Jump to content


Photo

Samoopredjeljenje!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
384 replies to this topic

#16 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 26 August 2009 - 23:07

Dajte recite nesto o Kosovu, osim ovih glupih diskusija sa ponekim Srbinom.
Evo, gledam danas kako likovi prevrcu dzipove EULEX-a u Pristini. Dobra fora.
Ovo "Samoopredjeljenje" mi je simpaticno od pocetka. Ovakva organizacija je nesto sto se razlikuje od svega drugog u ex-YU.
Pa se pitam koliku podrsku na Kosovu oni uzivaju? Za sta se zalazu, osim za nezavisno Kosovo i hitan odlazak EULEX-a kuci? Da li su nacionalisti? Da li su ljevicari?
S druge strane, negdje sam procitao da njih u dobroj mjeri kontrolise Vlada Kosova i da oni u stvari zatijevaju ono sto bi i zvanicnici htjeli, samo ne smiju da kazu. U tom slucaju i nisu mnogo simpaticni.

Eto, glavna pitanja se ticu tog "Samoopredjeljenja". Nego kad smo vec o Kosovu, mogli biste objasniti i kakav je danas stav tamo o liku i djelu Ibrahima Rugove.


pomalo nacionalisti, pomalo levicari....ni sam ne znaju sta su. ali jedino je sigurno da nisu nicija marioneta, albin je suvise tvrdoglav da bi slusao necija naredjenja, taj jednostavno ne hebe zivu silu

#17 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 26 August 2009 - 23:20

Dobro je da je Eulex imao priliku da vidi sta je srpski pendrek osjetio 80-ih i 90-ih.
Ovo je kao '81. kad su trazili da budu republika umjesto pokrajina. A sad bi da umjesto protektorata budu drzava, to jeste Velika Albanija.
Samo mali problem - nema vise Slobe da im to omoguci.

#18 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 26 August 2009 - 23:25

Dobro je da je Eulex imao priliku da vidi sta je srpski pendrek osjetio 80-ih i 90-ih.
Ovo je kao '81. kad su trazili da budu republika umjesto pokrajina. A sad bi da umjesto protektorata budu drzava, to jeste Velika Albanija.
Samo mali problem - nema vise Slobe da im to omoguci.


ako si pogledao celi snimak mogao si primetiti kako se ponasa normalna policija za razliku od tvoje omiljene policije...mislim ako te nije sramota

#19 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 26 August 2009 - 23:31

Dobro je da je Eulex imao priliku da vidi sta je srpski pendrek osjetio 80-ih i 90-ih.
Ovo je kao '81. kad su trazili da budu republika umjesto pokrajina. A sad bi da umjesto protektorata budu drzava, to jeste Velika Albanija.
Samo mali problem - nema vise Slobe da im to omoguci.


Napaceni srpski pendrek!
'81. su trazili da budu republika i moramo priznati da su na kraju uspjeli (mada im je mozda to Milosevic omogucio, kao sto ti kazes).
Mozda ce jos lakse uspjeti da umjesto protektorata postanu drzava (mada i nema Milosevica da im pomogne).
Meni je razumljiva zelja ljudi da ne budu protektorat. Tim prije sto ni ostali u ex-YU nisu bas prave drzave, nezavisne. Ukljucujuci i Srbiju.

commandante,
Pa ako su nacionalisti, da li su imali sovinistickih, anti-srpskih ispada? I da li imaju podrsku medju stanovnistvom? Ili su i ljudi u Pristini gnusaju sto onako unistavaju dzipove?
Kurti, izgleda ima jednu veoma vaznu osobinu za politicara: ogromnu energiju. Uz to, cini mi se da su oni prilicno urbani pokret?

#20 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 26 August 2009 - 23:37

ako si pogledao celi snimak mogao si primetiti kako se ponasa normalna policija za razliku od tvoje omiljene policije...mislim ako te nije sramota


Nisam vidio snimak, samo slike gdje su ovi neometano prevrnuli policijska auta. Zato kazem da je dobro da je Eulex osjetio sa cime je morala srpska policijska sluzba da se suocava, ako hoce da zavedu red. A i nema cega da me bude sramota. Ovi isti su prije 5 godina palili srpske kuce i crkve. Zasluzuju oni vise od pendreka.

#21 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 26 August 2009 - 23:42

Posljednji put kad se u novinama pisalo o njima, bilo je kada je iz Pristine odlazila ona djevojcica, ambasadorka SAD.


Vetëvendosje je jedna cudna organizacija. njen glavni ideator i neprikosnoveni lider je Albin Kurti, poznati aktivista, pre i posla rata. pre rata je bio predsednik unije studenata prishtinskog univerziteta (onog organizovanog od strane kosovskih institucija a ne srbije posle 1990), i imao je i jednu kratku karijeru kao pomocnik Adem Demaci-ja, tada portparol UCK. bio je od prvih koji su 1997-e otvoreno izasli protiv Rugovine (u stvari Aganijeve, ideolog LDK, ali to je vec druga tema) ideje o pasivnom otvoru i pacifizmu. 1997-e studenti su izasli na proteste zbog neispunjenih uslova iz sporazuma Rugova - Milosevic od 1996 o delimicnom vracanju objekata UP-a albanskim studentima. tada biti protiv Rugovine politike je bio veliki taboo, i Albin Kurti zajedno s nekoliko studenata organizovali su velike studentske demonstracije na kojima je uhapsen i prebijen od strane srpske milicije.

ovaj dugokosi je Albin
Posted Image

nakon toga pocela je jedna velika debata unutar kosovske politicke i intelektualne scene i neki su i otvoreno poceli da sumnjaju na rezultate pasivnog otpora i pacifizma. tokom rata Kurti je uhapsen ponovo i osudjen na nekoliko godina zatvora. famozno na sudu je rekao da je "gradjanin Republike Kosova i da ne priznaje ovaj sud, kao sto ne priznaje ni advokata niti proces kao takav." posle toga je transferisan u srbiji, gde je posle rata proveo nekoliko godina dok je oslobodjen specijalnim dekretom velikog legaliste Kostunice. naravno, nikada drzava srbija se nije izvinila njemu niti je platila ikakvu odstetu za ilegalno hapsenje i osudjivanje na zatvor. tada je jos jednom famozno rekao da on nije oslobodjen nego da su ga kidnaperi pustili jer on nikada nije bio ni legalno uhapsen da bi sada bio oslobodjen nekakvim dekretima.

posle taga proveo je nekoliko meseci u relativnoj tisini. poceo je da daje neke intervjue i da izadje na nekim emisijama ali nista ozbiljnije. posle nekoliko godina pocinje da organizuje neku grupu bivsih i novih saradnika i formira VETEVENDOSJE!, jednu organizaciju ciji je primarni cilj bio da ekspozira korupciju i druge ilegalne delatnosti UNMIK-a i drugih medjunarodnih organizacija (naravno, bio je i protiv Vlade Kosova koju je nekoliko puta nazvao marionetskom). pocele su neke simbolicne i kreativne forme protesta nad UNMIK-om s zahtevima da UNMIK "ide kuci." licno mi se mnogo dopadala jedna akcija gde su svaki simbol UN-a na Kosovu (a bilo ih je na pretek...) ofarbali s F i D na kraju sto je dalo rec "FUND" - to jest "KRAJ." posle toga UNMIK, kao jedna profesionalno nesposobna lopovska organizacija pocela je da ga hapsi s nekim idiotskim pravdanjem i tako je uhapsen najmanje 5-6 puta. vec ogorcen po srpskim zatvorima, postao je sve vise radikalniji na jednoj anti-UNMIK kampanji (mala digresija: UNMIK je postala jedna organizacija s dubokim korenima zbog astronomnih plata i drugih beneficija i veoma lepog provoda s tim parama i beneficijama i nije imala nikakav interes da ode s Kosova. postali su povezani s svim i svakim samo da bi imali nekakvu "kontrolu" koju realno niti su imali niti bi je imali da nije bilo dobre volje samih kosovara. afere, korupcija, skandalozna hapsenja i osudjivanja bez solidnih dokaza postala su svakodnevnica).

u toj njegovoj radikalizaciji mnogo je pomogla i Vlada Kosova s svojom slabom prirodom i slabijim rezultatima (do 2007). na jednoj strani imao je UNMIK koji se ophodio s Kosovom i njenim gradjanima kao s jednom privatnom firmom kojom moze vladati bez granica i diktatorski, a u drugoj strani imao je bas to Kosovo i te njene institucije koje nisu bile u stanju da ista rade o tome. pocele su masovnije demonstracije jer je privukao nove simpatizere i sve je kulminiralo 2007-e hladnokrvnim ubistvom dvoje demonstranata od strane UNMIK policije (rumunski kontigent). ti policajci nikada nisu ni disciplinirani a da ne govorimo o nekim strozijim sankcijama. Rumunija se ponasala krajnje arogantno i povukla te policajce i dan-danas nema ni izvinjenja a kamoli neko osudjivanje nekih UNMIK funkcionera (mozes procitati reportazu Amnesty International o tome ovde. ovo je za njega i za samo Vetevendosje bila jedna velika trauma i od tada pocela je i radikalizacija samog pokreta. poceli su vandalisanjem UNMIK-ovih zgrada i zgrade Vlade Kosova. bacanje farbe, bacanje kamenja po prozorima, djak govana kod Vlade Kosova, itd.

posle proglasenja nezavisnosti Vetevendosje je postala malo pasivnija i gledala kako stvari idu. posle nekoliko meseci postalo je jasno da UNMIK-lopovska-masina nece da ide pa se Vetevendosje aktivizirala. ponovo je uhapsen, ovog puta od Kosovske Policije, pa pusten, pa uhapsen, pa pusten. kada se UNMIK povlacio i EULEX dosao, Vetevendosje ih je docekala istim sloganima (EUMIK, itd), ali znatno slabijom rezistencijom. gledali su sta ce EULEX da radi. EULEX je bio pazljih prvih godinu dana ali posle je poceo da pokusava da potpise nekakve protokole a Vlada Kosova i Predsednik su protiv toga. samo Kermabo dao je jednu diplomatsku izjavu u stili "ko vas sisa" i to se uzelo kao veoma negativno od strane gotovo celokupnog naroda (prema mojem zapazanju, anyway) a Vetevendosje je jedva docekala to da pocne kampanju protiv EULEX-a. Vetevendosje kao ideologiju ima suverenost Kosova i protiv je UNMIK-a kao i EULEX-a jer smatra njima kolonizatorima; boljim, ali opet kolonizatorima. pa otud i ovo prevrtanje automobila i sta ti ja znam.

vredi reci da je sam Albin dobar decko i veoma intelegentan. ali meni se cini da ga je zatvor malo radikalizovao i da sada gleda na situaciju malo crno-belo. ne mogu reci da uvek gresi, ali ne mogu reci ni da je uvek u pravu. proteste protiv EULEX-a zbog tog protokola podrzavam i ja ali ne na ovakvom nacinu. mislim da samo daje negativnu konotocaiju jednim sasvim legitinim i, po meni, pravnim protestima. ostaje da se vidi da li Albin ima vece ambicije od aktiviste i da li se sprema za partiju i izbore 2011-e. a to ko stoji iza njega, to je veoma komplikovano izgleda i ima nekoliko mogucih teorija. ali sve je to sci-fi teritorija...

#22 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 26 August 2009 - 23:52

Pa ako su nacionalisti, da li su imali sovinistickih, anti-srpskih ispada? I da li imaju podrsku medju stanovnistvom? Ili su i ljudi u Pristini gnusaju sto onako unistavaju dzipove?
Kurti, izgleda ima jednu veoma vaznu osobinu za politicara: ogromnu energiju. Uz to, cini mi se da su oni prilicno urbani pokret?


ne nikad nisu imali sovinistickih ili ant-srpskih ispada osim sto su protiv ahtisarijevog plana i protiv toga da srbi kao manjina imaju veca prava od albanaca, oni smatraju da imamo pravo za samoopredeljenje i da ne treba praviti nikakav kompromis oko toga, znaci protiv su polu-nezavisnosti

sto se tice podrske, mislim da imaju dosta podrske medju stanovnistvom, samo zato sto se narod nagrdio ovih koji su na vlasti i ovih iz opozicije (koji su isto tako bili na vlasti), jedino ''samoopredeljenje" nije nikada bio na vlasti i kao sto kazu nece nikada ni biti jer ne nameravaju da izadju na izbore

da li su urbani pokret? ne bih znao reci, ima tu puno klinaca koji slede kurtija ko slepi (koji btw nemaju veze o politici) ali takodje ima i dosta ratnih veterana koji nisu zadovovoljni thaqijem

#23 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 26 August 2009 - 23:56

Nisam vidio snimak, samo slike gdje su ovi neometano prevrnuli policijska auta. Zato kazem da je dobro da je Eulex osjetio sa cime je morala srpska policijska sluzba da se suocava, ako hoce da zavedu red. A i nema cega da me bude sramota. Ovi isti su prije 5 godina palili srpske kuce i crkve. Zasluzuju oni vise od pendreka.


prepoznao si nekog od njih? znas nesto sto mi ostali ne znamo? ili po shablonu 'shiptari, svi su isti'



Vetëvendosje je jedna cudna organizacija.


tacno, ovo najbolje opisuje njih

#24 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 27 August 2009 - 00:00

licno mi se mnogo dopadala jedna akcija gde su svaki simbol UN-a na Kosovu (a bilo ih je na pretek...) ofarbali s F i D na kraju sto je dalo rec "FUND" - to jest "KRAJ."


taj je bio dobar ali ubedljivo najbolje bilo "12:44 time's up - unmik go home" i naravno govna na zgradi vlade

#25 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 27 August 2009 - 00:24

Pa, eto, covjek ima veliku energiju, izdrzljiv je i prilicno hrabar. Tako da bi mogao biti sve znacajniji faktor na kosovskoj politickoj sceni. Tim prije, ako nezadovoljstvo losim socijalnim stanjem i upravljanjem EULEX-a bude raslo.

#26 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 27 August 2009 - 00:27

prepoznao si nekog od njih? znas nesto sto mi ostali ne znamo? ili po shablonu 'shiptari, svi su isti'


Nisu svi isti. Nego mi ne pase ta ideja, hajmo da od komada Srbije napravimo albansku etnicku drzavu.

#27 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 27 August 2009 - 00:50

Pa, eto, covjek ima veliku energiju, izdrzljiv je i prilicno hrabar. Tako da bi mogao biti sve znacajniji faktor na kosovskoj politickoj sceni. Tim prije, ako nezadovoljstvo losim socijalnim stanjem i upravljanjem EULEX-a bude raslo.


on ima reputaciju hrabrog, postenog i nekoruptovanog, kada bi oni osnovao stranku i kada bi se vise bavio socijalnim pitanjima verujem da bi ladno osvojio vecinu glasova, glasova onih koji ne izlaze na glasanje (koji su btw vise od 50% gradjana sa pravom glasa), ali oni se vise bave ahtisarijem gde su mnogo kontradiktorni. zamisli juce protestovali protiv tog protokola koji eulex namerava da potpise sa srbijom, jedan od njih cak objasnjavao kako taj dogovor je prema rezoluciji 1244 a ne prema ahtisarijevom planu...bio mi je cudno kako se neko od novinara nije setio da mu kaze: alo bre, pa vi ubise nas sa pricom kako je ahtisarijev plan najgore resenje za kosovo a sada protestujete zato sto taj protokol nije baziran na ahtisarijev plan


Nisu svi isti. Nego mi ne pase ta ideja, hajmo da od komada Srbije napravimo albansku etnicku drzavu.


cekaj, ti si rekao "Ovi isti su prije 5 godina palili srpske kuce i crkve"? ili sam ja to sanjao?

#28 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 27 August 2009 - 01:07

cekaj, ti si rekao "Ovi isti su prije 5 godina palili srpske kuce i crkve"? ili sam ja to sanjao?


Da.. ti sto bi da otmu Kosovo od Srbije, i sada da istjeraju Eulex su takodje palili srpske kuce i crkve.

#29 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 27 August 2009 - 01:08

Da.. ti sto bi da otmu Kosovo od Srbije, i sada da istjeraju Eulex su takodje palili srpske kuce i crkve.


hajde idi bavi se mali Milom i ne istroluj i ovu temu. nije ti ovo kukuruziste tvoje.

#30 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 27 August 2009 - 01:15

Da.. ti sto bi da otmu Kosovo od Srbije, i sada da istjeraju Eulex su takodje palili srpske kuce i crkve.


topik je o "samoopredeljenju", kada si rekao 'oni' ocigledno si mislio na ove koji juce protestvovali...pa daj objasni da li si prepoznao nekog od njih...

ovo sto ti radis je isto kako kada bih ja replikovao na neki post gde je slika ili snimak neke grupe srba (bilokoje ili recimo neke grupe koja protestuje protiv fasizma u srbiji) i kada bih rekao "ovi isti su odgovorni za genocid u bosni"

Edited by COMANDANTE, 27 August 2009 - 01:18.