Jump to content


Photo
- - - - -

Svinjski grip


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1322 replies to this topic

#31 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 25 April 2009 - 23:19

Sad ce da skoci cena svinja, taman da se predje na malo laganiju hranu.

Edited by svracak, 25 April 2009 - 23:29.


#32 caka

caka
  • Members
  • 130 posts

Posted 25 April 2009 - 23:30

Nije ni vazno gde ce se istrazivanja raditi vazno je da ljudi koji ih rade budu uspesni u tome ali na zalost neki prodju i ovako.Ovo sa svinjskim gripom ,bar za mene ,nije nikakva sala jer je do sada umrlo 68 a zarazeno je preo 1000 ljudi za koje se zna.A koliko ih je za koje se jos ne zna?Poslednje globalne epidemije 1957god i 1968god odnele su preko 3 miliona zivota.Kako onda da ne budem zabrinuta?

#33 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 25 April 2009 - 23:41

Vidish kako si povrshan chovek. Nije samo jebena gripa. Svakih nekoliko decenija, svet pogodi pandemija influence, i nikad se ne zna koliko ce smrtnonosna biti sledeca. Mi smo za nashish zhivota uglavnom bili poshtedjeni ovog (poslednja je bila 1968), no WHO vec godinama upozorava da nije pitanje da li ce se sledeca pandemija smrtonosnog gripa dogoditi, nego kad ce to biti. WHO je trenutno u fazi 3 uzbune (ispod je shema), shto znachi da je situacija prilichno ozbiljna.
Najlakshe je ismejati ono shto ne razumesh do kraja. No ima ljudi koji zhele informativno da prate ovu temu, pa bih vas zamolio da ne trolujete vishe. Mislim, trolovati ovakvu temu da bi se zadovoljila sujeta je bash neodgovorno.



Ja uopshte nisam povrshan, vec izbegavam da pricham sa laicima. Pandemije ce biti, ali cemo morati josh da prichekamo, to nije ovo. Naravno, to je moje mishljenje, uvazavam drugachija, od profesora sa americhkih univerziteta, ali ne i tvoje, ti sa medicinom nemash apsolutno nikakve veze.

Ono shto trenutno najvishe zabrinjava je da umiru mladi ljudi, shto je bila karakteristika pandemija, a ne deca <3 i stariji ljudi >60 godina. Ima i objashnjenje ali je komplikovano za nekoga ko nije medicinski obrazovan. Sve podatke iz Meksika treba uzeti sa rezervom, videcemo kako ce proci oboleli kod severnih suseda.

U svakom sluchaju teshka sezona za Meksikance, svi ce odloziti putovanja, bice jeftinih aranzmana, pa ko nije bio - eto idealne prilike.

Edited by down with the sickness, 26 April 2009 - 00:00.


#34 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 26 April 2009 - 02:34

Ja ne vjerujem u nikakvu pandemiju... Jedina vjerojatnost da se ona dogodi je da ljudi obole na tiho i onda da se nakon duljeg vremena to pokaze, kada velika vecina populacije vec bude oboljela...
Ovako, ruknes koju nuklearku (hidrogenska ili jos bolje neutronska) i to je to... Mozda zvucim pateticno i grubo, ali, ako nesto nema lijeka, a tesko da ce drugi sada cekati i riskirati dok se pojavi netko/neki tko ce razviti imunitet na to, a takvih ce sigurno biti.
Bacis, pobijes i to je to... Ima nas previse. Pokazali smo da brinemo samo za svoju guzicu i sve rijesavamo po kratkom postupku.

#35 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 26 April 2009 - 08:54

Ja uopshte nisam povrshan, vec izbegavam da pricham sa laicima. Pandemije ce biti, ali cemo morati josh da prichekamo, to nije ovo. Naravno, to je moje mishljenje, uvazavam drugachija, od profesora sa americhkih univerziteta, ali ne i tvoje, ti sa medicinom nemash apsolutno nikakve veze.

Ono shto trenutno najvishe zabrinjava je da umiru mladi ljudi, shto je bila karakteristika pandemija, a ne deca <3 i stariji ljudi >60 godina. Ima i objashnjenje ali je komplikovano za nekoga ko nije medicinski obrazovan. Sve podatke iz Meksika treba uzeti sa rezervom, videcemo kako ce proci oboleli kod severnih suseda.

U svakom sluchaju teshka sezona za Meksikance, svi ce odloziti putovanja, bice jeftinih aranzmana, pa ko nije bio - eto idealne prilike.



U stvari, objashnjenje i nije tako komplikovano, nego ti pojma nemash o bilo chemu. Shto je jachi imuni sistem, to brzhe ubija obolele celije pluca, i kad ih ubije previshe - kraj zbog prodiranja fluida.

Drugo, sve shto sam napisao (uz par malih izuzetaka) nije "moje misljenje", nego saopshtenja WHO i drugih zvanichnika. Tako da se opet machujesh sa raznim zmajevima. A jesi povrshan, strashno, i strashno trolujesh svaku temu.

#36 caka

caka
  • Members
  • 130 posts

Posted 26 April 2009 - 10:24

Stvar je u tome da su deca ispod 3 godine i stariji od 60 vakcinisani cesce pa se smatra da su razvili neku vrstu imuniteta na odredjene sojeve virusa.Od nazovimo obicnog gripa u svetu umre svake godine 500.000 ljudi.Secam se da su jedne godine 90-tih ljudi u Beogradu dosta umirali od neke vrste gripa,znala sam joj i naziv ali se ne secam.Drzava je to demantovala a mrtvacnice su bile prepune.I jos nesto. Ako nekoga ne zanima ova tema ne mora u nju da se ukljucuje.Data je mogucnost izbora pa svako neka ide tamo gde ga zanima.Niko ne zna koji mutirani virus ce izazvati pandemiju.Daj Boze da ne bude nijedan ali svaka mutacija ili stvaranje novog respiratornog virusa izaziva strah kod obicnog coveka.Ne moras biti doktor da to shvatis.Ovde smo da razmenjujemo misljenja a ne da baratamo medicinskim izrazima.Tema je lepo postavljena/Plasite li se ili? pa daj da se toga i pridrzavamo.Uz po neki argument,procitani tekst svi mogu izneti svoje misljenje u skladu sa temom.Da smo svi strucnjaci pisali bi disertacije o tome a ovako razgovaramo kao sav obican svet. :ph34r:

#37 stex

stex
  • Members
  • 995 posts

Posted 26 April 2009 - 11:18

Priroda mora da se brani od napasti koja ju je snašla. Mislim da je ovo tek početak. Mnogo smo se namnožili i osilili.

#38 caka

caka
  • Members
  • 130 posts

Posted 26 April 2009 - 11:23

Na vestima je javljeno da je vec preko 80 ljudi umrlo a vise od 1300 zarazeno.U New York-u je zatvorena srednja skola zbog sumnje da su neki ucenici zarazeni svinjskim virusom.Ovo si dobro zakljucio/la.Pijemo antibiotike na svoju ruku a virusi mutiraju li mutiraju.E sad valjda dolazi vreme za placanje gresaka.

#39 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 April 2009 - 11:53

Pijemo antibiotike na svoju ruku a virusi mutiraju li mutiraju.E sad valjda dolazi vreme za placanje gresaka.

Ja koliko sam shvatila u Srbiji svako moze da udje u apoteku i kupi antibiotike. Narod se sam leci. Sestra mi radi u apotecipa mi svasta prica. Ovde gde zivim je to potpuno nemoguce bez lekarskog recepta a lekari su izuzetno restriktivni sa prepisivanjem antibiotika. Desilo mi se vise puta da mi neko od prijatelja iz Srbije savetuje antibiotik samo zato sto me uhvati najobicnija prehlada.

#40 bunny21

bunny21
  • Members
  • 53 posts

Posted 26 April 2009 - 11:53

Pijemo antibiotike na svoju ruku a virusi mutiraju li mutiraju.


Antibiotici ne lece viruse, vec bakterije. A virusi mutiraju oduvek.Kao i sve zivo na planeti Zemlji, uostalom.

Edited by bunny21, 26 April 2009 - 11:54.


#41 caka

caka
  • Members
  • 130 posts

Posted 26 April 2009 - 12:13

Antibiotici ne lece viruse, vec bakterije. A virusi mutiraju oduvek.Kao i sve zivo na planeti Zemlji, uostalom.



Zato sam i napisala da ih pijemo na svoju ruku a ne znamo da li smo zarazeni virusnom ili bakteriskom infekcijom.Znam da mutiraju ,ne treba niko da me podseca na to.Lekari svake godine upozoravaju da se antibiotici ne uzimaju samoinicijativno a vecina nas to radi.Pa kad se u organizmu sve to lepo smucka...Lekarka moje dece im skoro uvek prepise antibiotike pri simptomima gripe a ne zna da li su zarazeni virusno ili bakterijski jer ne uradi nikakvo ispitivanje.I,tako radi veliki broj lekara.Mutacija ovog novog virusa nije bas bezazlena kao sto su mozda neke mutacije bile do sada.Procitaj danasnje vesti na sajtu B92 u vezi teme pa onda razmisli da li je bas toliko uobicajeno ovo sto se dogadja?

#42 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 26 April 2009 - 12:29

Slazem se da smo se namnozili kao vinske musice a isto smo toliko i odgovorni za planetu na kojoj zivimo. Kolegi po forumu koji predlaze bacanje bombi na zarazeno podrucje u ubijanje vec zarazenih imam da porucim da se seti R.Kiplinga i onog divnog pasusa koji je Hemingvej citirao na pocetku romana "Za kim zvona zvone" . U slobodnom navodjenju: Ni jedan covek nije stena sam za sebe, svaki je covek deo kontinenta i zato, kad cujesh svono, ne pitaj "kome zvoni" - tebi zvoni.

#43 caka

caka
  • Members
  • 130 posts

Posted 26 April 2009 - 12:45

Slazem se da smo se namnozili kao vinske musice a isto smo toliko i odgovorni za planetu na kojoj zivimo. Kolegi po forumu koji predlaze bacanje bombi na zarazeno podrucje u ubijanje vec zarazenih imam da porucim da se seti R.Kiplinga i onog divnog pasusa koji je Hemingvej citirao na pocetku romana "Za kim zvona zvone" . U slobodnom navodjenju: Ni jedan covek nije stena sam za sebe, svaki je covek deo kontinenta i zato, kad cujesh svono, ne pitaj "kome zvoni" - tebi zvoni.



Svaka cast,sve si rekla ovim citatom,pa neka se zapitaju neverne Tome :ph34r: :) :D

#44 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 26 April 2009 - 20:09

Ja ne vjerujem u nikakvu pandemiju... Jedina vjerojatnost da se ona dogodi je da ljudi obole na tiho i onda da se nakon duljeg vremena to pokaze, kada velika vecina populacije vec bude oboljela...
Ovako, ruknes koju nuklearku (hidrogenska ili jos bolje neutronska) i to je to... Mozda zvucim pateticno i grubo, ali, ako nesto nema lijeka, a tesko da ce drugi sada cekati i riskirati dok se pojavi netko/neki tko ce razviti imunitet na to, a takvih ce sigurno biti.
Bacis, pobijes i to je to... Ima nas previse. Pokazali smo da brinemo samo za svoju guzicu i sve rijesavamo po kratkom postupku.



Ne zvucis pateticno i grubo, zvucis debilasto i kriminalno!

bibi

#45 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 27 April 2009 - 02:01

Termograf

Ako drzava nije nabavila termografe, neka to ucini odmah. Ali, koliko sam cuo, samo se savetuju putnici koji avionom dolaze iz kriznog zarista, da sami prate svoje zdravstveno stanje. To je neozbiljno. Termograf detektuje putnike koji imaju temperaturu. Takav aparat kosta tricavih 4500 evra, ne razumem zasto neko zbog sitnih para dovodi stanovnistvo u opasnost. Lako je zabraniti uvoz svinja, ali kako spreciti da neko od putnika donese virus ako ne primenimo termografe.