Jump to content


Photo
- - - - -

bitka za čenej


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#16 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 14 September 2009 - 19:20

Pa vi bar imate razlog da se borite, kod mene na Voždovcu Mesne zajednice imaju uticaj na opštinu ekvivalentan uticaju Čeneja na komitet za dodelu Nobelove nagrade. Zato i jeste građanski aktivizam jedina nada i obaveštavanje građana o njihovim pravima i obavezama. Da, obavezama, jer slobodni građani imaju obaveze u slobodnom i demokratskom društvu. Za početak bi građani morali da imaju neka načela do kojih drže, ukoliko imaju kičmu, pa kad nauče da se drže načela, onda možemo da raspravljamo o kvalitetu tih načela. Šteta što se u našem društvu najmanje stvari radi iz načela...

Obaveštavajte građane, borite se, razotkrivajte laži lokalnih funkcionera i molite ih da glasaju iz načela i da se drže nekog, bilo kog principa.

#17 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 15 September 2009 - 08:41

Ukoliko nije tako, onda imamo ovaj primer, gde celokupno društvo razvija infrastrukturu Novog Beograda, dok se za Beli Potok organizuje samodoprinos građana... E sad, pitam ja zašto? Zašto Čenej mora da posebno plaća vodovod a Liman ne mora?


Ali u sistemu vrednosti koji je nametnula danasnja srpska elita takvo stanje je normalno. U Novom Beogradu oni mogu "uzeti neke pare" kako se izrazio Dragan Djilas. U Cheneju ne mogu. Provincija ih ne zanima, a i stanovnistvi ne glasa uvek za njih, nisu takoograniceni koa urbani i turbo urbani Beogradjani. U toj jednacini imamo jos i strane banke, gradjevinsku mafiju itd,. Nije slucajno sto se sada zatvaraju skole zbog aranzmana sa MMF-om. Nekompetentna elita i ne zeli da u unutrasnjosti ljudi mogu da salju decu u skole. Bice opet djaci-pesaci, buice opet 19 vek. Svi ce se nagurati u Beograd, eto jos poslova za gradjevinsku mafiju, eto obradive zemlje koja ce se rasprodati strancima. I to je Joseph Toynbee davno opisao: istocnoevropske elite se postavljaju koa interface izmedju resursa svoje zemlej i stranaca.

#18 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 16 September 2009 - 13:47

situacija je skroz zakomplikovana. zakazano je za sutra novo prebrojavanje glasova, jer je razlika izmedju moje sestre i sledeceg kandidata ds-a 1 glas. podneli su molbu da se ponovo prebroje glasovi, uvazena je. prebrojavanje ce biti sutra, 5 dana od izbora. zasto bas sutra, zato sto istice zakonski rok za prigovore i zalbe, sve rade proracunato. cini mi se da ce moja sestra imati ovaj put manje glasova i da nece uci u savet, imaju 9 ljudi od 11, moraju da imaju jos jednog. mada stvarno bi bilo cudno da predsednik MZ bude masinbravar (ne omalovazavam), pored magistra ili diplomiranog fizicara. naglasio sam to zato sto su ovo lokalni izbori i stranke se ne pominju na glasackim listovima, vec se glasa iskljucivo za kandidate i izmedju izabranih treba da se izaberu organi MZ. medjutim posto mi jos uvek razmisljamo svojom glavom, a ne nekom tamo iz ds-a ili od koga vec primaju naredjenja, to sada ne odgovara.
mi smo podneli prigovor da su deljeni listici gradjanima ispred birackog mesta da glasaju za kandidate ds-a i on je odbijen. medjutim nismo odustali i podneli smo tuzbu opstinskom sudu u novom sadu, hocemo novo glasanje. nisu svi nepismeni u srbiji, tako da ne moze bas sve da prodje. medjutim u drzavi srbiji kadija te tuzi, kadija ti sudi.
ovo drustvo je osudjeno na propast, da li iko cita ovo i da li iko razmislja svojom glavom i misli da tako nesto moze sutra njemu da se desi.

Kada su nacisti došli po komuniste,
ja sam ćutao;
jer nisam bio komunista.

Kada su zatvorili socijaldemokrate,
ja sam ćutao;
jer nisam bio socijaldemokrata.

Kada su došli po sindikalce,
ja se nisam pobunio;
jer nisam bio sindikalac.

Kada su došli po mene,
nije preostao niko da se pobuni.

-- Martin Niemöller

#19 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 16 September 2009 - 16:03

Na zalost, ne razmsisljati svojom glavom veomajepopularno danas i ovdeMislimd a SRija tone u mnogo strasniju diktaturu nego sto jebilo 90-ih. Dokaz za to je i nezanimljivost ovog topika za publiku na ovom forumu.

#20 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 16 September 2009 - 20:14

1,5 miliona ljudi ako je verovati medijima ima clansku kartu neke od stranaka. to je po meni previse, sumnjam da je jedna trecina u njima iz nekog uverenja i programa stranke. izgleda da je jedna petina srbije shvatila kako sve ovde funkcionise, tako da ih ovaj vid borbe i ne zanima. na moju srecu ili zalost u mojoj porodici to ne prolazi. kakve su to price bile za vreme izbora, pa to je za nepoverovati. treba imati stomak za te stvari.

#21 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 17 September 2009 - 15:36

bitka se nastavlja. izbori su ponisteni, cekamo odluku izborne komisije u vezi sa novim datumom odrzavanja izbora. nasa lista ocekuje bar tri clana saveta, javicemo kako smo prosli.

#22 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 28 September 2009 - 07:00

nazalost nismo uspeli da osvojimo nijedno mesto na juce ponovljenim izborima. iako je izlaznost bila veca nego na proslim iako smo osvojili u proseku 40tak glasova vise, oni su osvojili 60 vise. nema veze bar je bilo lepo gledati ih uplasene. juce su dovozili ljude sa sest kola iz svih delova sela. dovozili su bake i deke koji jedva hodaju, ne vide, ne cuju. iskopali su jos 60 glasova.
mislim da nam nema spasa. ne mozemo im nista, kada su ovako zapeli za lokalne izbore sta li ce biti na nekom visem nivou. njihova prica je sta vi trazite u savetu kada nemate ljude na visem nivou kod kojih su pare. necete nista uraditi i ako pobedite. tako sistem funkcionise. pitao sam ih zasto ne menjaju sistem, ali nemaju odgovor.
bilo je juce opet jedno 20tak ds-ovaca, omladinaca, predstavnika drugih mz i odbornika iz skupstine grada. ne znam zasto su toliko zapeli za lokalne izbore, da li cisto zbog foliranja u novinama i medijima da su najjaci ili spremaju neki novi zakon o lokalnoj samoupravi gde ce biti vise para i ingerencija. ostaje nam da vidimo sta ce uraditi za nase selo, da li ce spreciti gradnju raznih objekata gde im nije mesto, da li ce se ulagati novac u sirenje infrastrukture, da li ce deca dobiti igraliste, da li ce poceti da grade fiskulturnu salu. ima mnogo posla, mislim da nece puno uraditi, ali mozda i gresim.

#23 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 28 September 2009 - 08:13

Šteta, baš mi je krivo. Ali najgore je sada odustati, mislim da ste postigli dobar rezultat i da morate da održite prisutnost na sceni. Nije problem naći na netu par tehnika i uputstava kako održati prisutnost iz opozicije i kako informisati jeftino a efikasno građane. Podsećajte vlastredovno na obećanja i insistirajte na rešenjima. Građani umeju da cene i nagrade društveni angažman.

Svaku vam sreću želim

#24 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 28 September 2009 - 08:56

hvala. mi u svakom slucaju nastavljamo borbu za spas nasih salasa. takođe ostaje nam da pratimo i delovanje saveta u pogledu resavanja komunalnih problema. valjda ce sada kada imaju celu vertikalu vlasti raditi nesto i na cheneju.

#25 marionovisad

marionovisad
  • Members
  • 1 posts

Posted 03 November 2009 - 03:52

E sada ovako... ne mogu da precutim kada je rec o necemu sto pogadja i mene. Na kraju krajeva, "zcurcic" nas je zamolio za misljenje. Evo da iznesem i misljenje nekoga ko je sa Ceneja. Da se ogradim pre nego sto ista kazem, nisam ni u jednoj stranci, niti planiram da se uclanim! Politika me apsolutno ne zanima, moja struka je turizam i na to cu i da se baziram. A sada...

Kao prvo, ono sto je napisao "zcurcic": "Nas petoro, da ne kazem najobrazovanijih u selu, smo ucestvovali u ovoj trci..." apsolutno nije tacno. Na Ceneju ima dosta obrazovanih ljudi, a druga je stvar sta oni mogu da ucine. Drugo, prigovara za puteve, rupe, travu, a i sami kazu "u kampanji smo bili aktivni samo par dana". Nije li to u startu greska?

Sledece, lokalna vlast. Da, ona je uvek "poslednja rupa na svirali" i da, "svi se uclanjuju u stranke iz koristi"! Citiracu (psihologa), predsednika Tadica, koji je rekao "Mi zelimo da udjemo u EU iz licnog interesa, a EU zeli da nas primi zbog, takodje licnih interesa". Interes je svuda, zar ne? Bilo bi malo glupavo da pitam "zcurcica" zasto se ranije nije ukljucio u politiku, nego tek sada kada je ugrozen njegov licni biznis (u ovom slucaju turizam) od strane farme? Nije li to licni interes? Ali opravdavam... Svako od nas treba nesto da uradi kako bi promenio svoju sredinu, i apsolutno je normalno da prvenstveno gledas svoj licni interes, pa tek onda zajednicu. Da se ne lazemo.

Imate svu moju podrsku, prvenstveno zbog turizma, jer se time bavite (sto je i moj interes) i slazem se da treba da se borimo. Ali nije bitno koja ce stranka to uraditi, nego je bitno da se uradi. Ako se ne promenimo sami, i sami nesto ne uradimo, niko nam nista nece "dati na tacni". Politika nije jedini nacin da se nesto menja, a uticaj pojedinaca, naterace okruzenje da se menja. To sto ste izgubili na izborima, ne treba da znaci da treba odustati.

Ne zaboravi da su radikali, sada GG Maje Gojkovic, napravili obdaniste na Ceneju, zar ne? Ovih dana se planira izgradnja putnickog aerodroma na Ceneju, a Izvrsno vece to podrzava. DS je, cini mi se, pobedio u NS? Ovo sve govorim iz razloga da nije bitna koja je stranka, nego je bitan rezultat rada.

A da ne bude da samo lupam gluposti i pametujem, cak sam i sam poceo da menjam nesto. Koliko sam mogao, ucinio sam za Cenej i nece stati na tome. Napravio sam turisticki sajt Ceneja, i grupu na FaceBook-u "Turizam na Ceneju". Za tako nesto mi nisu bila potrebna finansijka sredstva, a ide u prilog zajednici. Videcu kako ce se to dalje odvijati, ali eto pokusao sam.

Cenej je samo mesto u razvoju, a u kom ce smeru ici, zavisi od nas koji zivimo tu, a ne u kojoj smo stranci.
Pozdrav.

Edited by marionovisad, 03 November 2009 - 03:54.


#26 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 03 November 2009 - 06:13

Momci, imate moju (moralnu) podrsku. Daleko sam itd., pratim zbivanja preko foruma. No navijam za vas!

#27 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 03 November 2009 - 13:37

Kao prvo, ono sto je napisao "zcurcic": "Nas petoro, da ne kazem najobrazovanijih u selu, smo ucestvovali u ovoj trci..." apsolutno nije tacno. Na Ceneju ima dosta obrazovanih ljudi, a druga je stvar sta oni mogu da ucine. Drugo, prigovara za puteve, rupe, travu, a i sami kazu "u kampanji smo bili aktivni samo par dana". Nije li to u startu greska?

prvo moram da odgovorim na ovo. nisam ja napisao nego moja sestra. moram da kazem da je malo preterala.
cenim sve svoje sugradjane i ne stidim se da se druzim i sa komsijama koji imaju samo osnovno obrazovanje, ako mozemo lepo da pricamo i da se druzimo.
druga je stvar sto niko od obrazovanih i uticajnijih ljudi u selu nije hteo da se upusta u ovako nesto, jer ili imaju iskustva ili znaju kako sve to funkcionise, ili se plase necega. ovde odmah mogu da napisem da se ne plasim zene, mame, tate, sestre, poslodavca, pa tako i DS-a i politicara i njihovih poslusnika koji mesetare skoro vec jednu deceniju.

u kampanju smo se ukljucili kada smo videli ko su sve kandidati, ljudi koji su bili u radikalima do pre dve godine sada su demokrate. svi su oni tu iz licnog interesa. jasan mi je sistem, tesko se zivi, ali moj cilj je da ga promenimo. nazalost svi pisemo i pricamo da ga ne mozemo promeniti, pojedinac ne, ali milion ljudi mislim da moze.

kada vidim kakva smo govna, kako kaze gosn jovanovic u profesionalcu, ne znam zbog koga i cega trosim zivce. svi pricamo da je tesko, ali samo cutimo, dokle da cutimo. verovatno cemo probati da skupimo i 10.000 glasova za republicke izbore, pa svi koji hoce nesto da menjaju neka se jave.

pohvale za sajt i mozes me slobodno kontaktirati preko licne poruke i da se licno upoznamo i vidimo sta mozemo dalje.

#28 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 03 November 2009 - 14:18

planovi regulacije naselja u okviru grada novog sada
za sve one koji bi da pogledaju plan generalne regulacije naselja cenej, neka odu na sajt nsurbanizma (link gore). zelimo samo da neko postuje planove i zakone u ovoj drzavi, a ako ih ne postuje da odgovara.

#29 liskoni

liskoni
  • Members
  • 162 posts

Posted 12 March 2011 - 22:24

Zorane, po svemu sudeći borba za Čenej neće imati smisla ako se ostvari zamisao žutih da zajedno sa Miškovićem urade ovo što su naumili. Prvi korak je već urađen, nastavak izgleda sledi :
http://vesti.aladin....a-kupuje-zemlju