Jump to content


Photo
- - - - -

Knjige kojima se stalno vracate


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
53 replies to this topic

#1 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 07 May 2009 - 23:02

Vladan Desnica i Alberto Moravija....sta god da sam procitao od njihovih romana (naravno vise Moravijinih//Konformista,Dosada,Cocara,Rimljanka), nisam mogao danima da se otrgnem od razmisljanja o njima uzasno dobar duh mediterana..i neverovatna naracija.

#2 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 May 2009 - 11:23

Ima puno knjiga kojima se stalno vracam. Ja sam poznata po tome sto neke knjige iscitavam vise puta. Evo, pade mi na pamet The God of Small Things. To je kompaktna a kompleksna knjiga postavljena na vise nivoa i toliko prepuna simbolike da je neophodno procitati je vise puta. Najbolje je citati je u originalu jer se Roy igra jezikom na nacin koji se pomalo gubi u prevodu. A time se gubi i jedna bitna dimenzija ovog romana.

Ali, postoje i pisci kojima se stalno vracam. Trenutno mi pada na pamet Balzak. I dan dan danas je aktuelan. Njegov mikroskopski pogled na drustvo daje prikaz stvarnosti koju i danas imamo. Ponekad mi ruka spontano krene ka polici i koju god njegovu knjigu da uzmem ja je ponovo u slast procitam.

Edited by cyberwor/L/d, 09 May 2009 - 18:48.


#3 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 09 May 2009 - 14:28

Mnogim se autorima ponovo vracam...pre dva dana sam po neki cetvrti-peti put citala Kugu,iznova me dirne i zamisli,uopste citam onaj pitkiji Kamijev opus rado i iznova...volim taj stil,ostar,bez trunke patetike,bez suvisnih detalja...a zaokruzen i pun..
Boga malih stvari sam procitala samo jednom,i to u prevodu,tako da to mozda nije losa ideja,posto mi se zaista veoma dopao...

#4 M.M.

M.M.
  • Members
  • 140 posts

Posted 10 May 2009 - 21:42

Citala s vremena na vreme iz razlicitih pobuda - Dervis i smrt i Bracu Karamazove. I opet bih, i opet cu.

#5 caka

caka
  • Members
  • 130 posts

Posted 10 May 2009 - 23:11

Stephen,Edwin King-Dreamcatcher ili ti prevedena kod nas Zamka za snove ,naravno za one koji vole horor-fantastiku.Jako je dobra i Zelena milja,Isijavanje i naravno Stvor.Opet ponavljam,samo za one koji vole takvu literaturu.

#6 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 11 May 2009 - 10:21

nisam bas od onih koji ima knjige kojima se stalno vraca. mada moram da priznam da sam za rodjendan pre pet meseci dobio knjigu Kako plivati sa ajkulama od harvi makeja koju sam vec dva puta celu procitao, plus redovno citam poneko poglavlje jer je puna korisnih saveta primenjivih u svetu kapitalizma.

Edited by zcurcic, 11 May 2009 - 10:21.


#7 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 12 May 2009 - 22:16

Kafka...Zamak.

#8 mlatko

mlatko
  • Members
  • 1,159 posts

Posted 12 May 2009 - 22:33

Hemingway. Stranac u moru

#9 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 12 May 2009 - 23:43

Hemingway. Stranac u moru


Jesi li siguran da se tako zove? :ph34r:

Da nije Starac i more?

#10 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 May 2009 - 10:10

Jesi li siguran da se tako zove? :ph34r:

Da nije Starac i more?

ma Stranac u moru. nisi chula za tu knjigu :) ?

#11 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 13 May 2009 - 11:13

ma Stranac u moru. nisi chula za tu knjigu :ph34r: ?


Nisam :) . Moraću izgleda da obnovim gradivo.



Kad sam već ovde - ja se uvek vraćam Penelopijadi od Margaret Atvud - mit o Odiseju i Penelopi iz Geopoetikine edicije Mitovi, napisan prepoznatljivim jezikom Atvudove (koju inače volim da čitam).

#12 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 13 May 2009 - 11:34

Zli dusi - Dostojevski, čudno, ali meni se od njegovih knjiga ta najviše sviđa,
Crnjanski, Embahade
Tor Hejerdal , Kon Tiki - neko dete u meni neće da poraste

#13 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 13 May 2009 - 14:10

Tor Hejerdal , Kon Tiki - neko dete u meni neće da poraste

Haha! Nisi jedini. Imam je u tri razlicite verzije. Proslog leta sam opet citala. :ph34r:

#14 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 13 May 2009 - 14:19

Haha! Nisi jedini. Imam je u tri razlicite verzije. Proslog leta sam opet citala. :ph34r:

Ako voliš tu tematiku, uzmi Besu od Jože Horvata, putopis kad nije bilo GPSa i mobilnih

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 13 May 2009 - 14:20

Ako voliš tu tematiku, uzmi Besu od Jože Horvata, putopis kad nije bilo GPSa i mobilnih

Imam punu jednu policu sa tom tematikom. Citao Marianne Greenwood?