Jump to content


Photo

Ibrahim Rugova - lik i delo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
171 replies to this topic

#16 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 23 October 2009 - 01:10

Da budem iskren tek sada mi nista nije jasno.Ko tu koga vuche...


ovaj s dugom kosom na levoj strani s belom kosuljom je Albin Kurti, tadasnji studentski lider. onaj drugi s belom kosuljom je valjda Ilir Dugolli, ali nisam siguran. onaj na desnoj strani je rektor univerziteta, Ejup Statovci. taj s crnom jaknom. ovi koji vuku su panduri ili sluzba, ko bi ga znao.

#17 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 October 2009 - 01:11

ovaj s dugom kosom na levoj strani s belom kosuljom je Albin Kurti, tadasnji studentski lider. onaj drugi s belom kosuljom je valjda Ilir Dugolli, ali nisam siguran. onaj na desnoj strani je rektor univerziteta, Ejup Statovci. taj s crnom jaknom. ovi koji vuku su panduri ili sluzba, ko bi ga znao.

Pa to te pitam.meni deluju kao panduri u civilu....

#18 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 23 October 2009 - 01:14

Pa to te pitam.meni deluju kao panduri u civilu....


garant su panduri jer su ovi bili zvanicno uhapseni, pomlatili ih malo, pa onda pustili ih.

#19 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 23 October 2009 - 01:25

Rugova je bio enigmatican covek, previse odan nekakvom literarnom misticizmu i idili. nije bio zreo za taj posao niti je ikad sazreo, bio je dobar covek ali totalno impotentan da nesto predlozi ili ne daj boze to ostvari. LDK je vodio Fehmi Agani (ubijen 1999 dok je isao vozom za Skopje), jedan vredan covek, poznati sociolog i filolog i ideoloski mozak iza LDK. Rugovi je bilo udobno dok je on bio predsednik, volio je kafu a ponekad i rakiju, uzivao je status nekakvog spasioca a kontrolu je imao sve do 1995 kada se videlo da se Dayton nimalo nije bavio Kosovom kako je obecavao Rugova. kada su bile ukinute i sankcije tada je to doslo kao shok na Kosovu jer situacija nije se nimalo popravila ovde a SMrad vec se grli s vaznim ljudima.

ovo je bila poslednja kapa i retko ko je to shvatio od stranih politicara. bilo je samo pitanje vremena kada ce Rugova potpuno izgubiti kontrolu i to se desilo vec 1997 s studentskim demonstracijama koje su organizovane i pored toga sto se on protivio tome (razlog je bio sporo implementiranje sporazuma SMrad - Rugova oko objekata skola i fakulteta). kada je i ta grupa otkazala poslusnost, Rugova vec je bio politicki mrtav. stvorile su se frakcije oko akademika Qosja i Hidajet Hysenija i posle se desio rat. ali posle rata desile su se razne negativne stvari - prvenstveno s srbima - ali i s albancima i ljudi su shvatili da su ovi koji su prodaju "oslobodiocima" (za razliku od onih stvarnih koji su, kada se rat zavrsio, ostali da se bave normalnim stvarima) zedni para i nekretnina i da nece gotovo niko ostati a da ne oseca njihovu dugu ruku. uzurpacije stanova, imovine, ubijanje politickih neistomisljenika, pa gradjavinska mafija (ubijen Rexhep Luci koji se suprostavio nelegalnim gradnjama u Prishtini 2001-e), pa petrol mafija, pa onda stvaranje nekakve vlade bez ikakvog mandata od naroda, itd. toliko su zajebali bili da se Rugova, politicki mrtav i u Nemackoj celo ovo vreme, vratio i iznenada nalazio u situaciji gde on osvaja gotovo 50% glasova na izborima 2001-e.

tada su ovi anti-rugovisti ili bolje receno oportunisti shvatili da su gadno zajebali s svim svinjarijama posle rata i poceli da se pretvaraju u politicke partije i alijanse za bolju buducnost ( :ph34r: ). tada je vec bilo kasno i ne bi se docepali vlasti da se LDK, posle smrti Rugove, nije dodatno oslabila formiranjem nove partije LDD od strane Dacija, saradnika Rugove i pretendenta za njegov fron (koji je dobio Sejdiu). da se razumemo, LDK je stara partija koja nije imala nikada petlju da se bavi ozbiljnim reformama i nju jos vode ti isti ljudi koji su je vodili pre 15-20 godina. ali su njihove pobede bile vise frustracija naroda s ovim "herojima" koji su tek bili videli asfalt a vec su postali samoproglasene politicke zvezde i legende.

naravno, u medjuvremenu PDK i druge manje partije imale su njihove "ups and downs" i neke od njih su pocele da se profilisu kao ozbiljne stranke s ozbiljnim programom a neke su ostale kakve su bile pre 5-10 godina - lider je partija i partija je lider.

no, ovo postaje vec poduze pa necu vise o ovome sem ako nekog nesto zanima (iz mog ugla, naravno).



edit: volio je rakiju a ponekad i kafu








troll off

#20 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 October 2009 - 02:55

edit: volio je rakiju a ponekad i kafu

Super ako mu je to najveci greh...
Slobodno ga uporedi sa ostalim nacionalnim vodjama iz tog perioda...

#21 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 23 October 2009 - 02:58

Super ako mu je to najveci greh...
Slobodno ga uporedi sa ostalim nacionalnim vodjama iz tog perioda...


pa ja nisam rekao da je to greh :ph34r:

#22 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 October 2009 - 03:00

pa ja nisam rekao da je to greh :ph34r:

OK
onda mu je to plus...
imao sam utisak da si mu to zamerao...

#23 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 23 October 2009 - 14:52

Posle sam ti ja bezobrazan Presh. Sto puta ti ponavljam istu stvar a ti umesto da je pobijes, postajes cinican kao ovde povise. No, svejedno. Nisam odavno bio ovde pa rekoh malo da se provedemo. Vidimo se neku drugu noc :ph34r:


Ne postajem cinican ama uopshte.
Rugova i njegov LDK imaju svoje zasluge izmedju ostalog:
Za promociju kosovske stvari u agendama medjunarodne politike i centrima moci..
Za izbegavanje klopke koju su mu drugi pripremili da bi uvukli Kosovo u rat ranih 90-ih
Za organizovanje kakvo-takvog vaninstitucionalnog zhivota Albanaca na Kosovu koji nije zavisio od Beograda i volje kriminalca SM.
Hocu reci da se pita kosovske nezavisnosti vec nalazila u furuni kada se UCK oglasila na onoj sahrani...
Nemoj da pogreshno budem shvacen..ja duboko cenim ljude koji su se pushke dohvatili da bi pre svega branili svoju cast, cast svoje porodice i cast svoje nacije..jer je bilo postalo nepodnoshljivo a i sam sam u nekoliko navrata bio u nedoumici da nekome idiotu razbijem njushku..

#24 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 23 October 2009 - 14:57

OK
onda mu je to plus...
imao sam utisak da si mu to zamerao...


Zamerio mu je shto je pio viski u avionu dok je leteo prema Rambujeu..dok je Dzeri Adams bio mrtav hladan, odlucan i nepokoljebljiv :ph34r:

#25 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 23 October 2009 - 15:02

Ne postajem cinican ama uopshte.
Rugova i njegov LDK imaju svoje zasluge izmedju ostalog:
Za promociju kosovske stvari u agendama medjunarodne politike i centrima moci..
Za izbegavanje klopke koju su mu drugi pripremili da bi uvukli Kosovo u rat ranih 90-ih
Za organizovanje kakvo-takvog vaninstitucionalnog zhivota Albanaca na Kosovu koji nije zavisio od Beograda i volje kriminalca SM.
Hocu reci da se pita kosovske nezavisnosti vec nalazila u furuni kada se UCK oglasila na onoj sahrani...
Nemoj da pogreshno budem shvacen..ja duboko cenim ljude koji su se pushke dohvatili da bi pre svega branili svoju cast, cast svoje porodice i cast svoje nacije..jer je bilo postalo nepodnoshljivo a i sam sam u nekoliko navrata bio u nedoumici da nekome idiotu razbijem njushku..


Ovo je sve tacno - posebno mu je najveci plus to sto nije Kosovo uvukao u rat ranih 90-ih koji bi bio katastrofalan. E sad dali je to cinio svojim znanjem, po instinktu ili poslovicnoj lenjosti je sasvim druga prica. Uostalom, sad i nije to tako bitno, osim za istoricare, hronicare i biografe Rugove.

retko su ljude proslavljuju po onome sto "nisu ucinili" - obicno istoriski likovi se sude po onome sto jesu ucinili. Igrom slucaja - najveci doprinos Rugove po mom mislenju se odnosi na stvare koje nije ucinio (a mogao je).

Edited by LordLights, 23 October 2009 - 15:12.


#26 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 23 October 2009 - 18:32

Zamerio mu je shto je pio viski u avionu dok je leteo prema Rambujeu..dok je Dzeri Adams bio mrtav hladan, odlucan i nepokoljebljiv :ph34r:


Kad neko, bilo ko, pije viski, to i nije neka frka, ali kad predsednik drzave koja je pod okupacijom i nad kojom se vrsi etnicko ciscennje istovremeno kad on leti na putu prema necemu sto bi se moglo smatrati kao potencijalnom mogucnoscu za vekovno resavanje pitanja opstanka jednog citavog naroda, i predlaze viski i za ostale predstavnike Kosova umesto da pokusa da bude lider i da usaglasi stavove sa delegacijom koja predstavlja istu drzavu, onda to i nije bas mala stvar. Ali to je u ocima posmatraca Presh. It is in the eyes of the beholder... Ti vidis sto ja ne vidim i obratno. Ces´t la vie!

#27 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 24 October 2009 - 17:49

Ovo je sve tacno - posebno mu je najveci plus to sto nije Kosovo uvukao u rat ranih 90-ih koji bi bio katastrofalan. E sad dali je to cinio svojim znanjem, po instinktu ili poslovicnoj lenjosti je sasvim druga prica. Uostalom, sad i nije to tako bitno, osim za istoricare, hronicare i biografe Rugove.

Ja pak smatram da je tada bilo puno lakse, ranih 90-ih. Kao sto je poznato Srbija je tada imala hrvatski i bosanski front. Tesko da bi ona bila u stanju da drzi i treci. Kao sto je poznato, Srbija se dosta konsolidirala posle tih ratova i bila je puno opasnija kao vojna sila a imala je samo juzni front, to jest Kosovo. Ili sam ja u krivu?

#28 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 24 October 2009 - 20:24

Ja pak smatram da je tada bilo puno lakse, ranih 90-ih. Kao sto je poznato Srbija je tada imala hrvatski i bosanski front. Tesko da bi ona bila u stanju da drzi i treci. Kao sto je poznato, Srbija se dosta konsolidirala posle tih ratova i bila je puno opasnija kao vojna sila a imala je samo juzni front, to jest Kosovo. Ili sam ja u krivu?


Sa tvoje strane, iz Svenske, to je mozhda izgledala logichna opcija ali trebao si biti ovde,dozhiveti atmosferu, pa onda prodavati naknadnu pamet.

Da ti opishem atmosferu: - Posle jednih demonstracija koje su bile resturene potrebom,izmedju ostalog, i vodenim topovima. Policijski dzip ide glavnom ulicom, kod Granda, jedno 80 km/sat mozhda i brzhe izmedju preostalih demonstranata a srbi aplaudiraju i navijaju kao na fudbalskoj utakmici.

Ideja juzhnog fronta je potekla sa Hrvatske strane, naime Tudjman je zharko zheleo da se otvori i Kosovski front, upravo zbog razloga koje ti navodish.
Nekakve prognoze, sa Kosovske strane, su bile da, ako se kosovski front otvori, broj zhrtava bi bio negde oko 300.000,naravno na kosovskoj strani, namerno kazhem kosovskoj jer se nisu samo albanci borili protiv Srpske vojske. I nemoj zaboraviti da bi tada Srbija primenila veoma drastichnije mere, seti se shta su radili po Bosni i Hrvatskoj, a ovde na kosovu su veq imali mali milion policije, vojske, paramilitaraca.

Pozdrav

#29 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 24 October 2009 - 20:55

Ja pak smatram da je tada bilo puno lakse, ranih 90-ih. Kao sto je poznato Srbija je tada imala hrvatski i bosanski front. Tesko da bi ona bila u stanju da drzi i treci.


Duboko verujem da to znas, da je gospodin Tudjman pozvao I. Rugovu u Zagreb i predlozio mu otvaranje tkz "Juznog fronta", uz cvrsta obecanja da ce kosovski Albanci biti snabdeveni oruzjem i drugom logistikom ako pristanu na takvu zacrtanu strategiju. Pokojni Rugova je samo "doterao" svoju kravatu i bez reci napustio utanaceni prijem.
Tanja Torbarina, do tada naklonjena kosovskim Albancima, nakon toga je u nedeljniku "Danas" napisala onu jetku "karakteristiku, po secanju, "Znala sam da ljudi poticu od majmuna ali nisam znala da Albanci poticu od zeceva".Tudman je bio potpuno razocaran i ozlojedjen takvim odnosom I. Rugove.
A da je hteo, Rugova je mogao, sasvim je to sigurno,imao je tada velikog uticaja medju kosovskim Albancima, nagovoriti ih da se otvori "juzni front".

Kao sto je poznato, Srbija se dosta konsolidirala posle tih ratova i bila je puno opasnija kao vojna sila a imala je samo juzni front, to jest Kosovo. Ili sam ja u krivu?

Za Kosovo tj kosovske Albance Srbija je i tada bila, van svake sumnje, nadmocna. I daleko vise spremna, nakon tolikog ulozenog napora u dijabolizaciji svega albanskog, da mobilise velike snage za opsti rat protiv Kosova, tj. svega sto je albansko bilo u njemu.
Naravno da uzimam u obzir i "Bozicnu poslanicu" predsednika SAD Busha seniora, "do Kosova i nikako dalje". Bilo bi veliko pitanje stvarnog uplitanja SAD u mogucu kosovsku krizu tada, da se Srbija nije gadno umesala u bosansku kasapnicu i da se SAD nije "obrukalo" u obuzdavanju Mladicevih jedinica ( obracanje CNN Christiane Amanpour predsedniku Clintonu,"Mr Presaident..." zasto se nije interveniralo u tragediju, od UN zagarantovane sigurnosti enklave Srebrenice ?).
Sve u svemu, da parafraziram onu poznatu, "lako je biti general nakon poznatog finala kosovske krize...". Nije bilo tako jednostavno, kako se danas cini, odluciti se sta preduzeti pocetkom devedesetih? Badinter je priznao " pravo na napustanje Federacije" samo republikama ali ne i "konstitutivnim elementima federacije", iako vanustavno ukinutim. On se odlucio na "zateceno stanje".
I Adem Demaci je izrekao, u danima pregovora u Rambujeu, onu zlokobnu misao, nezadovoljan izostankom Referenduma, "da nam NATO ne treba jer Kosovo ima neke momke... "Kosova i ka do djem" ..." I tako omogucio Srbiji, u pruzenom ljubljanskom visenedeljnom timeoutu, dovlacenja dodatnog naoruzanja i regrutovanja najkrvolocnijih ubica sa neogranicenim pravom na zlocine. Kako je tek Hashim Thaqi bio smesan u pravdanju prekida pregovora izgovorom "...da trebaju mandat od naroda.." . Sa cijim su mandatom isli na pregovore ako se trebalo "vratiti" po mandat?

Moje je misljenje, poznavajuci Rugovu " iz blizine", da je verovao i da je imao viziju mirnog resavanja kosovskog pitanja sa ciljem sacuvanja mnogih i mnogih, mozda stotinak hiljada, mogucih zrtava. Ako nizasta drugo to je dovoljan razlog da se o njemu sudi pozitivno!

#30 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 24 October 2009 - 21:04

Duboko verujem da to znas, da je gospodin Tudjman pozvao I. Rugovu u Zagreb i predlozio mu otvaranje tkz "Juznog fronta", uz cvrsta obecanja da ce kosovski Albanci biti snabdeveni oruzjem i drugom logistikom ako pristanu na takvu zacrtanu strategiju. Pokojni Rugova je samo "doterao" svoju kravatu i bez reci napustio utanaceni prijem.
Tanja Torbarina, do tada naklonjena kosovskim Albancima, nakon toga je u nedeljniku "Danas" napisala onu jetku "karakteristiku, po secanju, "Znala sam da ljudi poticu od majmuna ali nisam znala da Albanci poticu od zeceva".Tudman je bio potpuno razocaran i ozlojedjen takvim odnosom I. Rugove.
A da je hteo, Rugova je mogao, sasvim je to sigurno,imao je tada velikog uticaja medju kosovskim Albancima, nagovoriti ih da se otvori "juzni front".


Za Kosovo tj kosovske Albance Srbija je i tada bila, van svake sumnje, nadmocna. I daleko vise spremna, nakon tolikog ulozenog napora u dijabolizaciji svega albanskog, da mobilise velike snage za opsti rat protiv Kosova, tj. svega sto je albansko bilo u njemu.
Naravno da uzimam u obzir i "Bozicnu poslanicu" predsednika SAD Busha seniora, "do Kosova i nikako dalje". Bilo bi veliko pitanje stvarnog uplitanja SAD u mogucu kosovsku krizu tada, da se Srbija nije gadno umesala u bosansku kasapnicu i da se SAD nije "obrukalo" u obuzdavanju Mladicevih jedinica ( obracanje CNN Christiane Amanpour predsedniku Clintonu,"Mr Presaident..." zasto se nije interveniralo u tragediju, od UN zagarantovane sigurnosti enklave Srebrenice ?).
Sve u svemu, da parafraziram onu poznatu, "lako je biti general nakon poznatog finala kosovske krize...". Nije bilo tako jednostavno, kako se danas cini, odluciti se sta preduzeti pocetkom devedesetih? Badinter je priznao " pravo na napustanje Federacije" samo republikama ali ne i "konstitutivnim elementima federacije", iako vanustavno ukinutim. On se odlucio na "zateceno stanje".
I Adem Demaci je izrekao, u danima pregovora u Rambujeu, onu zlokobnu misao, nezadovoljan izostankom Referenduma, "da nam NATO ne treba jer Kosovo ima neke momke... "Kosova i ka do djem" ..." I tako omogucio Srbiji, u pruzenom ljubljanskom visenedeljnom timeoutu, dovlacenja dodatnog naoruzanja i regrutovanja najkrvolocnijih ubica sa neogranicenim pravom na zlocine. Kako je tek Hashim Thaqi bio smesan u pravdanju prekida pregovora izgovorom "...da trebaju mandat od naroda.." . Sa cijim su mandatom isli na pregovore ako se trebalo "vratiti" po mandat?

Moje je misljenje, poznavajuci Rugovu " iz blizine", da je verovao i da je imao viziju mirnog resavanja kosovskog pitanja sa ciljem sacuvanja mnogih i mnogih, mozda stotinak hiljada, mogucih zrtava. Ako nizasta drugo to je dovoljan razlog da se o njemu sudi pozitivno!

Lorenz... to sto rekoh stoji za vek i vecnóst. Kako moze da se bira mirno resenje sa drzavom koja te je okupirala a koja je vec zapocela i vodi dva tri rata??? Halo??? Nemoj da mi prodajes muda za bubrege gospodine Lorenz. Nemoj meni...!!! Bolje ti je da se sa nekim drugim tamo koprcas.