para pa sam probala cuvenu i vise nego bezobrazno skupu Rosetta Stone . Platila 3 meseca njihovog online kursa nemackog (sto je prakticno isto ono sto se dobije na cdeima samo sto mozes da ga koristis samo tri meseca, pa je cena bila oko 70evra, mislim). e pa od ta tri meseca je meni ostalo samo jedno ajne klajne blumen koje ne znam cak ni da spelujem...da budem potpuno precizna, koristila sam softver samo mesec dana, jednostavno mu nije uspelo da mi drzi paznju...
iskreno, ne znam, volela bih da upoznam nekog ko je sa ovim uspeo da progovori strani jezik od nule do nekog nivoa koji bi mogao opravdati ovoliku cenu...mozda je to i do toga kome kakav metod ucenja odgovara - super im je taj immersion trt mrt, ali ja sam tip 'dok mi ne das deklinacije nesto me zulja :ph34r: '. mislim da bih se veoma slozila sa sledecom kritikom ovog softvera:
Spoiler! --Click here to view--

druga stvar koju sam probala (a i dalje povremeno koristim) je byki. byki je prakticno set interaktivnih flash cards. ovde vec imam malo bolje iskustvo, par meseci zezanja sa free verzijom mi je dalo osnovu za komuniciranje na kiswahiliju pred putovanje u Keniju...besplatna i delux verzija (koja kosta oko NZ70$) se razlikuju u broju reci koje su vam dostupne (mada...kako je pravljenje listi javno dozvoljeno, za popularnije jezike ovo cak i ne mora da bude tacno) i u prisustvu raznh review aplikacija kao i jako lepo organizovanog pracenja progresa prisutnih u deluxe verziji...mana je to sto posle nekog vremena postane malo monotono...


za sada nesto sto mi se najvise svidelo je www.Livemocha.com . tu postoje besplatni kursevi koji, gle cuda, koriste isti immersion metod kao Rosetta Stone, samo za dz, ali najbolji deo je interakcija sa drugim clanovima (tvoji friends koji su native speakers jezika koji ucis ostavljaju feedbackove na vezbanja koja ti radis itd...) - nesto kao facebook za ucenje jezika :D. u svakom slucaju, najvise zbog ove interakcije dosta drzi paznju (prosto te vuce da proveris je l jos neko ostavio komentar na tvoj exercise i otkrio neku novu gresku... :D ).

od knjiga, sto se mene tice Schaum's outlines sve pohvale, takodje Barron's serije...

jos jedno blago su bilingvalne knjige. meni se cini da je najbolja stvar kad krenete da ucite novi jezik, ako vec niste u mogucnosti da odmah probate da govorite na dnevnoj bazi (a ako ne zivite u zemlji tog jezika, najverovatnije niste) - da krenete da citate. bar meni to mnogo pomaze.

a na kraju, moram da kazem, ja sam engleski ucila 4 godine u osnovnoj, 4 u srednjoj, 2 na faksu...ali sam ga dovela na fluent nivo tek - Internetom. :) dakle, nikako ne bih potcenila vrednost obicnog chata ("to chat? but we don't chat! at least not offline!" - Sheldon Cooper Ph.D. :D ) za usavrsavanje jezika...

Spoiler! --Click here to view--

  • 0

#2 julius

julius
  • Members
  • 182 posts

Posted 13 November 2009 - 19:47

Deutsche Welle ima kurseve za ucenje Njemackog:

http://www.dw-world....0,,3784,00.html

Ne mogu da komentarisem koliko su korisni, ja nisam odmakla od druge lekcije. Besplatno je i izgleda slicno kao kursevi tipa Assimil.

Edited by julius, 13 November 2009 - 20:01.

  • 0

#3 mlatko

mlatko
  • Members
  • 1,159 posts

Posted 13 November 2009 - 20:21

sta ste vi probali pri ucenju jezika, kakva iskustva imate, sta bi preporucili sta ne bi?...


Preporučujem obogaćivanje rečnika pre svega, meni lično gramatika ništa nije značila prilikom učenja jezika. Ne kažem da nije važna, ali ne sviđa mi se učenje jezika bazirano na gramatici, za mene je to bilo gubljenje vremena. Više sam naučio čitajući, slušajući (preporučujem filmove) i pričajući. Tek kad sam živeo na drugim jezičkim prostorima shvatio sam da je važnije znati reći nešto nego znati reći nešto gramatički pravilno. Kod čitanja novog jezika je potrebno mnogo strpljenja, mnogo listanja rečnika, ali je i te kako isplativo. S vremenom reči koje ne razumeš su sve ređe i ređe i čitajući interesantno štivo nepoznate reči zaintrigiraju nas, pa kad se pronađu u rečniku lakše se zapamte. Isto i sa filmom, iz radnje interesantnog filma se mogu "shvatiti" reči, iako ne i njihovo značenje. Jednog dana takve reči mogu biti veoma važne u našem životu...

Deutsche Welle ima kurseve za ucenje Njemackog:

http://www.dw-world....0,,3784,00.html

Ne mogu da komentarisem koliko su korisni, ja nisam odmakla od druge lekcije.


Pre par nedelja sam isprobao B1.1

sasvim je ok, interaktivan i zanimljiv. preporučujem
  • 0

#4 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 14 November 2009 - 02:41

Kod čitanja novog jezika je potrebno mnogo strpljenja, mnogo listanja rečnika, ali je i te kako isplativo. S vremenom reči koje ne razumeš su sve ređe i ređe i čitajući interesantno štivo nepoznate reči zaintrigiraju nas, pa kad se pronađu u rečniku lakše se zapamte.

potpuno tacno, next best thing nakon mogucnosti da jezik ucis u zemlji gde se isti govori.
  • 0

#5 Reborn

Reborn
  • Members
  • 6 posts

Posted 16 February 2010 - 19:40

Sve to super zvuci, al ja sam i dalje za klasicnu varijantu - odlazak na kurs pri nekoj skoli stranih jezika. Em sto se teras da ides, posto si vec platio, em sto se u grupi najbolje vezba konverzacija - a to je po meni i poenta ucenja jezika! trenutno sam na kursevima za engleski u Berlitz-u i za nemacki u Equlibrio-u - prvi potenciraju konverzaciju, drugi se malo vise osvrcu na gramatiku.. i mogu vam reci da sam jako zadovoljna! :ph34r:
  • 0

#6 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 17 February 2010 - 15:41

Ja bih se složio sa Reborn.
Po meni, nema tog programa, koji te može naučiti kao jedan živi čovek. POgotovo jezik, koji je isto tako 'živ'. Tu ima gomile pravila, koje laške i brže shvatiš tek, kad te neko odmah opomene oko greške... Ipak je plastičnije i to olakšava učenje.

Sa druge strane - čovek, koji ima 500 dolara za nabavku programa, ima i za nabavku jednog odličnog 'live' tečaja, gde može dobiti i diplomu, koja bi mu kasnije mogla dobro doči i prilikom zapošljavanja.

Lično imam jaku želju naučiti portugalski. Pokušao sam Rosettom (pala sa kamiona :D :D ) ali me odbilo. Kao što je već pomenuto, nemam pet godina, pa da sastavljam sličice i glas... :) una menina esta pulando... :ph34r:

Možda pokušam još sa jednim 'učiteljem', napravljenim u Sloveniji, pa ako mi ne ide, skupljam pare za tečaj. :D
  • 0

#7 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 17 February 2010 - 16:08

Meni su Asimil kursevi bili super za početak (za nemački i španski)

Paralelni tekstovi uz gramatička objašnjenja, pa ne bude ni suva gramatika a ni da nemaš pojma zašto baš tako i otkud sad ovo ovde.

Nakon pređenog nemačkog kursa sam uradila tekst u Gete-institutu i bila sam nivo "srednje 2" (ne znam kako je sada, tada je bilo 2 osnovna, 2 srednja i 2 viša, znači stigoh do jake sredine).

I mogla sam da čitam knjige bez problema (manje ili više uz rečnik, u početku više pa onda sve manje), pa sam onda i iz njih još svašta naučila.

A naravno, progovorila sam oba jezika tek kad sam otišla među ljude.
  • 0

#8 Noela

Noela
  • Members
  • 108 posts

Posted 17 February 2010 - 17:33

Ja sam nedavno procitala clanak o zeni koja je osmislila neku vrstu online instituta za jezike, xxx.

Njen website povezuje ucitelje i ucenike, i sve sto je potrebno je da jedni i drugi imaju internet, i neki program za komunikaciju kao Skype, i eventualno kameru. Ucitelji dobijaju ocene od svojih ucenika i komentare, pa se tako, pretpostavljam, vrsi 'prirodna selekcija'.

Cene casova odredjuju ucitelji sami, a sve se uplacuje preko samog website-a. Nedavno sam cula da ovaj website nije jedini takve vrste, i da ih ima jos.

Za ljude koji zbog posla ili mesta gde zive ne mogu da se uklope u rasporede instituta za jezike, ovo deluje kao dobra alternativa.

Edited by DJ_Vasa, 17 February 2010 - 18:15.
Izbrisan link

  • 0

#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 May 2016 - 14:53

Apropo "jezika i lingvistike", u naslovu ove teme stoji "softveri". :puke: 

Ta reč ne postoji u srpskom jeziku. Softver (bez "i") na kraju je već množina. 


  • 0

#10 Zvezdinho

Zvezdinho
  • Members
  • 19,480 posts

Posted 25 December 2016 - 18:41

Da li mozda zna neko gde na netu moze da se nadje zavrsni test za A1 (Schritte 1 und 2 International) .


  • 0

#11 Zvezdinho

Zvezdinho
  • Members
  • 19,480 posts

Posted 26 December 2016 - 23:56

Morgen will ich arbeiten. Jel moze neko da mi kaze gde se stavlja nicht za negaciju.


  • 0

#12 djolesrb

djolesrb
  • Members
  • 9,837 posts

Posted 27 December 2016 - 22:02

Kapiram da si se do sada već snašao :D

 

Ali ovde bi nicht bilo na kraju rečenice.


Edited by djolesrb, 27 December 2016 - 22:02.

  • 0

#13 Aurelius

Aurelius
  • Members
  • 2 posts

Posted 25 February 2018 - 23:44

Ja sam naucio engleski gledajuci americke filmove na TV-u. U pocetku sam se zezao, ponavljao reci naglas koje sam cuo i skapirao im znacenje jer sam procitao u titlu sta ta rec znaci. A onda sam shvatio da sam dosta reci zapamtio a da ih nisam aktivno ni ucio. Najbolje se uci jezik kad se zezas. Ako se trudis, onda ti bas uz inat ne ide. Nemacki sam ucio u skoli ali skoro nista ne znam. :)


  • 0

#14 Squabbit

Squabbit
  • Members
  • 5,532 posts

Posted 11 April 2018 - 22:11

Ako neko ima dobru free knjizicu za Alteryx zahvalan bih bio na share-u..
 


  • 0