Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Evolucija vs Bog


  • Please log in to reply
3454 replies to this topic

#2926 branimir+pn

branimir+pn
  • Members
  • 34 posts

Posted 24 February 2014 - 10:48

@TOMAS.HOKENBERI

 

"So far as I can remember, there is not one word in the Gospels in praise of intelligence."
Bertrand Russell

 

Pre oko dve godine sam vec komentarisao ovaj tvoj podtekst i totalno sam omanuo. I ne samo ja vec je tu bilo par ljudi koji se bave Biblijom. U svakoj drugoj analizi Isusovog zivota spominje se sledeci dogadjaj kao jedina informacija o njemu od rodjenja pa do tridesete godine.

 

45. И не нашавши Га вратише се у Јерусалим да Га траже.

46. И после три дана нађоше Га у цркви где седи међу учитељима, и слуша их, и пита их,

47. И сви који Га слушаху дивљаху се Његовом разуму и одговорима.

 

Posto ovo spada u red malo verovatnih dogadjaja po misljenju  mnogih, onda je ovo ocigledna namera autora da istakne Isusovu inteligenciju kao dvanaestogodisnjaka jer bi kasnije to moglo da izgleda neumesno. Zasto je to tako izvedeno mogu da dam svoje misljenje ako nekoga zanima. Uzgred, ovo je Jevandjelje po Luki 2.glava.

 

Pozdrav svima

 

P.S. Zasto je Bertrand Russell to tako napisao ne znam i smesno je sa njim da polemisem. Zanimljivo mi je jos da je kod reci Gospels koristio veliko pocetno slovo, sto govori o njegovom odnosu prema materiji a i o njemu samom, na kraju krajeva.

 

  • 0

#2927 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 February 2014 - 20:11

 

@TOMAS.HOKENBERI

 

"So far as I can remember, there is not one word in the Gospels in praise of intelligence."
Bertrand Russell

 

Pre oko dve godine sam vec komentarisao ovaj tvoj podtekst i totalno sam omanuo. I ne samo ja vec je tu bilo par ljudi koji se bave Biblijom. U svakoj drugoj analizi Isusovog zivota spominje se sledeci dogadjaj kao jedina informacija o njemu od rodjenja pa do tridesete godine.

 

45. И не нашавши Га вратише се у Јерусалим да Га траже.

46. И после три дана нађоше Га у цркви где седи међу учитељима, и слуша их, и пита их,

47. И сви који Га слушаху дивљаху се Његовом разуму и одговорима.

 

Posto ovo spada u red malo verovatnih dogadjaja po misljenju  mnogih, onda je ovo ocigledna namera autora da istakne Isusovu inteligenciju kao dvanaestogodisnjaka jer bi kasnije to moglo da izgleda neumesno. Zasto je to tako izvedeno mogu da dam svoje misljenje ako nekoga zanima. Uzgred, ovo je Jevandjelje po Luki 2.glava.

 

Pozdrav svima

 

P.S. Zasto je Bertrand Russell to tako napisao ne znam i smesno je sa njim da polemisem. Zanimljivo mi je jos da je kod reci Gospels koristio veliko pocetno slovo, sto govori o njegovom odnosu prema materiji a i o njemu samom, na kraju krajeva.

 

 

Primer ti nije dobar. Bertrand Rasel nije mislio na nekakvo divljenje necijoj konkretnoj pameti, a posebno ne divljenje Isusovoj pameti. Rasel je mislio na to da se u Bibliji razum, inteligencija i znanje nigde ne hvale u principu, naprotiv. A koliko je to tacno vidi se i iz toga da nisi uspeo da nadjes nijedan citat osim ovog koji je ustvari hvalospev Hristu, a ne samoj pameti.

 

A Gospel je napisao velikim slovom ne zato sto mu je pridavao neko posebno znacenje, vec zato sto je covek valjda bio pismen pa je znao da se pise velikim slovom.


Edited by tomas.hokenberi, 24 February 2014 - 20:12.

  • 2

#2928 branimir+pn

branimir+pn
  • Members
  • 34 posts

Posted 25 February 2014 - 07:24

Primer ti nije dobar. Bertrand Rasel nije mislio na nekakvo divljenje necijoj konkretnoj pameti, a posebno ne divljenje Isusovoj pameti. Rasel je mislio na to da se u Bibliji razum, inteligencija i znanje nigde ne hvale u principu, naprotiv. A koliko je to tacno vidi se i iz toga da nisi uspeo da nadjes nijedan citat osim ovog koji je ustvari hvalospev Hristu, a ne samoj pameti.

 

A Gospel je napisao velikim slovom ne zato sto mu je pridavao neko posebno znacenje, vec zato sto je covek valjda bio pismen pa je znao da se pise velikim slovom.

Onda nisam dobro razumeo,


  • 0

#2929 Bosniak

Bosniak
  • Members
  • 1,786 posts

Posted 01 May 2014 - 22:42

Druze - ja jesam naucnik.

 

Pa tako nam reci. :lol+:


  • 0

#2930 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 01 May 2014 - 23:37

Pa tako nam reci. :lol+:

Normalno da cu da ti kazem i to vrlo ponosno. Nauka je najvrednija i najplemenitija delatnost koju je izrodila ljudska civilizacija. Sto ti preferiras plemenski i mitski nacin misljenja samo je tvoj problem. Pazi samo da ne naljutis duhove, pa da ti ne iskljuce struju, ili da ne stanes na 13. stepenik, mozda ti se desi nesto lose, o crnim mackama necu ni da pricam...


  • 9

#2931 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 20 June 2014 - 14:42

http://www.b92.net/z...9&nav_id=864487

 

 

 

Ujedinjeno Kraljevstvo zabranilo je učenje kreacionizma kao naučno validne teorije u svim školama koje se finansiraju iz budžeta, prenosi sajt Upi.

 

 

Nema zezanja sa parama poreskih obveznika.....


  • 4

#2932 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 29 June 2014 - 19:39

http://www.kurir-inf...-clanak-1441943

 

 

NAUČNICI DOŽIVELI ŠOK: Pronađen dokaz da Bog postoji!

 

Shebase nam svu propagandu. Sad svi lepo da se vratimo veri... 

 

  :frust:   :ajme:


  • 0

#2933 PokošenoPolje

PokošenoPolje
  • Banned
  • 20 posts

Posted 08 July 2014 - 19:15

Ja vjerujem u oboje... bog je okidač i pokretač evolucije... prosto treba biti otvorenog uma
  • 0

#2934 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 08 July 2014 - 19:43

Ja vjerujem u oboje... bog je okidač i pokretač evolucije... prosto treba biti otvorenog uma

 

 

Pa sto onda nisi otvorenog uma? Kad si otvorenog uma onda izadjes iz dogmi i shvatis da je bog ljudska izmisljotina.


  • 0

#2935 PokošenoPolje

PokošenoPolje
  • Banned
  • 20 posts

Posted 08 July 2014 - 20:15

kad se krijes iza nauke i ponašaš kao srednjovijekovni vjerski fanatik nisi ništa bolji od onih koje prezireš

biti otvorioenog uma znači biti otvoren za sve, a ne samo ono što tebi odgovara i

što se uklapa u tvoj mirkosvijet shvatanja....


  • 0

#2936 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 08 July 2014 - 20:20

kad se krijes iza nauke i ponašaš kao srednjovijekovni vjerski fanatik nisi ništa bolji od onih koje prezireš

biti otvorioenog uma znači biti otvoren za sve, a ne samo ono što tebi odgovara i

što se uklapa u tvoj mirkosvijet shvatanja....

Možeš verovati i astrolozima, vidovitim zorkama, kleopatrama i drugim tarotima, to nije otvorenost uma.

Naprotiv.


  • 2

#2937 PokošenoPolje

PokošenoPolje
  • Banned
  • 20 posts

Posted 08 July 2014 - 20:25

ipak jeste... prihvatanje kao mogućeg čak i onoga što se nama čini nemoguće je stanje otvorenog uma... zamisli tek jednog čovjeka iz 16 vijeka kako prihvata postojanje mašina koje su u stanju da pjevaju? e po čemu si ti ili ja bolji od njega ako ne možemo prihvatiti postojanje stvari iznad i izvan uskog okvira surovog empirizma?
  • 0

#2938 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 09 July 2014 - 07:27

Znaci ja ako prihvatim da toplota moze spontano da prelazi sa hladnijeg na toplije telo, ja sam otvorenog uma? Iako to sustinski ne menja nista jer je nemoguce.

 

Isto tako je nemoguce da postoji neko bezvremensko samosvesno i svemoguce bice koje je stvorilo univerzum i pokrenulo evoluciju. 

To mrsenje sa otvorenim umom i prihvatanjem svega i svacega ti nije nikakav argument.


  • 0

#2939 vragoljub

vragoljub
  • Members
  • 9 posts

Posted 09 July 2014 - 08:32

Isto tako je nemoguce da postoji neko bezvremensko samosvesno i svemoguce bice koje je stvorilo univerzum


u ovom trenutku mi nemamo ni najblažu predstavu kako je nastao univerzum, tj. šta se dešavalo "pre" i šta je izazvalo ono što zovemo velikim praskom, kao što ne znamo ni gomilu drugih stvari kako o univerzumu tako i o sopstvenoj planeti, neozbiljno je tvrditi da je nešto nemoguće kada je u pitanju priroda univerzuma, uključujući tu i mogućnost postojanja nekog bića kao stvaraoca, jednog dana možda budemo imali odgovor na to pitanje, ali sada nismo u poziciji da bilo šta tvrdimo da znamo
  • 1

#2940 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 09 July 2014 - 09:31

Kroz istoriju, upravo su naučnici bili "otvorenog uma", dok su religije bile isključive.

 

Treba biti "otvorenog uma" i ne isključivati unapred bilo šta, ali treba i kritički razmišljati, a ne prihvatati svaku budalaštinu kao ravnopravnu hipotezu o "životu, univerzumu i svemu ostalom". Postoji mnogo toga što ne znamo, ali postoji i mnogo toga što znamo i kada zaključujemo logično je poći od onoga što znamo, a ne izmišljati natprirodna "objašnjenja" za ono što ne znamo i onda na osnovu tih maštarija/izmišljotina/halucinacija osporavati i ono što znamo.


  • 0