Jump to content


Photo
- - - - -

Epiduralna anestezija - Lopovluk i prevara


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
59 replies to this topic

#31 komplikator

komplikator
  • Members
  • 10 posts

Posted 29 May 2009 - 20:41

O, naprotiv, njima je u izuzetnom interesu da ne prave greške jer im posao zavisi od toga. Zamisli lekara koji često pravi greške u privatnoj bolnici u Americi. Šta misliš koliko bi ga upravnik iste držao na poslu imajući u vidu da pravi tolike greške i time odbija potencijalne pacijente? E to jeste čista matematika. A osiguranje postoji zato što su i tamo lekari ljudi, pa se desi da pogreše.

Njima je u interesu da ne prave greške,ali nije ovde reč o grešci nego o ustaljenoj proceduri koja bolnici tj. njenim vlasnicima donosi lepu zaradu,ali ima odredjene rizike po zdravlje pacijenata. Greška lekara znači da je on mogao da ne pogreši (barem ne toliko često,jer i oni su ljudi)a usvojena procedura koja donosi zaradu je nešto sasvim drugo. E, oni su lepo izračunali da puno više zaradjuju ako pri porodjaju koriste što češće epiduralnu anesteziju (rizici po zdravlje pacijenta,malo okrnje tu zaradu,ali opet veći deo ostane u džepu) nego da epidural ne preporučuju,jer onda nema dodatne zarade a vrlo je verovatno da će porodilje otići kod onog ko nudi proizvod koji se zove bezbolan porodjaj,pa će tako izgubiti veliki deo pacijentkinja.Ipak je ovo ta matematika. Naravno, svaki pacijent,čak i kod nas mora da bude upoznat sa rizicima po svoje zdravlje i život u koje ulazi upuštajući se u odredjenu medicinsku proceduru. Stoga je potrebno da on da svoj pristanak da preuzima te rizike i to se radi tako što pacijent potpiše papir da je upoznat sa rizicima i da ih prihvata. Ali... Slično kao i kad od banke uzimate kredit,retko ko stvarno čita šta tamo piše,a i od onih koji čitaju,samo mali broj stvarno razume te rizike. Tako da većina potpisuje. Posledice mogu da se jave odmah,a mogu da se jave i posle par meseci ili par godina. Neko će to povezati sa intervencijom i tužiti i dobiti odštetu,a većina neće, što još više novca ostavlja u džepovima vlasnika bolnice. Tamo gde je zdravstvo u tržišnoj utakmici to je normalno ponašanje biznismena. Nama ostaje da uključimo mozak i izbegnemo ovakve zamke.

A praksa da pacijentkinja sama sebi dozira anesteziju je potpuno legitimna metoda koja se svuda primenjuje. To naravno ne znači da ona može sebi da da neograničenu dozu već postoji limitator, kao i kod terminalno obolelih pacijenata koji sebi doziraju morfin.

Ovde bih imao puno toga,ali da ne davim. Samo ću reći da nikako nije isto kad je neko u neprestanim bolovima koji će ga bez morfina pratiti do kraja života i kad neko bolove treba da trpi par sati. U prvom slučaju,rizik je potpuno opravdan,pacijentu se značajno poboljšava kvalitet preostalog života i omogućava funkcionisanje u porodici i društvu a i radi se o čoveku kojem je ostalo još malo od života. Kod porodjaja se u iste rizike upušta mlada žena i njena beba, a sve samo zato da bi se porodilja spasila par sati bolova. I nije poenta samo u doziranju anestetika,nego u tome da anestezija može da utiče na osnovne vitalne funkcije i zato je potrebno stalno prisustvo anesteziologa koji će da prati te funkcije i interveniše ako je potrebno. Ne znam, možda je ovaj deo na zapadu rešen tako što anesteziolog može sa jednog mesta preko umreženih monitora da odjednom prati vitalne funkcije desetak pacijenata koji su fizički udaljeni(ovo samo nagadjam),ali mi smo daleko od toga,opet nedostaju pare,šta ćemo.

Anesteziologa fali, to je činjenica, ali je to problem nadležnog ministarstva. U poslednje vreme sve su češći konkursi za specijalizaciju anesteziologije tako da očekujem da se u skorije vreme popravi stanje u tom pogledu.

Daj Bože,ali znajući ono što znaju svi lekari,ali većina nas laika ne zna, ja tvrdim da smo još daleko od tog dana. Ne bih bliže da obrazlažem, ta tema je vrlo široka.

Btw, iskustvo sa Višegradske: pacijentkinja traži epiduralnu; tokom porođaja babica, u odsustvu anesteziologa, odbije da ga pozove jer proceni (!) da anestezija nije potrebna već da žena mora malo da se pomuči, citiram "nije te bolelo kad si se je...a, e sad će da te boli". I tamo fali anesteziologa, ali i oni koji rade nisu baš mnogo zainteresovani ako ih propisno ne motivišeš.

I babice su ljudi, ima ih svakakvih... Naravno da osudjujem i takvo ponašanje treba iskoreniti i mislim da za to ne treba ni puno para ni vremena,ali... ko zna ko je tu babicu zaposlio tu gde jeste... i opet ulazimo u to da su potrebne sistemske promene,a to već nije lako.
Pozdrav

#32 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 29 May 2009 - 20:53

I babice su ljudi, ima ih svakakvih... Naravno da osudjujem i takvo ponašanje treba iskoreniti i mislim da za to ne treba ni puno para ni vremena,ali... ko zna ko je tu babicu zaposlio tu gde jeste... i opet ulazimo u to da su potrebne sistemske promene,a to već nije lako.
Pozdrav


Tačno tako, i pacijenti treba da trpe i nedostatak rasprave i neotvaranje teme oko anestezologa i sistemske promene i nepromene i babice (ne znamo ko je zaposlio a sad ne sme niko reč da joj kaže) i nemanje para za zdravstvo i plaćanje mita i na sve to još i mediokritete. Pa ajmo, da rešavamo stvari, da makar mediokritete nazovemo pravim imenom... Kratko pitanje koje su sistemske promene dovele do ovakve babice, a gde je babica tu je i leka, zar ne? I koliko nam je trebalo za takve sistemske promene koje omogućavaju da se takvi zapošljavaju da znamo koiko nam treba da se rešimo tog sistema? Tomica odavno troši to vreme...

#33 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 29 May 2009 - 21:25

@ komplikator - ako je regionalni centar o kome pricas Pirot - bez uvrede ali ja tamosnjem osoblju od sveg srca mogu samo da preporucim dalje obrazovanje i osavremenjivanje, jer mi se cini da su bar neki jos uvek u recimo prvoj polovini XX veka. Medicina je nauka koja se razvija, i koja je istovremeno multidisciplinarna jer pacijent nije samo objekat za popraviti vec i ljudsko bice.
Takodje je u modernoj praksi odnos lekar-pacijent dvosmeran i iskljucuje paternalisticki odnos lekara prema pacijentu kao prema nekom maloumnom i kao prema nekom ko nema pravo da odlucuje o sopstvenoj kozi.

Jasno je da svaka anestezija nosi rizik - od lokalne kod zubara moze da se umre, pa to ne znaci da ljudi ne treba da imaju pravo izbora da je uzmu. Danas postoji i plasticna hirurgija, gde se ljudi izlazu ne samo rizicima anestezije, vec i onima koje nosi major surgery. Pa je i to dozvoljeno.

Jasno je da anesteziolog nije potreban tokom trajanja celog porodjaja. Ako nista drugo to govore empirijski podaci. U tim zapadnim bolnicama koje su spomenute mortalitet i majki i beba je daleko nizi nego u srpskim, broj porodjajnih povreda manji, a pristup daleko humaniji. Epidural rutinski, epiziotomija zato nije rutinska, a cak postoje drzave i akuseri koji ce uraditi carski rez na zahtev pacijentkinje.

I uprkos svemu tome Srbija moze da im pozavidi na statistici. Zato u prvom pasusu i preporucujem dalje obrazovanje i da se eventualno uci od onih koji su bolji, naspram nadmenoj samouverenosti (nicim opravdanoj) da su sveznajuci.


p.s. jos da podsetim da na zapadu lekar moze trajno da ostane bez licence za rad, moze da bude i krivicno gonjen za malpractice, a jos ne cuh da se ista tako desilo nekom sprskom lekaru, docim su pune novine tekstova o umrlim i osakacenim bebama i porodiljama.

#34 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 30 May 2009 - 19:33

Stavljanje epidurala možda traje 5-10 minuta,ali anesteziolog mora da bude uz porodilju sve vreme porodjaja kao i par sati posle porodjaja. Izgleda da si ti taj koji je jako neinformisan


Naprotiv, jako dobro sam informisan, takoreci iz 2 ruke. Supruga mi je ginekolog konsultant vec vise od deceniju pa ti izracunaj koliko je porodilja i epdurala do sada "proturila" kroz ruke.

Ocigledno je da nemas pojma kakva je procedura stavljanja/davanja epidurala. Nadam se samo, o mnogo se nadam da tvoja supruga zna vishe. Zato se bolje raspitaj (pitaj zenu koliko veceras) kakve to "makine" postoje za epidural i dal' anesteziolog 24h sedi i bulji u taj displej. I interesuje me odgovor zashto je konkretno tvoja supruga - medicinski radnik odbila/nije zelela epidural. Dal' zbog medicinskih il' lichnih razloga ili nepoverenja u kolege? Podseticu samo na slucaj kada su kolege pogresno intubirale i usmrtile koleginu zenu.

Ovde je rech o prostom neznanju i strahu. Nema dovoljno anesteziologa obuchenih za davanje epidurala a niko ih ne tera da se usavrshavaju.

Primer: U bolnici (private) gde supruga radi je tiho kao u pozorishtu. Ako neka zena na odeljenju ginekologije glasnije stenje (nedajboze jauche) gazda bolnice oma pita "zashto je zena u bolovima?". Te priche "mora malo da boli" ostavi za filmove tipa Igmanski marsh, Bata Zivotinja+rakija=amputacija. Trenutno je 21 vek i postoji neshto shto se zove pain management. Porodilje nisu zene muchenice predodredjene za bol vec ljudska bica koja imaju pravo da bez strashnih bolova uzivaju u najlepsem trenutku u zivotu.


PS Kada ides kod zubara dal' trazish anesteziju ili ne?

A zaista je lako informisati se: Results 1 - 10 of about 388,000 for epidural anesthesia [definition]. (0.27 seconds)

Jel znate shta je ovo?

Posted Image

Evo jos malo nasumichno izabranih slikica

Posted Image

Posted Image

Edited by Shedou, 30 May 2009 - 19:41.


#35 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 30 May 2009 - 19:45

Ne mora i ne radi se tako. Ali ako je stvarno ovakva praksa tamo gde tvoja zena radi, onda me cudi da se tako malo placa. To bi znacilo da za X zena koje se poradjaju u isto vreme na jednom odeljenju, potrebno je obezbediti X anesteziologa? Odakle im toliko anesteziologa? Ko ce to da plati? Ovde je lekar specijalista mali bog, njegovo vreme je skupo, a epidural je kao sto rece Sajber odavno postao rutina.
Ovde procedura ide ovako:
sa svojim lekarom razgovaras unapred o mogucnosti epidurala, ukoliko si odlucno za ok, ako nisi sigurna, mozes da uvek da se predomislis (upravo znam mnoge koje su zavrsile na epiduralu, iako su odlucno bile za "prirodni" porodjaj).
Na odeljenju je u svakom trenutku dezuran samo jedan anesteziolog
Kada vreme dodje, dezurna sestra ga poziva, dobija se epidural (ne jednokratni, nego takav da se moze dodavati tokom porodjaja po potrebi. Ne znam kako se takav zove, lekari ovde ce znati)
Anesteziolog odlazi svojim poslom, i dolazi jos jednom, nakon porodjaja da obidje.

.................................
PS. Moj porodjaj je trajao 15 sati i sad neko treba da mi prica kako sam trebala to da prirodno pregrmim kao Majka Hrabrost. Jos samo da se pojavi neko i da predlozi da ako vec mora, onda neka nas onaj pop anestezira treskom lopatom po glavi :ph34r: . Jeftinije je.


Igzaktli.

za PS. :) :D :D :D :D :D Zaboravila si samo da porodilja mora obavezno i da udari par puta glavom o ikonu.

#36 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 30 May 2009 - 20:01

I nije poenta samo u doziranju anestetika,nego u tome da anestezija može da utiče na osnovne vitalne funkcije i zato je potrebno stalno prisustvo anesteziologa koji će da prati te funkcije i interveniše ako je potrebno. Ne znam, možda je ovaj deo na zapadu rešen tako što anesteziolog može sa jednog mesta preko umreženih monitora da odjednom prati vitalne funkcije desetak pacijenata koji su fizički udaljeni(ovo samo nagadjam),ali mi smo daleko od toga,opet nedostaju pare,šta ćemo.

Daj Bože,ali znajući ono što znaju svi lekari,ali većina nas laika ne zna, ja tvrdim da smo još daleko od tog dana. Ne bih bliže da obrazlažem, ta tema je vrlo široka.

I babice su ljudi, ima ih svakakvih... Naravno da osudjujem i takvo ponašanje treba iskoreniti i mislim da za to ne treba ni puno para ni vremena,ali... ko zna ko je tu babicu zaposlio tu gde jeste... i opet ulazimo u to da su potrebne sistemske promene,a to već nije lako.
Pozdrav


Sad tek prochitah ti si opasno pobrkao epiduralnu anesteziju (narodski recheno blokira se impuls koji mozgu govori da nesto boli) i opstu anesteziju.

BTW Rizici su zanemarljivo mali. Proguglaj.

#37 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 30 May 2009 - 20:38

Njima je u interesu da ne prave greške,ali nije ovde reč o grešci nego o ustaljenoj proceduri koja bolnici tj. njenim vlasnicima donosi lepu zaradu,ali ima odredjene rizike po zdravlje pacijenata. Greška lekara znači da je on mogao da ne pogreši (barem ne toliko često,jer i oni su ljudi)a usvojena procedura koja donosi zaradu je nešto sasvim drugo. E, oni su lepo izračunali da puno više zaradjuju ako pri porodjaju koriste što češće epiduralnu anesteziju (rizici po zdravlje pacijenta,malo okrnje tu zaradu,ali opet veći deo ostane u džepu) nego da epidural ne preporučuju,jer onda nema dodatne zarade a vrlo je verovatno da će porodilje otići kod onog ko nudi proizvod koji se zove bezbolan porodjaj,pa će tako izgubiti veliki deo pacijentkinja.Ipak je ovo ta matematika. Naravno, svaki pacijent,čak i kod nas mora da bude upoznat sa rizicima po svoje zdravlje i život u koje ulazi upuštajući se u odredjenu medicinsku proceduru. Stoga je potrebno da on da svoj pristanak da preuzima te rizike i to se radi tako što pacijent potpiše papir da je upoznat sa rizicima i da ih prihvata. Ali... Slično kao i kad od banke uzimate kredit,retko ko stvarno čita šta tamo piše,a i od onih koji čitaju,samo mali broj stvarno razume te rizike. Tako da većina potpisuje. Posledice mogu da se jave odmah,a mogu da se jave i posle par meseci ili par godina. Neko će to povezati sa intervencijom i tužiti i dobiti odštetu,a većina neće, što još više novca ostavlja u džepovima vlasnika bolnice. Tamo gde je zdravstvo u tržišnoj utakmici to je normalno ponašanje biznismena. Nama ostaje da uključimo mozak i izbegnemo ovakve zamke.


Možda i jesi u pravu kad je ekonomski aspekt cele priče u pitanju. Tačnije, sigurno da bolnice imaju finansijskog interesa da pružaju ovu uslugu na standardnoj osnovi jer će time privući više porodilja od onih koje tu uslugu ne pružaju ili je naplaćuju. Ipak je bezbolan porođaj dovoljno dobar motiv da se i uprkos rizicima, zatraži epiduralna anestezija. Nisam ja rekao da je procedura apsolutno bezbedna bez mogućnosti bilo kakvih komplikacija, ali uzimajući u obzir dobit, smatra se da je epiduralna anestezija siguran i efikasan način kontrole bola tokom porođaja. Svaka medicinska procedura nosi određen stepen rizika, kao što neko reče, i obična anestezija kod zubara može da se zakomplikuje.

In 2002, the American College of Obstetricians and Gynecologists and the American Society of Anesthesiologists issued a joint statement indicating that a woman’s request for pain relief is sufficient medical indication for its use. Our opinion is that epidural analgesia is a safe, widely used, effective means of pain relief during labor and cesarean delivery. Nonetheless, many questions remain to be answered, and side effects of pharmacologic pain relief during labor continue to be a matter of concern. Labor is a complex and highly individual process; not every woman wants or needs analgesic interventions for delivery. Prenatal education, whenever possible, is the best option for helping women to make an informed decision. The decision to receive any form of analgesia is personal and should
be made by the patient in consultation with her obstetrical care provider and anesthesiologist.

Što se tiče grešaka, ti si potegao to pitanje:

Moguće je da neko tako radi na zapadu,ali njih baš briga za eventualne komplikacije,to će platiti osiguranje koje pokriva lekarske greške, a oni iz zdravstvenog osiguranja epidural naplaćuju dovoljno da plate osiguranje za svoje greške. Čista matematika.


Pretpostavljam da si mislio na eventualne komplikacije epiduralne anestezije, ne na greške. Ukoliko i dođe do komplikacija tokom anestezije, to se ne smatra greškom, već legitimnom komplikacijom i svaka pacijentkinja potpisuje izjavu da pristaje na eventualne komplikacije, pa tu osiguranje od grešaka ne igra nikakvu ulogu. Doduše, ovo ne znam zasigurno, moguće da grešim.

Ovde bih imao puno toga,ali da ne davim. Samo ću reći da nikako nije isto kad je neko u neprestanim bolovima koji će ga bez morfina pratiti do kraja života i kad neko bolove treba da trpi par sati.


Nije mi bila namera da poredim ta dva stanja već sam se samo osvrnuo na mehanizam davanja anestezije, a vezano za tvoju priču da bi anesteziolog morao stalno da bude uz pacijentkinju.

#38 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 30 May 2009 - 20:48

Mislim da se komplikator ovde više neće pojaviti. Ja ne bi sigurno, ukoliko me neko ovako odvali argumentima.

#39 m.scofield

m.scofield
  • Banned
  • 133 posts

Posted 01 June 2009 - 10:17

Ova priča o opasnosti epiduralne me podseća na poslednje pomračenje Sunca kada su nas sa medija upozoravali i plašili da ćemo svi da oslepimo ako budemo bili napolju,a posle kada smo gledali na istim tim televizijama snimke iz drugih zemalja ljudi su upravo bili mahom van kuća da bi videli to pomračenje,a kod nas je bila scena kao u crtaćima kad žbun preleće preko druma i čuje se fijuk vetra.Hoću da kažem da jesmo mi malo zatucani... :ph34r:

#40 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 01 June 2009 - 11:15

pa ne bih baš rekao zatucani, ljudi samo nisu obavešteni, a kad je tako onda je lako da im se prodaje magla o epiduralu kao strašno teškoj i zahebanoj stvari.....epidural ima svoje mane i komplikacije ( jesu one retke ali postoje ) ali je komfor koji pruža daleko važniji aspekt.
Najveća je muka za samog lekara ( anesteziologa) koji mora da nabode epidural - gledao mnogo puta koliko se preznojavaju :ph34r:
i činjenica da se mora biti pored pacijenta, što je za anesteziologa u srbiji ultimativna kletva :)

#41 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 01 June 2009 - 22:45

pa ne bih baš rekao zatucani, ljudi samo nisu obavešteni, a kad je tako onda je lako da im se prodaje magla o epiduralu kao strašno teškoj i zahebanoj stvari.....epidural ima svoje mane i komplikacije ( jesu one retke ali postoje ) ali je komfor koji pruža daleko važniji aspekt.
Najveća je muka za samog lekara ( anesteziologa) koji mora da nabode epidural - gledao mnogo puta koliko se preznojavaju :ph34r:
i činjenica da se mora biti pored pacijenta, što je za anesteziologa u srbiji ultimativna kletva :)


ja predlazem da posalju neki kontigent anesteziologa u neku zapadnu bolnicu pa da nauce kako se epidural daje a da se ne bude sve vreme pored pacijenta.

Kad krenu neke ovakve price zvuci kao da su u srpskim bolnicama najvisi standardi nege i brige za pacijenta, najveci oprez, najmanji broj tragicnih slucajeva... a nije bas tako. Ja skidam kapu onim lekarima koji i pored izolacije i zastarelih bolnickih propisa uspevaju da prate trendove, samo sto je u nekim slucajevima kao sto je epidural nemoguce promeniti stanje sve i da ima neki lekar koji uvidja koliko su sadasnji propisi besmislica jer je te bolnicke propise i procedure tesko menjati.

#42 komplikator

komplikator
  • Members
  • 10 posts

Posted 06 June 2009 - 17:00

@ komplikator - ako je regionalni centar o kome pricas Pirot - bez uvrede ali ja tamosnjem osoblju od sveg srca mogu samo da preporucim dalje obrazovanje i osavremenjivanje, jer mi se cini da su bar neki jos uvek u recimo prvoj polovini XX veka. Medicina je nauka koja se razvija, i koja je istovremeno multidisciplinarna jer pacijent nije samo objekat za popraviti vec i ljudsko bice.
Takodje je u modernoj praksi odnos lekar-pacijent dvosmeran i iskljucuje paternalisticki odnos lekara prema pacijentu kao prema nekom maloumnom i kao prema nekom ko nema pravo da odlucuje o sopstvenoj kozi.

Jasno je da svaka anestezija nosi rizik - od lokalne kod zubara moze da se umre, pa to ne znaci da ljudi ne treba da imaju pravo izbora da je uzmu. Danas postoji i plasticna hirurgija, gde se ljudi izlazu ne samo rizicima anestezije, vec i onima koje nosi major surgery. Pa je i to dozvoljeno.

Jasno je da anesteziolog nije potreban tokom trajanja celog porodjaja. Ako nista drugo to govore empirijski podaci. U tim zapadnim bolnicama koje su spomenute mortalitet i majki i beba je daleko nizi nego u srpskim, broj porodjajnih povreda manji, a pristup daleko humaniji. Epidural rutinski, epiziotomija zato nije rutinska, a cak postoje drzave i akuseri koji ce uraditi carski rez na zahtev pacijentkinje.

I uprkos svemu tome Srbija moze da im pozavidi na statistici. Zato u prvom pasusu i preporucujem dalje obrazovanje i da se eventualno uci od onih koji su bolji, naspram nadmenoj samouverenosti (nicim opravdanoj) da su sveznajuci.


p.s. jos da podsetim da na zapadu lekar moze trajno da ostane bez licence za rad, moze da bude i krivicno gonjen za malpractice, a jos ne cuh da se ista tako desilo nekom sprskom lekaru, docim su pune novine tekstova o umrlim i osakacenim bebama i porodiljama.

Nije Pirot.
Naravno da mortalitet majki i beba vrlo malo zavisi od anestezije,a mnogo vise od ostalih komplikacija pri porodjaju,ali o tome neka pisu ginekolozi i akuseri, ja ne bih o tome (mada nece ni oni, izgleda)

#43 komplikator

komplikator
  • Members
  • 10 posts

Posted 06 June 2009 - 17:47

Naprotiv, jako dobro sam informisan, takoreci iz 2 ruke. Supruga mi je ginekolog konsultant vec vise od deceniju pa ti izracunaj koliko je porodilja i epdurala do sada "proturila" kroz ruke.

Ocigledno je da nemas pojma kakva je procedura stavljanja/davanja epidurala. Nadam se samo, o mnogo se nadam da tvoja supruga zna vishe. Zato se bolje raspitaj (pitaj zenu koliko veceras) kakve to "makine" postoje za epidural i dal' anesteziolog 24h sedi i bulji u taj displej. I interesuje me odgovor zashto je konkretno tvoja supruga - medicinski radnik odbila/nije zelela epidural. Dal' zbog medicinskih il' lichnih razloga ili nepoverenja u kolege? Podseticu samo na slucaj kada su kolege pogresno intubirale i usmrtile koleginu zenu.

Ovde je rech o prostom neznanju i strahu. Nema dovoljno anesteziologa obuchenih za davanje epidurala a niko ih ne tera da se usavrshavaju.

Primer: U bolnici (private) gde supruga radi je tiho kao u pozorishtu. Ako neka zena na odeljenju ginekologije glasnije stenje (nedajboze jauche) gazda bolnice oma pita "zashto je zena u bolovima?". Te priche "mora malo da boli" ostavi za filmove tipa Igmanski marsh, Bata Zivotinja+rakija=amputacija. Trenutno je 21 vek i postoji neshto shto se zove pain management. Porodilje nisu zene muchenice predodredjene za bol vec ljudska bica koja imaju pravo da bez strashnih bolova uzivaju u najlepsem trenutku u zivotu.


PS Kada ides kod zubara dal' trazish anesteziju ili ne?

A zaista je lako informisati se: Results 1 - 10 of about 388,000 for epidural anesthesia [definition]. (0.27 seconds)

Jel znate shta je ovo?

Posted Image

Evo jos malo nasumichno izabranih slikica

Posted Image

Posted Image


Izvini,trenutno stvarno nemam vremena za potpun odgovor kakav i zasluzuje ovaj tvoj post,ali bice za par dana. Sada samo dve stvari:
1.Imam 45 godina i nikada ni kada apsolutno nisam znao da uopste postoje rizici od anestezije(mislio sam: daju ti inekciju s anestetikom i to je to), nisam dozvoljavao anesteziju prilikom popravke zuba. Ako zubar insistira jer mu je tako lakse da radi, ja promenim zubara.
2. Da li tvoja supruga radi u Srbiji, Hrvatskoj ili nekoj trecoj zemlji?
Hvala

#44 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 08 June 2009 - 16:54

Anesteziologa nema dovoljno. Ovde, u bolnici gde radi moja supruga (a bolnica nije baš mala,radi se o regionalnom centru), je dežuran samo jedan anesteziolog (uz jednog pripravnog) za celu bolnicu,

To je sasvim druga situacija i problem koji daleko prevazilazi ovo o cemu ovde pricamo. Ako ima jedan anesteziolog na celu bolnicu,naravno da ce raditi po prioritetima i hitnosti i u tom slucaju je epiduralna na repu tih prioriteta. Ja sam govorila u slucaju jedan anesteziolog na porodiljskom odeljenju i taj u toj smeni radi samo davanje epiduralne.

I tebe molim da potrazžš na netu sve rizike epidurala za majku i bebu,pa da sama zaključiš da li je neophodno da anesteziolog sve vreme bude uz pacijenta kome je dao anesteziju ili može da ode svojim poslom. Moguće je da neko tako radi na zapadu,ali njih baš briga za eventualne komplikacije,to će platiti osiguranje koje pokriva lekarske greške, a oni iz zdravstvenog osiguranja epidural naplaćuju dovoljno da plate osiguranje za svoje greške. Čista matematika.

N Zapadu lekare nije briga za eventualne posledice,dok se u Srbiji ubise od brige???? Osiguranje da pokriva lekarske greske??? Mozda je tebe neko ubedio u to, ali to nema blage veze sa zivotom. Bolnica u kojoj sam se porodilaje jedna od nekoliko najboljih u Severnoj Americi (nije privatna), znaci da jeste ok da anesteziolog ne bude pored pacijenta.

Ko to po potrebi dodaje anesteziju,ako to nije anesteziolog? Dežurna sestra ili porodilja sama? Mislite da je to OK?

Zena koja se poradja, pritiskom na dugme. Da nije ok,ne bi se tako radilo. Vec ti je objasnjeno da ne postoji mogucnost da se doda neka nenormalna kolicina.

Ne znam, možda je ovaj deo na zapadu rešen tako što anesteziolog može sa jednog mesta preko umreženih monitora da odjednom prati vitalne funkcije desetak pacijenata koji su fizički udaljeni(ovo samo nagadjam),

Ovo si dobro pogodio

1.Imam 45 godina i nikada ni kada apsolutno nisam znao da uopste postoje rizici od anestezije(mislio sam: daju ti inekciju s anestetikom i to je to), nisam dozvoljavao anesteziju prilikom popravke zuba. Ako zubar insistira jer mu je tako lakse da radi, ja promenim zubara.

Ne znam kako to da do sada nisi znao, nije uopste sporno da ne postoji medicinska intervencija bez rizika, ma koliko on bio mali, sta je tu novost? Tvoje je pravo da izbegnes anesteziju gde se moze, a moje da je ne izbegnem. Ako budes imao srece, nikad neces biti u situaciji da nemas izbora (npr. da imas hirirsku intervenciju koja se radi samo pod totalnom anestezijom i nikako drugacije, kao sto sam ja imala). Onda te niko ne pita sta bi ti hteo. Ta vrsta garancije koju ti trazis (da ce nesto da bude 100% sigurno) ne postoji ni u medicini ni u zivotu.
I jos nesto (ovo se ne odnosi konkretno na tebe): zao mi je sto toliko ljudi u Srbiji nipodastavaju pain management tehnike, kao da su to nekave novotarije doktorima za zabavu, a razmazenim pacijentima na radost.

#45 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 08 June 2009 - 18:21

I jos nesto (ovo se ne odnosi konkretno na tebe): zao mi je sto toliko ljudi u Srbiji nipodastavaju pain management tehnike, kao da su to nekave novotarije doktorima za zabavu, a razmazenim pacijentima na radost.


Pa porođaj i treba da boli, nisi prava majka ako ne osetiš taj bol, zar ne :ph34r:? Čini mi se da je takav stav delom posledica needukovanosti stanovništa, a većim delom mentaliteta.