Jump to content

Photo
- - - - -

posao/ iseljenje Kanada

• Please log in to reply
457 replies to this topic

#1 tinok

tinok
  • Members
  • 54 posts

Posted 18 October 2009 - 14:17

Pozdrav svim ljudima koji imaju strpljenja i zelje da pomazu jedni drugima na ovom forumu.

Danima i nocima vec listam strane , i najzad skupih hrabrosti da i ja pitam nesto (skupim hrabrosti -jer nisam neki forumas, tacnije ovo je 3 ili 4 put u zivotu da pisem na nekom forumu)

Da, i ja kao i mnooogi u ovoj zemlji, dosla sam posle 7 godina radnog iskustva i studiranja, sticanja porodice, auta i stana, u situaciju da razmisljam o iseljenju...

Mislila sam da do toga nece doci, ali eto...Ovde se nista nemenja i muka mi je vise od cekanja Godoa...

Moj muz i ja smo zainteresovani za Kanadu. Imamo dete od 4 godine. 

Nemamo NIKOG u Kanadi, sto otezava proces...Informisala sam se na www.cic.gc.ca...Mada ima tu jos stvari koje ne razumem.Ali, tek pocin jem sa istrazivanjem i informisanjem.

Da li bi neko mogao da nam pomogne :ph34r: . Tacnije, treba mi info o tome sta je bolje:

-da nosilac liste budem ja ( fakultet likovnih umetnosti, 7 godina radnog staza kao graficki dizajner )

ili 

-muz (gipsar (drywall mechanic) , sa godinu dana prijave u Srbiji, pre toga radio 7 godina u Izraelu neprijavljen), 12 godina iskustva u svom poslu

Ja sam se vec bacila na posao i pocela da trazim job preko neta u Kanadi, ali izgleda od toga nista :D

Citam po forumu da se dugooo ceka na odobravanje boravisne vize...Ali eto, ja se nekako nadam da cu mozda i ovde, naici na nekog dobre i celicne volje da nam pomogne i, koz na, mozda da neki savet sta i kako uraditi.

Imam, kao i mnogi koji bi zeleli da odu i svojoj deci omoguce neki bolji zivot, hiljadu pitanja...tako da svaka vrsta odgovora je dobro dosla.

i izvinjavam se ako sam sa necim prekrsila pravila foruma, nek mi se ne zameri, stvarno sam novajlija forumas :)

poz

#2 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 18 October 2009 - 14:26

Mogu ti reci samo da nema veze sto ti je muz radio neprijavljen u Izraelu, on je tamo radio.
Mislim da ti sa fakultetom imas vise poena, ali nisam siguran 100%.

Good luck !

#3 Tomass

Tomass
  • Members
  • 2 posts

Posted 18 October 2009 - 14:40

Ako idete na imigracionu vizu nosilac mora da ima fakultet/visu skolu i polozen IELTS.

#4 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 18 October 2009 - 15:39

Kanadski imigracion sajt:

Home page: http://www.cic.gc.ca/english/index.asp

Ovo su linkovi koje ces naci na web sajtu samo pazljivo citaj. Ja sam ih kopirala dole u slucaju da se ne snadjes...

Who can apply as a skilled worker: http://www.cic.gc.ca...d/apply-who.asp

Use eligibility tool: http://www.cic.gc.ca.../tool/index.asp

Use self assessment test to see if you might have enough points to pass: http://www.cic.gc.ca...ssess/index.asp

GOOD LUCK!!!

Kanada je jedna prelepa ( da li da dodam i prilicno velika :ph34r: ) i odlicno organizovana zemlja. ( JMOO )*

Just my own opinion :)

Edited by outcast, 18 October 2009 - 15:39.

#5 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,267 posts

Posted 18 October 2009 - 15:56

Fakultet likovnih umetnosti ..... ne znam, teshko je reci, ali mi ne deluje kao neshto shto ce odusheviti emigracione sluzbenike .... ipak proveri, zaista je bilo davno i nemoj da ochekujesh konkretan savet u takvim lsuchajevima.

Grafichki dizajner, e to je neshto sasvim drugo, iako ih ima jako puno oni sposobni i iskusni mogu lepo da prodju, problem je samo kako cesh se bodovati na osnovu ove prvonavedene diplome, odnosno da li cesh imati uopshte taj jedan poen da bi ti uopshte uzeli aplikaciju u razmatranje. Koliko se secam jedno bodovanje ide za education drugo za work experience.

Jedan poen znachi da je tvoje obrazovanje na listi onih koji mogu da apliciraju, ja sam imao taj jedan poen. Elektroinzenjeri su imali recimo maksimum, 10 poena.

Ovako na prvi pogled reklo bi se da tvoj suprug ima vece shanse u okviru nekog skilled workers programa, nazalost, ja ne znam nishta o tome.

Ono shto znam je da se drywall majstori strahovito cene i placaju, gipsari josh bolje. Ako je stvarno dobar nece mu dugo trebati da pravi 500 dolara dnevno.

Puno srece.

#6 tinok

tinok
  • Members
  • 54 posts

Posted 18 October 2009 - 16:15

I mislila sam da ja budem nosilac liste, samo nekako, kontam, da je mozda lakse muzu da nadje posao preko nekog (gipsari, pogotovo u Kanadi imaju dosta posla, pretpostavljam, jer ima dosta montaznih kuca, a on je genijalac za enterijer...), pa da probamo preko nekog ??? ne znam koga jos uvek, pronaci njemu posao...uf...
Komplikovano... razmisljam i da odem u BG, u ambasadu (nadam se da ce mi oni nesto reci vise oko svega, koji program je najbolji za nas... provincijski, federal, skilled worker...)
Zeznuto je to, sto, stvarno nikog nemamo u Kanadi, da barem znam da li ce muz npr. uopste moci da radi svoj posao. Kod nas moze samo da dobije neki, tipa kurs za drywall. Da li se to priznaje tamo ili mora tamo da polaze opet sve. Naravno, mogli bi dobiti iz Izraela reference za njega...Za sebe se ne brinem....Dosta sam radila, sto za privatnike sto za jadne bedne drzavne institucije...Pa ce biti preporuka, kakvih takvih :) A i radim kao freelancer pored stalnog posla...
Nisam ni znala da je Kanada tako lepa zemlja, dok nisam ozbiljnije pocela da razmisljam o zivotu u njoj.
Lepa je i nasa Srbija, ali pretuzna i slomljena...i nekako se ne vidi "ono bolje" o kojem mi moji roditelji godinama pricaju...
Ako mogu jos da pitam, jel jos uvek se ceka po dve -tri godine na tu famoznu iseljenicku vizu??? Desi li se nekad da to bude i pre, u slucaju npr. da se nadje neko pozivno "job offer" pismo?
Hvala

#7 tinok

tinok
  • Members
  • 54 posts

Posted 18 October 2009 - 16:22

Hvala "down with the sickness"
Da, upravo i ja o tome razmisljam..znam da je njegov posao trazeniji, a i placeniji :ph34r:
I ovde je tako, samo sto u Srbiji on ceka na naplatu od 3 meseca do 1 godinu..i to u ratama, kompezaciji...a cesto ni ne doceka :)
Ja sam zavrsila Akademiju, vajarstvo, pa opet vec 7 godina radim kao graficki dizajner, tacnije sad sam graficki urednik nekih od najpoznatijih mesecnika u Srbiji (ali dzaba, plata je tako bedna, a odnos jos bedniji prema radnicima)
Bojim se da ce emigrantskog radnika sutra buniti to sto imam zavrseno vajarstvo, a radim kao graficki dizajner, mada tu mogu da pomognu moje reference...
izgleda da je najbezbolniji nacin da resavamo pitanje iseljenja, tako sto ce mo nekako iskopati nekog ko bi muzu npr. garantovao neki posao i na osnovu toga otici...
A meni ne gine taj freelance...za pocetak...
Naravno, imam vremena da istrazujem sta je bolje...Ko zna mozda se izrodi neka opcija?!

Edited by tinok, 18 October 2009 - 16:23.

#8 tinok

tinok
  • Members
  • 54 posts

Posted 18 October 2009 - 16:24

Izvinjavam se na gramatickim greskama, brzo kucam, a dete mi skace na glavu...:ph34r:

#9 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,267 posts

Posted 18 October 2009 - 17:05

Naravno, mogli bi dobiti iz Izraela reference za njega...

Mislim da ne bi trebalo da podvlachim koliko je to vazno.

Ako mogu jos da pitam, jel jos uvek se ceka po dve -tri godine na tu famoznu iseljenicku vizu???

Sumnjam da nije i duze od toga. Kanadski imigracioni sistem je u potpunom kolapsu.

Desi li se nekad da to bude i pre, u slucaju npr. da se nadje neko pozivno "job offer" pismo?

Desi se uvek.

Par sitnica. Nece se niko chuditi odkud ti vajar u grafichkom dizajnu. To je sasvim normalno.

Trebalo bi dobro da se raspitash, da bi izbegla sva moguca razocharenja. Ja ne mogu da znam koliko si ti dobra u svom poslu i ne kazem da necesh uspeti da ga nadjesh brzo, ali je ovde konkurencija zaista velika, veruj mi, niko ovde ne cheka na nas lepe, visoke i pametne, kakve nas je Srbija izrodila. Ako si u fazonu da bi prihvatila samo svoj posao ili slichno, ne bih ti uopshte preporuchio dolazak. Taj dan kada budesh sletela u Kanadu, budi sigurna da ce bar josh 5 grafichkih dizajnera sleteti u nekim drugim avionima iz nekih drugih zemalja, Rus, Indijac, Kinez ..... a posla, to ti je jasno, nema za svih pet, ovo jeste visoko-razvijena zemlja, ali ne mogu bash svi da dizajniraju, neko mora da radi i neke druge poslove, manje atraktivne. Za pochetak, posebno.

Edited by down with the sickness, 18 October 2009 - 17:06.

#10 tinok

tinok
  • Members
  • 54 posts

Posted 18 October 2009 - 18:07

Hvala na brzom odgovoru.
Znam da nije lako nigde, pogotovo, kad treba sve ispocetka...Svesna sam i da necekaju samo mene :ph34r:
Ne bojim se posla...Desavalo se i da pre podne radim marketing za jednu avio kompaniju, a poslepodne da perem stepenice u ulazu za extra lovu.
Zao mi je sto nemamo sansu da lakse dodjemo do posla negde izvan granica nase zemlje,
da malo putujemo, da upoznajemo druge kulture, da ponudim svom detetu nesto vise od recenice "bice bolje".
Komplikovana je ta procedura oko iseljenja, i previse, a znam da vredi vise od "cekanja" ovde...
Ja cu i dalje aplicirati za poslove u Kanadi, mozda mi se posreci...
Pa kad se to desi..javljam se...
hvala
p.s. ako se desi da nko naleti na ovaj moj post, a zna nekog, ko zna nekog...itd...i hoce da pomogne...bicu presrecna da prihvatim pomoc, i jednog dana uzvratim istom merom :)

#11 kiti

kiti
  • Members
  • 2,360 posts

Posted 18 October 2009 - 19:29

skilled immigrant opcija, tj. redovno useljenje je najkomfornija sa aspekta da tu zavrsavate sa svim papirima i izbegavate stres oko dobijanja LMO (labour market opinion) i produzenja radne vize sa cim se ove godine zbog krize susrelo mnogo imigranata koji su krenuli tim putem.

Osnovno je pitanje da li se tvoje zanimanje, tj. ono kako bi se tvoja diploma prevela, nalazi na onoj listi cic. Ako da, nemas sta da razmisljas, ti si nosioc aplikacije. Dobices bodove i na obrazovanje i na work experience. Samo moras naci nacina da ih predstavis kao isto, tj. da je tvoje obrazovanje direktno povezano sa zanimanjem. Nema veze sto ce tvoj muz mozda lakse naci posao, on ce ionako imati sva prava da rad kao i ti a ja znam i jedan primer gde su ljudi dosli tako sto je ona bila nosioc liste, mogla da sakupi vise poena, a po dolasku u Kanadu nikad nije radila.

Muz ako zna da radi posao ne treba da brine o kursevima, "priznavanju" i sl. Moj muz je 4 godine imao gradjevinsku firmu, ni on ni partner u zivotu nisu prosli ni pored kakve skole/kursa na tu temu i radili su sasvim fino, imali i radnike. Po dolasku u Kanadu umesto da ide da radi kod nekog za satnicu, on je sa drugarom poceo da daje oglase i krenuli su sami u posao, samo na osnovu toga sto je on znao ponesto sam da uradi a verovatno ima smisla zato sto je puno stvari ucio citajuci internet vece pre odlaska kod klijenta. Alat se na pocetku moze i iznajmiti, pa se polako kupuje kako vreme ide... Moj muz ima sasvim drugu struku u kojoj je posle nekog vremena poceo da radi, ali je gradjevinu zadrzao do samog odlaska iz Kanade jer je tu u principu mogao vise da zaradi. Neko ko je pravi majstor i zaista ume da radi i ko bi se tome posvetio (sto kod nas nije bio slucaj) zaista moze da radi i zaradjuje fenomenalno. Cak i u ovogodisnjoj krizi se poslovi nisu nesto smanjili iako je bilo za ocekivati, ljudi valjda vole da renoviraju.

Ukoliko ti ne mozes da budes nosioc, e onda morate da proucite druge opcije, provincijske nominacije i ostalo, ja tu nemam mnogo iskustva.

Sto se cekanja tice, npr. par koji je stigao 2007 je cekao oko godinu dana, mi smo stigli 2005 i cekali smo 13 meseci (uz otezavajucu okolnost, da nismo aplicirali iz native country), ne znam nikog novijeg ali mislim da se iz Evrope ne ceka puno, mozda oko godinu dana. Veliki redovi i visegodisnja cekanja su u Kini, Indiji... tamo je veliki broj aplikacija.

Jos da dodam da ni mi nismo imali nikoga, u koji grad idemo smo definitivno odlucili tek kad je trebalo da kupimo avionske karte. Onda smo iznasli neke prijatelje mojih roditelja (mozes da zamislis vezu) koji su nam pomogli oko iznajmljivanja stana a na tog svog drugara je moj muz naisao manje-vise slucajno, oni se nisu bili videli 10+ godina, od odlaska iz grada gde su odrasli. Eto to je bila sreca, a sve drugo smo manje-vise sami resavali, bez icije pomoci. Kanada zaista daje puno mogucnosti, do coveka je da ih iskoristi, a kao sto rekoh treba imati i malo srece.

#12 dinka

dinka
  • Members
  • 19 posts

Posted 18 October 2009 - 19:43

Tinok,

da li u vasem slucaju samo iseljenje u Kanadu dolazi u obzir? Ako ne, probaj da se prijavis za US DV lottery program koji je trenutno u toku. Ne kosta nista, a mozda i budes jedan od "srecnih" dobitnika. Ja sam tako emigrirala pre sedam godina, probala jednom - uspelo iz prve... i iste okolnosti kao tvoje: nisam imala nikog ovde, ali je uspelo. Ukoliko samo Kanada dolazi u obzir, ja tu iskreno nisam upoznata sa procedurom (planiram da idem turisticki kod porodicnih prijatelja; jedva cekam :ph34r: ).

#13 tinok

tinok
  • Members
  • 54 posts

Posted 18 October 2009 - 20:31

Kiti,
puno ti hvala na detaljnom odgovoru.
Nekako tako, kao i ti, i ja mislim...
Razmisljali smo i o tom provincijskom programu, o svemu i svacemu...
Imamo iskustva sa snalazenjem :ph34r:
Cini mi se da samo treba izabrati pravi program za aplikaciju, da od toga dosta zavisi.
Naravno, treba ostati istrajan u svemu tome.
Moje zanimanje nije na listi cic-a :D
To jeste problem, mada kad sam radila assessment test imala sam dovoljno bodova.
Muci me to, pomalo, 3 godine cekanja, npr...Sta ako u medjuvremenu dobijemo drugo dete, da li da planiramo to, ili ne...Sta onda...Nekako na svim forumima citam da je dosta dug proces...jedino sam od teb cula da je to oko godinu dana, ili malo vise.
Da li se te tri godine boriti za svoje mesto pod suncem ovde ili racunati samo na to da cemo dobiti vizu.
Nisam tako mlada vise da me nije briga. Svaka godina je bitna. Kako ziveti 2 -3 godine i graditi zivot ovde sa neznanjem gde cemo ziveti?!
Da li npr. u ambasadi prilikom apliciranja, mogu da ti kazu koje su sanse za useljenje, kad vide sve papire, ili bas nista negovore?

Cini mi se da svaka zemlja daje vise mogucnosti za zivot i napredovanje sem Srbije.
Ovde je stvarno postalo neizdrzljivo, toliko iskorumpirano da boli svaki sekund proveden ovde.

Mi, na srecu, imamo i svoj stan i kola, ja kakav takav stalni posao...Pa opet, zivot je nepodnosljiv. Ljudi su mrzovoljni, letargicni, nezadovoljni, korumpirani.
Znam da je "preko" tesko doci do npr. svoje kuce ( bez kredita) ali razmisljam...sta mi vredi ta kuca ili stan ako nemam godisnjeg odmora, ili kad npr. u mom slucaju, ne mogu da dobijem bolovanje kad mi dete ima boginje. Radim po 10 sati minimum + privatni poslovi i opet ne mogu da priustim sebi odlazak na neki koncert , ili ne mogu da dignem kredit za kucu iako imam tri hipoteke (u srbiji ne mozete staviti hipoteku na poslovni prostor, samo na stambeni, sto je suludo, jer poslovni samo povecava vrednost nekretnine). TOliko nekih nelogicnosti...Toliko toga nefunkcionise. A da ostanem i da se borim...hahaha...To sam nekako prevazisla.Oni sto su se borili, i koji su npr. bili medju prvima u organizovanju demonstracija su i medju prvima otisli iz zemlje, cim im se ukazala prilika, zanm pouzdano i licno mnogo njih. Znaci, borili su se da pobegnu, i mozda se jednom vrate da pokazu sta su naucili i nesto mozda i poprave...Jednom, a do tada, ja necu da cekam, i ne mogu.
Tacno, ja imam na sta da se vratim ovde, cekace me stan, posao ovakav cu uvek moci da nadjem...Samo gledam, i razmisljam...Da li bi mom detetu biljo bolje sutra ovde ili tamo??? Nekako mislim , da bi mu bilo bolje "tamo" . Ovde tesko da ce biti bolje, tacnije nece biti bolje.
Mozda gresim u svojim procenama, nek mi neko neuzme za zlo...
Zelim da napredujem, a ovde tesko da mogu da se izborim sa ovima koji su na pozicijama jer su kumovi, braca, pobratimi i sta sve vec...
Ako sam za par godina ovde stekla neke uslove za zivot, nadam se da cu sa svojim radom negde preko postici nesto slicno, a pri tom ne razmisljati da li cu ujutru imati za hleb. A ko zna, mozda i necu...Zivot je cudo. ja bih da pokusam...
Bas sam se zanela, nek mi oproste oni koje smaram...
Znam da nas ima jakooo mnogo u Srbiji koji su zeljni ZIVOTA, a znam i da ce puno njih , cim nam se , ako Bog da na prolece otvore granice, pohrliti napolje iz ovog zatvora... Znam da cu ja biti medju prvima :)

#14 tinok

tinok
  • Members
  • 54 posts

Posted 18 October 2009 - 20:35

Dinka,
nekako nam USA nije u opciji...Muz jos i bi, ali ja nisam za ( brine me malo ta politicka situacija)
Mozda gresim, ali nekako mi je nestabilno u USA...Nekako bi se pre prilagodila na zimu u Kanadi, nego na uragane, i ostale moguce vremenske/politicke nepogode...

Edited by tinok, 18 October 2009 - 21:05.

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 10,104 posts

Posted 18 October 2009 - 21:55

Dinka,
nekako nam USA nije u opciji...Muz jos i bi, ali ja nisam za ( brine me malo ta politicka situacija)
Mozda gresim, ali nekako mi je nestabilno u USA...Nekako bi se pre prilagodila na zimu u Kanadi, nego na uragane, i ostale moguce vremenske/politicke nepogode...

Izvinjavam se na upadu ali ne mogu da odolim. Ti zivis u Srbiji? I hoces da emigriras jer si se umorila da deci govoris da ce biti bolje (kako si sama rekla). I brinu te "politicke nepogode" i "politicka situacija" u USA? A emigriras iz zemlje gde je citav sistem jedna velika nepogoda (o politickim nepogodama ne vredi ni trositi reci). Pazi, zdravo da se kritikuje moze sve. Nema te zemlje gde se ne moze nesto kritikovati. Ali kako sam ja shvatila iz tvog uvodnog posta emigriras zbog nestabilnosti u zemlji u kojoj si. Ajd malo prst na celo pa razmisli. Koja je to tacno vrsta "nestabilnosti" u USA koja te brine? Mislim, coveku moze da bude da bude mnogo gore u USA ako emigrira ali to nije zbog "politicke situacije" vec zbog spleta drugim okolnosti (koje ukljucuju i neke licne preferense).

Cini mi se da svaka zemlja daje vise mogucnosti za zivot i napredovanje sem Srbije.
Ovde je stvarno postalo neizdrzljivo, toliko iskorumpirano da boli svaki sekund proveden ovde.

Pa opet, zivot je nepodnosljiv. Ljudi su mrzovoljni, letargicni, nezadovoljni, korumpirani.

I ti se kolebas oko "politicke situacije" u USA?

Edited by cyberwor/L/d, 18 October 2009 - 22:15.