Jump to content


Photo
- - - - -

Juzna Afrika


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
139 replies to this topic

#1 zitomir

zitomir
  • Banned
  • 112 posts

Posted 27 September 2009 - 22:30

Planiram da se iselim po najbrzem mogucem postupku u Juznu Afriku. Prebirajuci po Internetu odlucio sam se za provinciju Gauteng, odnosno Pretoriju. Procitao sam da je kriminal u porastu, pa me zanima da li neko zna nesto vise iz prve ruke. Moj plan je da u predgradju kupim kucu, smestim decu u neku pristojnu skolu (mislim da je bezbedna) i da se bavim svojim poslom. Ima li ikoga ko mi moze pruziti bilo kakve korisne informacije?

#2 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 28 September 2009 - 00:07

Zasto bas Pretorija,zbog posla? Ako nije ,zasto ne Cape Town?

#3 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 28 September 2009 - 07:51

Zasto Juzna Afrika? Da li je ponudjen posao ili koji je razlog?

#4 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 28 September 2009 - 09:27

Planiram da se iselim po najbrzem mogucem postupku u Juznu Afriku. Prebirajuci po Internetu odlucio sam se za provinciju Gauteng, odnosno Pretoriju. Procitao sam da je kriminal u porastu, pa me zanima da li neko zna nesto vise iz prve ruke. Moj plan je da u predgradju kupim kucu, smestim decu u neku pristojnu skolu (mislim da je bezbedna) i da se bavim svojim poslom. Ima li ikoga ko mi moze pruziti bilo kakve korisne informacije?

Ja znam najmanje 2-3 crna Indusa (IT) koji su odande pobegli sto su brze mogli. Znao sam i neke nase sto su bili tamo pa se posle par godina vratili u SER. Neki drugi opet otisli iz SA na NZ, posle par godina boravka...
Ono sto sam ja cuo ne bi me navelo da idem tamo al' opet - to je ono sto sam ja cuo.

#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 September 2009 - 10:35

imao sam tamo dobru priliku za karijeru (u stellenboschu), medjutim nisam to ni ozbiljno razmotrio, posto ne bih isao sam. zemlja u kojoj je (prema netom procitanim statistikama) 500000 zena godisnje silovano, jedna u 4 devojcice ispod 16 god. je silovana, a 1 od 4 muskarca priznaje da je pocinio silovanje, nije zemlja u kojoj ce moja zena ziveti. a ni meni se ne da ziveti u karantinu i spavati sa pistoljem pod jastukom, premda bih to mogao da sam samo ja u pitanju. mozda nekom iz srbije juz. afrika se ucini privlacnom, ali to je zemlja sa vise problema od srbije i sa vise bremena istorije koje nije nasa istorija, i mi zbog nje ne treba da ispastamo. bio sam tamo, i utisak sa terena se uklapa uz gore receno, a i nedavni film disgrace sa john malkovichom. licno, daleko bih se pre vratio u beograd nego i razmisljao o juznoj africi (a to nije samo akademsko poredjenje, posto mi je povratak u bg jedna od opcija - doduse, ne bih bio u istoj situaciji kao neko ko tamo mora da pocne od pocetka). i jednu koleginicu koju znam iz stellenbosha, eno je u british columbiji, pa eto... valjda ni to nije slucajno.

#6 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 28 September 2009 - 10:48

Da dodam i ja jos malo - tamo cak ne pale ne kolumbijski trikovi - ono - vozis kola koja se raspadaju da ti ne bi neko na semaforu prisao i pokusao da kidnapuje zenu sa prednjeg i/ili decu sa zadnjeg sedista. Dovoljno je samo da stignesh na semafor, nema veze sto su ti kola losha...

#7 zitomir

zitomir
  • Banned
  • 112 posts

Posted 28 September 2009 - 12:56

Da dodam i ja jos malo - tamo cak ne pale ne kolumbijski trikovi - ono - vozis kola koja se raspadaju da ti ne bi neko na semaforu prisao i pokusao da kidnapuje zenu sa prednjeg i/ili decu sa zadnjeg sedista. Dovoljno je samo da stignesh na semafor, nema veze sto su ti kola losha...


Jao jao, prlicno mracno, moram priznati.

Razlozi za Juznu Afriku (prema mojim dosadasnjim saznanjima)

1. Cena nekretnina povoljna
2. Potrosacka korpa - zadovoljavajuce
3. Security - u podrucjima pod privatom zastitom - dobra
4. Skolski sistem u privatnim skolama - odlican, engleski model (nema u Srbiji ni priblizno)
5. Univerzitet u Pretoriji dobar - treba kadrova.
6. Razni biznisi moguci sa relativno malo ulaganja
7. Izdrazti pet godina i dobiti drzavljanstvo (moze i manje za osobe sa posebnim s posobnostima)
8. Posle tacke 7 moguc nesmetan odlazak u zemlje Komonvelta: dakle POLA SVETA

Protiv

1. Visoka stopa kriminala, takoreci zabrinjavajuca
2. Napadi na bele farmere 61% ukupnih napada na farmere
3. Dnevno oko 50 ubistava (zemlja ima 48 000 000 stanovnika)
4. 1 000 000 belaca pobeglo u poslednjih 10-tak godina
5.Kretanje po zemlji ograniceno zbog visokog kriminala

E sad, da sam ja masinac, inzenjer, kompjuteras ili nseto slicno, verovatno ne bih gledao Juznu Afriku. Nazalost nisam, pa tako mi ova opcija izgleda najprivlacnijom. U svakom slucaju Britanci se useljavaju na nivou od 20 000 godisnje, a tu su i drugi belci iz Zapadne Evrope, ukupno i do 50 000. Dakle, sa te strane malo je ruzicastija slika. Eto, to su moji razlozi za i protiv.

#8 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 28 September 2009 - 13:09

Ma to je ok, niko (od nas sto smo se do sada javili) nije tamo ziveo - a svi smo culi svakakve price al' dobro - probaj pa vidi pa nam posle se javi kako je i sta - od svih prica koje cujes ni jedna nece biti bash kao tvoja - cak i da imamo neku izvorno & autohtono juznoafricku - a nemamo.

#9 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 28 September 2009 - 13:14

E sad, da sam ja masinac, inzenjer, kompjuteras ili nseto slicno, verovatno ne bih gledao Juznu Afriku. Nazalost nisam


A o kojoj je profesiji rec ako nije tajna?

#10 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 28 September 2009 - 13:39

8. Posle tacke 7 moguc nesmetan odlazak u zemlje Komonvelta: dakle POLA SVETA


Na koji nacin nesmetan odlazak ? Jel samo dodjes i prijavis se u neku zemlju i oni kazu ajd upadaj ?

#11 zitomir

zitomir
  • Banned
  • 112 posts

Posted 28 September 2009 - 14:35

Na koji nacin nesmetan odlazak ? Jel samo dodjes i prijavis se u neku zemlju i oni kazu ajd upadaj ?


Nemam neko odredjeno zanimanje. Biznis. Raznorazni.

Sto se tice upadanja u neku drugu zemlju, citaj pazljivo: ako si dobio drzavljanstvo neke od zemalja Komonvelta, daleko lakse ces otici u neku drugu zemlju Komonvelta. Pre svega, pogledaj sta kazu imigracioni propisi za Kanadu, Australiju i Nozi Zeland, pa pogledaj pod tackicom za drzavljanje zemalja Komonvelta koji su uslovi - mnogo laksi nego za Srbe npr.

Takodje, u Srbiji moze da ti se dogodi da ti na semaforu otmu kola (bilo 90ptih), ili da te prebiju na ulici (vidim aktuelno svakog dana), a mozes i da zagines zbog minornog saobracajnog prekrsaja. Tesko da igde postoji gora policija od srpske. Tesko da je igde pravosudje u takvoj komi kao u Srbiji. I tesko da je igde gore nego u Srbiji. Mozda Avganistan?

Juzna Afrika je 25 ekonomija sveta. Racuna se u tu grupu i po infrastrukturi i svim drugim merilima jedne rqzvijene zemlje. Jedino je po kriminalu kriticna, ali i 48 posto stanovnistva je bez posla, pa mogu da razumem.

U svakom slucaju idem tamo pa makr crko. Shmajser ispod jastuka ako treba, ali izdrazti 5 godina, pa onda lepo otici bez cimanja na neko lepse mesto.

Neko je pitao zasto ne Cape Town. Zato sto Gauteng ima najbolju klimu. :ph34r:


Pozdrav svima i hvala

#12 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 28 September 2009 - 14:45

Nisi ni prvi a ni poslednji ... no ajd kod tebe da prokomentarisem ovo "pasosh, pasosh, pasosh!"...

7. Izdrazti pet godina i dobiti drzavljanstvo (moze i manje za osobe sa posebnim s posobnostima)

U svakom slucaju idem tamo pa makr crko. Shmajser ispod jastuka ako treba, ali izdrazti 5 godina, pa onda lepo otici bez cimanja na neko lepse mesto.

Nije valjda pasosh najvaznija stvar u zivotu kojoj treba podrediti sve ostalo?

#13 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 28 September 2009 - 14:45

Takodje, u Srbiji moze da ti se dogodi da ti na semaforu otmu kola (bilo 90ptih), ili da te prebiju na ulici (vidim aktuelno svakog dana), a mozes i da zagines zbog minornog saobracajnog prekrsaja. Tesko da igde postoji gora policija od srpske. Tesko da je igde pravosudje u takvoj komi kao u Srbiji. I tesko da je igde gore nego u Srbiji. Mozda Avganistan?

A ti si zadnjih par godina samo na Pescaniku, a?? :ph34r:
Ok, u redu je to - sasvim razumljivo & opravdano.
Ovo za Komonvelt proveri i proveravaj dok si tamo - ti zakoni se menjaju iz dana u dan. Dobro - iz meseca u mesec...

#14 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 28 September 2009 - 14:48

Nisi ni prvi a ni poslednji ... no ajd kod tebe da prokomentarisem ovo "pasosh, pasosh, pasosh!"...
...
Nije valjda pasosh najvaznija stvar u zivotu kojoj treba podrediti sve ostalo?

Ja mislim da je to jedna sasvim logicna strategija. Pasos nije najvazniji ali na putu ka (naj)vaznijim svakako pomaze. Kako ce drugacije da otvori vrata ako vec nema brdo para i/ili nekakvu diplomu&iskustvo pa da udje u neku normalniju zemlju (od Srbije) na nekakvu biznis/radnu vizu??? Osim, naravno, ako nece da se zeni ili udaje...

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 28 September 2009 - 15:00

Ja mislim da je to jedna sasvim logicna strategija.

Ne sporim. Fina je to strategija ali cesto imam osecaj da ljudi kad sanjaju o tom pasoshu misle da ce se zivot promeniti nabolje kao magicnim stapicem.