Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

BIH danas i sutra

• Please log in to reply
40887 replies to this topic

#16 disperzija

disperzija
  • Members
  • 626 posts

Posted 22 August 2008 - 09:15

Po tvom "tonu" vidim da si naoštrio koplja, kao da se osjećaš pomalo lično uvrijeđen što sam ustvrdio da je FBiH trenutno veći problem za oporavak BiH. Nema razloga za to.
Dovoljan je samo jedan razlog zašto mislim da je sada FBiH kočnica. Tamo su još uvijek na vlasti nacionalističke stranke, one koje su posijale mržnju i donijele rat u BiH (zajedno sa SDS-om), a bošnjački član predsjedništva je jedini ratni lider i njegova retorika suviše budi negativne nacionalne strasti. Čovjek koji otvoreno pokazuje netrpeljivost prema jednom od naroda zemlje kojom je šef države (jedan od), priznaćeš ne može biti baš prikladan da predstavlja zajedničke interese te države, iako se ko fol zalaže za građansku državu. Ja lično nemam ništa protiv građanske države, gdje bi najvažniji bio kvalitet kadrova a ne nacionalna pripadnost. Ali, moramo biti objektivni, to je u BiH nemoguće jer to ne želi ni jedan od konstitutivnih naroda. Prerano je za to. Ne sviđa mi se što Federacija vidno stagnira jer se tamošnji lideri ne mogu dogovoriti oko podjele izbornog plijena, i kako bi svoju nesposobnost pokušali prikriti, koriste se oprobanim metodama raspirivanja nacionalizma. Suviše se bave Dodikom i Republikom Srpskom. Nek se bave ekonomijom. Kakav god da je Dodik i SNSD, bolji su neuporedivo od SDS-a. Sad kad dođem u zavičaj, vidim da su se stvari u RS ipak pokrenule na bolje. To nije neki veliki pomak, ali je očigledan. Po meni je mnogo bolje otkad nema SDS-a na vlasti. Ne sviđaju mi se mediji i njihovo izvještavanje (doduše, ne sviđa mi se to ni u RS).
Ali, veliki je problem što su ljudi neuki, neinformisani i zatrovani mržnjom (to je isto u oba entiteta).
Što se tiče tvoje opaske i metafore sa kućom, mislim da je prilično dobra kuća srušena i umjesto nje napravljeno to što ti sada kažeš. Ali ova nova kuća se još gradi, nije još ni blizu useljivosti po mom nišljenju, tako da se može popraviti, a ne ponovo rušiti. No, "majstori" koji je opravljaju su isti oni koji su srušili onu dobru kuću. Na jednoj strani, narod je našao nešto boljeg od onog prethodnog, iako nije ni on dobar, ali bolji je nego prethodni, manje fušeri.
Ja se slažem da nacionalna podjela nije dobra, ali tako su se dogovorili da bi rat bio zaustavljen. Tadašnji predstavnici konstitutivnih naroda su to pretočili u Dejtonski Ustav koji je jasan po nekim pitanjima: Nema njegove promjene bez dogovora sva tri naroda. Pa tako, nema ni ukidanja Republike Srpske, niti se ona može otcijepiti. To bi bilo protivustavno, osim ako bi se sva tri naroda dogovorila. E baš zato, sad treba popraviti ekonomsku situaciju, zakonski okviri postoje po kojima se ne može vršiti diskriminacija po nacionalnoj osnovi, jer je konstitutivnost naroda obezbijeđena na području cijele BiH, a što je u praksi drugačije - pa čuj, to je problem svugdje gdje si manjina bez razlike koji entitet, kanton itd.
I kad se popravi ekonomija, primanja porastu među ljudima, onda će se imati računa (ako bi bila optimistička varijanta) srušiti ta kuća koja se sada gradi, i napokon da bude napravljena opet jedna dobra. Ali to može samo sa majstorima koji će svim akcionarima (konstitutivnim narodima pa i ostalima) da ulijevaju povjerenje. Ovi očito ne ulijevaju. Njihovi rezultati su suviše porazni.

Pa ne znam bas.
Nije ti svaka kriva, ali mnoga jeste.

- Prije svega, u BiH je danas nemoguce staviti "danas" i "sutra" u isti kosh. Ovdje skupa josh uvjek idu "danas i juche". Sutra je neki novi kapitl koji tek treba da pochne da se pishe poslje ustavne reforme- kakva god ona da ce biti 9i kad god da je izglasaju.
- Narod je stoka, narod se ne moze dogovoriti ni oko chega. Politichka "elita" je ta koja promovishe politichke i druge ciljeve i tom "narodu" mogu prodati sta god im je volja. Trenutno nema shanse da ista pametno sa te strane dodje jer ima josh shtoshta da se privatizuje. Ko misli da je ovo pricha nekih tamo losera koji napuhuju stvari, taj u Bosni boravi samo 3 hefte godishnje, po mogucnosti u ljetnim mjesecima. Kompletna politichka situacija kod nas je obojena iskljuchivo ovim elementom, a ne nacionalnim pitanjima (ova sluze kao dima zavjesa). Da, stvari su do te mjere jednostavne.
- RS po svojoj infrastrukturi (sokovi i drvo) i po nachinu na koji se troshe pare iz budzeta, jednokratno dobijene iskljuchivo prodajama preduzeca nema nikakve ekonomske buducnosti. Federacija ima na budzetu puno vishe lopova, ali su joj i prihodi i infrastruktura neuporedivo bolji.
Dodik je 100% lider nacionalista, inache ne bi bio izglasan. U RS-u se bolje zivi nego prije, dakle u odnosu na stanje sankcija prema tom entitetu.
- Buducnost ce nam izgledati onako kako sam ti vec opisao- za 10-ak, 15 godina ce uspjeti nekako da nas uguraju u tu EU i pored otpora "naroda" i politichke "elite" i to ce biti to. U malom mozgu svakog od nas ce ostati upisano da smo sami nesposobni da uradimo bilo sta na temu organizovanja zdravog i prosperitetnog drushtva.

I da, ono sto si protumachio kao netrpeljivost prema RS-u je zapravo moja iskonska mrznja prema svemu sto taj entitet predstavlja, prema nachinu na koji je nastao, prema ljudima koji su ga napravili i prema onima koji ga danas pokushavaju predstaviti kao plemeniti produkt zelje jednog naroda. Jedina pozitivna stvar u vezi RS-a je sto zbog nastajanja te nakarade od drzave BiH u kojoj je takva nakaza moguca, u Bosni nije bilo "Oluja" i slichnih gadarija na kraju rata. Hebiga, i ovome ce doci nekakav kraj nekada, ali bar ne na rachun ubistava i paljevine- pa ako se moram strpiti, onda cu se strpiti kolko god da treba.
Ako te moja mrznja smeta i ako se ne uklapa u tvoje vidjenje kako bi trebalo biti, odmah da ti kazem da je ona usmjerena na pravu adresu i s dobrim razlogom. Da je nema u meni bio bih biljka a ne chovjek.
A Federacija je i onako samo jedna nakarada nastala potrebom da se i ovaj drugi dio drzave nekako nazove i definishe. Polufashistichka drustvena zajednica koju mrzim vjerovatno i vishe od RS-a jer ne vidim snage u ljudima oko mene i u sebi samom da to promjenim. Vidjecemo sad na opstinskim izborima sta ce biti, ali hebo to kad samo u Tuzli i Sarajevu postoje neke nade da se fashistima sprjechi vlast.

Petra Lukovica cijenim zbog mnogo stvari, ali najvishe zbog hrabre izjave "Ja mrzim ovu drzavu...". Da on to nije jasno i glasno izrekao, vjerovatno bi takvo jedno "svetogrdje" i u mom mentalnom sklopu ostalo tabu. Pero me oslobodio.

A u vezi ekonomije i koliko je to izlaz iz nashih problema: meni ne znachi nista da zivim u svili i kadifi ako oko mene gamizu sve sami zatrovani i bolesni umovi. Valja u takvoj sredini djecu odgajati, svaki dan im ponovo govoriti da se svaki chovjek mjeri prema onome sto je uradio ili nije a ne prema tome ko su mu mati i otac, svaki dan nadglasavati maloumne bukache, stoku (narod) koja ni dva metra ispred sebe put ne vide. Umori se chovjek. Ja lichno u Sarajevu zivim bolje i imam vishe nego 95% raje koja je izashla u svijet (bila sad godisnjica mature pa smo se nashli), ali kad upalim televizor pozelim da se ispalim pa makar i u Bjelorusiju, samo da ne budem dio ovog gnoja u kojem plivam.
Za koji moj ce mi SFF kad mi prijete da ce djeci u obdanistu da uvedu vjeronauk.

Poserem* se ja na Federaciju, toliko me vrijedja kad kazes da je ona kochnica.
A da je to jedan naivan, besmislen i netachan stav, oprosti, ali jeste.

Edited by disperzija, 22 August 2008 - 09:18.

• 0

#17 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 22 August 2008 - 10:07

Pa ne znam bas.
Nije ti svaka kriva, ali mnoga jeste.
...
Poserem* se ja na Federaciju, toliko me vrijedja kad kazes da je ona kochnica.
A da je to jedan naivan, besmislen i netachan stav, oprosti, ali jeste.

Vidim ja da od te Bosne nema nista. A razlog za to je sto nikome nije stalo do nje, sto obicni ljudi nisu sposobni da budu solidarni i da shvate da su svi u tom nesretnom ratu propatili, i da je tesko izmjeriti kolicinu patnje, da su svi u istim govnima, ali nase govno mirise, a tudje smrdi.
Cak ni nas dvojica, koji u principu govorimo isto, sto ce reci slazemo se da se sve vrti oko love (samo sto ja podcrtavam kako je u Federaciji to u ovom trenutku izrazitije jer se plijen djeli na vise talova, dok je u RS jedan bos sve u svoje sake uzeo), ispada da se tesko mozemo razumjeti.
Tuzno ali istinito. Onako ljudski, dosta me razocaralo ovo sto sam procitao, ne zbog tebe, mislim da si rekao sve kako jest otprilike. Ali ne moze se skriti tvoj duboki revolt i nezadovoljstvo sredinom u kojoj zivis - isto sam i ja osjecao dok sam bio tamo, a nisam se tako davno odselio. Znaci, ono sto sam izmedju redova procitao mi je dalo vise informacija nego ovo sto pise. Nadam se da razumijes sta sam htio reci, postujem to sto si napisao - svako ima pravo na svoje vidjenje.
A da li je moj stav naivan ili ne - to je stvar licne impresije. Pogled iznutra i pogled izvana, oba imaju svoje dobre i lose strane. Problem nepovjerenja je mnogo ozbiljniji u cijeloj toj prici, a to je nesto sto sam ja takodje pokusao da naglasim. Jer, ako nema ni elementarnih oblika istog, dzaba sva daljnja prica. Svaka daljnja diskusija na ovu temu bi se pretvorila u nepotrebno prepucavanje bez ikakve konstruktivne svrhe, a takve me polemike ne zanimaju. Cini se da je pat pozicija i da niko nece da prihvati realnost takvu kakva je. Koliko god nakaradna izgledala, to je realnost. A najlakse je dici ruke od svega i reci: ne moze se nista uraditi, sve je ionako nakaradno.
  • 0

#18 disperzija

disperzija
  • Members
  • 626 posts

Posted 22 August 2008 - 10:18

Vidim ja da od te Bosne nema nista. A razlog za to je sto nikome nije stalo do nje, sto obicni ljudi nisu sposobni da budu solidarni i da shvate da su svi u tom nesretnom ratu propatili, i da je tesko izmjeriti kolicinu patnje, da su svi u istim govnima, ali nase govno mirise, a tudje smrdi.
Cak ni nas dvojica, koji u principu govorimo isto, sto ce reci slazemo se da se sve vrti oko love (samo sto ja podcrtavam kako je u Federaciji to u ovom trenutku izrazitije jer se plijen djeli na vise talova, dok je u RS jedan bos sve u svoje sake uzeo), ispada da se tesko mozemo razumjeti.
Tuzno ali istinito. Onako ljudski, dosta me razocaralo ovo sto sam procitao, ne zbog tebe, mislim da si rekao sve kako jest otprilike. Ali ne moze se skriti tvoj duboki revolt i nezadovoljstvo sredinom u kojoj zivis - isto sam i ja osjecao dok sam bio tamo, a nisam se tako davno odselio. Znaci, ono sto sam izmedju redova procitao mi je dalo vise informacija nego ovo sto pise. Nadam se da razumijes sta sam htio reci, postujem to sto si napisao - svako ima pravo na svoje vidjenje.
A da li je moj stav naivan ili ne - to je stvar licne impresije. Pogled iznutra i pogled izvana, oba imaju svoje dobre i lose strane. Problem nepovjerenja je mnogo ozbiljniji u cijeloj toj prici, a to je nesto sto sam ja takodje pokusao da naglasim. Jer, ako nema ni elementarnih oblika istog, dzaba sva daljnja prica. Svaka daljnja diskusija na ovu temu bi se pretvorila u nepotrebno prepucavanje bez ikakve konstruktivne svrhe, a takve me polemike ne zanimaju. Cini se da je pat pozicija i da niko nece da prihvati realnost takvu kakva je. Koliko god nakaradna izgledala, to je realnost. A najlakse je dici ruke od svega i reci: ne moze se nista uraditi, sve je ionako nakaradno.

Razocharenje u ljude s kojima zivish je prilichno gadna boljka.
S ovim tvojim postom se slazem u velikoj mjeri, izuzev sa tvojim mishljenjem da kao nema svrhe da ti i ja o ovome raspravljamo. Meni ovakav razgovor izuzetno dgovara i mislim da je konstruktivniji od bilo kakvog naklapanja koje mogu mati sa rajom s kojom inache sjedim po kafanama.
Za neki pesimizam pretjerani ipak nema mjesta. U Zagorju ima ona jedna narodna "Nigdar ni bilo, da nish ni bilo". Najgore je vec proshlo, a sto najbolje josh dugo nece nastupiti i nije neka frka. Nismo ga kao drushtvo ni zasluzili ako cemo posteno.
  • 0

#19 disperzija

disperzija
  • Members
  • 626 posts

Posted 22 August 2008 - 10:32

Eh, da, da ne zaboravim ono vazno:
Ti recimo imash moje puno povjerenje.
Znam da zelimo iste stvari i da preziremo iste stvari, oko forme bi nam se bilo lako dogovoriti.
Jedini je problem da smo impotentni. Mozda pronadje neko Viagru i za tu nashu boljku pa onda mozemo s rjechi na djela da predjemo. Onaj mali iz Rudog bi eventualno mogao stagod pokrenut u tom pravcu u narednih 5 godina.
  • 0

#20 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 22 August 2008 - 10:50

Znam da zelimo iste stvari i da preziremo iste stvari, oko forme bi nam se bilo lako dogovoriti.
Jedini je problem da smo impotentni. Mozda pronadje neko Viagru i za tu nashu boljku pa onda mozemo s rjechi na djela da predjemo. Onaj mali iz Rudog bi eventualno mogao stagod pokrenut u tom pravcu u narednih 5 godina.

Ma sve je to u ljudskim glavama. I chicha od 80 godina vise ne moze nista, ali svejedno voli gledati. Tako da svako prema svojim mogucnostima.
A onaj mali iz Rudog, to mislis na onog Bojana Bajica iz Nase stranke? Pa cuj, nisam upoznat sa detaljima, ali pozdravljam osnivanje jedne takve stranke. Samo, znas i sam da cim neka stranka ojaca, onda dolaze "preletaci" i ljudi "od zanata", kojekakve interesdzije - pa se onda i najbolja ideja dovede u pitanje i razvodni. Bio je poseban topic ovdje sa temom o osnivanju te stranke, treba pogledati u starijim temama.
Veci je problem pasivnost ljudi i cekanje da im neko drugi donese nesto na tacnu. A toga u Bosni, slozili smo se je prava pandemija.

Edited by LonleyGunman, 22 August 2008 - 10:54.

• 0

#21 disperzija

disperzija
  • Members
  • 626 posts

Posted 22 August 2008 - 10:52

Hahahaha, "ljudi od zanata", hahaha
Ovu moram zapamtit.
  • 0

#22 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 22 August 2008 - 11:03

Ovo mi se dopalo (iz intervjua sa Bajicem):

Šta tebi najviše smeta u BiH i šta najprije želiš promijeniti?

Pasivno društvo mi najviše smeta. Pasivan čovjek smatra da je kritika drugog vrhunac pameti, a nije svjestan da je sam lijen, nedovoljno preduzimljiv i aktivan, pomalo zavidan i ljubomoran, te ljut i nezadovoljan samim sobom. A bogami i glup, posmatrajući s aspekta uludo potrošenog vremena baveći se nekim drugim i smišljajući kritike na račun drugog, dok taj drugi u isto vrijeme vozi svoj fazon i bavi se sobom, ne gubeći ni sekundu vremena u sopstvenom razvoju. Međutim, svjestan sam da aktuelna politika stvara sve više pasivnih ljudi, pa zato treba paralelno voditi akciju mijenjanja i politike i društva.

• 0

#23 disperzija

disperzija
  • Members
  • 626 posts

Posted 22 August 2008 - 11:11

Ovo mi se dopalo (iz intervjua sa Bajicem):

Šta tebi najviše smeta u BiH i šta najprije želiš promijeniti?

Pasivno društvo mi najviše smeta. Pasivan čovjek smatra da je kritika drugog vrhunac pameti, a nije svjestan da je sam lijen, nedovoljno preduzimljiv i aktivan, pomalo zavidan i ljubomoran, te ljut i nezadovoljan samim sobom. A bogami i glup, posmatrajući s aspekta uludo potrošenog vremena baveći se nekim drugim i smišljajući kritike na račun drugog, dok taj drugi u isto vrijeme vozi svoj fazon i bavi se sobom, ne gubeći ni sekundu vremena u sopstvenom razvoju. Međutim, svjestan sam da aktuelna politika stvara sve više pasivnih ljudi, pa zato treba paralelno voditi akciju mijenjanja i politike i društva.

Ima on vishe od jedne dobre.
Nije loshe ni skontao put kojim treba da se ide. Samo je sad pitanje koliko je sposoban na terenu. To sto se nije uspio probiti u SDP-u sa svojim stavovima ukazuje na izvjesne probleme kad je rjech o njegovom shvatanju primjenjene politichke borbe. Ali mlad je, mozda je nesto nauchio iz greshaka, mozda iz drugog, treceg puta probije vrata. Pozitivno je da se dize kad padne.
  • 0

#24 monahan

monahan
  • Members
  • 1,898 posts

Posted 22 August 2008 - 18:33

Vidim ja da od te Bosne nema nista.

Ako je to tacno, da li bi to tebi smetalo?
  • 0

#25 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 22 August 2008 - 23:55

Ako je to tacno, da li bi to tebi smetalo?

Ne volim kad ljudi ne pročitaju sve, već samo zadnjih par odgovora pa izdvoje nešto što im bode oči. Pročitaj sve moje postove na ovoj temi, pa zaključi sam.
  • 0

#26 Sobchak

Sobchak
  • Members
  • 1,753 posts

Posted 25 August 2008 - 14:50

Što se tiče Naše stranke ona će napredovati sigurno do nekog postotka i tu se zaustaviti, nerealno je očekivati da će postići nešto značajno pa da dođu na vlast ali nadam se da će predstavljati dobru opoziciju i skupiti dosta omladine svih nacionalnosti.

Prisluškivaće se čitava BiH

Edited by EuroMan, 25 August 2008 - 14:56.

• 0

#27 pojedinac

pojedinac
  • Members
  • 2,127 posts

Posted 25 August 2008 - 17:43

Naša stranka, kao i LDP u jednoj mjeri, nije takmac nabildan naci stereodima koji će se okoristiti nepostojanjem doping kontrole i razbiti sve u prvoj rundi. Ova je stranka pomak, u nju se uključuju ljudi koji su do sada bili politički neangažovani ili razočarani u nesposobnost građanskih stranaka da se uozbilje. To je maraton kroz lavirint razvaljenje zemlje na kraju kojeg su vrata Unije. Nije ni bitna njena pobjeda na izborima, bitno je da POSTOJI! Bitno je da uzme SDP-u neku opštinu ili je pak ova izgubi pa se malo trgnu i opamete.

Bosna će i sa ovim imbecilima na vlasti puzati prema EU ali je pitanje kada će i kako u nju pristupiti. Koliko će to data zemlja biti opljačkana u sumnjivim privatizacijama? Hoćemo li baš sve prodati na izrabljivanje spremnom kupcu ili ćemo barem vodenog ćiru, festivale i nešto industrije sačuvati u našim rukama.

Ja neću, po prvi put, glasati za SDP pokušavajući na taj način ojačati posrnulu socijaldemokratiju u državi koju su ovi srozali do neprepoznavanja.
  • 0

#28 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,048 posts

Posted 25 August 2008 - 21:05

U BiH treba odraditi slijedece:
1 - Preimenovati FBiH u Entitet1 (ili Bosnjacko-Hrvatsko-Crnogorski :ph34r: tj. BHC entitet1)
2 - Preimenovati RS u Entitet2 (ili Crnogorsko-Hrvatsko-Bosnjacki tj. CHB entitet2)
3 - Ukinuti Kantone u FBiH
4 - Glavni grad drzave - Distrikt Sarajevo
5 - Glavni grad Entiteta1 - Mostar
6 - Glavni grad Entiteta2 - Banjaluka
7 - Napraviti konfederalne-specijalne veze BiH-Hrvatska
8 - Napraviti konfederalne-specijalne veze BiH-CrnaGora

:) :D :D

Naravno, ovo gore bi bilo to too. Ali ipak, i dalje ce BiH slijedecih 500 godina da bude vakuum crna-rupa koja ce da privlaci nacionaliste i zapadno od Une, i istocno od Drine - do trenutka u kojem ce da dodje do nacionalistickog usijanja i ponovne explozije.

Nazalost...

Edited by Mujo Mujic, 25 August 2008 - 21:07.

• 0

#29 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 August 2008 - 21:44

Naša stranka, kao i LDP u jednoj mjeri, nije takmac nabildan naci stereodima koji će se okoristiti nepostojanjem doping kontrole i razbiti sve u prvoj rundi. Ova je stranka pomak, u nju se uključuju ljudi koji su do sada bili politički neangažovani ili razočarani u nesposobnost građanskih stranaka da se uozbilje. To je maraton kroz lavirint razvaljenje zemlje na kraju kojeg su vrata Unije. Nije ni bitna njena pobjeda na izborima, bitno je da POSTOJI! Bitno je da uzme SDP-u neku opštinu ili je pak ova izgubi pa se malo trgnu i opamete.

Bosna će i sa ovim imbecilima na vlasti puzati prema EU ali je pitanje kada će i kako u nju pristupiti. Koliko će to data zemlja biti opljačkana u sumnjivim privatizacijama? Hoćemo li baš sve prodati na izrabljivanje spremnom kupcu ili ćemo barem vodenog ćiru, festivale i nešto industrije sačuvati u našim rukama.

Ja neću, po prvi put, glasati za SDP pokušavajući na taj način ojačati posrnulu socijaldemokratiju u državi koju su ovi srozali do neprepoznavanja.

Nasa stranka kao i LDP nece niceg bitnog promijeniti u najmanje narednih 5 godina. Na zalost. Ja sam po prvi put u zivotu znao pa barem jedno pola ljudi iz rukovodstva LDP stranke. Lani su mi se cinili tako simpaticni da sam im pribavio nekoliko glasova. Prdenje u prasinu. Izvini, ali imam neke licne razloge da to kazem, nebitno. I da, govna ce sve prodati, ne trebas u to ni sumnjati. A vodeni ciro ce ostati, taman si se dobro sjetio. Jaki su prijatelju, carstvo su dobro ojacali da bi ga tek tako prepustili.
  • 0

#30 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 29 August 2008 - 11:08

Nove polemike između MHF-RS oko popisa. Novine u srbiji prenose stav RS zašto su oni protiv toga da se popis održi bez izjašnjavanja naionalnog/verskog međutim nemamo informacija kakav je stav predlagača , odnosno zašto to nije potrebno ?
  • 0