Jump to content


Photo
- - - - -

Kako preživeti razvod?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
666 replies to this topic

#631 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 20 December 2012 - 19:52

@SaleNS

Dakle, ako poslednji razgovor ne upali, ostajete ti i kucov. On (ili bese ona :) ?) cini da manastir ostaje za neku drugu priliku. Sto ne znaci da ne treba ponekad da odes u neku crkvu (ja sam poseban slucaj; meni je svaka dobra), procistis misli i odvojis bitno od nebitnog. Ocu prilazis najbolje sto znas, a ti ga sigurno poznajes bolje nego ja. Ne zaboravi ni majku, iako mozda ne izgleda da joj u ovom trenutku treba neki poseban tretman.

Zacudices se koliko su ove prakticne stvari ustvari lako resive. Kad ih jednom obavis, vidis da i nisu bile toliko strasne. Vazniji ti je zadatak da osmislis svoj zivot, ali da si pri tome ne zadajes preteske zadatke. Niko od nas ne mora da bude Majka Tereza, ali nekakav sadrzaj moramo da imamo. Meni je pao na pamet dobrotvorni rad, tu je i muzika kojom si se nekad intenzivno bavio, a naci ce se i nesto trece.

Ne treba to da gledas kao utesne nagrade zato sto si izgubio premiju, vec kao sastavni deo zivota. U tome je cela mudrost.



#632 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 20 December 2012 - 19:52

Nemoj ovako ostro, snow. Pa sta je bilo koja ljubav, ako ne trazenje potvrde da vredimo? Neuspeh u vezi dozivljavamo kao licni neuspeh i primenjujemo sve one mehanizme kao kad nismo uspeli u poslu koji smo zamislili: negaciju, odbijanje, projekciju, ljutnju, bes, trazenje krivca, odugovlacenje da priznamo.... i na kraju priznanje i prihvatanje.

Ko to uspeva da se rastane s onim kojeg je voleo ili jos uvek voli, a da mu ne pozeli pakao najgorih muka? Ko moze da gleda voljeno bice u zagrljaju drugog, i da se raduje njegovoj/njenoj sreci? Ko nekome s kime je zajedno sticao neka dobra, posle raskida sve prepusta i kaze evo, raduj se i uzivaj, meni nista ne treba?

To ne znaci da ljubavi nema. Samo znaci da je uvek pomalo sebicna.

 

Ceska i Slovacka?  :P

Zasto bi ljubav bila samo 'trazenje potrebe da vredimo'? To je privid ljubavi, a ne ljubav (koja, da podsetim, podrazumeva sve najbolje zelje prema njenom objektu). Kada postoji u obostranom slucaju, ili bar postoje zajednicki interesi, onda je brak smislen, ako postoji samo sa jedne strane, to znaci da je i ljubav i u njenom slucaju refleksija ljubavi prema sebi. A to se zove psihicki poremecaj i moze da se zavrsi fatalno. 



#633 SaleNS

SaleNS
  • Members
  • 13 posts

Posted 20 December 2012 - 20:26

Joj snow pokusavam u ovoj smutnji u mojoj glavi da razberem sta si rekla, oprosti mi ako te krivo shvatim jednostavno sam u magnovenju.

 

Bilo je , kako sad odvratno zvuci proslo vreme, volim je onako nesebicno nek radi sta je volja nego ne mogu da verujem da joj se toliko zuri i da se toliko necka cas lepo pricamo a u ocima vidim da bezi ali bezi vec zadnjih mesec dva kad god sam hteo ozbiljan razgovor da vidim sta ne stima jer je ocigledno ona nece da prica samo cuti a zna da sam u nezavidnoj situaciji inace bi to bilo gotovo cas posla. Ne znam kako je uspela ali njoj sam ocutao i oprostio sto nikad nikome nisam i toga je svesna!

 

Jednostavno ne znam ni sam sta da mislim, a radi sve na najgori moguci nacin sto nije bas svojstveno njoj ili mozda jeste a da nisam primetio da je takva!

 

Zna da sam u bedaku zbog oca (majku ne spominjem ali je nikako ne zaboravljam to su dva bica koja se ne razdvajaju njihova ljubav a pogotovo prema meni, ne znam iz kog razloga ali brata ne vole bas toliko, valjda zbog mojih baksuzluka u zivotu i ko zna zbog cega) npr  Mom dedi sam bio prvo musko unuce i po svim jel pravilima naseg kako tako patrijahalnog drustva trebalo bi da me voli, ali posto sam ja u pitanju, jok vala vise je voleo i mog brata i sve unucice a mene ne mogu reci nije voleo jednostavno nije hteo da mi budemo blizu i to od mog rodjenja, od 2300 grama , a ovakvih situacija imam pregrst u zivotu.

 

Covek je cudo na sve se nauci. Sve to otprilike znam sta mi pisete ali i znam da svi nismo isti i da svako mucka glavom na svoj nacin ali me generalno interesuje kakva je to potreba da se skriva i laze. Da nije mozda stekla osecaj da dominiram iako sam joj rekao milion puta da smo u braku partneri znaci egal, isti nivo niko nije iznad onog drugog.

 

Lepo sam je pitao da li zna sta je brak da ga  treba negovati i paziti i da kad se prehladi treba ga leciti i tetositi kao dete. Takvo je moje poimanje braka ok nekad se i oboli od neizlecive bolesti i brak ode.

 

Mozda sam ovoliko uzrujan i pogubljen zato sto je ovo prva ali izgleda bas velika trzavica u nasem braku. Kad sam bio u vojsci sam joj rekao idi provodi se zivi pa kad izadjem razgovaracemo pa ako je to to jos uvek idemo dalje a ako ne opet OK.Ne ona je tad radila dva posla rintala kao magarac da bi bila u NS-u pored mene jedva sam je nagovorio da nema svrhe da trune bez veze toliko nek ide kod svojih na tih par meseci pa kad izadjem idmo dalje zajedno. Tako je i bilo, sve do sad, sve do sad.  



#634 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 20 December 2012 - 20:30

Ceska i Slovacka?  :P

Zasto bi ljubav bila samo 'trazenje potrebe da vredimo'? To je privid ljubavi, a ne ljubav (koja, da podsetim, podrazumeva sve najbolje zelje prema njenom objektu). Kada postoji u obostranom slucaju, ili bar postoje zajednicki interesi, onda je brak smislen, ako postoji samo sa jedne strane, to znaci da je i ljubav i u njenom slucaju refleksija ljubavi prema sebi. A to se zove psihicki poremecaj i moze da se zavrsi fatalno. 

 

Neces valjda reci da zajednicki interes mozemo da nazovemo ljubavlju, a zelju za samopotvrdjivanjem nikako?

Ili da je svaki brak bez interesa besmislen, jer bi svi oni bez interesa mogli/trebalo da se podvedu pod refleksiju ljubavi prema sebi?

 

I ceo zivot je privid, a ne li ljubav. To ne znaci da ne treba da uzivamo u ovom sto nam je dato, jer je ionako kratkotrajno i ograniceno (ne samo vremenom). No znaci da ne treba da tripujemo da smo izabrani da dozivimo ili ucinimo sto niko nikad nije. Nikada ne mozemo doseci drugu osobu u smislu da se s njom stopimo u nesto sto obicno podrazumevamo pod pojmom "prave ljubavi". Uvek je tu malo vise nas, a malo manje nje. Ona na to reaguje odbranom sopstvenog integriteta i to se zove zivotna klackalica.

Ne bih rekla da se to moze nazvati psihickim poremecajem. U tom slucaju ne bi ostalo mnogo ljudi na zemlji.



#635 SaleNS

SaleNS
  • Members
  • 13 posts

Posted 21 December 2012 - 17:24

Snow u pravu je Vilhelmina, mozda si mlada jer nemam pojma koliko godina imas i iskustva. Ali je malko nezrelo ono sto si napisala, sorry na iskrenosti.

 

Ma nije moje ponasanje nije za pohvalu ni u skladu sa godinama!!!

Jbte trebao bih biti odrastao i zreo covek a ne kao neko deriste ali jednostavno ne mogu da prestanem da placem.

 

Joj drage i dragi moji koja sam ja pi.da vec drugi dan placem kao malo dete, ne mogu da verujem da sam takav. Mozak mi govori jedno ali srce da pukne. Kukala mi majka kako sam omeksao. Vec drugi dan ne spavam samo po sat vremena plafon a kafa i cigara na tone. Sutra cemo mozda razgovarati, razbijaju nas nasa radna vremena ja noc a ona dan. Jel ima neki recept da ovo ne boli ovoliko. Ne mogu sebe da prepoznam. 

Kad pricam sa drugarima progovim par reci i izvinim se jer suze same idu ali ne prestaju, koliko ih jos ima!?!

Hvala Vam na divanima ali ovo moram sam, samo kako bre kad boli ovoliko?



#636 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 21 December 2012 - 17:38

Neces valjda reci da zajednicki interes mozemo da nazovemo ljubavlju, a zelju za samopotvrdjivanjem nikako?

Ili da je svaki brak bez interesa besmislen, jer bi svi oni bez interesa mogli/trebalo da se podvedu pod refleksiju ljubavi prema sebi?

 

I ceo zivot je privid, a ne li ljubav. To ne znaci da ne treba da uzivamo u ovom sto nam je dato, jer je ionako kratkotrajno i ograniceno (ne samo vremenom). No znaci da ne treba da tripujemo da smo izabrani da dozivimo ili ucinimo sto niko nikad nije. Nikada ne mozemo doseci drugu osobu u smislu da se s njom stopimo u nesto sto obicno podrazumevamo pod pojmom "prave ljubavi". Uvek je tu malo vise nas, a malo manje nje. Ona na to reaguje odbranom sopstvenog integriteta i to se zove zivotna klackalica.

Ne bih rekla da se to moze nazvati psihickim poremecajem. U tom slucaju ne bi ostalo mnogo ljudi na zemlji.

 

Gde si ti procitala da je zajednicki interes isto sto i ljubav? Citaj onako kako pise, 'Kada postoji u obostranom slucaju, ili bar postoje zajednicki interesi, onda je brak smislen', i nece biti nesporazuma. 

 

Ako smatras da je ceo zivot privid onda u redu (i ja tako smatram), ali na nizim nivoima logike se moramo dogovoriti sta definisemo kada kazemo 'ljubav', a to znaci da ne mesamo metafizicke pojmove. Za mene je ljubav osecanje da je smisao cele nase egzistencije (ili barem njenog najveceg dela) u tome da njenom objektu bude dobro, tacnije najbolje sto moze. To sigurno nije isto sto i sebicnost.  



#637 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 21 December 2012 - 17:48

Snow u pravu je Vilhelmina, mozda si mlada jer nemam pojma koliko godina imas i iskustva. Ali je malko nezrelo ono sto si napisala, sorry na iskrenosti.

 

Za tvoju informaciju, 21 (skoro), ali ti ne bi skodilo da procitas moj potpis pre nego sto donosis tako ishitrene zakljucke. 



#638 SaleNS

SaleNS
  • Members
  • 13 posts

Posted 21 December 2012 - 18:40

Ok Snowy, veruj mi da sam to procitao kod tvog prvog komentara kod mene. Opusteno bre, OK to je u skladu sa godinama da budes prznica i da je ceo svet tvoj na youtube-u pogledaj  pararaziracu ali otprilike to je to " po cemu znas da si presao (usao) trideset i neku " u dusi si dete a svet te gazi nemilice.

Drago mi je da vidim takvu energiju svaka cast samo probaj da je kontrolises, da ne prodjes kao moja malenkost. Veruj mi da sam zbog ocigledno kupljenog ispita zapucao kod rektora NS univerziteta na vrata jer me je taj profesor rusio par puta a nekog lika je pustio jer je sa majkom bio kod njega u kabinetu. Kako sam se tad svadjao ljudi moji. Sad znam da je to ne glupost nego ortodoksna glupost. Nadao sam se da cu promeniti ceo svet a ono mene svet promenio.

Samo opusteno maleni i gas (naravno pamet u glavu).



#639 SaleNS

SaleNS
  • Members
  • 13 posts

Posted 21 December 2012 - 18:43

ha ha ha koja rec "pararaziracu" a trebalo je biti parafraziracu sam sebe nasmejah



#640 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 21 December 2012 - 20:46

Ok Snowy, veruj mi da sam to procitao kod tvog prvog komentara kod mene. Opusteno bre, OK to je u skladu sa godinama da budes prznica i da je ceo svet tvoj na youtube-u pogledaj  pararaziracu ali otprilike to je to " po cemu znas da si presao (usao) trideset i neku " u dusi si dete a svet te gazi nemilice.

Drago mi je da vidim takvu energiju svaka cast samo probaj da je kontrolises, da ne prodjes kao moja malenkost. Veruj mi da sam zbog ocigledno kupljenog ispita zapucao kod rektora NS univerziteta na vrata jer me je taj profesor rusio par puta a nekog lika je pustio jer je sa majkom bio kod njega u kabinetu. Kako sam se tad svadjao ljudi moji. Sad znam da je to ne glupost nego ortodoksna glupost. Nadao sam se da cu promeniti ceo svet a ono mene svet promenio.

Samo opusteno maleni i gas (naravno pamet u glavu).

 

Kakvu energiju pominjes, samo sam ti rekla sta mislim o tvom slucaju? Ali, izvini ako sam te necim uvredila. 



#641 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 21 December 2012 - 21:32

Snow u pravu je Vilhelmina, mozda si mlada jer nemam pojma koliko godina imas i iskustva. Ali je malko nezrelo ono sto si napisala, sorry na iskrenosti.

 

Ma nije moje ponasanje nije za pohvalu ni u skladu sa godinama!!!

Jbte trebao bih biti odrastao i zreo covek a ne kao neko deriste ali jednostavno ne mogu da prestanem da placem.

 

Joj drage i dragi moji koja sam ja pi.da vec drugi dan placem kao malo dete, ne mogu da verujem da sam takav. Mozak mi govori jedno ali srce da pukne. Kukala mi majka kako sam omeksao. Vec drugi dan ne spavam samo po sat vremena plafon a kafa i cigara na tone. Sutra cemo mozda razgovarati, razbijaju nas nasa radna vremena ja noc a ona dan. Jel ima neki recept da ovo ne boli ovoliko. Ne mogu sebe da prepoznam. 

Kad pricam sa drugarima progovim par reci i izvinim se jer suze same idu ali ne prestaju, koliko ih jos ima!?!

Hvala Vam na divanima ali ovo moram sam, samo kako bre kad boli ovoliko?

 

Mora da boli i po pravilu uvek vise boli ostavljenog nego onog koji ostavlja.  Nije tu vise samo tvoja ljubav, vec i povredjena sujeta, nemogucnost da je vratis...i sve drugo sto vi znate, a mi ne.  Ipak je to vremenski period koji ste proveli zajedno i vas dvoje najbolje znate sta je i kako je.  Jedno je sigurno, svojim bolom i suzama je neces vratiti, mozda zvuci surovo, ali je tako.  Kad neko zeli da ode ode, bilo da je musko ili zensko u pitanju.  Retko pomazu price, samo se agonija produzava.  Bolece neko vreme i procice.  Sve je to zivot.  Danas je ovako, sutra ces opet biti svoj i srecan.  Kolo srece se okrece.  Zato glavu gore, nisi ni prvi, ni poslednji, a da zna da boli i to je tacno.  Jednog dana ces se secati ovog perioda i mozda se pitati sta ti je trebalo da budes takav, a pored tebe ce sedeti neka druga zena koja ce te voleti i koju ces voleti.



#642 SaleNS

SaleNS
  • Members
  • 13 posts

Posted 22 December 2012 - 16:14

@ Snowy Ma nisi me uvredila. Energija pa pogledaj kako energicno branis svoj stav ili ti misao.Uvideces vremenom nemoj zuriti. Mozda zvucim kao neki dekica ali je tako, ceo zivot posmatram ljude i kad ponekad uzmem da analiziram onda vidis neke neverovatne stvari od dobrih do losih. Samo sam hteo onim gore da ti kazem da te energija ne zaslepi a to se desava kod nas "maldih". Veruj mi da i dan danas se zaletim ali za razliku od ranije umem cak i da ukocim i onda procenim situaciju, ranije toga nije bilo nego sam vozio kroz zivot kao kamikaza bez kocnica.

 

@Visnja

Znam sve to i bilo bi mi drago i bio bih srecan kad bih bio poslednji koji zbog ovog place i koga ovo ovoliko boli. Boli do neizdrzivosti 9 godina smo zajedno od skoro prog dana smo zajedno, ne mogu Vam opisati taj osecaj kad nekog vidis i to je to od prvog dana (skoro da zivimo zajedno od prvog dana jedino moja voska i poslovi su naodvajali) i sav sam se posvetio tome i sad sve sto je bilo puj pik ne vazi.

 

Ok kriv sam sto sam je pustio da je vetrovi sibaju ali sam ocekivao da ce mi javiti kad ne bude mogla vise a ne da se prepusti da je oduvaju. Takav je zivot ovde moras da juris trazis i cesto se u toj ludnici odluta od najblizih. Rekao sam joj jos davno ako ne primetim da sam preterao upozori me, jbga nisam savrsen imam i ja mana i to koliko, samo nekih nisam verovatno svestan, zato i ocekujem da mi se skrene paznja. Voleo bih da sam savrsen ne bih strahovao jer bih onda znao da je sve sto radim ispravno isn't?   

 

Nije mi samo sujeta povredjena, mada mozda je i ima, nego ne mogu da verujem da neko moze da odustane tek tako od svega, da se boji obaveza da misli da ima 17 a ima ipak 29. Da pusti da joj druge devojke ("drugarice") napune kako su muskarci svinje i da ih treba gaziti, ovo sam pouzdano saznao iako su udaljene par desetina kilometara ali kad imate ljude sve je blizu cak i zvezde. Znaci navaljuju da se razvede da se vrati nekom bivsem od pre deset godina, da je on za nju i to.Jedna od njih je bila pre godinu dana kod nas i nije mogla u oci da me pogleda kad god bih hteo da vidim iskrenost njen pogled je bezao dole desno levo i nazad. Jednostavno sam video neku nelagodu. Uvek su joj zavidele na nama i sad kad sam napravio propust i pustio je malko vise njima dobih bingo.

Ranije mi je bio takodje bio lajf motiv "Pusti je nek ide, ako se vrati tvoja je, a ako ne nikad nije ni bila tvoja"! Ali lako je kad si u vezama, brak sam shvatio zaista ozbiljno a to sam ocekivao od nje a izgleda da sam se zzzzzzzzz.......................

 

Al davima, misa Vam sarenog.



#643 SaleNS

SaleNS
  • Members
  • 13 posts

Posted 22 December 2012 - 16:20

Sorry na pravopisnim greskama, tastatura ne prihvata sve jer kucam u dahu. Znam da sam kriv koliko i ona, nema sumnje.



#644 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 16 March 2013 - 21:20

Sutra pakujem...

 

U septembru je otišla. Nisam ništa dirao otada. Znao sam da se ne vraća, ali sam odlagao. Bežao od kuće i radio, bežao u hobije, bežao u posao i još radio slobodnim danima.

Sloboda je 1 čudna i relativna stvar... I ne peva mi uopšte....

 

Supruga je posle 25 godina braka pronašla prvu ljubav preko FB-a. Provalih posle nekoliko meseci i rekoh joj da bira. Nije izabrala mene. Rekla je, znam kakve će mi biti sledeće godine sa tobom. Želim više, bolje, novo i drugačije.

I otišla... Polovinu vremena je kod majke, a polovinu u inostranstvu...

 

Ja sam slobodan. Šta god to značilo. Ne znam samo šta ću sa tom slobodom...

 

Deca su samnom. Velika 20+.(x2) Imaju svoje škole i svoje obaveze. I kučići (x2) su samnom. Nije kuća prazna. Ja sam taj koji je prazan. Iskreno mislim da je njoj teže. Savest, opravdanja, deca koja možda razumeju, ali ne odobravaju. Ne znam kako bih ja živeo sa tim.

 

Preispitujem se. Da sam ja dobar, kao što mislim da jesam, ona ne bi otišla ako je normalna. Ne znam šta je odgovor... Nebitan je kada je gotovo.

 

Slobodan sam. Već 7 meseci. I ne znam šta ću sa tim... Moraću nešto... Pretvoriću se inače u baksuza, ako to već nisam... Lenj da traži nekoga... Baksuz u najavi...

 

Sutra pakujem... Spremam ormane fioke i ćoškove...

 

Na leto ću krečiti... I bacati stvari prošle i nepotrebne...


Edited by dare..., 16 March 2013 - 22:12.


#645 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 17 March 2013 - 12:27

Sloboda je 1 čudna i relativna stvar... I ne peva mi uopšte....


Vidi mi potpis :) .
Nisam ga stavila za ovu priliku; imam ga vec vise od dve godine. Pre toga sam imala "srce je pravedan sudac i ne zna za sitnice". I on je meni znacio otprilike isto: ne vrede opravdanja i samozavaravanje. Sustina je sustina: ostavila te zena i sad si sam. Sitnica je ko je kriv, da li je moglo drugacije, sta bi bilo kad bi bilo, sta ona oseca ili ne oseca, ritualno cepanje zajednickih slika, prebiranje po uspomenama, planiranje osvete... Sve te sitnice mogu na trenutak da zamagle sustinu i ucine je manje bolnom, ali ona ostaje i koliko god se mozak trudio, srce je oseca.
Sloboda ume da peva, ali ne uvek. Moze da bude i teret, i kazna, i praznina, i preispitivanje, i samooptuzivanje, i samosazaljevanje... No jeste i navika, kao i sve drugo. Moj brak bi ove godine navrsio 25 godina, da se nisam razvela pre 17 :) .
Sloboda je od tada moja svakodnevica, moj najbolji drug i najgori neprijatelj. Nekad peva, nekad zavija i urlice, ali se nosimo nekako.
Donekle je bila moj svesni izbor, a u neku ruku i splet okolnosti. U pocetku sam mogla da zamislim da je se odreknem i podredim necem sto i dalje smatram jednako vrednim, ali vise ne mogu da zamislim kao alternativu mom nacinu zivota.
To nikako ne znaci da sam se odrekla ljubavi, jos manje da sam postala baksuz, ali znaci da vise ne mogu da zamislim zivot udvoje. Kratko i jasno. Koliko god bila duboko svesna da ovako punu kucu (takodjer dvoje dece 20+ i dve macke) ne mogu zauvek da zadrzim, opet ne ide.

Sta god ljudi mislili, nova veza jeste lek za staru. Pa makar i nju kasnije morao leciti jos novijom :D .
Tako se covek odrzava u formi. Kad sloboda jednom stvarno propeva, tesko ces vise moci da je ucutkas.
Sta zelim da ti kazem? Sto duze budes ziveo sam, bice ti teze da to promenis. Na trenutnu slobodu se navikavas silom prilika, jer je supruga otisla i nije ti ostavila izbor. Ako duze vremena budes slobodan i sam, pa tek onda krenes da razmisljas o novoj vezi, videces da je vrlo tesko, jer nema tog momenta prisile i lakse je po inerciji izabrati da ostanes slobodan. I sam :) .

Edited by vilhelmina, 17 March 2013 - 12:29.