Jump to content


Photo
- - - - -

Epiduralna anestezija - Lopovluk i prevara


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
59 replies to this topic

#1 m.scofield

m.scofield
  • Banned
  • 133 posts

Posted 14 May 2009 - 16:56

Besplatni bezbolni porođaj zbog javašluka nedostupan svima
Autor: S. T., V. T., Ž. B., S. A. L. | Foto:G. Sivački | 14.05.2009. - 05:00
Beogradske trudnice treba ozbiljno da razmisle gde će se poroditi: ukoliko odu u Bolnicu „Dragiša Mišović” ili u Kliniku u Višegradskoj epiduralnu anesteziju dobiće besplatno, a ako se odluče za „Narodni front” ili „Zvezdaru”, bezbolan porođaj će ih koštati od 10 do 12.000 dinara. Jedan grad, dva aršina, a u unutrašnjosti Srbije situacija je još gora - epidural je luksuz, niti ga ko nudi, niti ga ko daje, iako ga Republički zavod za zdravstveno osiguranje priznaje i plaća.


Zvanično, prema tumačenju Svetlane Vukajlović, direktorke RZZO, porođaj uz epiduralnu anesteziju ne spada u vanstandardne, već u standardne usluge. To znači da treba da se dobije o trošku zdravstvenog osiguranja potpuno besplatno, i to na teritoriji cele Srbije. Bolnice dobijaju novac za kupovinu anestetika i katetera, koji spadaju u potrošni materijal. Međutim, to u praksi ne funkcioniše, pa tako ustanove koje ovu uslugu naplaćuju dobijaju dva puta novac - naplate je od pacijenata, a materijal i od Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.
- Anestetik se nalazi na pozitivnoj listi lekova, a sama procedura se podrazumeva kao standarda usluga i zato ima ustanova koje nam fakturišu porođaj uz epiduralnu anesteziju - kaže za „Blic” Svetlana Vukajlović, direktorka RZZO.
Epiduralna anestezija, koja se u svetu već godinama rutinski daje ženama pri porođaju, u GAK „Višegradska” i KBC „Dragiša Mišović” je besplatna. GAK „Narodni front” od decembra prošle godine podigao je cenu usluge i sada epidural košta 12.000 dinara, dok je u KBC „Zvezdara” 10.000 dinara. Žene u Nišu i Kragujevcu ne mogu da se porađaju uz epiduralnu anesteziju, dok se u Novom Sadu u redovnom postupku anestezija ne daje, već samo kada to zahtevaju medicinski razlozi.
U KBC „Dragiša Mišović” smatraju da epiduralna anestezija treba da bude uobičajena, a ne „ekstra usluga” u porodilištima.
- Kod nas ne košta, ali znam da se naplaćuje u drugim bolnicama. Svaka žena kod nas može da je dobije sa običnim uputom. Dobro smo organizovani i nema potrebe da se plaća. Ovakvim potezom smo ispoštovali i etički princip - objašnjava za „Blic” dr Dragan Radovanović, direktor KBC „Dragiša Mišović”.

Kako platiti anesteziologa
Kada je reč o ceni epiduralne anestezije, direktor GAK „Narodni front” je suprotnog mišljenja.
- Ministarstvo zdravlja nam je odobrilo povećanje cene epiduralne anestezije. To je naša usluga i mi uslugu naplaćujemo, i na taj način finansiramo anesteziologe koji rade dodatno samo zbog toga - objašnjava dr Dušan Stanojević, direktor GAK „Narodni front”.
Kako će se u Srbiji ustanoviti jedinstveni standard po ovom pitanju, moraće da odgovori Ministarstvo zdravlja, koje je tražilo od Srpskog lekarskog društva i Republičke stručne komisije mišljenje da li porođaj uz epidural treba da bude besplatan za sve pacijentkinje, da se daje samo u onim slučajevima kada je to neophodno ili da bezbolan porođaj bude stvar izbora i u tom slučaju da se naplaćuje.
- Zasad smo dobili mišljenje samo jednog udruženja, ali to još nije dovoljno da bi doneli zaključak. Kada budemo sve imali kompletno sa dokazima, tada ćemo izneti naše mišljenje - kaže dr Ivana Mišić, pomoćnik ministra zdravlja. Čelni ljudi bolnica u Srbiji tretiraju problem kao veliku komplikaciju i uglavnom ne znaju da li ova usluga može da se naplaćuje ili ne. Ne zna se ni da li je to standardna ili vanstandardna usluga. Pravdaju se i nedostatkom anesteziologa, što je opet problem svake pojedinačne ustanove. Ministarstvo zdravlja je upoznato sa problemom, ali ne reaguje i dopušta da direktori bolnica rade kako hoće.
Za porođaj epiduralnom anestezijom na Ginekološko-akušerskoj klinici kragujevačkog Kliničkog centra trenutno nema prijavljenih žena. Ali i da ima interesenata, njima bi bilo preporučeno da sačekaju par dana jer je pokrenuta inicijativa da se eventualna naknada usaglasi sa ostalim kliničkim centrima u zemlji i u dogovoru sa resornim ministarstvom. Ali kako da se žene prijave kad im niko ne objašnjava da na to imaju pravo?
- Na Ginekološko-akušerskoj klinici u Kragujevcu epiduralna anestezija naplaćivana je svojevremeno 15.000 dinara jer je imala status vanstandardne usluge - kaže Andrea Obradović iz KC „Kragujevac”, naglasivši da će nedefinisan status uskoro biti razrešen.

Medicinski razlozi za odbijanje
U Novosadskoj Klinici za ginekologiju i akušerstvo, popularnoj Betaniji, epiduralna anestezija se ne daje u redovnom postupku nego samo kada to zahtevaju medicinski razlozi. Sve porodilje imaju pravo da zatraže, ali da li će je dobiti, zavisi od procene njihovog zdravstvenog stanja. U Betaniji nije predviđena mogućnost da neko, ako želi, plati ovaj zahvat i zasad se ne planira takva mogućnost jer nedostaje i anesteziologa. U Nišu porodilje ne mogu da prime tu anesteziju, čak i ako žele da je plate.
- Želimo da uvedemo tu uslugu, ali još nemamo mogućnosti. Da bismo počeli to da radimo, moramo u svakom trenutku na klinici da imamo dovoljno anesteziologa. Nastojaćemo da do kraja ove godine uvedemo epiduralnu anesteziju, koju će moći da prime sve porodilje ukoliko im to zdravstveno stanje dozvoljava. Zasada sporadično neka porodilja dobiju tu anesteziju, ali je to retko - kaže pomoćnik direktora Ginekološko-akušerske klinike u Nišu dr Dragan Stošić.

Čašćavanje
Epiduralna anestezija često je predmet korupcije u zdravstvu. Ona se daje na poseban zahtev porodilje ili ako za to postoje medicinske indikacije. U nekim porodilištima davanje anestezije organizovano je tako da se porodilje navode da časte lekare koji su im omogućili da se bezbolno porode. Naime, dežurni anesteziolog ne može da daje anesteziju, već se za to pozivaju drugi anesteziolozi, koji dolaze od kuće. Zbog toga oni od pacijenata često traže da im se to dodatno plati jer su im uslugu pružili van radnog vremena.

#2 m.scofield

m.scofield
  • Banned
  • 133 posts

Posted 14 May 2009 - 17:04

Ovo je samo za one koji nisu čitali novine 14.05. da bi se ljudi informisali.Kada sam danas pročitao ovo i ispričao bližoj okolini svi do jednog su bili zaprepašćeni,jer niko nije imao pojma da epiduralnu pokriva zdravstveno osiguranje.Inače iz Kragujevca sam i znam za primere gde su ljudi plaćali doktorima 500e za ovu uslugu.Jadne su naše majke sa ovakvom državom...

#3 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 16 May 2009 - 10:05

Ne reče nam šta se desilo kada su ti ljudi prijavili te doktore koji su im uzeli 500€ za tu uslugu.

#4 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 16 May 2009 - 20:15

Kako platiti anesteziologa
Kada je reč o ceni epiduralne anestezije, direktor GAK „Narodni front” je suprotnog mišljenja.
- Ministarstvo zdravlja nam je odobrilo povećanje cene epiduralne anestezije. To je naša usluga i mi uslugu naplaćujemo, i na taj način finansiramo anesteziologe koji rade dodatno samo zbog toga - objašnjava dr Dušan Stanojević, direktor GAK „Narodni front”.
Kako će se u Srbiji ustanoviti jedinstveni standard po ovom pitanju, moraće da odgovori Ministarstvo zdravlja, koje je tražilo od Srpskog lekarskog društva i Republičke stručne komisije mišljenje da li porođaj uz epidural treba da bude besplatan za sve pacijentkinje, da se daje samo u onim slučajevima kada je to neophodno ili da bezbolan porođaj bude stvar izbora i u tom slučaju da se naplaćuje.
- Zasad smo dobili mišljenje samo jednog udruženja, ali to još nije dovoljno da bi doneli zaključak. Kada budemo sve imali kompletno sa dokazima, tada ćemo izneti naše mišljenje - kaže dr Ivana Mišić, pomoćnik ministra zdravlja. Čelni ljudi bolnica u Srbiji tretiraju problem kao veliku komplikaciju i uglavnom ne znaju da li ova usluga može da se naplaćuje ili ne. Ne zna se ni da li je to standardna ili vanstandardna usluga. Pravdaju se i nedostatkom anesteziologa, što je opet problem svake pojedinačne ustanove. Ministarstvo zdravlja je upoznato sa problemom, ali ne reaguje i dopušta da direktori bolnica rade kako hoće.
Za porođaj epiduralnom anestezijom na Ginekološko-akušerskoj klinici kragujevačkog Kliničkog centra trenutno nema prijavljenih žena. Ali i da ima interesenata, njima bi bilo preporučeno da sačekaju par dana jer je pokrenuta inicijativa da se eventualna naknada usaglasi sa ostalim kliničkim centrima u zemlji i u dogovoru sa resornim ministarstvom. Ali kako da se žene prijave kad im niko ne objašnjava da na to imaju pravo?
- Na Ginekološko-akušerskoj klinici u Kragujevcu epiduralna anestezija naplaćivana je svojevremeno 15.000 dinara jer je imala status vanstandardne usluge - kaže Andrea Obradović iz KC „Kragujevac”, naglasivši da će nedefinisan status uskoro biti razrešen.

Medicinski razlozi za odbijanje
U Novosadskoj Klinici za ginekologiju i akušerstvo, popularnoj Betaniji, epiduralna anestezija se ne daje u redovnom postupku nego samo kada to zahtevaju medicinski razlozi. Sve porodilje imaju pravo da zatraže, ali da li će je dobiti, zavisi od procene njihovog zdravstvenog stanja. U Betaniji nije predviđena mogućnost da neko, ako želi, plati ovaj zahvat i zasad se ne planira takva mogućnost jer nedostaje i anesteziologa. U Nišu porodilje ne mogu da prime tu anesteziju, čak i ako žele da je plate.
- Želimo da uvedemo tu uslugu, ali još nemamo mogućnosti. Da bismo počeli to da radimo, moramo u svakom trenutku na klinici da imamo dovoljno anesteziologa. Nastojaćemo da do kraja ove godine uvedemo epiduralnu anesteziju, koju će moći da prime sve porodilje ukoliko im to zdravstveno stanje dozvoljava. Zasada sporadično neka porodilja dobiju tu anesteziju, ali je to retko - kaže pomoćnik direktora Ginekološko-akušerske klinike u Nišu dr Dragan Stošić.


????

Ja sam mislio da uvek postoji dezurni anesteziolog. Shta se deshava u slucaju urgentnih operacija? Cheka se do jutra?

Da li ovo znachi da je i bezbolno vadjenje zuba luksuz?

Edited by Shedou, 16 May 2009 - 20:16.


#5 m.scofield

m.scofield
  • Banned
  • 133 posts

Posted 17 May 2009 - 09:52

????

Ja sam mislio da uvek postoji dezurni anesteziolog. Shta se deshava u slucaju urgentnih operacija? Cheka se do jutra?

Da li ovo znachi da je i bezbolno vadjenje zuba luksuz?

Gledajući naše bolnice sve je luksuz.Čak su i klime,okrečene prostorije,čista posteljina i normalno osoblje luksuz.Žene i dalje moraju da podnose bolove kao pre 100 ili 200 godina,samo što se ne porađaju više na njivi već u prostorijama koje me podsećaju na film Hostel.Iako ta olakšavajuća sredstva postoje,iako ga plaća socijalno naši "lekari" su se sigurno zapitali "a gde smo tu mi" pa su odlučili da naplaćuju svoje usluge,jer njihova plata izgleda jedino pokriva privilegiju kliničko-bolničkog centra što ima uopšte "takvo stručno"osoblje,a svaki rad se naplaćuje po sopstvenim potrebama tih lekara.
A što se tiče anesteziologa normalno bi bilo da postoji dežurni,ali verovatno je mnogo isplativije da sedi kod kuće pa da svako njegovo angažovanje bude propraćeno neprijatnošću pacijenta zbog insistiranja na anesteziji kada anesteziolog nije tu,tako da bi zaista trebalo da plati taj svoj hir zbog koga jedan čovek npr. noću ne može da spava.

#6 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 17 May 2009 - 10:08

Hteo sam da prokomentarišem, ali ovome nemam šta da dodam, čitajte ovo.

#7 m.scofield

m.scofield
  • Banned
  • 133 posts

Posted 17 May 2009 - 10:10

Ne reče nam šta se desilo kada su ti ljudi prijavili te doktore koji su im uzeli 500€ za tu uslugu.

1. Mnogi nisu ni znali da je epiduralna besplatna!
2.Svako kome je neka intervencija hitno potrebna u tom trenutku ne razmišlja o novcu i inspekciji,već se snalazi da bi što pre rešio problem,a kada plati posle je već kasno.
3.Prijavom inspekciji pre nego što je urađen zahvat rizikuje gnev,pa i stručnost lekara kojima će nakon prijave morati da se preda u ruke.
4.Nije na nama da radimo posao inspekcija i da im mi otvaramo oči kada je korupcija u zdravstvu javna tajna,štaviše nije ni tajna.
5.Da su ih prijavili verovatno bi se desilo kao i sa aferom Index ili sa ubicom Milenka Zablaćanskog,a možda i kao Eugen Slavik ako se medijski proprati i ako imaš sreće.

#8 m.scofield

m.scofield
  • Banned
  • 133 posts

Posted 17 May 2009 - 10:17

Hteo sam da prokomentarišem, ali ovome nemam šta da dodam, čitajte ovo.

Stvarno bez teksta...tako će nam i biti dok se ne desi slučaj da pacijent ili neko iz njegove porodice ne uzme pravdu u svoje ruke, a mislim da pravdu bez inspekcije,policije,suda ili nekog trećeg.

#9 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 17 May 2009 - 12:03

Stvarno bez teksta...tako će nam i biti dok se ne desi slučaj da pacijent ili neko iz njegove porodice ne uzme pravdu u svoje ruke, a mislim da pravdu bez inspekcije,policije,suda ili nekog trećeg.


S obzirom da smo u porodici trudni, supruga, naravno, a pakao nas čeka krajem avgusta malčice smo se informisali. I kako se upućujemo u materiju, tako smo sve ogorčeniji.Pitam se, zašto se baš u porodilištima i uopšte u ginekologiji takvo ponašanje zapatilo? Šta je to specifično u tom delu lekarskog posla što je uzrokovalo da imamo ovakav rezultat. I dokle će opstanak nacije da zavisi od isključivo instikata mučenica, i možemo li mi kao društva išta da preduzmemo. Kako danas stvari stoje - ne možemo. Pokušali su mnogi bez rezultata, sada je inicijativa krenula malim koracima, da se nateraju lekari i osoblje da nose identifikacione bedževe, da bar ljudi znaju kako se zove onaj ko ih ponižava. Zamislite, ministarstvo nadležno za ovu oblast podržalo inicijativu! Ali, bolje da nije, rezulatit poražavajući. Neće da nose bedževe, kao da ih je stid, bože me sačuvaj... A ovo društvo ne može da naredi njima. Nikako, oni rade samo ono šta hoće, ono što neće, ma nema slie. Eto ljudi tu smo stigli.

#10 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 22 May 2009 - 08:36

nisam čitao sve postove, pa izvinite ako ću ponoviti nešto što je neko već rekao ili promašiti temu :ph34r:

nije mi jasno koja je poenta ove teme? kritika zdravstva? ili korupcije u zdravstvu? kao da je ovo jedini primer. nije ni bitno

mene zanima jedna druga stvar: zašto uopšte epiduralna anestezija? jel to neka moda? jel zaista postoji toliko zena koje zele tu epiduralnu pa je to tako vazna tema?
moje misljenje o epiduralnoj anesteziji je negativno. to je najpre: rizicna intervencija, i jedina korist od nje je taj nedostatak bola nije, po mom misljenju dovoljno dobar razlog da se neko odluci za nju.
Svestan sam da ja kao muskarac mozda nemam pravo da sudim o ovome jer 'mene ne boli', ali, eto morao sam da napisem svoje misljenje.

Ovde hocu da pomenem nesto sto na neki nacin ima veze sa ovom temom, a to je prisustvo oca na porodjaju. To je u Srbiji manje vise neuobicajena stvar, skoro taboo. Ako sam u toku mislim da se ta "usluga" i placa i to poprilicno. A to je nesto sto je, po mom misljenju, jako korisna stvar, a evo i zasto: zena na porodjaju je poprilicno bespomocna. Ako je pri tom okruzena ljudima koje ne poznaje i koji se pri tom prema njoj odnose kao se vec odnose (o tome ima dosta prica), stvar postaje jos gora. Situacija se drasticno menja kad je pored nje muz: on joj je podrska i sigurnost i sprecava ruzan odnos bilo koga prema porodilji. A ako bilo ko (sestre, babice, lekari) urade bilo sta ruzno, moze da im ... znate vec sta...

Zato me i cudio zasto je epiduralna toliko vazna tema, a očevo prisustvo na porodjaju taboo, i, zašto se teži da je epiduralna besplatna, a ladno je normalno da se prisustvo plaća. Trebalo bi biti obrnuto: epiduralna je luksuz i treba da se plati, ap ko oce da plati (i pri tom rizijuje sve moguce komplikacije) neka placa brate do mile volje, a prisustvo bi trebalo biti normalna i besplatna stvar.

#11 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 22 May 2009 - 10:58

nisam čitao sve postove, pa izvinite ako ću ponoviti nešto što je neko već rekao ili promašiti temu :ph34r:

nije mi jasno koja je poenta ove teme? kritika zdravstva? ili korupcije u zdravstvu? kao da je ovo jedini primer. nije ni bitno

mene zanima jedna druga stvar: zašto uopšte epiduralna anestezija? jel to neka moda? jel zaista postoji toliko zena koje zele tu epiduralnu pa je to tako vazna tema?
moje misljenje o epiduralnoj anesteziji je negativno. to je najpre: rizicna intervencija, i jedina korist od nje je taj nedostatak bola nije, po mom misljenju dovoljno dobar razlog da se neko odluci za nju.
Svestan sam da ja kao muskarac mozda nemam pravo da sudim o ovome jer 'mene ne boli', ali, eto morao sam da napisem svoje misljenje.


Poenta teme, hm, pa otprilike kao i poenta bilo koje teme na forumu, da razmenimo mišljenja... A da bi se ioelo kvalifikovano raspravljalo o temi, potrebno je ili lično iskustvo, što je iz očiglednih razloga, nama kolega nemoguće ili pročitati ovo. I mislim da uopšte nije u pitanju kritika zdravstvenog sistem sistema uopšte, pojedinih klinika ili lekara pojedinca. Pitanje je kakvo smo mi društvo koje je dozvolilo da se ovo dešava, kakvi smo mi ljudi... Nemoj da je neko počeo da priča o siromaštvu, nemanju strategije, promeni režima ili bombardovanju. Čini mi se da ipak mi, kao društvo nevaljamo. Zato molim najlepše da se makar svako od nas informiše, kada svi budemo znali kakvo je stanje, onda da popravljamo. Molim svakoga da pročita ovo!

Edited by uros3g, 22 May 2009 - 10:59.


#12 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 22 May 2009 - 13:19

mene zanima jedna druga stvar: zašto uopšte epiduralna anestezija? jel to neka moda? jel zaista postoji toliko zena koje zele tu epiduralnu pa je to tako vazna tema?
moje misljenje o epiduralnoj anesteziji je negativno. to je najpre: rizicna intervencija, i jedina korist od nje je taj nedostatak bola nije, po mom misljenju dovoljno dobar razlog da se neko odluci za nju.


Na osnovu čega imaš negativno mišljenje o epiduralu? I odakle misliš/znaš da je rizična i koje rizike to nosi?

Zato me i cudio zasto je epiduralna toliko vazna tema, a očevo prisustvo na porodjaju taboo, i, zašto se teži da je epiduralna besplatna, a ladno je normalno da se prisustvo plaća. Trebalo bi biti obrnuto: epiduralna je luksuz i treba da se plati, ap ko oce da plati (i pri tom rizijuje sve moguce komplikacije) neka placa brate do mile volje, a prisustvo bi trebalo biti normalna i besplatna stvar.


U doba savremene medicine, kada postoji toliko efikasnih i poprilično bezbednih farmaceutskih sredstava za umanjenje/eliminaciju bola umanjiti bol žene prilikom porođaja je sasvim normalna stvar, a ne luksuz. Navedi mi jedan dobar razlog zbog koga bi ostavio ženu da trpi strahovit bol, a ne mora.

#13 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 May 2009 - 17:47

mene zanima jedna druga stvar: zašto uopšte epiduralna anestezija? jel to neka moda? jel zaista postoji toliko zena koje zele tu epiduralnu pa je to tako vazna tema?
moje misljenje o epiduralnoj anesteziji je negativno. to je najpre: rizicna intervencija, i jedina korist od nje je taj nedostatak bola nije, po mom misljenju dovoljno dobar razlog da se neko odluci za nju.
Svestan sam da ja kao muskarac mozda nemam pravo da sudim o ovome jer 'mene ne boli', ali, eto morao sam da napisem svoje misljenje.

Znaci definitivno nemozes da komentarises jer nemas pojma o kojoj boli pricas. Da li znas kako boli kad ti neko na silu izvaljuje natenane kosti iz lezista? Ili kad se neko cepa tamo gde najvise boli?
O kakvoj modi ti pricas? Da li znas da u toj boli zene mogu da povrede bebu nekontrolisuci svoju reakciju? Znas da to iscpljuje pa zena ima sve manje snage za porodjaj?
Zena nemoze (uglavnom) da uziva u rodjenju svog deteta jer je zauzeta vristanjem od bolova. I tebi je to zbog hira?
Izvini ali malo vise postovanja za sve majke (ili buduce).

Zato me i cudio zasto je epiduralna toliko vazna tema, a očevo prisustvo na porodjaju taboo, i, zašto se teži da je epiduralna besplatna, a ladno je normalno da se prisustvo plaća. Trebalo bi biti obrnuto: epiduralna je luksuz i treba da se plati, ap ko oce da plati (i pri tom rizijuje sve moguce komplikacije) neka placa brate do mile volje, a prisustvo bi trebalo biti normalna i besplatna stvar.

Niko nije rekao da je vaznija - sve su vazne ali je epidural startovao temu, i ne nije luxuz - osim ako anesteziju pri operaciji ne smatras luxuzom.

Na osnovu čega imaš negativno mišljenje o epiduralu? I odakle misliš/znaš da je rizična i koje rizike to nosi?



U doba savremene medicine, kada postoji toliko efikasnih i poprilično bezbednih farmaceutskih sredstava za umanjenje/eliminaciju bola umanjiti bol žene prilikom porođaja je sasvim normalna stvar, a ne luksuz. Navedi mi jedan dobar razlog zbog koga bi ostavio ženu da trpi strahovit bol, a ne mora.

:ph34r: Verovatno covek smatra da je zena duzna da pati ... i jedan od onih sto misle da su one koje hoce epidural razmazene ...

#14 m.scofield

m.scofield
  • Banned
  • 133 posts

Posted 22 May 2009 - 18:17

Ne znam šta je hteo da kaže,ali ovaj prvi tekst pokazuje da su čak i cele ustanove otvoreno korumpirane i naplaćuju nešto što ne smeju da naplaćuju,a ne samo pojedinci.
Epiduralna je u celom zapadnom svetu sasvim normalna stvar,kao i porađanje u bazenu i verovatno još puno olakšica za žene za koje mi još nismo čuli ili smo čuli i proglasili da je to opasno.Sve je opasno ukoliko ga daje nestručno lice,a takvi bi trebalo da budu van bolnica.
Pročitaj malo o epiduralnoj pa onda proceni da li je opasna,nemoj napamet da pričaš.

#15 m.scofield

m.scofield
  • Banned
  • 133 posts

Posted 22 May 2009 - 18:21

:) Verovatno covek smatra da je zena duzna da pati ... i jedan od onih sto misle da su one koje hoce epidural razmazene ...

To je jedan od onih koji kaže sve će to priroda sama da reši ili u odnosu na služenje vojske porođaj je smešan... :ph34r: