Jump to content

Photo
- - - - -

kako odrzati energiju i koncentraciju pri ucenju

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Lord_Slawe_

Lord_Slawe_
  • Members
  • 2,182 posts

Posted 10 September 2009 - 21:20

Pozdrav..
Nalazim se pred teskom misijom da u narednih mesec dana i 2 ispitna roka polozim 5-6 ispita koji su mi pod morati a sa obzirom da nisam polozio ni jedan u poslednje dve i po godine malo sam ispao iz stosa.

Ni ranije nisam preterano mnogo ucio (niti pametno organizovao ucenje) ali ova situacija me mnogo nervira i plasi i ako ima neko neki koristan savet kako da odrzim bistru glavu, zadrzim koncentraciju, smanjim nervozu, ne poludim bio bih zahvalan.

Da se kljukam nekim vitaminima? Kafa, caj?
Da li da spavam nocu ili da forsiram ucenje? Ili izjutra da ucim?
Cedevita, voce, meditacija, cist vazduh?

Pitam na ovom forumu jer znam koliko mi je dana potrebno, koje gradivo treba da naucim, kako da odgovaram i kako da ucim..

U stvari, glavno je kako da odrzim ENERGIJU i voljni momenat a da mi se ne prispava, da se ne smorim, ne usedim.

Necete mi puno ni pomoci, ni reci da je sve to individualno, zaista mi treba neki dobar savet, jer kao sto sam rekao, ni ranije nisam najpametnije organizovao ucenje i to je oduvek bio jedan mucan i stresan proces za mene.
Glava me redovno zaboli nakon 15-ak minuta, misli mi odlutaju nakon pola sata, pocinjem da preskacem gradivo i zavrsim sa 26 godina i nesvrsenim faxom..

Help!

#2 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 10 September 2009 - 21:47

sednes ucis i ne prestajes, samo to pomaze sve ostalo je swiranje qrtzu, sa 26 godina ne da nisi nista zavrsio, nego nisi ni poceo, ali samo jedan recept poznat coveku postoji to je rad, takozvano ucenje iliti strebanje. i tako ti je za sve od faksa, poreko posla do penzije i sarane, i to neko mora da "odradi"

drs' se, kad zagusti dodzi da ti mi damo podrsku. poceces sa 15 minuta dnevno, pa sat, pa 2, pa 5 i tako. samo nemoj da odustajesh, nema ni jedan drugi recept za uspeh u bilo cemu. znam da to i sam znas, i znam da je to najgori moguci odgovor, ali cisto da te potcetim! :ph34r:

#3 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 10 September 2009 - 22:11

U stvari, glavno je kako da odrzim ENERGIJU i voljni momenat a da mi se ne prispava, da se ne smorim, ne usedim.

Kad ti se prispava spavaj , pa nastavi bitno je da u kampanji izbaciš ostale aktivnosti koje kvare koncentraciju. Šećer stimuliše, na neku hemiju zaboravi jer se ceh mora platiti, povećana aktivnost u toku jednog dela dana traži duži odmor kasnije.

#4 Kelena

Kelena
  • Members
  • 5 posts

Posted 10 September 2009 - 22:11

Pozdrav..
Nalazim se pred teskom misijom da u narednih mesec dana i 2 ispitna roka polozim 5-6 ispita koji su mi pod morati a sa obzirom da nisam polozio ni jedan u poslednje dve i po godine malo sam ispao iz stosa.

Ni ranije nisam preterano mnogo ucio (niti pametno organizovao ucenje) ali ova situacija me mnogo nervira i plasi i ako ima neko neki koristan savet kako da odrzim bistru glavu, zadrzim koncentraciju, smanjim nervozu, ne poludim bio bih zahvalan.

Pitam na ovom forumu jer znam koliko mi je dana potrebno, koje gradivo treba da naucim, kako da odgovaram i kako da ucim..

Necete mi puno ni pomoci, ni reci da je sve to individualno, zaista mi treba neki dobar savet, jer kao sto sam rekao, ni ranije nisam najpametnije organizovao ucenje i to je oduvek bio jedan mucan i stresan proces za mene.
Glava me redovno zaboli nakon 15-ak minuta, misli mi odlutaju nakon pola sata, pocinjem da preskacem gradivo i zavrsim sa 26 godina i nesvrsenim faxom..

Help!

A, cek, zasto nisi polagao u poslednje 2 i po god? Nije da sam radoznala, nego je l´ nisi mogao da ucis ili je po sredi nesto drugo? Pitam, jer si i sam rekao da ti je ucenje mucan i stresan proces.
Jesi ikad razmisljao da mozda promenis fax? Nikad nije kasno. Ozbiljno. :) Mozda ti to sto ucis jednostavno ne ide. :ph34r:
A sto se tice univerzalnog saveta, za koncentraciju i energiju, mislim da ga nema. Sednes i teras se i teras i teras, dok ne pocnes da vristis od muke... :D Tako barem ja i onda mi nekako krene samo od sebe...

#5 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 September 2009 - 22:19

Zamislis cilj i napravis plan. I ucis ko stoka i jos vise. I stalno razmiljas sta ti to donosi

#6 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 10 September 2009 - 22:44

Evo nekoliko saveta iz mog iskustva:
Ako vec imas problema sa koncentracijom, ne bih ti savetovao da pokusas da ucis satima bez prekida: smorices se brzo a neces biti efikasan. Uci po malo, ne vise od 6-7 sati dnevno i ne vise od 2 sata u cugu, u pauzama (ne duzim od 10-15 minuta, da ne bi potpuno izgubio koncentraciju) radi nesto sto volis (napr odslusaj omiljenu pesmu).

Uci ujutru, preko dana, ili uvece, kako ti vec odgovara, ali ne menjaj niposto tvoj uobicajeni "bioritam" (ako si navikao da rano lezes, ne pokusavaj da ucis nocu), jer to zna da "osamuti" i prepolovi sposobnosti za ucenje.

Cuvaj se aktivnosti koje znaju da "odvuku" i nateraju te da izgubis mnogo vise vremena nego sto si planirao (internet, igrice, televizija - ukini ih kompletno). Umesto toga, vezbaj malo ili se prosetaj da "produvas" glavu.

I za kraj, jedan trik koji je palio kod mene: kad si nervozan, to je zato sto se plasis neuspeha. Zato zamisli da neces poloziti, da je prekasno, ali reci sebi da se neces predati bez borbe, da ces se upkos svemu boriti "jako i do samog kraja" (poput samuraja koji su svesno isli u smrt). Kod mene su takve misli budile neki inat, pa sam ucio i kad sam pretpostavljao da je situacija beznadezna, i na taj nacin sam savladavao svoj preterani pesimizam i obeshrabrenje. Sad, ako vidis da te to razmisljenje cini jos pesimisticnijim, onda poslusaj kapetanov savet i zamisljaj sta ce ti doneti uspeh.

Edited by Merlin, 10 September 2009 - 22:46.

#7 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 11 September 2009 - 11:05

Help!

Hah, dobro poznati problemi :D

kod mene pali sledeće:
1) jasan plan - detaljan, ne okviran. U sate, po mogućnosti u minute. Zaebi priče kako je imati plan bezveze, i onako će se izjaloviti... To su priče za luzere.
2) držati se plana - ko pijan plota. To zahteva veliku samodisciplinu, ali ako si savestan (želiš da završiš fakultet "sam od sebe", a ne zbog drugih), to ne bi trebalo da ti bude prevelik problem.
3) nikakve naročite hemije ti ne pomažu (u smislu koncentracije) - ništa ginkoforte i slični bakrači za senilnost. Da bi takva hemija počela da deluje potrebno je vreme (a njega nemaš), plus ima nusefekat: loše deluje na samopouzdanje (npr. "treba mi hemija jbt, kakav sam ja to čovek"). Međutim, dugotrajno učenje je napor za organizam, pa je neizbežno opadanje imuniteta. U tom smislu su "dozvoljeni" neki multivitamini, cedevite, piqkematerine. Ali još bolje je da to uradiš kroz stavku 4:
4) kvalitetna ishrana - nemoj da se štekaš na obrocima ("nemam vremena da jedem, moram da učim"). Najvažnije je da u telo uneseš sve što mu treba kako bi mozak mogao da funkcioniše kako treba. Međutim, nemoj se prejedati (retki a obilati obroci) - to ti usporava metabolizam i uspavljuje. Često i malo. Navikni se da pauze u učenju provodiš u kuhinji :D Ovde možemo daodati i "puno vode" tj. tečnosti. Flajku pored sebe i polako... Naročito ako piješ još i kafe, kole, čajeve i slične diuretike.
5) malo povećati fizičku aktivnost - ne dozvoliti da po ceo dan ne izađeš iz stana. Ne preterivati sa fiskulturom, to je dodatni napor za organizam, ali jedno sat vremena izdvoj dnevno za šetnju na čistom vazduhu (ujutru najbolje), esencijalno je da razdrmaš organizam malo, da ga snabdeš neophodnim kiseonikom.
6) stvoriti odgovarajuće radno okruženje - koliko je god to u tvojoj moći. To znači da odabereš doba dana kada te najmanje ometaju (idealno bi bilo da se odseliš u neku kolibu na planinu dok učiš, ali jbg. nemaju svi taj luksuz), isključi sve spoljne stimuluse koji te ometaju (iskuširaj drugare, tlevizije, forume :ph34r: , fejsbuke, "obaveze" - tipa "MORAM sad da uradim to i to", itd...) i MISLI SAMO NA UČENJE.
7) pravilo 45+15 - ili učenje u blokovima ne dužim od sat vremena. Ne mora biti 45, može i malo duže (nikako kraće - ne zaboravi da moraš da učiš! ) i kraća pauza. Naučnici dokazali da koncentracija opada posle 45 minuta, a ti pazi samo da ti svaka pauza ne bude "veliki odmor". Naši stari prosvetni geniji su to još odavno smislili - seti se samo rasporeda rada u osnovnoj/srednjoj školi (koliko su ti trajali časovi, a koliko odmori)
8) "mentalni ekvilibrijum" - potrudi se da polaganje tih ispita bude jedina stvar o kojoj razmišljaš u narednom periodu, gledaj da se ne opterećuješ bespotrebnim stvarima, ljudima, temama.

Ima toga još sigurno, ali za početak ti je dovoljno. Naravno, ne znači da će ovo sve kod tebe fercerati kao što je kod mene, ali prilično sam siguran da ti ništa od navedenog neće odmoći. Dapače.

Mogu eventualno da ti prenesem dve mudrosti iz "profesorske kuhinje" što se saveta tiče... Jedan profa je znao da govori kako je za polaganje ispita potrebno "jedinstvo 3 elementa": dobra hrana, dobar san i dobar sex. E sad... Ti vidi... Malo je uprošćeno, ali znaš kako kažu "i od dobroga previše škodi" (madjarska narodna), pa tako i ti - nadji neki balans i nemoj da preterivaš :D

Druga mudrost, za nijansu temeljnija i naučnija od gornje, koju je meni na faxu prodavala jedna profesorica kao "Geštalt metodu" (mada kasnije google nikako nije vodio na tu stranu), ta dakle metoda kaže da su ti za uspeh potrebna 4 elementa:

-motivacija
-odricanje
-disciplina i
-istrajnost.

(spisak elemenata nije konačan, tako da svako može da dodaje stvari koje "najbolje rade" kod njega - npr. ako imaš razvijen takmičarski duh - dodaj "konkurencija" i sl.)

I tako još sto mudrosti... koje su ti sve "mačku o rep" ako se ne uzbiljiš, jesi čuo!?
:)