Jump to content


Photo
* - - - - 1 votes

I pušači su ljudi!


  • Please log in to reply
6132 replies to this topic

#16 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 09 April 2009 - 11:33

Пушачи и хетеросексуалци су најугроженија врста у Србији.

Važno je da su mentalno zaostali privilegovani.


U normalnom svetu (barem je to tako u ovom svetu u kome zivim) drzava aktivno radi na tome da informise i edukuje narod u vezi sa stetnoscu pusenja + u skoro svakom domu zdravlja u koji udjes mozes da zatrazis pomoc da prestanes da pusis (jer pusenje stvara zavisnost, to znamo).

Može i kod nas. Pretpostavljam da nisi bio skoro u domovima zdravlja. Ja sam silom prilika pre godinu dana obišao nekoliko domova zdravlja, bolnica, instituta, klinika i na svim mestima (obično pri ulazu) nalazio brojne plakate sa savetima o odvikavanju, upozoravanjem na štetnost i informacijom da se obrate za pomoć za odvikavanje.

Na svim duvanskim proizvodima su obavezne nalepnice sa upozorenjem, a reklamiranje je zabranjeno.
  • 0

#17 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 09 April 2009 - 18:23

Niko te ne tara, pušu, brate, do mile volje. Ali, ne u prisustvu drugih, osim ako se njima to sviđa. Zapravo, svaki pušač prisilno od nepušača pravi pušača, ako puši u njegovoj blizini. Nisi to skontao? Ne čudi me! Nema tolerancije na rak pluća. Ni to nisi skontao, je l'? Naročito nema tolerancije ako se puši tamo gde izlaze mladi. Možeš slobodno da pređeš na heroin, što se mene tiče, to mi ne smeta, pa ću biti krajnje tolerantna.

Sad mi otvori oči. Pa kad nekom u mom društvu smeta duvan, ode ili on ili ja, čemu drama. Međutim, objasni mi stopu smrtnosti nepušača ? Ako izbegnem rak pluća jer ne pušim, da li sam na konju, tj. ulazim li među besmrtnike ?
  • 0

#18 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 April 2009 - 18:32

Može i kod nas. Pretpostavljam da nisi bio skoro u domovima zdravlja. Ja sam silom prilika pre godinu dana obišao nekoliko domova zdravlja, bolnica, instituta, klinika i na svim mestima (obično pri ulazu) nalazio brojne plakate sa savetima o odvikavanju, upozoravanjem na štetnost i informacijom da se obrate za pomoć za odvikavanje.

Na svim duvanskim proizvodima su obavezne nalepnice sa upozorenjem, a reklamiranje je zabranjeno.


Priznajem da nisam imala pojma. Ne samo sto skoro nisam bila u nekom domu zdravlja tamo nego nisam ni u zemlji bila odavno. To je dobro sto rade. I to je proces koji uzme vremena ali se na duge staze isplati.
  • 0

#19 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 09 April 2009 - 19:59

Priznajem da nisam imala pojma. Ne samo sto skoro nisam bila u nekom domu zdravlja tamo nego nisam ni u zemlji bila odavno. To je dobro sto rade. I to je proces koji uzme vremena ali se na duge staze isplati.


pa pocinje ozbiljno da se radi na tome.
U skoli (osnovnoj i srednjoj) smo imali redovno dodatno casove o stetnosti pusenja, droge, alkoholo, seksualno obrazovanje...
I ovaj zakon je korak unapred, i mislim da je Rastko u pravu treba povecati cene zdravstvenog osiguranja za pusace, ako je tebi cesce potrebna zdravstvena pomoc, onda je red da je i vise platis.


@kapetanm
ti si taj koji uvek treba da ode, ti trujes ne samo svoj organizam vec i nepusacev, tako da je ako vec zelis da pusis, najmanje zlo da se uklonis dok ne zavrsis
  • 0

#20 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 09 April 2009 - 20:11

Pa ja u principu sam okružen na poslu pušačima, uzdržavam se kad mi neko dođe a smeta mu, jedino volim da teram inat bivšim pušačima koji se nekako preporođeno prenemažu
  • 0

#21 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 09 April 2009 - 20:26

Pa ja u principu sam okružen na poslu pušačima, uzdržavam se kad mi neko dođe a smeta mu, jedino volim da teram inat bivšim pušačima koji se nekako preporođeno prenemažu


nije to baš lepo, ali činjenica je da su bivši pušači mnogo glasniji od nepušača kada je u pitanju zabrana pušenja.
  • 0

#22 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 09 April 2009 - 20:30

nije to baš lepo, ali činjenica je da su bivši pušači mnogo glasniji od nepušača kada je u pitanju zabrana pušenja.


To mu u neku ruku dođe i logično. Pretpostavljam da oni koji ostavljaju cigarete, rade to najčešće jer je kod njih svest o štetnosti duvana prevladala nad nagonom. A to znači da je ta svest dospela na visok nivo i onda ne čudi što postaju vatreni pobornici protiv pušenja...
  • 0

#23 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 09 April 2009 - 20:35

Međutim , nikad niste čuli da pušač tera nepušača da prestane da bude nepušač. Tolerancija je ono što nas krasi :ph34r:
Vreme je za jednu smoke paradu


Jel? "Ajde, ne budi sisa, zapali jednu ko muško"... Nikad to nisi čuo dok si bio klinac?

Kakva tolerancija... Samo se granica početka pušenja pomera sve više ka detinjstvu, pa zaboravljaš.

O reklamama za cigarete, koje su tek relativno nedavno zabranjene, da ne pričam.

Пушачи и хетеросексуалци су најугроженија врста у Србији.


...samim postojanjem nepušača i gejeva. Kad bi ih nestalo (iskreni fašizam), ili kad bi vam se bar sklonili iz vidokruga (donekle upristojeni fašizam) "sloboda" pušača i hteroseksualaca bi bila potpuna. Jesam pogodio?

Sad mi otvori oči. Pa kad nekom u mom društvu smeta duvan, ode ili on ili ja, čemu drama. Međutim, objasni mi stopu smrtnosti nepušača ? Ako izbegnem rak pluća jer ne pušim, da li sam na konju, tj. ulazim li među besmrtnike ?


Ti se zezaš, jel tako?

Ako ne pušiš, smanjuješ realno šanse da zbog pušenja dobiješ neki rak. Međutim, ako krkaš masnu svinjetinu i ločeš pivo svaki dan, ne krećeš se i slično, i dalje imaš dobre šanse da rikneš od srca, iako ne pušiš (mada i tu duvan doprinosi).

Ne postaješ besmrtan ako ne pušiš, ali samog sebe uskraćuješ za vrlo rasprostranjeni uzrok smrti i skraćenja života. Život u zagađenoj sredini kakav je Beograd, naprimer, sigurno sam za sebe nosi velike rizike po dobijanje raka za sve koji u njemu žive, a pušenjem ih samo dodatno i značajno uvećavaš.

Druga stvar - raspitaj se malo o posledicama takozvanog pasivnog pušenja. Posebno kad se purnja u okolini dece.


Nego, gde nestade uvodničar da baci još poneki argumenAt?

Edited by CTPAX, 09 April 2009 - 20:36.

  • 0

#24 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 09 April 2009 - 20:37

Sad mi otvori oči. Pa kad nekom u mom društvu smeta duvan, ode ili on ili ja, čemu drama.

U kulturnim zemljama nema drame, pusac je taj koji postuje nepusace tj. on je taj koji odlazi, cak se ni ne postavlja pitanje vec se to podrazumeva............ prisustvovao sam nebrojeno puta slucajevima kada pusac, boraveci u stanu, izlazi na balkon na recimo -20 C da bi izduvao jednu na brzaka............. ovo pravilo vazi i u slucaju da je isti u sopstvenom stanu okruzen nepusacima............
  • 0

#25 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 09 April 2009 - 21:10

Jedan od razloga što sam prestao da pušim je i što ne volim da nemam kontrolu, a sa bolestima zavisnosti je tako - na kraju je cigareta ta koja kontroliše pušača. Bilo je situacija da u 2-3h noću preturam kuću u potrazi za upaljačem ili šibicom, da izlazim do kioska po užasnom pljusku da bih kupio cigare ili da izlazim po ciči zimi da ispušim jednu sa kolegama... ako to nije ponižavanje samog sebe, ne znam šta jeste.
A te filozofije o tome kako i nepušači ipak umiru su stvarno naivne racionalizacije i nisu mi bile jasne ni kada sam bio pušač. Ja sam bio svestan da je pušenje štetno, samo nisam mogao da tek tako prestanem. Nije mi padalo na pamet da izmišljam kojekave kvazi-argumente i ignorišem gomilu dokaza o štetnosti samo da bih opravdavao svoju glupost i zavisnost.
  • 0

#26 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 09 April 2009 - 21:11

Pušenje je, osim što je istinski štetno, još i ozbiljna bolest zavisnosti. Pušači su bolesnici i traba da traže pomoć. Kod nas ima dosta institucija koje se time bave, sve je besplatno, a kažu i da je prilično efikasno.

Ali, nije samo to: pušenje je posledica opasnih manipulacija javnim mnjenjem i jedne od najprljavijih reklamnih kapmanja u istoriji. Za ovde prisutne večite komuniste - pušače, imam vest: pušeći, podležete tipičnom primeru odlične kapitalističke propagande. Na zdravlje vam bilo!

Ali, nije samo to: pušenje je veoma ružna i prostačka navika. U razvijenim zemljama sve se više smatra da je pušenje znak niskog obrazovanja i socijalnog nivoa. Puše jadnici koji ne znaju bolje i svi ih sažaljivo gledaju. Ta ideja je jedan od najjačih uporišta borbe protiv pušenja.

Ali, nije samo to: pušenje je očito gaženje ljudskih prava i kao takvo ne samo da treba da bude zabranjeno, nego i veoma strogo sankcionisano. Ako bi se država tako postavila, ne bi prošlo mnogo vremena, a pušenje bi se svelo na ono što i jeste: dobra droga za teške psihijatrijske pacijente i lečene alkoholičare.

U svakom slučaju, ja sam uvek sa sažaljenjem gledala na pušeče, znajući koliko je teška borba protiv zavisnosti. Ali, sa zadovoljstvom primećujem da ih jer sve manje. U mojoj okolini desetak ljudi je ostavilo duvan u poslednje dve godine, pa su pušači u mom društvu već postali retkost. Nekima od njih nije bilo lako da ostave, ali su uspeli. Želim uspeh i svima drugima! Za ostale, preporučujem: postoje i metodi samoubistva kojima nećete uništiti i svoje bližje.
  • 0

#27 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 April 2009 - 21:16

Jedan od razloga što sam prestao da pušim je i što ne volim da nemam kontrolu, a sa bolestima zavisnosti je tako - na kraju je cigareta ta koja kontroliše pušača. Bilo je situacija da u 2-3h noću preturam kuću u potrazi za upaljačem ili šibicom, da izlazim do kioska po užasnom pljusku da bih kupio cigare ili da izlazim po ciči zimi da ispušim jednu sa kolegama... ako to nije ponižavanje samog sebe, ne znam šta jeste.
A te filozofije o tome kako i nepušači ipak umiru su stvarno naivne racionalizacije i nisu mi bile jasne ni kada sam bio pušač. Ja sam bio svestan da je pušenje štetno, samo nisam mogao da tek tako prestanem. Nije mi padalo na pamet da izmišljam kojekave kvazi-argumente i ignorišem gomilu dokaza o štetnosti samo da bih opravdavao svoju glupost i zavisnost.

osim toga imam jos jedan dodatak - kad ti dete od 5 godina kaze "mama smrdis na cigare" - prekretnica veruj mi...
  • 0

#28 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 09 April 2009 - 21:16

Pushac sam jako dugo i toliko sam zavisna od tih 20 kom na dan da i ne razmislhljam o prestanku, eventualno o smanjenju. To je moja nesreca i moj problem Ovo navodim samo kao podatak koji treba da da tezinu mom stavu a on je: pushaci mogu da ugorzavaju sebe do mile volje ali nemaju prava da ugrozavaju druge te ovu kampanju (Mirajana B. Mojsilovic je vodja parade) smatram bezobraznom, protivzakonitom i necivilizovanom.
Meni je zao i moje macke sa kojom vec 12 godina delim zivot i duvanski dim i kad god se raznezim u igri sa njom, pomislim na njena majushna pluca. Da zivimo u normalnoj zemlji, ja bih svakog pushaca tretirala kako zasluzuje, kao teskog zavisnika i obavezala bi ih zakonom da moraju da se lece. Toliko je nikotin postao sastavni deo mene da me je strah da u odvikavanje udjem bez lekarske pomoci pa tako nastavljam da zagadjujem a jako se stidim toga.
Dakle, ja sam da ova tema ide na Deponiju jer doprinosi mentalnom zagadjivanju okoline.
P.S. U Bg na Batut institutu ima savatovaliste za odvikavanje od nikotina ali ja ne zivim u Bg. Probala sam Zybam, zvake i flastere i nista nije pomoglo.

Edited by highlanderka, 09 April 2009 - 21:22.

  • 0

#29 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 09 April 2009 - 21:26

osim toga imam jos jedan dodatak - kad ti dete od 5 godina kaze "mama smrdis na cigare" - prekretnica veruj mi...

Između ostalog, veliki motiv i podrška mi je bio moj sin koji je imao oko 5 godina kada sam prestao da pušim i stalno me je molio da prestanem jer ne želi da se razbolim...
Inače, ja sam uvek izbegavao da pušim kada su prisutna deca ili bolesni ljudi, a kući sam, nakon što sam se oženio, pušio isključivo na terasi ili zimi u kuhinji gde bih uključivao aspirator da se dim ne širi u ostale prostorije, a i smanjio sam na 4-5 cigareta dnevno, da bih konačno pre 16-17 meseci potpuno prestao...

Edited by namcor, 09 April 2009 - 21:27.

  • 0

#30 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 09 April 2009 - 21:32

Ali, nije samo to: pušenje je očito gaženje ljudskih prava i kao takvo ne samo da treba da bude zabranjeno, nego i veoma strogo sankcionisano. Ako bi se država tako postavila, ne bi prošlo mnogo vremena, a pušenje bi se svelo na ono što i jeste: dobra droga za teške psihijatrijske pacijente i lečene alkoholičare.

Iako sam okoreli nepusac, apsolutno se ne mogu sloziti sa ovim.
  • 1