Jump to content


Photo
- - - - -

Glagol JESAM?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
107 replies to this topic

#1 jovalex

jovalex
  • Members
  • 4 posts

Posted 14 October 2009 - 20:47

Upravo sam saznao da se danas u našim školama na časovima srpskog jezika uči da postoji glagol JESAM - koji prema novolingvistima nema veze sa glagolom BITI. Nas su učili da je JESAM prvo lice jednine prezenta glagola BITI a ne poseban glagol. O čemu se ovde radi? Kako je došlo do ovoga? :ph34r:

#2 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 14 October 2009 - 20:51

koji bi bio infinitiv glagola jesam? ili mozda postoji i glagol idem? ili lupam?

bice da te neko zesce presao. :ph34r:

#3 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 14 October 2009 - 20:58

koji bi bio infinitiv glagola jesam?


Pa, jesamiti. :ph34r:

#4 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 14 October 2009 - 21:01

Ne, ne, ne.
Prezent glagola JESAM (i ima samo prezent i ništa više, otuda i ovakvi nesporazumi):

jesam (sam)
jesi (si)
jeste (je)

jesme (smo)
jeste (ste)
jesu (su)

Prezent glagola BITI:

budem
budeš
bude

budemo
budete
budu

Tako se uči zadnjih 20 godina minimum, a za ranije moram pogledati Stevanovićevu gramatiku, što mi je vrlo nezgodno sada jer je imam samo u pdf-u kome ne radi pretraga.

#5 jovalex

jovalex
  • Members
  • 4 posts

Posted 14 October 2009 - 21:10

Pa zar

budem bio
budeš bio
bude bio

nije futur II?

Izgleda da je poslednjih 20 godina i gramatika prošla što i naše društvo, kultura i sl...

Meni su to neviđene gluposti...

#6 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 14 October 2009 - 21:14

glagol BITI

indikativ prezent:

(je)sam
(je)si
je(ste)

(je)smo
(je)ste
(je)su


subjunktiv prezent:

budem
budeš
bude

budemo
budete
budu


e sad to što subjunktiv na srpskom postoji samo za glagol BITI je izgleda zbunio neke ljude, pa pošto se nisu snašli uveli su misteriozni "glagol jesam" koji veze sa životom nema...

mislim, ima isto toliko kao i negde iznad pomenuti "glagoli" pišem, brišem, lupam, nemam pojma, ...

#7 jovalex

jovalex
  • Members
  • 4 posts

Posted 14 October 2009 - 21:16

Pa napravite analogiju sa svim indoevropskim jezicima: to be - AM, ARE, IS... - esse - SUM, ES, EST... Pa svi ti jezici (kao i srpski "do pre 20 godina") ove oblike smatraju PRVIM LICEM JEDNINE PREZENTA GLAGOLA BITI. Zao sam i pitao kako je neko uopšte došao na ideju da izdvoji "glagol" JESAM od glagola BITI.

#8 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 14 October 2009 - 21:16

Pa jeste futur II, jer se futur II gradi od prezenta pomoćnog glagola biti i radnog glagolskog prideva (u tvom primeru takođe od glagola biti).

Ne bih se zaklela da su to neke promene u gramatici do kojih je skorije došlo. Razume se, nama je u običnom govoru glagol jesam isto što i glagol biti jer jesam i nema infinitiv, pa ne razmišljamo o njima kao o pomoćnim glagolima, niti nam to van škole neko traži. :ph34r:

#9 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 14 October 2009 - 21:17

futur II se gradi od subjunktiva glagola BITI i participa prošlog glagola koji se menja

kad budem bila
kad budem išla


kad budemo shvatili da tzv glagol "jesam" ne postoji



itd...

#10 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 14 October 2009 - 21:18

ako je tako, a nemam razloga da sumnjam u tvoje reci, cemu uopste sluzi tj, zasto postoji kao izdvojen glagol "jesam"?

#11 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 14 October 2009 - 21:21

Kad je uveden subjunktiv u srpski jezik?

#12 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 14 October 2009 - 21:24

nije uveden niti izveden, jednostavno postoji samo i jedino za glagol BITI


zašto je tako stvarno ne znam, ali je tako

i to je očigledno zbunilo ljude da "jesam, jesi" i "budem, budeš" pripada istom glagolu, pa su se nespretno izdvojili to nesrećno "jesam"


a inače zapravo je i "kad kupim kafu", ili "treba da kupim hleb" u funkciji subjunktiva, samo ne postoji specijalni oblik nego je prosto indikativ prezenta glagola kupiti (ali ne kupovati).

#13 jovalex

jovalex
  • Members
  • 4 posts

Posted 14 October 2009 - 21:25

Mislim da je subjunktiv ustvari ono što smo nekada davno zvali SAVEZNI NAČIN. Verovatno je termin subjunktiv preuzet iz francuskog. Koliko se sećam, u latinskom se zove konjuktiv (ispravite me ako grešim).

#14 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 14 October 2009 - 21:25

E pa onda je to novotarija. U kojoj je to gramatici, je li neko skorije izdanje?:ph34r:

#15 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 14 October 2009 - 21:28

pa nije nikakva novotarija, to je prosto tako

a pošto nije potpuno očigledno i izdvaja se samo za glagol "biti", ljudi nisu mnogo razmišljali nego proglasili glagol "jesam"


inače nešto što piše u toj i toj knjizi nije nikakva sveta istina, a ja samo pokušavam da objasnim odakle je nastala ova (očigledno prilično velika i rasprostranjena) zabluda