Jump to content


Photo
- - - - -

uzgoj jabuke


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2 replies to this topic

#1 bocca1908

bocca1908
  • Members
  • 5 posts

Posted 07 November 2009 - 17:20

hteo bih do godine , ako Bog da da zasadim jabuku (u vinogradu od 0,5ha koji je zapusten vec jedno 10 godina , kao i kod mnogih drugih od kad su pocele krize), a jako malo znam o ovome ali me je sramota da mi to vise stoji tako zapusteno.
u zadnje vreme malo citam po netu da bi to moglo cak i da se isplati (pojavile su se nove sorte i nove tehnologije), pa bih molio ako neko moze malo da mi objasni sta bih prvo trebao da uradim po pitanju ovog zasada(osim naravno da nabavim pare, to znam i ja :ph34r: )
unapred hvala

#2 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 18 November 2009 - 07:50

hteo bih do godine , ako Bog da da zasadim jabuku (u vinogradu od 0,5ha koji je zapusten vec jedno 10 godina , kao i kod mnogih drugih od kad su pocele krize), a jako malo znam o ovome ali me je sramota da mi to vise stoji tako zapusteno.
u zadnje vreme malo citam po netu da bi to moglo cak i da se isplati (pojavile su se nove sorte i nove tehnologije), pa bih molio ako neko moze malo da mi objasni sta bih prvo trebao da uradim po pitanju ovog zasada(osim naravno da nabavim pare, to znam i ja :ph34r: )
unapred hvala

probaj ovde da pitas sta te zanima

#3 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 22 February 2011 - 20:07

Nisam strucnjak. Da probam ovako amaterski da dam par saveta. Kod ovakve vrste proizvodnje. Treba dobro promisliti i isplanirati. Greske se skupo placaju. U pitanju je visegodisnji zasad. Kod jednogodisnjih kultura je lakse ispraviti reske. Posted Image Ovo bez struke ne moze. Ipak nije mala povrsina u igri. Treba utvrditi koje vrste jabuke izabrati, sertifikovane sadnice. Koja podloga. Koja tehnika uzgajanja, itd. Posted Image I obavezno napraviti mini hladnjacu Posted Image Sto nije mali izdatak ali vredi. Posted Image Nase trziste je gladno drugih sorti jabuka. Ne samo da se prodaje ajdared Posted Image A zemlju imamo i sunce. Al ne vredi to srbinu funkcioneru Posted Image Srbiji definitivno trebaju povrsine pod jabukom. Medjutim proizvodnja jabuke nije atraktivna nasim uspesnim rukovodiocima. Lepse je i atraktivnije biti na teniskom mecu nego u nekom vocnjaku. Mogu da se isprljaju italijanske cipele Posted Image

http://www.horvat.hr/jabuke.html

http://vrt-bj.hr/jabuke/

Edited by acinic, 22 February 2011 - 20:08.