Jump to content

Photo
- - - - -

Glagol JESAM?

• Please log in to reply
107 replies to this topic

#91 Le petit piaf

Le petit piaf
  • Members
  • 43 posts

Posted 17 August 2011 - 18:11

Ja sam uz CileMile. Onda glagol jesam je defektan ako nema infinitiv jer svi ostali glagoli ga imaju. U francuskom neki glagoli imaju 2 prezenta, tj. oblika. Je peux/puis od pouvoir ili assois/ assieds od asseoir. I sta im fali? Nista. Samo kod nas ima da se izmislja topla voda pa da se ona secka nozem i napravi neka jos vrelija voda, vrelija od T Sunca. -.-

Edited by Le petit piaf, 17 August 2011 - 18:14.

#92 Marqueau

Marqueau
  • Members
  • 433 posts

Posted 07 October 2011 - 21:16

Pa defektan je i ako ima dva prezenta, a svi ostali glagoli nemaju.
Sem ak onemaš nešto protiv formalne logike.

Uz to, činjenica da francuski glagoli imaju dva prezenta je relevantna za srpski kao i činjenica da srpski ima sedam padeža za francuski.

#93 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 October 2011 - 09:48

fora sa glagolom "jesam" je besmisleno sranje kako god okreneš

i šlus :P

#94 Le petit piaf

Le petit piaf
  • Members
  • 43 posts

Posted 15 October 2011 - 13:08

Da, ali svi ti defektni glagoli imaju infinitiv. Bilo da se koriste samo u infinitivu, ili da se koristi samo njihov particip ili samo 3. lice jd. ili 1. lice mnozine i tako dalje. A ovaj jesam nema infinitiv. Gde smestiti glagol jesam? Je l' ima infinitivni nastavak? Kako moze infinitiv i 1. lice jd. da ima isti oblik? Kako glagol da nema infinitiv? A dobija etiketu glagola? Hajdemo onda neku tamo imenicu u akuzativu da proglasimo da je nominativ. Ili superlativ prideva da proglasimo pozitivom ili da kazemo da superlativ nekog prideva nema pozitiv i komparativ.

Jesam (jesi, jeste...) je jedan oblik glagola biti koji se koristi za pravljenje odredjenog vremenskog oblika. Budem (budes, bude..) je drugi oblik glagola biti kada se treba napraviti neko drugo glagolsko vreme.

Samo bune decu, cepkaju gramatiku i izmisljaju toplu vodu, samo da bi dobili ono dr, mr, str, prc... i bune decu, bune narod i prave neku visoku lestvicu koja je tako klimava da nisu ni svesni toga. Ali ce biti jednog dana, a bice jako kasno za ispravku.

Edited by Le petit piaf, 15 October 2011 - 13:10.

#95 Kinik

Kinik
  • Members
  • 20,768 posts

Posted 19 October 2011 - 22:20

...

fora sa glagolom "jesam" je besmisleno sranje kako god okreneš

Wrong!

Evo - "Ja jesam" na crkvenoslovenskom

-------------------------------------

Attached Files

#96 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 19 October 2011 - 22:37

...
Wrong!

Evo - "Ja jesam" na crkvenoslovenskom

-------------------------------------

Jeste, ali sta to pokazuje?

#97 Kinik

Kinik
  • Members
  • 20,768 posts

Posted 19 October 2011 - 22:46

...

Jeste, ali sta to pokazuje?

Da nije "novokomponovana" izmisljotina, vec je utemeljeno u jezickom korpusu.

Najvise mi idu na uvo oni koji grgolje - "ne moze to tako, - mora ovako"! Zaista?

Uvek moze onako, kako ja "koji jesam" kazem.
Da vidim da mi neko to zabrani, kad ja njemu nista ne branim.

Canta che ti passa!

...

#98 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 19 October 2011 - 23:27

...
Da nije "novokomponovana" izmisljotina, vec je utemeljeno u jezickom korpusu.

Najvise mi idu na uvo oni koji grgolje - "ne moze to tako, - mora ovako"! Zaista?

Uvek moze onako, kako ja "koji jesam" kazem.
Da vidim da mi neko to zabrani, kad ja njemu nista ne branim.

Canta che ti passa!
...

Naravno da nije izmisljotina, ali da li je zaseban glagol? A samo zato sto nesto pise u gramatici, ne znaci da je alfa i omega (da ne kazem az i izica), mislim da se tu slazemo. Pitanje je samo kako je logicnije/ekonomicnije opisati jezik.

Ovo o cemu ti pricas je pitanje varijeteta, niko ne moze da ti zabrani da pricas kako god ti je drago. Ali kad je gramatika u pitanju, ne mozes bas da zoves JESAM kako god hoces (recimo pridevom). Tj. cak ni to ti niko ne brani, ali bez ikakve argumentacije, ostaje na nivou besmislice.

#99 Kinik

Kinik
  • Members
  • 20,768 posts

Posted 20 October 2011 - 00:10

...

Ovo je za mene spor kao srpski / srbijanski.

Cinjenice svedoce da se u ovom provizorijumu, zadnjih godina, kao, vezba neka strogoca, i da to uglavnom rade emotivne neznalice.
Ako mene nije briga kako ce neko koristiti neki termin / glagol - sto bi njega bila briga kad nikako ne moze uticati na moj izbor?

Na kraju krajeva, to je stil, to je neki ukus - a o tome se ne raspravlja.

Vidis li, u antickoj Grckoj je bio zagubljen spis "Kanon" nekog umetnika koji je tacno opisao kako treba vajati / slikati.
Na srecu svih nas.

Dosuse, ostali su neki jadni tragovi.

Pa onda imas evropsko slikarstvo i "vizantijsko slikarstvo".
To nije samo spor o "ukusu".

Nomalno je, i dobro je da postoji vise "skola" i teorija, - pa neka se svako opredeli / izabere.
Zasto bih ja nekoga nazivao ovim_onim imenom, kad je meni svejedno kako on pise?
I sta bi to, uopste, dalo na jezickom planu?

Kad su se u vreme Vuka dve skole surovo borile 30 godina, to je bilo 30 godina izgubljenog vremena tokom koga su mogla biti napisana mnoga dela, pa i mnogi recnici (ukljucujuci i regionalne) sto bi danas cinilo bogatijim civilizacijsko nasledje ovog provizorijuma.

Izbegavam cak da kazem rec "kultura".

...

#100 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 20 October 2011 - 00:37

...
Ovo je za mene spor kao srpski / srbijanski.

Cinjenice svedoce da se u ovom provizorijumu, zadnjih godina, kao, vezba neka strogoca, i da to uglavnom rade emotivne neznalice.
Ako mene nije briga kako ce neko koristiti neki termin / glagol - sto bi njega bila briga kad nikako ne moze uticati na moj izbor?

Na kraju krajeva, to je stil, to je neki ukus - a o tome se ne raspravlja.

Vidis li, u antickoj Grckoj je bio zagubljen spis "Kanon" nekog umetnika koji je tacno opisao kako treba vajati / slikati.
Na srecu svih nas.

Dosuse, ostali su neki jadni tragovi.

Pa onda imas evropsko slikarstvo i "vizantijsko slikarstvo".
To nije samo spor o "ukusu".

Nomalno je, i dobro je da postoji vise "skola" i teorija, - pa neka se svako opredeli / izabere.
Zasto bih ja nekoga nazivao ovim_onim imenom, kad je meni svejedno kako on pise?
I sta bi to, uopste, dalo na jezickom planu?

Kad su se u vreme Vuka dve skole surovo borile 30 godina, to je bilo 30 godina izgubljenog vremena tokom koga su mogla biti napisana mnoga dela, pa i mnogi recnici (ukljucujuci i regionalne) sto bi danas cinilo bogatijim civilizacijsko nasledje ovog provizorijuma.

Izbegavam cak da kazem rec "kultura".
...

Opet mesas babe i zabe. Srpski/srbijanski je pitanje varijante, ovde je rec o gramatickoj terminologiji. Da, vezba se strogoca, i to nepotrebno, ali ti odlazis u drugu krajnost. Gramatika standardnog jezika nije pitanje ukusa (iako i tu ima prostora za manevrisanje), jer da jeste, i dalje bi sve funkcionisalo po pravilima baba-Smiljane, protiv kojih se Vuk onoliko borio. Ponavljam, tebi niko ne brani da govoris kojim god varijetetom zelis, i generalno, za tvoj zivot i tvoj licni jezik apsolutno nije bitno da li je JESAM zaseban glagol ili neki oblik glagola BITI. Kao native speaker, znas tacno kad i kako da ga upotrebis i to je sasvim dovoljno. Mozes da provedes ceo zivot bez da imas ikakvog pojma o tome sta je glagol, a da opet govoris bez ikakvih problema. Ali ipak ne mozes da izmisljas sopstvene upotrebe glagola ili sopstvenu morfologiju. Koliko god to bio originalan stil, niko te nece razumeti.

S druge strane, za lingviste je u neku ruku vazno gde ce se JESAM svrstati. Koje god resenje da se odabere, ne bira se na osnovu ukusa, vec argumentacije, npr. koji su istorijski, morfoloski, strukturalni razlozi zbog kojih bi se svrstao u jednu, a ne u drugu grupu. Ponavljam, za ne-lingviste je pravi termin krajnje nevazan, ali nije i ne moze da bude pitanje stila. U hipotetickoj situaciji da nekad bude definitivno zakljuceno da je JESAM deo dvojnog prezenta glagola BITI, za tebe to i dalje moze biti zaseban glagol, bas kao sto je za neke ljude Pluton i dalje planeta...

#101 Le petit piaf

Le petit piaf
  • Members
  • 43 posts

Posted 20 October 2011 - 22:06

A zasto nije vise planeta?

Da dodam i ja. Ono sa crkvenoslovenskim moze samo da dokaze da postoji taj glagol u promeni. Da oblik BITI ima dva oblika prezenta kao i jos par glagola u srpskom, u francuskom, ... I kad sam bila kod kuce prelistala sam neke sveske i bas su nas ucili (cak i u knjigama to pise! Nisam mogla da verujem svojim ocima, mislila sam da je obrnuto) da je pomocni glagol JESAM kada gradimo perfekat. Zabezeknula sam.
Glagol bez infinitiva nije glagol. Svaka imenica mora da ima nominativ, bilo da ona moze biti samo u jednini, bilo u mnozini. Pridev treba da ima pozitiv. Kako mozemo da pravimo nesto slozenije, ako nemamo osnovno?

#102 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 24 October 2011 - 10:02

A zasto nije vise planeta?

Da dodam i ja. Ono sa crkvenoslovenskim moze samo da dokaze da postoji taj glagol u promeni. Da oblik BITI ima dva oblika prezenta kao i jos par glagola u srpskom, u francuskom, ... I kad sam bila kod kuce prelistala sam neke sveske i bas su nas ucili (cak i u knjigama to pise! Nisam mogla da verujem svojim ocima, mislila sam da je obrnuto) da je pomocni glagol JESAM kada gradimo perfekat. Zabezeknula sam.
Glagol bez infinitiva nije glagol. Svaka imenica mora da ima nominativ, bilo da ona moze biti samo u jednini, bilo u mnozini. Pridev treba da ima pozitiv. Kako mozemo da pravimo nesto slozenije, ako nemamo osnovno?

Pa gde nadje takva pitanja da postavljas medj' nama lingvistima? :lol: Salim se, kako je moguce da ne znas za to?

From its discovery in 1930 until 2006, Pluto was classified as a planet. In the late 1970s, following the discovery of minor planet 2060 Chiron in the outer Solar System and the recognition of Pluto's relatively low mass, its status as a major planet began to be questioned. In the late 20th and early 21st century, many objects similar to Pluto were discovered in the outer Solar System, notably the scattered disc object Eris in 2005, which is 27% more massive than Pluto. On August 24, 2006, the International Astronomical Union (IAU) defined what it means to be a "planet" within the Solar System. This definition excluded Pluto as a planet and added it as a member of the new category "dwarf planet" along with Eris and Ceres. After the reclassification, Pluto was added to the list of minor planets and given the number 134340.

Stvar definicije, u koju je Pluton vise nije uklapao. Slicno bi moglo da se desi i sa ovim glagolom JESAM, don't you think?

#103 Le petit piaf

Le petit piaf
  • Members
  • 43 posts

Posted 28 October 2011 - 17:28

Nekako sam najvise zavolela Plutona :D Ucili smo da je to mala planeta, daleka, pa ja uvek zavolim tako neke bespomocne, odbacene.. Ne znam jer ljudi oko mene prate neke leve stvari koje mene licno ne interesuju, pa ne pricamo, a TV i ostalo je zamrlo otkako upisah fakultet, mnogo vise nego dok sam bila u srednjoj. :D Tuga..

Onda cu ja da trazim pravdu za glagol BITI i traziti da se srusi teorija po kojoj je JESAM glagol jer po svim stavkama on ne moze biti infinitiv vec samo glagol u promeni, u licnom glagoskom obliku . Nije li tako? Pluton ne moze biti planeta jer ne ispunjava sve uslove, ni JESAM ne ispunjava uslove, sve je jasno ko dan. Samo da ne stavimo crva na panj, inace...

(oduvek sam mastala da cu se posvadjati sa nekim gramaticarom i da cu ja biti u pravu i uneti nesto znacajno u gramatici i time usreciti decu i biti poznata :D hohohoho)

(samo me nervira sto je izgubio status planete jer ne spada u grupu velikih planeta... sad da uzmem lepo i kamen od 10cm i da kazem da on nije kamen vec objekat 23456... njah.. Mogao je ostati planeta, ali da se vodi u grupu malecnih planeta. I pomocni i modalni i povratni.. svi su oni glagoli. Bilo da su dugacki ili kratki, vise slogova, manje slogova.. nja.. Prvo pravda za BITI, pa cu posle traziti pravdu za mog Plutona :D)

#104 Kinik

Kinik
  • Members
  • 20,768 posts

Posted 29 October 2011 - 11:39

...

Ocigledno da je u ovom malom lingvistickom sporu krunski argument planeta Pluton.

...

#105 slobanic

slobanic
  • Members
  • 7 posts

Posted 20 November 2011 - 21:11

Naravno da nije izmisljotina, ali da li je zaseban glagol? A samo zato sto nesto pise u gramatici, ne znaci da je alfa i omega (da ne kazem az i izica), mislim da se tu slazemo. Pitanje je samo kako je logicnije/ekonomicnije opisati jezik.

Ovo o cemu ti pricas je pitanje varijeteta, niko ne moze da ti zabrani da pricas kako god ti je drago. Ali kad je gramatika u pitanju, ne mozes bas da zoves JESAM kako god hoces (recimo pridevom). Tj. cak ni to ti niko ne brani, ali bez ikakve argumentacije, ostaje na nivou besmislice.

Formalno gramatički glagol jesam jeste zaseban glagol. Semantički, međutim, očito je da je to glagol biti.

Edited by DJ_Vasa, 20 November 2011 - 21:20.
Nema potrebe za nestandardnim formatiranjem