Jump to content

Photo
- - - - -

FOREX iskustva

• Please log in to reply
68 replies to this topic

#16 mrd

mrd
  • Members
  • 13,348 posts

Posted 17 August 2009 - 17:26

Da li je moguce da cena dvosobnog stan u Torontu iznosi ( samo ) $50 000 ?!

Govorimo o stanu za izdavanje. Svakako neces da zivis u stanu ispod $200,000.

#17 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 17 August 2009 - 17:29

Govorimo o stanu za izdavanje. Svakako neces da zivis u stanu ispod $200,000.

Ako moze da kupi za $50 000 onda je OK. samo sumnjam da se u Torontu ista moze naci za tu sumu.

#18 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 17 August 2009 - 18:22

Naravno postoji jos i tax-deduction.

Na zalost u Kanadi nema tax-deduction, ali nema veze. Zbog toga ne treba odustajati.

Hipotekom ne moras da budes vezan, mozes da prodas stan koji otplacujes i uzmes drugi, ne znam kako je u Kanadi ili USA ali mislim da hipoteku za stari stan mozes da zamenis novom za stan u koji se selis, moze se srediti u banci.

Naravno da moze. Kad odes u banku na preliminarne razgovore  :D onda oni vide koliko imas para i daju tu prema tome do koje sume mogu da ti daju kredit, tako da nema toga ko u USA, da se daje svima redom, pa ljudi onda ne mogu da plate to sto su kupili.

Ostatak price o stanu jeste pomalo lutrija. Ako odaberes stan u kraju grada koji se vremenom ofuca i propadne, ili se pozatvaraju silne firme u kraju - ode cena nadole... a opet, ako se potrefi neka cetvrt velegrada ili neki gradic koji vremenom napreduje i raste mu popularnost medju kupcima, cena stana/kuce moze da skoci i to poprilicno, bas kao sto je i Alek33 opisao.

Prosto je nemoguce da se u Torontu izgubi na nekretnini. Uglavnom ako cekas, sve ces poslije skuplje da platis, cijene konstantno rastu. Medjutim to je dugorocna investicija, da se zadrzis u tom stanu makar koju godinu.

Ako moze da kupi za $50 000 onda je OK. samo sumnjam da se u Torontu ista moze naci za tu sumu.

Pa ze te pare ne mozes nista da kupis ni u Malom mokrom lugu  :)

200 keka, recimo neka pocetna cena  :ph34r: Uglavnom sto skuplja gajba, vise joj raste cena  :D

#19 mrd

mrd
  • Members
  • 13,348 posts

Posted 17 August 2009 - 18:37

200 keka, recimo neka pocetna cena :) Uglavnom sto skuplja gajba, vise joj raste cena :D

Cekajte ljudi, ja sam mislio samo na investiciju za rentu. O cenama ne bih mogao da pricam posto za konkretan slucaj nemam podatke, ali znam da u nekom mestu oko Toronta moze da se nadje za manje pare. Sta te briga gde je stan ako ga izdajes, a on sam sebe otplacuje. Pa i da mu cena ne raste tako brzo, ako dobijes vise para od rente nego sto placas otplatu, to meni deluje kao pozitiva balans. Cak bih rekao i zarada.
Kad se stan otplati samo ce donositi. :ph34r:

#20 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 August 2009 - 19:17

Cekajte ljudi, ja sam mislio samo na investiciju za rentu. O cenama ne bih mogao da pricam posto za konkretan slucaj nemam podatke, ali znam da u nekom mestu oko Toronta moze da se nadje za manje pare. Sta te briga gde je stan ako ga izdajes, a on sam sebe otplacuje. Pa i da mu cena ne raste tako brzo, ako dobijes vise para od rente nego sto placas otplatu, to meni deluje kao pozitiva balans. Cak bih rekao i zarada.

To pod uslovom da oni koji iznajmljuju stanove cekaju u red za tvoj stan a da ti prethodni stanar nije unistio pola stana i zbrisao bez placanja zadnje kirije.
E sada ako iznajmljujes stan u tom kraju gde niko normalan ne bi hteo da zivi imaces upravo takve stanare koji ne placaju a uzgred i demoliraju stan.

Edited by MAGRIPA65, 17 August 2009 - 19:17.

#21 mrd

mrd
  • Members
  • 13,348 posts

Posted 17 August 2009 - 19:24

To pod uslovom da oni koji iznajmljuju stanove cekaju u red za tvoj stan a da ti prethodni stanar nije unistio pola stana i zbrisao bez placanja zadnje kirije.
E sada ako iznajmljujes stan u tom kraju gde niko normalan ne bi hteo da zivi imaces upravo takve stanare koji ne placaju a uzgred i demoliraju stan.

To stoji, mora da se dobro istrazi, ali na kraju ipak zaradis. Mozes isto da prodjes i u boljem kraju, ako ti se zalomi. Bar mozes da ih izbacis ovde.
Nekretnine ti uvek na kraju ostaju. Ovo su pristojne zemlje nije Srbija, pa da te proglaze za burzuja.

#22 brusli

brusli
  • Members
  • 830 posts

Posted 17 August 2009 - 19:25

Cek, jel vi to ponovo naduvavate hipotekarni balon. Pa jel vidite gde nas je to dovelo?

#23 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,267 posts

Posted 17 August 2009 - 19:27

Stanovi u Torontu, tamo gde se isplati kupovati - a to je downtown, su preskupi i ne mogu se pokriti rentiranjem. One bedroom od nekih pishljivih 50 kvadrata sa garazom je 280K can iliti 250K US$.

Znachi mesechna obaveza bi bila sa maintenace i taksom oko 2000$, a taj stan se moze izdati za 1500$, max. To i nije tako loshe ALI ... ako imash srece sa stanarima i ako izdajesh bez prekida, shto je obichno neizvodljivo, osim toga treba dodati i troshkove odrzavanja samog stana.

Meni to i ne lichi na dobar posao.

#24 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 August 2009 - 19:46

To stoji, mora da se dobro istrazi, ali na kraju ipak zaradis. Mozes isto da prodjes i u boljem kraju, ako ti se zalomi. Bar mozes da ih izbacis ovde.
Nekretnine ti uvek na kraju ostaju. Ovo su pristojne zemlje nije Srbija, pa da te proglaze za burzuja.

One ti ostaju ali izracunaj koliko si platio za njih kada ti prvih 15 godina 97% rate ide na kamatu a da ne govorim o porezu koji placas cak i kada odplatis kucu.U Srbiji su barem porezi na na nekretnine mizerija a ovde te deru kao vola u kupusu .
Sto se izbacivanja tice zavisi gde zivis ali da bi nekoga isterao najmanje dva meseca plus advokatski troskovi.Ako imas srece da je neko sa malom decom otpisi dok ne dodje prolece tako da ladno moze da bude i sest meseci a za to vreme ratu za taj stan placas sam.Isplati se ako imas gomilu stanova pa onda oni drugi pokrivaju gubitak koji imas na jednom ali generalno ako imas ogranicena sredstva pa ulozis u jedan stan koji izdajes usljiva rabota.

#25 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 17 August 2009 - 20:04

Besmisleno je da neko kupi stan pa ga renta, a on sam nekom drugom placa rentu.  :ph34r:

Renta, lizing itd je uzimanje lopatom. Pola plate odma ode u vjetar, umjesto da te pare ulazes u nesto svoje. Placo sam i ja rentu i liziro auto, qurcio se bez krila i nekako uspijem da vratim to auto na pola termina. I evo sta se tada desilo, hocu da se rjesim te Korole i vrtio se malo okolo i gledo sta mogu da dobijem od dilera. Sreca da je auto bio japanac, jer za ove domace nece niko nista da da. I u Hondi mi covek ponudi lizing za Akorda, jedan crveni divan auto, da mu dam tu Korolu, on je preuzme i 400 dolara mjesecno, sto je cak povoljno za takav automobil. Medjutim nadjem polovnu Nissan Maximu isto za 400 mjesecno na 4 godine, sa 55000 km na sebi. To su automobili vraceni za lizinga. Neko je to vec posteno platio. I tako uzmem tu Maksimu. Skoro da je odplatim udari me neki ljakse sa onim kamioncicem i napravi totalnu stetu, druge stvai da ne pricam. Dobijem od osiguranja 8 hiljada dolara. Da sam imao tu Hondu Akord, ne bih dobio nista, jer nije moje. Naravo ucenije necu da govorim, neka svako radi sta hoce. Onako samo da ubijem vreme, uglavnom na kupovini nekretnine ne poznajem apsolutno nikoga da je izgubio. To je inace  toliko jednostavno da i ljudi bez skole mogu da skontaju tako prostu racunicu.

#26 yossarian

yossarian
  • Members
  • 2,431 posts

Posted 17 August 2009 - 20:24

Prosto je nemoguce da se u Torontu izgubi na nekretnini. Uglavnom ako cekas, sve ces poslije skuplje da platis, cijene konstantno rastu. Medjutim to je dugorocna investicija, da se zadrzis u tom stanu makar koju godinu.

Ne znam kako je u Torontu.

Ovde, u velikim gradovima (Amsterdam, Roterdam, Hag, Utreht) ista gajba (isti raspored, isto godiste, isti arhitekt i izvodjac radova) moze da kosta 200,000 evra u jednom kraju grada a 90,000 u drugom, ni kilometar razdaljine. U onom prvom maltene ne moras da zakljucavas, a u drugom, dok se penjes uz stepenice, preskaces spriceve, igle, celofane od cracka a ponekad i usnule korisnike. U susednom stanu je mozda i ilegalan hotel pa svaki dan sreces druge face.

Posto sam video slicne razlike i u Londonu i Parizu, mislio sam da je to odlika svih velikih gradova - jedan kvart super a susedni uzas i tako naizmenicno s kraja na kraj, cak i bez neke geografske logike.

Situacija se menja i vremenom. Cesto se desava da opstina ulozi lovu i znanje i od uzasnog kraja za 5-6 godina napravi veoma pristojnu cetvrt, cak privuku i japije i dignu cenu svemu. Desava se i da neki dobar kraj za desetak godina totalno ode u tri lepe i svi normalni pobegnu. Ovde, dakle, moze itekako i da se zaradi i da se izgubi na nekretninama.

No, ja se time ne bavim.

Jedino smatram da je mnogo bolje mesecne dazbine placati banci za hipoteku, jer ti, posle par decenija, ipak ostane gajba koja je onda tvoja, nego da sve te godine hranis alavog kucevlasnika, koji ima gomilu takvih gajbi i izlezava se dok mu se pare slivaju u dzep. Jeste, banka ti uzima deo tih para od hipoteke za kamatu, sram je bilo, ali kucevlasnik ti od kirije koju mu placas uzima sve.

#27 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 17 August 2009 - 21:37

Cek, jel vi to ponovo naduvavate hipotekarni balon. Pa jel vidite gde nas je to dovelo?

prosto neverovatno o čemu se ovde raspravlja. :ph34r:
pazi, balon u SAD se još nije ni izduvao i još se nisu desila sva sra*a koja će se zbog toga desiti, i koja se depavaju širom sveta zbog tih istih hipotekarnih kredit, a oni ovde tvrde da je ulaganje u nekretnine dobar posao!
da čovek ne poveruje

ruku na srce, možda u torontu cene nisu rasle i ne rastu tako eksplozivno kao u SAD, ali nešto sumnjam - ako rastu išta brže od inflacije onda je to balon, nema greške... a u tom slučaju verovatno se ne isplati ni razmišljati o nekretninama kao ulaganju.

#28 yossarian

yossarian
  • Members
  • 2,431 posts

Posted 17 August 2009 - 22:26

prosto neverovatno o čemu se ovde raspravlja. :ph34r:
pazi, balon u SAD se još nije ni izduvao i još se nisu desila sva sra*a koja će se zbog toga desiti, i koja se depavaju širom sveta zbog tih istih hipotekarnih kredit, a oni ovde tvrde da je ulaganje u nekretnine dobar posao!
da čovek ne poveruje

ruku na srce, možda u torontu cene nisu rasle i ne rastu tako eksplozivno kao u SAD, ali nešto sumnjam - ako rastu išta brže od inflacije onda je to balon, nema greške... a u tom slučaju verovatno se ne isplati ni razmišljati o nekretninama kao ulaganju.

Hipotekarni balon je pukao u SAD jer su banke davale hipoteke svima, ne proveravajuci platnu sposobnost. Zato je cena nekretnina nerealno skocila zbog nerealne potraznje To se u drugim drzavama nije desavalo. Tamo banke traze ili kaparu ili uvid u radni ugovor - trajno zaposlenje i plata s kojom moze da se otplacuje hipoteka je uslov. U tim drzavama je potraznja za nekretninama ostala realna, a sa njom i cena, koja nije skakala.

Dakle, hipotekarni balon ostavi USA kao njihov problerm, koji bi oni trebalo i da rese.

No, mislim da je cak i u USA, danas, bez obzira na krizu, bolje uzeti hipoteku i otplacivati je pa da stan bude tvoj, nego placati kiriju veleposedniku nekretnina od koje on kupi jahtu a ti i u penziji ostanes podstanar. Pogotovo jer je u USA posebno tesko biti siromasan, jer si tada u manjini, svi ostali oko tebe su bogati pa siromastvo vise boli nego kada su i ostali siromasni kao i ti.

#29 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 17 August 2009 - 23:30

yossarian gresis......

Nije uvijek isplativije uzimati kredit za "krov" (odnosi se na USA) u odnosu na rentanje istog. Sve zavisi po kojoj si cjeni uzeo nekretninu, kakve si dobio kamate, u kakvom je stanju nekretnina, ko je vlasnik zemlje na kojoj je nekretnina itd. Ako si kupio kucu dok je balon bio na vrhuncu sad propisavas krv i razmisljas o "foreclosure" opciji jer je sad taj balon izduvao a i ti sa njim. Postoje troskovi odrzavanja tvoje nekretnine, koja jos uvjek nije tvoja i odrzavanja okolisa na koja si obavezan. Sve to ne moras da placas dok placas rentu. Znaci pod rentom nemas nikakvih dodatnih troskova. Kada bi sve ono sto ne moras da platis dok rentas ostavljao na stranu imao bi isti a mozda i veci novac nego sto bi imao u svojoj nekretnini nakon odredjenog broja godina. Meni koji jesam vlasnik nekretnine su oko $400 mjesecno troskovi za vodu, odvozenje smeca, kosenje trave i jos kojekvih drugih servisa. Kad rentas sve ti je to ukljuceno u rentu.
Dakle u USA (za Kanadu ne znam), u mnogo slucajeva uopste nije isplativo imati vlastitu nekretninu osim ukoliko nije u toku proces naduvavanja real estate balona. Pride sto je gradnja u USA vrlo loseg kvaliteta, te godine bitno uticu na stanje nekretnine.
Stoga uopste ne preporucujem ulaganje viska novca u nekretninu u USA.

Ulaganje u Mutual Fonds nije lose, s tim da se treba dobro pripremiti. Izabrati pravu Mutual Fond kompaniju, pravi fond, i pravo vrijeme (cjenu) za ulaz.

Nije losa opcija ni daytradeing. Danas su cjene provizije kod brokera po online transakciji dosta niske tako da se ne gubi mnogo vrcenjem tamo-vamo.

I mozda najbolja opcije danas za ulaganje je sirovo zlato. Ulaganjem u zlato moze da se dobije i izgubi u nekom periodu ali u prosjeku novac ulozen u zlato zadrzva svoju vrijednost.

#30 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 August 2009 - 23:52

No, mislim da je cak i u USA, danas, bez obzira na krizu, bolje uzeti hipoteku i otplacivati je pa da stan bude tvoj, nego placati kiriju veleposedniku nekretnina od koje on kupi jahtu a ti i u penziji ostanes podstanar. Pogotovo jer je u USA posebno tesko biti siromasan, jer si tada u manjini, svi ostali oko tebe su bogati pa siromastvo vise boli nego kada su i ostali siromasni kao i ti.

Jest bolje ako mozes da priustis nekretninu u nekom pristojnom kraju i mozes da vodis noralan zivot kao vlasnik iste.Ono gde veliki broj ljudi gresi je sto osim rate i poreza nekretnina zahteva i odrzavanje a to je jako skupo.Vodoinstalater ima da ti naplati $250 za 30 minuta pa ti izadje kao da si zvao hirurga da ti zameni ventil.Da ne govorim o razni drugim izdatcima koje imas tipa smece, voda , grejanje a to ti je sve ukljuceno ako iznajmljujes stan kao i bela tehnika.Tako imas gomilu ljudi koji su skrpili novac i kupili neku kucu pa onda nocu ne spavaju jer frizider ima cudan zvuk....
Nisam siguran koliki su porezi na nekretnine u holandiji ali ovde deru.Za prosecnu kucu ako placas manje od $5000 mozes da nakrivis kapu a ako kupis novu bog neka ti je u pomoci jer lako moze da ti se desi da placas $15000 godisnje i to za townhouse.