Jump to content


Photo
- - - - -

Crnogorci


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
246 replies to this topic

#31 Boki 33

Boki 33
  • Members
  • 48 posts

Posted 02 May 2009 - 19:56

To je pitanje percepcije. Kralj je sebe i svoje podanike percipirao kao Srbe. Mislim da je sve započelo od Njegoša koji je kao dijete svoga vremena, a to vrijeme je bilo vrijeme nacionalnih pokreta, Crnogorce smatrao Srbima, prvenstveno zbog pravoslavlja. Koliko su sami Crnogorci sebe percipirali kao Srbe ili je u njih bila primarna plemenska pripadnost, ne bih znala reći, ali vjerujem da je bilo kao i u ostalih južnoslavenskih naroda koji su se određivali uglavnom regionalno.


Evo ja ću ti reći kako su moji preci doživljavali osećaj pripadnosti:
1. Plemenska pripadnost(Cuce,Piperi,Grahovljani,Banjani,Pivljani itd..)
2. Crnogorstvo - pripadnost oblasti, u kasnijem periodu državi u kojoj žive.
3. Srpstvo- pripadnost narodu, odnosno naciji.

Od svih srpskih teritorija, u Crnoj Gori se održalo najviše predanja o Kosovskom boju, najviše mitova o Obiliću i ostalim srednjovekovnim srpskim junacima i uopšte sećanja na slavnu srpsku istoriju. Čak je većina bratstava pokušavala da za svog rodonačelnika imenuje nekog srpskog junaka ili vladara. U narodnim predanjima nema nikakve Duklje. Zvanična Dukljanska teza danas je da su došli neki Srbi iz Raške i narodu nasilno izmenili nacionalnu svest i to u 12 veku (700 godina pre Francuske revolucije i stvaranja nacija u savremenom smislu) i nametnuli pravoslavlje.
Uostalom, TVCG povremeno emituje emisije o "istoriji" CG u kojoj za svaku epohu sa drugačijim argumentima dokazuju da je narod ustvari u zabludi da su ikada bili Srbi. Čas je argument da su Dukljani ustvari katolici (11 i 12 vek- kao da ih u to vreme to čini posebnim od Srba- i Nemanja je kršten u katoličkoj crkvi), čas dokazuju da Crnogorske vladike (od 17 do 19 veka) nisu imali ama-baš nikakve veze sa SPC. Ma argumenti na nivou Kurira i Press-a, a emituju se na nivou nacionalne TV.

#32 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 05 May 2009 - 00:44

:ph34r: Pogresnoj osobi pricas sta je Nikola proglasio.
Dok su Crnogorci ginuli u oslobadjanju Srbije srpska vojska je "oslobadjala" Crnogorski dvor.
Ko je stitio povlacenje srpske vojske preko Prokletija?
Nikola je bio stavljen pred svrsen cin.


Kakve veze imaju Prokletije sa bilo cim?

Da li ti razumes sta sam hteo da kazem? Ako posle I svetskog rata postoji Kraljevina Jugoslavija i u njoj svi Juzni Sloveni osim Bugara, ta drzava ne moze da ima dva kralja.

Sa CG niko nije pregovarao za vreme rata ni o cemu jer je potpisala kapitulaciju.

Da su prilike na frontovima bile drugacije, Pasic najverovatnije ne bi potpisivao nista sa YU komitetom, do stvaranja SHS ne bi bi doslo i CG bi izasla iz rata kao kraljevina.

#33 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 05 May 2009 - 00:46

Palio se ili ne to su istorijske cinjenice.

Ako ti mislis da nema nikakve veze izmedju Vojislavlejevica i Nikole da njega prafraziram iz avgusta 1910. prilikom proglasenja za kralja:

...da se obnovi naše staro kraljevstvo i da se Crna Gora proglasi kraljevinom, ...dubokim korijenima obnovljene kraljevine Vojislavljevica....


Srednjevekovne drzave i nacionalne drzave u XIX veku nemaju bas puno toga zajednickog kada je nacija u pitanju.

Ovo "potez Cetnje - Vladivostok" me nesto asocira na neko skorasnje povlacenje srpskih linija/granica :ph34r: Projekcija?


Istorija, jado. Rat sa Japanom. :)

#34 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 May 2009 - 01:06

Kakve veze imaju Prokletije sa bilo cim?

Da li ti razumes sta sam hteo da kazem? Ako posle I svetskog rata postoji Kraljevina Jugoslavija i u njoj svi Juzni Sloveni osim Bugara, ta drzava ne moze da ima dva kralja.

Sa CG niko nije pregovarao za vreme rata ni o cemu jer je potpisala kapitulaciju.

Da su prilike na frontovima bile drugacije, Pasic najverovatnije ne bi potpisivao nista sa YU komitetom, do stvaranja SHS ne bi bi doslo i CG bi izasla iz rata kao kraljevina.

Prokletije imaju veze s time da je dosta Crnogoraca izginulo, nije imao ko da brani prestol.
A prica o Kraljevini Jugoslaviji ima jednu manjkavost - osnovana je kao posledica rata ne bas zelje za ujedinjavanjem i uostalom prvo je bila Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca ... cudno nigde Crnogoraca... Kraljevina Jugoslavija je mogla da postoji sa svojim kraljem bez Crne Gore ili preuzimanja prestola. Ti pricas o konsekvenci kao razlogu. Takodje pominjes kapitulaciju a ja ti opet kazem da Crnu Goru nije imao ko da brani jer su muski otisli da stite srpsku vojsku u povlacenju a posle u prvim redovima oslobadjali Srbiju a za to vreme je unuk otimao krunu.
Ne znam koliko konkretno znas o dogadjanjima na Cetinju.
A nakon toga zbog izdaje Nikola odlazi u Italiju gde je umro, ako je to bio fini dogovor kako nije ostao u svojoj kuci kod unuka kralja nego je otisao kod zeta - sto ako malo znas nije nimalo lako za Crnogorca.

Evo ja sam prva za Jugoslaviju ali sam isto tako svesna istorije dogadjanja...

Srednjevekovne drzave i nacionalne drzave u XIX veku nemaju bas puno toga zajednickog kada je nacija u pitanju.

Istorija, jado. Rat sa Japanom. :ph34r:


Potpisan mir '92 :)

#35 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 05 May 2009 - 02:38

Prokletije imaju veze s time da je dosta Crnogoraca izginulo, nije imao ko da brani prestol.
A prica o Kraljevini Jugoslaviji ima jednu manjkavost - osnovana je kao posledica rata ne bas zelje za ujedinjavanjem i uostalom prvo je bila Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca ... cudno nigde Crnogoraca...


Ne zaboravi da je Italija izasla iz tog rata kao pobednik, a CG jeste bila na pobednickoj strani ali jeste potpisala kapitulaciju. U eventualnim direktnim pregovorima CG-Italija oko jadranskog mora CG ne bi pregovarala sa pozicije jednakoj poziciji Italije. Ja verujem da su toga bili svesni i delegati skupstine u Podgorici.

Takodje pominjes kapitulaciju a ja ti opet kazem da Crnu Goru nije imao ko da brani jer su muski otisli da stite srpsku vojsku u povlacenju a posle u prvim redovima oslobadjali Srbiju a za to vreme je unuk otimao krunu.


Ovo je za mene novost. CG vojska se povlacila sa srpskom vojskom kroz Albaniju? Ko je bio njihov vrhovni komandant?

A nakon toga zbog izdaje Nikola odlazi u Italiju gde je umro..


Kakve izdaje? Otisao je u Italiju 1916-te, kada je potpisao kapitulaciju.

Ja ne znam kako ti zamisljas Jugoslaviju sa CG i kraljem Nikolom u njoj? Sta bi on tu mogao da bude - kralj u penziji?

#36 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 May 2009 - 03:48

Ne zaboravi da je Italija izasla iz tog rata kao pobednik, a CG jeste bila na pobednickoj strani ali jeste potpisala kapitulaciju. U eventualnim direktnim pregovorima CG-Italija oko jadranskog mora CG ne bi pregovarala sa pozicije jednakoj poziciji Italije. Ja verujem da su toga bili svesni i delegati skupstine u Podgorici.

Izvini kad je Crna Gora potpisala kapitulaciju?
1915 Nikola je upravljanje crnogorskom vojskom dao srpskim komandantima iako je jos imao svojih.
Delegati u Podgorickoj skupstini su birani u odsustvu kralja a u prisustvu srpske vojske koja je imala naredjenje da zaustavi bilo kakvu pobunu protiv ujedinjenja.
O kakvim pregovorima sa Italijom ti pricas - kraljica Italije je bila Jelena njegova cerka...

Ovo je za mene novost. CG vojska se povlacila sa srpskom vojskom kroz Albaniju? Ko je bio njihov vrhovni komandant?

1914 prestolonaslednik Danilo. 1916 serdar Janko Vukotic je vodio crnogorsku vojsku u Mojkovackoj bitci (za to si verovatno cuo a on je bio kraljicin necak ili nesto slicno) u kojoj su mnogi izginuli, stitili su povlacenje srpske vojske kroz Crnu Goru ka Albaniji. Ne secam se imena druge bitke u klisuri - pitacu tatu ujutru :ph34r: posto su mi pradede ucestvovale u doticnim i preci opevani u nekim spevovima ali svaki put zaboravim ime ...

Kakve izdaje? Otisao je u Italiju 1916-te, kada je potpisao kapitulaciju.

? obrazlozi
jeste otisao nakon sto je bilo ocigledna da ce Crna Gora biti zauzeta (jel da AU nadirala a srpska vojska se povukla) jer je bio na strani Antante

Ja ne znam kako ti zamisljas Jugoslaviju sa CG i kraljem Nikolom u njoj? Sta bi on tu mogao da bude - kralj u penziji?


Nemam ja sta da je zamisljam. Ja je ne zamisljam ni sa A. Karadjordjevicem. Opet brkas posledicu sa uzrokom. jugoslavija ili bolje receno SHS je bila posledica srpskog ucesca na strani Antante dok su ostali HS bili pod Austrougarskom ....
Pedpostavljam da je bilo bolje sto je bio u Italiji i Francuskoj kralj u izgnanstvu ....
Fakat stoji - u odsustvu kralja srpska vojska je zauzela Crnu Goru. Nestanak kraljevske kuce Petrovic nije bio uslov za Jugoslaviju a da ne pominjemo da to i dalje nema veze s time da je prestol preuzet na silu - unuk od dede + saveznickoj kraljevini - ako sam u pravu negde procitah da je to prvi put u modernoj istoriji pripajanje jedne suverene zemlje drugoj nasilno.

#37 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 05 May 2009 - 04:39

Spoiler! --Click here to view--


#38 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 05 May 2009 - 05:02

? obrazlozi
jeste otisao nakon sto je bilo ocigledna da ce Crna Gora biti zauzeta (jel da AU nadirala a srpska vojska se povukla) jer je bio na strani Antante


Pa ne znam sta da ti obrazlazem? Kada je bilo jasno da ce Srbija biti zauzeta, kralj Srbije je sa vojskom i narodom otisao u Albaniju, pa na Krf, pa u Solun, pa na solunski front.

Kada je bilo jasno da ce CG biti zauzeta, crnogorski kralj je raspustio vojsku i sa svitom otisao u Italiju a vojnici otisli kucama.

Primecujes razliku?

O kakvim pregovorima sa Italijom ti pricas - kraljica Italije je bila Jelena njegova cerka...


Da, to je Crnoj Gori jako pomoglo i u II svetskom ratu. :ph34r:

Hajde da dodatno objasnim: Budva i bokokotorski zaliv su pripadali AU. Jesi li sigurna da bi Italijani dali to bez pitanja Crnoj Gori? Pogotovu Boku koja je bila strateski vrlo bitna.

Nestanak kraljevske kuce Petrovic nije bio uslov za Jugoslaviju a da ne pominjemo da to i dalje nema veze s time da je prestol preuzet na silu - unuk od dede + saveznickoj kraljevini - ako sam u pravu negde procitah da je to prvi put u modernoj istoriji pripajanje jedne suverene zemlje drugoj nasilno.


Pa jos uvek mi nisi rekla: kako zamisljas kraljevsku kucu Petrovic u Jugoslaviji sa Crnom Gorom? Ili ako je YU bez CG a sa dinastijom Petrovica - kako zamisljas kraljevsku CG posle I svetskog rata sa Budvom i Bokom?

Sto se tice nasilnog prisvajanja - mogli su da glasaju protiv. Mada treba uzeti istorijske okolnosti: tada je Vojvodina odlucila da se pripoji Srbiji, a pojedini delovi Hrvatske i Bosne su jasno rekli ostatku Bosne i Hrvatske da ako nece da udju u YU, prisajedinice se Srbiji.

1914 prestolonaslednik Danilo. 1916 serdar Janko Vukotic je vodio crnogorsku vojsku u Mojkovackoj bitci (za to si verovatno cuo a on je bio kraljicin necak ili nesto slicno) u kojoj su mnogi izginuli, stitili su povlacenje srpske vojske kroz Crnu Goru ka Albaniji. Ne secam se imena druge bitke u klisuri - pitacu tatu ujutru :) posto su mi pradede ucestvovale u doticnim i preci opevani u nekim spevovima ali svaki put zaboravim ime ...


Nemam razloga da ne verujem ali moram da napomenem da dosada nisam upoznao Crnogorku ciji pradjed nije bio glavni u mojkovachku bitku, ili kao barjaktar ili kao junak u narodnoj pesmi.

Nemam ja sta da je zamisljam. Ja je ne zamisljam ni sa A. Karadjordjevicem. Opet brkas posledicu sa uzrokom. jugoslavija ili bolje receno SHS je bila posledica srpskog ucesca na strani Antante dok su ostali HS bili pod Austrougarskom ....


Pa kao sto rekoh, u trenutku pisanja krfske deklaracije Crnogorci nisu bili u igri, samo Jugosloveni (AU) i Srbi. Mada, jos uvek cekam na odgovor na pitanje kako su to Crnogorci probijali solunski front?

#39 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 May 2009 - 07:16

Posledice odrastanja u kome te malo malo cale zove "sine"

Bez rodjackih veza sa doticnom...

Pa ne znam sta da ti obrazlazem? Kada je bilo jasno da ce Srbija biti zauzeta, kralj Srbije je sa vojskom i narodom otisao u Albaniju, pa na Krf, pa u Solun, pa na solunski front.
Kada je bilo jasno da ce CG biti zauzeta, crnogorski kralj je raspustio vojsku i sa svitom otisao u Italiju a vojnici otisli kucama.
Primecujes razliku?

Da Nikola je bio star i bolestan. Upravljanje Crnogorskom vojskom je prepustio Aleksandru.

Nego opet - kad je potpisao kapitulaciju?


Da, to je Crnoj Gori jako pomoglo i u II svetskom ratu. :D

Neki savremenici tvrde da jeste

Hajde da dodatno objasnim: Budva i bokokotorski zaliv su pripadali AU. Jesi li sigurna da bi Italijani dali to bez pitanja Crnoj Gori? Pogotovu Boku koja je bila strateski vrlo bitna.

A bez Boke i Budve CG ne bi opstala?


Pa jos uvek mi nisi rekla: kako zamisljas kraljevsku kucu Petrovic u Jugoslaviji sa Crnom Gorom? Ili ako je YU bez CG a sa dinastijom Petrovica - kako zamisljas kraljevsku CG posle I svetskog rata sa Budvom i Bokom?

Vec sam rekla da ne zamisljam Petrovice u Jugoslaviji.
Ti hoces da kazes da je Aleksandar skinuo Nikolu jer je hteo Jugoslaviju a ne zato sto je hteo vecu kraljevinu?
I opet ne kontam sta sa Budvom i Bokom? Jer oteo prestol jer je hteo Budvu i Boku?

Sto se tice nasilnog prisvajanja - mogli su da glasaju protiv. Mada treba uzeti istorijske okolnosti: tada je Vojvodina odlucila da se pripoji Srbiji, a pojedini delovi Hrvatske i Bosne su jasno rekli ostatku Bosne i Hrvatske da ako nece da udju u YU, prisajedinice se Srbiji.

:ph34r: ma da mogli su i da dube na trepavici. Ma ajde ... istorijske okolnosti su takve da je u CG bila naoruzana srpska vojska - ajde glasaj protiv... Ista ta vojska je odredila princip glasanja. Nemoj me...


Nemam razloga da ne verujem ali moram da napomenem da dosada nisam upoznao Crnogorku ciji pradjed nije bio glavni u mojkovachku bitku, ili kao barjaktar ili kao junak u narodnoj pesmi.

Pa sta da ti kazem - crnogorci imali gadnu narav da idu u svaki rat :D cak i sa japanom, imala sam jedno deda-strica borio se sa Indijancima....a ja nisam rekla glavni u mojkovackoj bitci rekla sam bili tamo posto su dedini sa Cetinja bili perjanici (verovao ili ne) a babini Vasojevici (sto govori u prilog mojoj blagoj naravi :D ).
I ne izjasnjavam se kao crnogorka osim ako ne nerviram nekog srpskog nacionalistu - iako i jugoslovenka radi posao :D a ne bih se majci zamerala...iako je lepo sto s te strane znam 10 kolena unazad...
Eto nesto novo - pratetka bila jedna od dve prve mis CG koje su ucestvovale na izboru mis sveta u Londonu - e to nema svaka :)

Pa kao sto rekoh, u trenutku pisanja krfske deklaracije Crnogorci nisu bili u igri, samo Jugosloveni (AU) i Srbi. Mada, jos uvek cekam na odgovor na pitanje kako su to Crnogorci probijali solunski front?

Marko Spadijer .... e vala ti ko u onom vicu "aj sad poimence" :D

"uz prisustvo Nikole Hajdukovića, dotadašnjeg delegata crnogorske vlade u Solunu i francuskih visokih oficira, formiran Prvi crnogorski dobrovoljački bataljon u Solunu. Barjaktar ovog bataljona je dobrovoljac Krsto Jovov Ivanović, i to je jedini crnogorski barjak koji se pojavio i viorio na Solunskom frontu.

Ministar u penziji Pero Šoć o ovom bataljonu kaže: „Sa elementima crnogorske vojske, koji su se spasli preko Albanije, formiran je začetak crnogorske vojne jedinice na Solunskom frontu. Prvi bataljon te jedinice izvršio je, po zahtjevu savezničkog komandanta, generala Saraja, okupaciju grčkih nadleštava, željeznice, pošte i telegrfa. Jedinica je zatim stupila u ratne operacije na položajima Bitoljskog sektora. Pri prvom sudaru sa neprijateljem je zapažena. Neprijatelj je to bilježio u svojim ratnim biltenima, govorio o pojavi crnogorskog barjaka na Solunskom frontu i o silovitom
napadu crnogorske legije protiv njegovih trupa. Učesnici ove jedinice bili su odlikovani odličjima Crne Gore i Francuske."

"Četiri crnogorska brigadira (generala) – Luka Gojnić, Milo Martinović, Danilo Gatalo i Petar Martinović – samoinicijativno su napustili Crnu Goru i našla se na Krfu sa srpskom vojskom. .... Mladi brigadir Petar Martinović, koji je posljednjih 10 dana zamijenio na položaju komandanta crnogorske Sandžačke vojske generala Janka Vukotića, a u boju kod Mojkovca 6. i 7. januara 1916. komandovao divizijom, na Krf je prešao u srpsku vojsku i preveden je u čin pukovnika. Kasnije je poslan u Rusiju i postavljen za komandanta 1. jugoslovenskog dobrovoljačkog puka, sa kojim je učestvovao u proboju Solunskog fronta. Martinović je srpskome ministru vojnom na Krfu na revers predao novac crnogorske Sandžačke vojske u iznosu 157.710 perpera.
Sa brigadirom Martinovićem u srpsku vojsku su prešli komandir – major Milo Đukanović, načelnik artiljerije u crnogorskoj Sandžačkoj vojsci, kapetani Boško Bulatović i Božo Novaković, a iz crnogorskih jedinica koje su bile kod Skadra poručnik Marko Rašović, kao i poručnik Lako Antunović iz regrutskih jedinica, emigranti iz Hercegovine, i, kako izgleda, nekoliko vojnika i podoficira koji su bili u jedinicama u Skadru i Medovi. ..."

eto sad si naucio nesto novo....

#40 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 05 May 2009 - 08:09

Pa sta da ti kazem - crnogorci imali gadnu narav da idu u svaki rat :D cak i sa japanom, imala sam jedno deda-strica borio se sa Indijancima....a ja nisam rekla glavni u mojkovackoj bitci rekla sam bili tamo posto su dedini sa Cetinja bili perjanici (verovao ili ne) a babini Vasojevici (sto govori u prilog mojoj blagoj naravi :D ).
I ne izjasnjavam se kao crnogorka osim ako ne nerviram nekog srpskog nacionalistu - iako i jugoslovenka radi posao :D a ne bih se majci zamerala...iako je lepo sto s te strane znam 10 kolena unazad...
Eto nesto novo - pratetka bila jedna od dve prve mis CG koje su ucestvovale na izboru mis sveta u Londonu - e to nema svaka :)

neka si mu rekla andje...:ph34r:

jadni crnogorci sa mojkovca...
ne mogahu se kvalifikovati ni za "rece mi jedan coek", nego ih razvlace ovi obiwjetri sa "rece mi jedna djevojka"...

edit
evo da te pomognem sa jednom slikicom.
Attached File  bataljon_crnogorske_pjesadije_na_solunskom_frontu1916_v.jpg   161.29KB   42 downloads
sudbina toga bataljona?
...svakom na svoj obraz.

Edited by muras, 05 May 2009 - 08:20.


#41 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 05 May 2009 - 10:44

Da Nikola je bio star i bolestan. Upravljanje Crnogorskom vojskom je prepustio Aleksandru.


A kralj Petar je bio mlad i u naponu snage? Nego kako to bas da Aleksandru da vojsku, sta bi sa prestolonaslednikom Danilom? Ne moras da odogovaras, ovi tvoji citati najbolje govore sta se dogodilo sa CG vojskom nekoliko nedelja posle Mojkovca:

"Četiri crnogorska brigadira (generala) – Luka Gojnić, Milo Martinović, Danilo Gatalo i Petar Martinović – samoinicijativno su napustili Crnu Goru i našla se na Krfu sa srpskom vojskom. .... Mladi brigadir Petar Martinović..., na Krf je prešao u srpsku vojsku i preveden je u čin pukovnika. Kasnije je poslan u Rusiju i postavljen za komandanta 1. jugoslovenskog dobrovoljačkog puka, sa kojim je učestvovao u proboju

[...]

Sa brigadirom Martinovićem u srpsku vojsku su prešli komandir – major Milo Đukanović, načelnik artiljerije u crnogorskoj Sandžačkoj vojsci, kapetani Boško Bulatović i Božo Novaković, a iz crnogorskih jedinica koje su bile kod Skadra poručnik Marko Rašović, kao i poručnik Lako Antunović iz regrutskih jedinica, emigranti iz Hercegovine, i, kako izgleda, nekoliko vojnika i podoficira koji su bili u jedinicama u Skadru i Medovi. ..."


CG vojska nije imala komandanta, raspustena je, i ono sto se naslo na Solunskom frontu se samoinicijativno pridruzilo srpskoj vojsci.

Sto se tice samog proboja solunskog fronta, u proboju septembra 1918-te su ucestvovale Prva i Druga armija srpske vojske. U prvoj linije Druge armije su bile Sumadijska divizija i dve francuske divizije. U drugoj liniji su bile timocka divizija i jugoslavenska divizija. Prva armija nije interesantna jer su tu bile samo srpske divizije, ukupno 3 komada.

U rodu vojske zvanom pesadija najmanja velicina jedinice je odred, pa onda vod, pa zatim bataljon, pa puk, pa na kraju divizija. Postojao je crnogorski bataljon, a komandant Crnogorac koga navodis je bio komandant puka u okviru dobrovoljacke jugoslovenske divizije. Jugoslovenska divizija je bila u pozadini Sumadijske i francuskih divizija. Zanima me kako si na osnovu postojanja jednog bataljona koji je bio u sastavu jednog puka koji je bio u sastavu jedne divizije zakljucila da su Crnogorci imali neke bitnije zasluge za probijanje Solunskog fronta u jesen 1918-te? Bitka za Bitolj u kojoj je crnogorski bataljon dobio odlikovanja se odigrala 2 godine pre toga i posle te bitke front se nije pomerao 2 godine...

A bez Boke i Budve CG ne bi opstala?


Ne znam da li ti je poznato, te oblasti su bile anektirana od Italije odmah po zavrsetku aprilskog rata, dok je ostatak CG bio okupiran. Gotovo je sigurno da bi to Italijani uzeli kao protivuslugu za pristanak na obnavljanje Kraljevine CG - da se tako nesto dogodilo. Posle II svetskog rata Italijani bi te teritorije izgubili kao sto su izgubili Istru, Zadar, i par ostrva ali se zapitaj kome bi to pripalo unutar FNRJ kada su se crtale republicke granice 1945-te? Hrvatima. Zasto? Zato sto Kraljevina CG nikada nije bila u posedu tih teritorija, a pre I svetskog rata je to bilo Austrougarsko. CG ni po kojem osnovu to ne bi imala danas - da se Kraljevina CG zaista obnovila posle 1918-te. Ne kazem da je to razlog zasto treba zahvaljivati podgorickoj skupstini, ali setite se toga kada raspravljate o "strahovladi Karadjordjevica" i danasnjim granicama CG.

Vec sam rekla da ne zamisljam Petrovice u Jugoslaviji.
Ti hoces da kazes da je Aleksandar skinuo Nikolu jer je hteo Jugoslaviju a ne zato sto je hteo vecu kraljevinu?


Da je hteo Veliku Srbiju, ostavio bi ga na miru, da sam pregovara sa saveznicima o granicama CG posle rata.

#42 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 05 May 2009 - 11:03

obiwjetar si ti veliki...
skoci mi adrenalin. poceh i da pisem...ma se zaustavih na vakat.

Ne kazem da je to razlog zasto treba zahvaljivati podgorickoj skupstini, ali setite se toga kada raspravljate o "strahovladi Karadjordjevica" i danasnjim granicama CG.

fala tebi i karadjordjevicima.
i dje culi, i dje ne culi...

#43 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 05 May 2009 - 11:42

Murasu

Serem ti se u tezu po kojoj je par stotina srbijanskih vojnika mogla okupirat crnu goru.

A to je ono sto ovdje pokusavate prodat ti i ova "pitoma po babi" pokusavate prodat.




@Obi
I ti kad lupis - lupis. A sto je bio komandant svih srpskih trupa ako ne crnogorac?

#44 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 05 May 2009 - 11:58

Murasu

Serem ti se u tezu po kojoj je par stotina srbijanskih vojnika mogla okupirat crnu goru.

drz se ti janko toga softvera sto izbroja tih par stotina i neces imat problema sa stolicom...

#45 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 05 May 2009 - 12:08

drz se ti janko toga softvera sto izbroja tih par stotina i neces imat problema sa stolicom...


Ajde murice
Kolko ih bijase?

Janko Vukotic i Krsto Zrnov razbucase 25.000 austrougara - kolko to bijase srbijanaca pa se predadose odma?