Jump to content


Photo
- - - - -

kosa i farbanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 09 June 2009 - 01:32

U moru ovih ozbiljnih zdravstvenih tema,moja je neobavezna,i pretezno zenska,mada nije zgoreg da se i muskarci ukljuce.
Farbam se na svaka dva meseca otprilike,toliko izdrzim maksimalno,ne primecujem da mi kosa zbog toga vise opada.Koristim kao,kvalitetne farbe.Kao kazem zato sto sam vrlo skepticna,cini mi se da je svejedno sta se koristi,farba se ispere posle 6 nedelja svejedno... :)
kakva su vasa iskustva?ima li razlike u trajanju farbe u zavisnosti od proizvodjaca,odrzavanja kose,ili boje same farbe?da li je neko koristio kanu i kakvi su stvarno rezultati?jeste li probale/i neke lude boje koje su vam,kako se ispostavilo,dobro stajale?i ...trenutno ne mogu da se setim sta bih jos pitala... :ph34r:

#2 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 09 June 2009 - 07:35

Ja sam farbao kosu Garnierom, poslednji put sam preterao jer sam vise od pola sata drzao farbu pomesanu sa 9% Hidrogenom tako da mi se kosa sprzila. Pre toga, sam koristio 6% i isti tip boje i nije bilo problema.

#3 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 09 June 2009 - 11:53

...

Kosu farbam od 15. godine i prošla je trnovit put, pretrpela je sve dugine boje. Kod frizera sam se farbala jednom ili dvaput, sve je moja radinost. Naravno, pošto sam experimentisala kako sa makazama tako i sa farbom, bilo je i teških trenutaka, recimo jednom kada sam izbelela 3-4 ali podeblja pramena, koji su pri korenu bili beli a sredinom i na kraju narandžasti, ili kad sam umesto tamno plave (teget) dobila tirkiznu, i tako.... :ph34r:
Kanu sam koristila pre svih farbi, i jedini efekat koji sam postigla, koliko se sećam, bio je crvenkasti odsjaj.
Još nikad nisam primetila da mi se kosa uništava farbom (ako izuzmem neke od blond faza, one svetlije, kada je zapravo hidrogen od 12% bio najagresivniji). Štaviše, bude lepša i sjajnija. Opadala mi je znatno više dok je bila duga i kad sam vezivala rep, sad imam kratku i ne primećujem da joj smeta farbanje. U svakom slučaju, često skraćivanje i šišanje krajeva održava kosu zdravom čime god da je farbaš.
Ja ovde kupujem neke Garnier farbe, ne znam šta ima na tamošnjem tržištu, ove su mi ok ali sam primetila da sve bezuspešnije ubijaju belu kosu koje je sve više. Pošto je tamna farba, na ostatku kose se održava bez problema duže vreme.

#4 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 09 June 2009 - 21:43

Garnier je u Srbiji ocigledno popularna farba,znam i zasto-jeftina je,cak i za "nase"prilike,a nije nista gora,makar iz mog iskustva.Koristim L'Oreal,ovde je dostupan,vec upakovan,pa nema potrebe za eksperimentima sa hidrogenom. :ph34r:
Inace nisam pocela da se farbam pre 25,i vise manje vrtim se oko svoje prirodne boje,desavali su mi se "ispadi"u isuvise plavo ili kao pre neki mesec,na kutiji jedna boja,na mojoj glavi skoro pa crna.[bas sam pravi tupavi konzument].Jos me muz farbao pa se jadan prestravio kad je video rezultat.Sreca doslo je novo farbanje pa je sad ok.
Inace kazu da je dobro farbati se u suprotni kolorit od svoga tena,tj ko ima "hladan"ten treba da ide u tople nijanse,ko ima "topao" treba da ide u hladne.Ima logike.

#5 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 June 2009 - 14:17

Sa kanom se često igrala i dobijala crvenkasti odsjaj (prirodno tamno smeđa kosa).

Prvo farbanje u životu, treći razred gimnazije: htela da budem svetlija pa isprala kosu 12% hidrogenom pa onda stavila kanu, i fino je izgledalo :ph34r: (a i kosa nije propala)
E kad sam još jednom primenila hidrogen, onda već jeste propala...
Onda vraćala na moju prirodnu boju, i seckala propale krajeve dok se nije malo upristojila

Sledeća faza farbanja (negde na fakultetu) je bila nekakva tamno-kestenjasta koja se smenjivala sa svetlo-kestenjastom u zavisnosti od raspoloženja.

Par godina nakon toga je počela faza koja najverovatnije nikada neće završiti jer je indukovana rapidnim prirodnim procesom šatiranja :)
I tu su bile u opticaju opet te razne neke kestenjaste, pa je onda jedno vreme bila moja prirodna boja na tapetu, ali ta ideja je relativno brzo napuštena jer 1) nikad to ne bude baš onako kako treba da bude 2) ionako me je oduvek privlačilo da budem riđa pa zašto da ne iskoristim :D

Poslednje 3 godine neka nemačka farba, Schwarzkopf sa podnaslovom koji ne znam napamet, ako nekog baš interesuje pogledaću, boja je broj 721 i zove se "herbstgold" (jesenje zlatna), i super sam zadovoljna kuc-kuc.

Inače svake 2-4 nedelje se farbam (idealno&optimalno je na 2, ali je često i smor a i ne može se postići, a posle 4 nedelje se već jednostavno mora). I nije mi ništa propala kosa, ali jeste suvlja nego ranije (kontam da je zbog farbanja pošto drugo objašnjenje nemam).

#6 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 10 June 2009 - 22:37

Ja se farbam vec godinama redovno (svakih 5-6 nedelja) i to zato sto mi je kosa ionako jadna i tanka, ofarbana izgleda malo bolje i sjajnije. Farbam se u svoju prirodnu boju (tamno braon).

Do dolaska u Kanadu sam se farbala kod kuce (muz me najscesce farbao), ako se dobro secam koristila sam Schwartzkopf. Onda sam jednom kupila kutiju boje kao i svaki put, ali je boja ispala zift crna, i posle nekoliko meseci vise nisam imala strpljenja da cekam da izraste pa sam morala da je blajham i bojim u prirodnu boju, uzas. Otada se farbam kod frizera, strah me da sama ponovo kupim boju.

Ovo je verovatno vrlo redak slucaj.

Ja jos kosu perem i feniram svakodnevno (jedini nacin da iole pristojno izgleda), sto je uz farbanje dodatni atak, tako da cesto koristim nocna proteinska pakovanja ili pakovanja koja se koriste nakon samponiranja (umesto regeneratora).

#7 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 17 June 2009 - 23:53

Ja se trenutno farbam revlon profesional farbom za kosu i ona se ne ispira.

Sto se kane tice, dodala bih par bitnih informacija, jer sam tu predivnu biljku koristila i proucavala.
Prvo, nikada ne koristite takozvanu 'crnu' kanu jer je skodljiva, (u Americi cak i zabranjena) koga zanima zasto neka gugla.

Prirodna kana, lawsonia inernis, daje kosi crvenkasti ton, jacina tona zavisi od kvaliteta kane, od boje kose pre farbanja i od nacina na koji se smesa.

Ja sam kanu pripremala tako sto je zamesam sa limunovim sokom i dodam kasiku maslinovog ulja. Obavezno je da, pre nanosenja na kosu, odstoji nekoliko sati na sobnoj temperaturi da bi se pigment do kraja aktivirao. Moze da se zamesa i prethodnog dana, posuda se prekrije plasnicnom folijom da se ne napravi korica.

Ne upotrebljava se metalna posuda i metalna kasika za mesanje. Moze da posluzi keramicka posuda i drvena kasika.

Kana za kozu (za tetoviranje) moze se upotrebljavati za kosu, jer je to ista biljka samo finije samlevena da bi mogla da se cedi kroz tubicu. Efekat na kosi je isti zapravo jos se bolje razmazuje, nema grumuljica niti krupnih parcica.

Kad se kana nanese na kosu, moze da se uvije u plasticnu kapicu a zatim u tanji peskir i da se zagreje fenom jer toplota pojacava delovanje. U frizerskim salonima koriste haubu sto je po meni, odlicna ideja.

Ruke treba obavezno zastiti rukavicama....

E sad, ono sto je bitno znati, boja se u kosi akumulira sto se cesce farba, dakle, svakog puta je boja sve jaca, tek nakon 5, 6 farbanja boja ce biti intenzivna i ta se boja ne ispira.

I za kraj, kana jaca kosu, daje joj volumen i sjaj pogotovo ako se mesa na gore opisan nacin.

#8 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 18 June 2009 - 05:26

Ko hoce da mu kosa bude vitalnija i da ima sjaja neka pije multivitamine&minerale, narocito vitamn A. Ja sam primetila promenu na bolje od kad pijem to. Zaista! A i taj vitam A je odlican za kozu. I tu se primecuje lepa promena na bolje.

Ne farbam se. Mrzi me. Ponekad (otrilike svake prestupne) mi desi da odem kod frizerke da izvucem samo par pramenova. Onako za nijansu svetlija od moje prirodne. To mi svidja.

Ali (!) farbacu se kad osedim. Mada se tu potajno nadam da sam povukla mamin gen jer sa njene strane porodicnog stabla zive ljudi koji umiru sa jednim jedinim sedim pramenom u citavoj kosi! Eno gledam moju majku, 60+ a kosa crna. E to kad bi mi se zalomilo bilo bi idealno! Al´ ajd znaj. Videcemo. A tata sed sve po redu voznje.

Sestra mi se redovno farba od mature (a to je davno bilo). Ne vidim da joj je kosa losija. Dapace. A mrcvari kosu na sve nacine. Ne samo sto se farba svako malo nego i ne pere kosu kod kuce nego ide kod frizerke jer to treba i da isfenira. I tako godinama raznorazne redovne procedure sa kosom a kosa joj je totalno neostecena.

#9 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 18 June 2009 - 12:44

Ja se trenutno farbam revlon profesional farbom za kosu i ona se ne ispira.

Sto se kane tice, dodala bih par bitnih informacija, jer sam tu predivnu biljku koristila i proucavala.
Prvo, nikada ne koristite takozvanu 'crnu' kanu jer je skodljiva, (u Americi cak i zabranjena) koga zanima zasto neka gugla.

Prirodna kana, lawsonia inernis, daje kosi crvenkasti ton, jacina tona zavisi od kvaliteta kane, od boje kose pre farbanja i od nacina na koji se smesa.

Ja sam kanu pripremala tako sto je zamesam sa limunovim sokom i dodam kasiku maslinovog ulja. Obavezno je da, pre nanosenja na kosu, odstoji nekoliko sati na sobnoj temperaturi da bi se pigment do kraja aktivirao. Moze da se zamesa i prethodnog dana, posuda se prekrije plasnicnom folijom da se ne napravi korica.

Ne upotrebljava se metalna posuda i metalna kasika za mesanje. Moze da posluzi keramicka posuda i drvena kasika.

Kana za kozu (za tetoviranje) moze se upotrebljavati za kosu, jer je to ista biljka samo finije samlevena da bi mogla da se cedi kroz tubicu. Efekat na kosi je isti zapravo jos se bolje razmazuje, nema grumuljica niti krupnih parcica.

Kad se kana nanese na kosu, moze da se uvije u plasticnu kapicu a zatim u tanji peskir i da se zagreje fenom jer toplota pojacava delovanje. U frizerskim salonima koriste haubu sto je po meni, odlicna ideja.

Ruke treba obavezno zastiti rukavicama....

E sad, ono sto je bitno znati, boja se u kosi akumulira sto se cesce farba, dakle, svakog puta je boja sve jaca, tek nakon 5, 6 farbanja boja ce biti intenzivna i ta se boja ne ispira.

I za kraj, kana jaca kosu, daje joj volumen i sjaj pogotovo ako se mesa na gore opisan nacin.



Hvala Eleni,ovo su bile vrlo korisne i makar meni nepoznate informacije.Ne znam bas dal cu da trazim kanu sad,ono sto ne volim je sto ona kosi daje crveni a ne ridji sjaj,a meni to lose stoji.U svakom slucaju vredi znati tehniku farbanja.

#10 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 18 June 2009 - 12:49

Ko hoce da mu kosa bude vitalnija i da ima sjaja neka pije multivitamine&minerale, narocito vitamn A. Ja sam primetila promenu na bolje od kad pijem to. Zaista! A i taj vitam A je odlican za kozu. I tu se primecuje lepa promena na bolje.

Ne farbam se. Mrzi me. Ponekad (otrilike svake prestupne) mi desi da odem kod frizerke da izvucem samo par pramenova. Onako za nijansu svetlija od moje prirodne. To mi svidja.

Ali (!) farbacu se kad osedim. Mada se tu potajno nadam da sam povukla mamin gen jer sa njene strane porodicnog stabla zive ljudi koji umiru sa jednim jedinim sedim pramenom u citavoj kosi! Eno gledam moju majku, 60+ a kosa crna. E to kad bi mi se zalomilo bilo bi idealno! Al´ ajd znaj. Videcemo. A tata sed sve po redu voznje.

Sestra mi se redovno farba od mature (a to je davno bilo). Ne vidim da joj je kosa losija. Dapace. A mrcvari kosu na sve nacine. Ne samo sto se farba svako malo nego i ne pere kosu kod kuce nego ide kod frizerke jer to treba i da isfenira. I tako godinama raznorazne redovne procedure sa kosom a kosa joj je totalno neostecena.

Eh,Cyber,sta to znaci,kad osedis...to je ono sto i mene muci-kad cu znati da sam osedela?ja kad imam tri sede u glavi,a imam ih sad toliko,bice i koju vise,ne mogu da podnesem to,deluje mi zapusteno.VIdela sam mnogo zena kojima jako lepo stoji seda kosa,ali tretirana[farbana]seda,samo za mene je ipak malo prerano... :ph34r:
ali izgleda,po svim vasim postovima,i mom iskustvu ,da farba kosu ne ostecuje i da je cini lepsom...

#11 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 18 June 2009 - 12:54

to je ono sto i mene muci-kad cu znati da sam osedela?


kad počne da upadljivo deluje "sivkasto"

ja sam tad počela da se farbam


a što se gena tiče, ima i kod mene u familiji onih što sa 60+ imaju 3 sede a sa 70+ čitavih 5
al sam pokupila od onih drugih što 3 sede imaju sa 20tak, a za dalje interpolirajte sami :ph34r:

#12 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 30 July 2009 - 09:35

kad počne da upadljivo deluje "sivkasto"

ja sam tad počela da se farbam


a što se gena tiče, ima i kod mene u familiji onih što sa 60+ imaju 3 sede a sa 70+ čitavih 5
al sam pokupila od onih drugih što 3 sede imaju sa 20tak, a za dalje interpolirajte sami :ph34r:

Ja se ne farbam je se (rado) šišam na dvojku tako da se - posle dvojke - skoro nista ne vidi - ni sivo ni sivkasto...
Farbam zenu.

#13 RE*NATA

RE*NATA
  • Members
  • 260 posts

Posted 30 July 2009 - 11:34

Ja se ne farbam jer imam ok prirodnu boju kose.
Par puta sam stavila kanu. Jako dugo traje, kosu hrani, daje joj savršen sjaj, postaje mekša i sl.
Problem nastaje samo ako želiš da prestaneš da se kaniraš, jer u tom slučaju moraš da sačekaš da kosa poraste, pa da je ošišaš, jer se u principu ni jedna farba ne prima na kanu.

Uglavnom, ako želiš dugotrajnu boju sa kanom nećeš pogrešiti, pri tom će ti kosa ostati neoštećena, lepa i sjajna. :ph34r:

(btw, ja sam kanu pripremala tako što sam je mešala sa čajem od nane ili kamilice i maslinovim uljem).

Edited by RE*NATA, 30 July 2009 - 11:40.


#14 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 16 February 2010 - 10:10

pre nekih 20 tak godina sam koristila kanu i nije bilo nikakvih problema.

Ne znam samo odakle su vashi izvori kane bili ali moram nagovestiti da sam je ja donosila u prirodnom obliku, neupakovanu, po kilogram od svake vrste: crnu i crvenu / plavu nisam jer mi ne stoji- ali za informaciju i ona postoji/, za sebe i chitavo drushtvo u to vreme. Odakle- sa Bliskog Istoka gde su me i nauchili kako se koristi tj kako je njihove zene sa prelepim kosama koriste.

Crna kana: smesa se pravi od kane i jake crne kafe sa svojim socem, prethodno se na kosu nanese maslinovo ulje- ne preterano, kana se drzi oko 1 h i nakon toga opere shamponom koji se inache upotrebljava, balsam i na kraju sa malo malke vode u koju se doda par kapi limuna.

Crvena kana: Sve isto sem sto se smesa pravi sa jakim Lipton crnim ili crvenim chajem.

Plava kana: Isto a smesa se pravi od kane i chaja od kamilice i sho treba duze da stoji- nemam tachnu informaciju koliko.

Nisam sigurna u to da kana jacha kosu iz razloga sto je arapkinje i indijke i koriste da bi im vlasi kose bile malo tanje jer su njihove kose dosta debelih vlakana pa samim tim i teshke za friziranje- objashnjenje od tamoshnjih frizera.

Posto je meni kosa izrazito kovrdzava i po prirodi dosta suva i ako je farba prepuna raznih hemikalija nakon dugogodishnjeg kaniranja sam preshla na farbu i mnogo sam zadovoljnija. Onako usput farbala sam kosu preko kane i nishta se loshe nije desilo. Trenutno koristim Lorealove palete raznih crvenih nijansi i prezadovoljna sam.

Zelela sam da iznesem moje iskustvo sa kanom mozda nekom i pomogne


Pozdrav

Ja se ne farbam jer imam ok prirodnu boju kose.
Par puta sam stavila kanu. Jako dugo traje, kosu hrani, daje joj savršen sjaj, postaje mekša i sl.
Problem nastaje samo ako želiš da prestaneš da se kaniraš, jer u tom slučaju moraš da sačekaš da kosa poraste, pa da je ošišaš, jer se u principu ni jedna farba ne prima na kanu.

Uglavnom, ako želiš dugotrajnu boju sa kanom nećeš pogrešiti, pri tom će ti kosa ostati neoštećena, lepa i sjajna. :ph34r:

(btw, ja sam kanu pripremala tako što sam je mešala sa čajem od nane ili kamilice i maslinovim uljem).



#15 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 16 February 2010 - 10:31

Ja se farbam u plavo. Koristim blans i Garnierov razvijac boje. Posle toga, operem kosu Marbo samponom da ubijem nus-efekte blansa i to je to. Hidrogen dolazi u obzir kada nemam razvijac, tada koristim sestoprocentni.