Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

BIH danas i sutra

• Please log in to reply
37244 replies to this topic

#30046 dolenajugu

dolenajugu
  • Members
  • 2,537 posts

Posted 11 November 2011 - 10:19

Mada sam u to vrijeme bio drugacije pameti, koja je mogla ponuditi racionalizaciju tugovanja jer eto nasi nisu uspjeli da prodju dalje i pokazu Evropi "ko smo i sta smo", i mada sam od svih timova koje sam ikada gledao u svim sportovima najvise simpatija imao prema Zelji, ipak nisam ni plakao ni tugovao.

Do instrumentalizacije je vec doslo, reprezentacija se predstavlja kao kolektiv koji dokazuje da Bosna zasluzuje opstanak i postojanje - a to bi se po mom misljenju trebalo dokazivati na drugi nacin: dosljednim provodjenjem zakona i zastitom ljudskih prava. Sutaci lopte ne mogu i nece promijeniti stvari u zemlji kojom vladaju mafije okupljene oko nacionalnih stozera u kojoj se neki Kacavenda, Ceric i Puljic smatraju "moralnim" autoritetima.

Ma pomalo je smiješno raspravljati o tome da fudbal kao fudbal ne može ništa promijeniti u zemlji. Pametni ljudi, a ja predmijevam da je ovdje ipak većina takvih, to dobro znaju.
A sport, posebno fudbal, uvijek iili makar u nekim svojim trenucima imaju svoje simboličko značenje. Da nije tako ne bi ni imao u sebi toliko emocionalnu energijukoja se na razne načine manifestuije.
I naravno da je instrumentalizovan, u situaciji u kojoj i dalje traje neobljavljeni rat,očekivati da ovakvo nešto nije instrumentalizovano je naravno neooguće.
Uostalom, šta to danas nije instrumentalizovano. Ne ovdje, nego svugdje. Jedina razlika su ciljevi same instrumentalizacije. Daklle, ako se podjeda Bosne i Hercegovine u fudbalu i njen plasman upotrebljava kao instrument kojim se dokazuje da ideja Bosne i Hercegovine može opstati,
ja nemam ništa protiv toga. Ja sam jednostavno na toj strani. Uostalom, ja sam ovdje davno izniso svoje mišljenje da upravo podrška reprezenataciji BiH na simboličkoj razini pokazuje njen potencijal da opstane ovako ili onako. Naime, ja naprosto ne vjerujem u priču o, kako se ono kaže, ustavnoj lojalnosti. k'o biva možeš ti navijati za bilo koga ali bitno je da poštuješ zakone te zemlje. Ne vjerujem u to. Zemlja u kojoj većina ljudi ne navija za tu zemlkju, teško da ima razlog opstanka.
I moram reći da baš i ne shvatam Kinika kada kaže trolujemo sa fusbalom, naime da budem jasniji, ne vidim razlogu između mjerenja čija je veća čuna
, da'l Milorada ili Zlaje, od preganjanja da li će BiH ići na europsko ili neće. Zašto je ta čuna politika, a fusbal nije ?.
I još da dodam, vrlo mi je razumljiva instrumentalizacija Đokovića, ja ne vidim kako se uopšte može desiti da se jedan uspjeh na svjetskoj razini ne instrumentalizira. Sasvim je druga stvar što je moj vrijednosni sistem potpuino različiti od ciljeva za koje se upotrebljava Đoković, odnosno od vrijednosnog sistema samog Đokovića.

#30047 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 11 November 2011 - 10:42

O Djokovicu, Srbiji i svim mogucim dogadjajima postoje pojedinacne teme, o BiH postoji ova tema.

Postoji pojedinačna tema i o BiH nogometu, samo niko na njoj ne piše.

to je sansa za Bosnu i Hercegovinu da ode na EP

Pa kolika je ta šansa da BiH ode na EP, a zarad koje se zalažeš da se na pdfu Politika piše o fuzbalju.? 90%? 50%? 30? 10? Ako nije makar 50%, ja se bogami odbijam ložit. Nema rentabilnosti. A prav ti stojim da nije.

Što se tiče sportskih reprezentacija i kovanja društvene kohezije, pripomenuo bih mlađariji (a bogami i starariji) da je rahmetli Yuga (nećeš dugo!) '91e imala najmoćnije i najperspektivnije repke u fudbalu i basketu. Jedna stranka (možda Markovićevi reformisti, ili neko sličan) je koristila vrlo emotivan video materijal s uspjesima ovih timova u predizbornim spotovima s porukom "ne rasturajte ovaj tim". Boban, Prosinečki, Pikse, Savićević, Šuker, Kukoč, Rađa, Dražen, Divac... nisu bili kadri prenijeti zajedništvo sa sportskih terena u politiku, ali Dijamant&Zwetchge hoće. Hoće, al kad prne mrtav konj prvo.

Uvijek kad se sportska euforija prelije mimo borilišta i kad se u navijačke redove uključi staro i mlado, djeca, nene, s uma sišavši, slaboduhi i inače izazvani, nastane onaj otužni dojam društvene nesreće, gladi za utjehom i jednodnevnom opsjenom. A na nejaka pleća sirotih milijunaša u kopačkama se navali nepodnošljivo breme odgovornosti za nacionalnu sreću.

Sportski veličanstveni uspjeh Vatrenih '98e je bio umnogome uneređen sveopćom nacionalnom mobilizacijom iza kockastih dresova, s Ocem Nacije na čelu i s dvorskim majmunom, Ćirom, na pročelju. Manifestacije slavlja u Srbiji poslije sportskih uspijeha od Barija do Đokovića su ne jednom korištene kao iskaz da je ljudožderska priroda srbijanske politike '90ih zapravo laž, a da je jedina istina, u časnoj borbi na sportskom terenu potvrđena, istina triju ispruženih prstiju pred nacionalnom trobojkom.

I da se kojim nevjerojatnim slučajem sudba zbilja zagrcne i Bosna prođe, eto vam u taj sami mah Cerića i Bakira i ne znam koga još sve ne, da objasni ispravnost Allahovog puta do mreže dušmanske.
Zato, manite me. Meni nogometna igra koju pratim i uživam u njoj i kad se ne rješava nacionalna sudbina, a to što je više od igre, nosite slobodno kući. Pošteno.

#30048 kronostime

kronostime
  • Members
  • 9,318 posts

Posted 11 November 2011 - 11:52

Ma pomalo je smiješno raspravljati o tome da fudbal kao fudbal ne može ništa promijeniti u zemlji. Pametni ljudi, a ja predmijevam da je ovdje ipak većina takvih, to dobro znaju.
A sport, posebno fudbal, uvijek iili makar u nekim svojim trenucima imaju svoje simboličko značenje. Da nije tako ne bi ni imao u sebi toliko emocionalnu energijukoja se na razne načine manifestuije.
I naravno da je instrumentalizovan, u situaciji u kojoj i dalje traje neobljavljeni rat,očekivati da ovakvo nešto nije instrumentalizovano je naravno neooguće.
Uostalom, šta to danas nije instrumentalizovano. Ne ovdje, nego svugdje. Jedina razlika su ciljevi same instrumentalizacije. Daklle, ako se podjeda Bosne i Hercegovine u fudbalu i njen plasman upotrebljava kao instrument kojim se dokazuje da ideja Bosne i Hercegovine može opstati,
ja nemam ništa protiv toga. Ja sam jednostavno na toj strani. Uostalom, ja sam ovdje davno izniso svoje mišljenje da upravo podrška reprezenataciji BiH na simboličkoj razini pokazuje njen potencijal da opstane ovako ili onako. Naime, ja naprosto ne vjerujem u priču o, kako se ono kaže, ustavnoj lojalnosti. k'o biva možeš ti navijati za bilo koga ali bitno je da poštuješ zakone te zemlje. Ne vjerujem u to. Zemlja u kojoj većina ljudi ne navija za tu zemlkju, teško da ima razlog opstanka.
I moram reći da baš i ne shvatam Kinika kada kaže trolujemo sa fusbalom, naime da budem jasniji, ne vidim razlogu između mjerenja čija je veća čuna
, da'l Milorada ili Zlaje, od preganjanja da li će BiH ići na europsko ili neće. Zašto je ta čuna politika, a fusbal nije ?.
I još da dodam, vrlo mi je razumljiva instrumentalizacija Đokovića, ja ne vidim kako se uopšte može desiti da se jedan uspjeh na svjetskoj razini ne instrumentalizira. Sasvim je druga stvar što je moj vrijednosni sistem potpuino različiti od ciljeva za koje se upotrebljava Đoković, odnosno od vrijednosnog sistema samog Đokovića.

Za ovakav post plus je malo. Naravno da je sport instrumentalizovan, da se koristi u politicke svrhe, ALI, sport je jedna od stvari koja ti, makar na tren, skrene misli sa svakodnevnih budalastina. Zato, Bosanci i Crnogoci - sve najbolje :thumbs: (valjda ce i ovim nasima jednom doci iz dupeta u glavu :unsure:)

#30049 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 November 2011 - 11:58

nego pusti fudbal, eno se jutro reis na hajatu oglasio. Kaže naredio da se danas uče dove.

Za prolaz na Euro :D

Jel' reko i koju? Da je do tekme probamo nauciti. :) Vala, ako nam dove ne pomognu, Dzeko, Miske, Rahimic, Spahic i ostali momci nece sigurno.

#30050 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 11 November 2011 - 12:36

Jel' reko i koju? Da je do tekme probamo nauciti. :) Vala, ako nam dove ne pomognu, Dzeko, Miske, Rahimic, Spahic i ostali momci nece sigurno.

navijačke poruke =>

Ulazi učiteljica Bosanskog jezika u razred i zadaje učenicima pismenu na temu
„ hrabrost “
Svi učenici su pisali o kojekakvim tučama, prevaziđenim strahovima , krađama , izmišljenim lažima i slično , svii... svi osim jednog učenika.
Taj učenik je napisao :
- Hrabrost je izači na teren i pogledati 14 hiljada duša , čije su oči uprte u vas.
- Hrabrost je stajati 12 sati prije prodaje ulaznica kako bi kupili karte za čitavih 90 min.
- Hrabrost je usrećiti ovih 5 000 000 tužnih lica kojima je dosta laži i pustih obećanja.
- Hrabrost je pogledati u oči C.Ronalda bez ikakve treme.
- Hrabrost je odvajati od svoje svakodnevnice bakšiš, kako bi imao dovoljno novca za karte.
- Hrabrost je imati san, sanjati pobjedu Bosne i Hercegovine nad Portugalcima.
I na kraju hrabrost je sakriti tužne izraze lica i ostati uzdignute glave , čak i nakon neželjenog rezultata.
- Sve su ovo odlike hrabrih zato nemojmo se zaustavljati. SAMO HRABRO!!!!!

Ako mozes da sacuvas razum,
(BiH-Rumunija)
Ako mozes da sacuvas vjeru u sebe,
(Francuska-BiH)
Ako mozes da cekas,
(EP,SP)
Ako mozes izdrzati da te mrze,
(UEFA)
I da ne izgledas i ocima svijeta suvise dobar,
(FIFA)
Ako mozes da sanjas i da mislis,
(EP,SP)
Ako mozes da pogledas u oci porazu,
(Rumunija-BiH)
Ako mozes da podneses da cujes istinu,
(UEFA=MAFIJA)
Ako mozes da gledas tvoje zivotno djelo sruseno u prah,
(Francuska-BiH)
Ako mozes da saberes sve sto imas,
(Reprezentacija)
Ako si u stanju da prisilis svoje srce,zivce,zile,
(Baraz)
Ako mozes da se pomjesas sa velikim,
(BiH-Francuska)
Ako te najzad niko,ni prijatelj ni neprijatelj ne moze da uvrijedi,
(N/FSBIH)
Ako svi ljudi racunaju na tebe,
(Bosanci i Hercegovci)
Ako mozes da ispunis minut koji ne prasta,
(Gol)
Tad je cijeli svijet tvoj...
The time is now !!!

dajte neki link za live praćenje utakmice za nas koji nemamo bht1. ;)

#30051 kronostime

kronostime
  • Members
  • 9,318 posts

Posted 11 November 2011 - 13:02

navijačke poruke =>

dajte neki link za live praćenje utakmice za nas koji nemamo bht1. ;)

Kazu da ce bit` ovde

http://www.sportlemo...6/v-327709.html

:D

#30052 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 November 2011 - 13:10

Kako ja ne kuckam samo na forumu dobijem jedan meil od nekoga ko ne kucka na forumu, ali cita tu i tamo forum. I bas napisao ovakav meil, bas ponukan Lujo tvojim postom. Dakle, vako cojek napiso:

"Pa opet - kako je moguce bez fatalnih posljedica po pacijenta odvojiti Nacionalnu reprezentaciju od nacionalne recepcije? Cak se i nacionalno anemicni svedjani uzjogune malo extra kad igra njihova repka... Mi smo direktno iz herojske nesvrstane i socijalistickosamoupravne autorecepcije uskocili u tu sizofrenu, ljudozdersku budi bog s nama predljudsku zagledanost u vlastiti pupak - samo figuriranje u svijetu medjunarodnog sporta pruza tako nasusnu iluziju da smo jos uvijek ljudi medju ljudima a uspjesi se nuzno koriste kao univerzalni flaster ex machina. Greska u koracima ovaj put je u potpunoj nesposobnosti o sebi zabavljenih kolektiva da shvate svoje fakticko nepostojanje. Niko na Balkanu jos nije Nacija vec sve odreda politicka nedonoscad, predpoliticka i kvazipoliticka magma sto je narocito transparentno na primjeru Bosne i Hercegovine. Otuda pitanje s pocetka - pitanje o odvajanju reprezentacije i recepcije u nasem slucaju i nema smisla. Samo debelo retardiran um moze vjerovati da mu sport moze i treba obezbijediti ono sto ne moze sam - politicki. Ja licno sa velikim simpatijama pratim "bosansku" reprezentaciju - sto zbog te njene dirljive himericnosti koja odrazava maglustinu zemlje koju navodno predstavlja, sto iz iskljucivo fudbalskih razloga - u zadnjoj utakmici protiv francuske recimo vidio sam nekoliko partija fantasticnog fudbala. Naravno da iz fudbalskih razloga jednako uzivam i u dobrim partijama reprezentacija susjednih pretendenata na naciju. Nije mi bilo nimalo krivo vidjeti 5-6 ex jugoslovenskih repki medju najboljih 10 u evropskom basketu. Ne bih ni za sta na svijetu bacio bebu s prljavom vodom i odustao od uzivanja u sportu zbog morona kojima su navijacke i ratne zastave sestre. Nadam se pobjedi veceras :))))"
Renato Karamehić

Edited by Rotterdamac, 11 November 2011 - 13:23.

#30053 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,387 posts

Posted 11 November 2011 - 13:24

...
Izvini Vesna, - ali nije!
Zato sto ni N.Dj. nije "danas & sutra", srBskog, ovog provizorijuma.
Mogao bih da razumem emotivne navijace, - no, kada se pogleda stanje u BiH i sta se sve tamo dogadja - bilo kakva "pobeda" je apsolutno minorna stvar i cisto zamajavanje plebsa.
A tom plebsu treba nesto sasvim drugo.
Da se ne lazemo, ne moze "fuzbaljska visnja na torti" ukrasiti puru / krompirusu.
...

Ali jest.

Fudbalska reprezentacija i sve što se dešava oko nje jest i juče, i danas, i sutra države BiH, i svega što joj se izdešavalo unazad 20 godina:

-i ono kad fudbalski savez robuje nakaradnom državnom uređenju pa imamo entitetske saveze i nacionalistički uređeno Predsjedništvo Saveza;

-i ono kad Mario Bazina odbije igrati za bh. reprezentaciju jer "njegovi preci su se borili protiv Turaka, zašto bio on sad igrao za njih!";

-i ono kad Paljanin Ognjen Koroman, dijete Želje, na utakmici SCG-BiH psuje mater muslimansku Sergeju Barbarezu;

-i ono kad se navijači širom BiH dive kabadahiji Emiru Spahiću jer "igra srčano";

-i ono kad djeca igraju fudbal na livadama koje imaju previše rupa i za golf-terene;

-i ono kad možda već sad najboljeg bh. fudbalera svih vremena proglase "klocem", a on tamo gdje vlada kakva-takva meritokratija postane zvijezda;

-i ono kad nacionalisti svih boja prebrojavaju krvna zrnca reprezentativaca pa srpski i hrvatski viču: "Nemate Srba/Hrvata u timu!", a bošnjački uzvraćaju: "Nije tačno, Misimović je Srbin, a Pandža Hrvat!";

-i ono kad u bh. fudbalu egzistira 10-ak puta više registrovanih menadžera (uglavnom lopovčina koje legalno trguju robljem) nego u Njemačkoj;

-i ono kad igramo protiv Francuza u Parizu, a britanski sudija i francuski predsjednik UEFA-e odluče izgurati BiH iz Evrope;

-i ono kad federalni mediji ispituju političare u BiH pred utakmicu ne bi li slavodobitno objavili neku pozitivnu izjavu političara iz HDZ-a ili SNSD-a o reprezentaciji;

-i ono kad mediji u RS-u vijest o reprezentaciji BiH stavljaju u Dnevniku poslije informacije o nastupu boćarskog tima Crvene Zvezde;

-i ono kad najkriminalnija organizacija u Evropi uvodi Komitet za normalizaciju u bh. fudbal.

Prema tome, ne postoji PDF osim ovog na kojem bi se mogla tabiriti današnja (i utakmica u utorak, mada nisam siguran da će ta išta odlučivati).

Nego, baš zato što je fudbalska reprezentacija BiH juče, danas i sutra ogledalo BiH, večeras ćemo izgubiti 0:3.

#30054 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 11 November 2011 - 13:29

Zajedno smo jači!

Attached Files

#30055 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 November 2011 - 13:38

a tekmu prenosi ova LEGENDA:

#30056 mate mišo

mate mišo
  • Members
  • 3,681 posts

Posted 11 November 2011 - 13:50

Bježi, bježi da te ne uhvate :lol:

Ajsasrećom Zmajevi

#30057 bezze

bezze
  • Members
  • 676 posts

Posted 11 November 2011 - 14:43

Nego, baš zato što je fudbalska reprezentacija BiH juče, danas i sutra ogledalo BiH, večeras ćemo izgubiti 0:3.

ma nemoj!!!

#30058 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 11 November 2011 - 15:15

ma nemoj!!!

taman htedoh da arlekinu kliknem na plusić kad videh poslednju rečenicu.

ejbg, mislim se, ništa od plusa drugar.
ua defetizam. :D

ps. marjan :hail:

#30059 bezze

bezze
  • Members
  • 676 posts

Posted 11 November 2011 - 15:21

Kome `s ti srednji prst pokazivat`!!?:D
Attached File  mevlabilino.jpg   65.34K   1 downloads

#30060 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 945 posts

Posted 11 November 2011 - 15:25

dolenajugu i ostali vec dovoljno napisase, pa se iskljucujem iz diskusije "nemojte ovdje pricati o fudbalu", koja je u medjuvremenu duza od diskusije o vecerasnjoj utakmici (lol), sa kratkim komentarom na kingovo:

Meni nogometna igra koju pratim i uživam u njoj i kad se ne rješava nacionalna sudbina, a to što je više od igre, nosite slobodno kući. Pošteno.

Ako se - a hoce, nadam se - BiH plasira na EP, sve utakmice na Prvenstvu, pa tako i utakmice reprezentacije BiH na Prvenstvu cu komentirati na temi EP 2012, jer im je tamo mjesto. Eto, i od mene posteno. :D

A ti se strpi par dana, dok ne prodje baraz, pa cemo onda opet o Dodiku, Cericu, cetnicima, vehabijama itd.