Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Winter is coming


  • Please log in to reply
5274 replies to this topic

#4606 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 18 August 2017 - 14:07

Koliko košta snimanje jedne epizode, u ovoj sezoni? Verovatno je ova poslednja epizoda i najskuplja bila...


  • 0

#4607 Mister Bin

Mister Bin
  • Members
  • 614 posts

Posted 18 August 2017 - 14:45

Pa za ovu sestu epizodu me ne bi cudilo da je bila i preko 40 miliona. Deveta epizoda prosle sezone je kostala 30 miliona ako se secam a ovde je bilo mnogo vise specijalnih efekata. Velika petorka glumaca(Lena, Kit, Emilija, Piter i Nikolaj) ce za ovu sezonu kostati preko 30 miliona dolara. Nakon pregovora posle seste sezone svi su dobili visestruke povisice . Dodavanje 3 epizode ove sezone bi samo za njih znacilo dodatnih preko 15 miliona dolara troskova. A gde su tu ostali glumci? Efekti? Reditelji? Scenaristi naravno. Jos se nije objavilo koliko ce trajati snimanje poslednje sezone ali posto je najranija opcija emotovanja kraj 2018. znaci da nece trajati krace od 12 meseci. U tom perodu ranije su mogli da snime preko 20 epizoda sada samo 6. Ne treba se onda cuditi kada jedan od scenarista ugasi tviter nalog. Verovatno je frustrirajuce od ljudi koji nisu proizveli ni skolsku priredbu u zivotu slusati pametovanja kako voditi najvecu produkciju u istoriji televizije. Ako su odlucili da za to vreme i za taj novac mogu da urade 13 epizoda i da je to najbolja opcija, onda to tako i jeste, jer niko od nas ne zna detalje troskova i organizacije snimanja. Pogotovo je van pameti tvrditi da zele da sto pre okoncaju projekat koji ce im obeleziti zivote. Da, mozda i 20 meseci rada na 13 poslednjih epizoda bas govori o ljudima koji zbrzavaju stvari.

Edited by Mister Bin, 18 August 2017 - 14:45.

  • 4

#4608 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 18 August 2017 - 15:14

Tu ulazi i cena lokacije, honorar glumaca?

A verovatno pored toga oni imaju velike troškove za promo svrhe, celokupna produkcija nevezano za same epizode. Plate ljudi koji ne rade na samim epizodama...
Njih sezona košta sigurno 500 miliona. 

Treba tu kintu povratiti...


  • 0

#4609 Duh koji lebdi

Duh koji lebdi
  • Members
  • 2,838 posts

Posted 18 August 2017 - 15:22

Slazemo se, sve je subjektivno...I veruj mi da ja teska srca kazem da je ovo brljotina...Investiran sam u ovu pricu jos od 2004 kada sam otkrio knjige i stalo mi je mnogo vise nego nego za mnogo sta drugo...Nisam nikad bio dezurni pljuvac serije, vec mi se u globalu dopadala, i smatrao sam da je manje vise dobar posao napravljen kako u adaptaciji knjiga tako i kao u seriji samoj po sebi...Naravno da serija nije imala ujednacen kvalitet i u ranijim sezonama, bilo je uspona i padova, odlicnih momenata (i onih koji nisu imali knjizevni predlozak) i jako losih (Dorna plot/sand snakes glupost jedan od jacih primera)...ali je sustinski to funkcionisalo, zato sto je cini mi se postojala volja da se posao dramski uradi kako treba i ispostuje strukura koja je jasno postojala u svim prethodnim sezonama...

 

Zaista ne znam sta se desilo, i otkud ova odluka da se kraj odradi u ovom 7 + 6 formatu, koja je cini mi se glavni faktor ove sveopste papazjanije...Koliko sam mogao da pratim sve dostupne informacije, HBO je hteo da ide na full 8 sezona ili cak i vise, ali su D&D hteli da to bude 7 pa je nadjen ovaj kompromis...ocigledno je negde u medjuvremenu pukla tikva i sa Martinom, koji je sumnjivo odsutan u poslednje vreme iz bilo kakve konverzacije o seriji, sa fol objasnjenjem da mora da se posveti pisanju (aha, vazi)...Bryan Cogman, jedan od co-scenarista pre neki dan ukida twiter account (mora da se posveti poslu i porodici )...Kolaju i price da su imali veliki backclash u javnosti tokom 5. sezone nakon one scene kada Remzi siluje Sansu, cak su i neki kogresmeni komentarisali da "se preteralo", pa se nakon toga odlucilo da se malo prikoci sa "kreativnim slobodama" ( o tome je pricao i David Chase, kreator Sopranosa)....A vidim i da D&D vec pricaju o sledecem projektu, seriji Confederate (altenativna istorija USA - Jug pobedio u gradjanskom ratu), 

tako da je ocigledna i smorenost kod njih i zelja da se ovo sto pre zavrsi...sto je i vise nego ocigledno u sedmoj sezoni...

Ocigledno da nesto smrdi u drzavi Danskoj.... :unsure:  :(

 

Sve ovo sto si napisao u drugom pasusu ima logike. Ovo je projekat koji je zapocet u stvari cini mi se negde 2007. godine kada su D&D trazili da se knjige prilagode scenariju za seriju. Od tada je proslo vec deset godina, a serija se zavrsava tek naredne. HBO sigurno nije zasicen, od Sopranovih i Dousnika mislim da im je ovo najveci projekat. Publika takodje nije zasicena - gledaoci se cesto ponasaju kao da bi zeleli da serija traje zauvek. Ali ljudi koji rade na seriji vec deset godina... Koliko se i covek promeni za taj period vremena? Verujem da bi se i oni rado posvetili nekim drugim stvarima. Pored njih, renomirani glumci poput Lene, Nikolaja, Pitera su zbog serije sigurno morali da odbiju neke mnogo unosnije filmske uloge. Ovi mladji pak, poput Kita, Sofi i Emili su se zahvaljujuci seriji i probili, i mislim da oni prema ASOIAF univerzumu ipak osecaju neku moralnu obavezu. A Martin se ponasa kao da je od knjiga digao ruke. To su sve problemi slicni onima sa kojima se uglavnom susrecu i druge serije ovog formata. Jako je tesko ovako veliki posao privesti kraju, a da se kvalitet od prvog do poslednjeg kadra odrzi na najvisem nivou. Mislim, nikada ne postoji garancija za tako nesto. I mislim da se svi  otprilike slazemo da serija cesto ne blista (da tako kazem), ali da bas i nije toliko djubre.


  • 0

#4610 Bora Zmaj

Bora Zmaj
  • Members
  • 104 posts

Posted 18 August 2017 - 15:33

sta god da je razlog broja epizoda, ostaje cinjenica da je radnja zbrzana, ogoljena i simplifikovana. To je stav koji vidim dele mnogi tv kriticari i fanovi po forumima. Opet dolazimo do subjektivnog utiska...i mozemo se vrteti u krug do prekosutra. Nekome nikakve nelogicnosti, jeftina plot resenja, slabi dijalozi, tragikomicni pokusaji humora ne mogu da pokvare utisak, i to je ok. Voleo bih da i ja mogu isto tako sve probleme da zanemarim i "uzivam". Ali sta da radim...gledam, i uhvatim sebe kako kolutam ocima, skrgucem zubima i gledam u plafon od muke tokom vecine momenata ove sezone....

Ne znam, hajde da vidim i ovu zadnju epizodu, mozda se malo popravi utisak (mada sumnjam sudeci po plotu koji sam procitao), i tu sledecu sezonu naravno...Ali nisam optimista, na zalost. 


  • 1

#4611 Bora Zmaj

Bora Zmaj
  • Members
  • 104 posts

Posted 18 August 2017 - 15:39

Tu ulazi i cena lokacije, honorar glumaca?

A verovatno pored toga oni imaju velike troškove za promo svrhe, celokupna produkcija nevezano za same epizode. Plate ljudi koji ne rade na samim epizodama...
Njih sezona košta sigurno 500 miliona. 

Treba tu kintu povratiti...

Ne preteruj.  Budzet je oko 100 miliona. Slican ove godine kao za sezonu 6 koja imala oko 10 miliona po epizodi, sada vise zbog manjeg broja epizoda. 

http://www.digitalsp...-bigger-budget/


Edited by Bora Zmaj, 18 August 2017 - 15:42.

  • 0

#4612 Bora Zmaj

Bora Zmaj
  • Members
  • 104 posts

Posted 18 August 2017 - 15:49

Mislim da je ocigledno zasto se Martin iskljucio. Hejt prema njemu je ionako veci nego ikad, mogu samo da zamislim kako bi ljudi reagovali kada bi ucestvovao u pisanju dogadjaja u seriji koji se jos nisu desili u knjigama. To bi bio konacni dokaz da ga boli ona stvar za dalje knjige. 

Mislim da ga odavno zabole za hejt. Vidim da je nedavno ponosno objavio da zavrsava rad na Fire and Blood, istoriji Targarjena, tako da ne vidim da se nesto krije da radi i na drugim stvarima pored ASOIF-a. 


Edited by Bora Zmaj, 18 August 2017 - 15:50.

  • 0

#4613 Mister Bin

Mister Bin
  • Members
  • 614 posts

Posted 18 August 2017 - 18:50

Nije to druga stvar, to je ista stvar, ali u drugom formatu. 

 

 

 

Evo intervjua koji su oni dali pred početak emitovanja četvrte sezone u kojem pričaju o tome da je plan da serija traje sedam sezona. 

 

 

“I would say it’s the goal we’ve had from the beginning,” Benioff says. “It was our unstated goal, because to start on a show and say your goal is seven seasons is the height of lunacy. Once we got to the point where we felt like we’re going to be able to tell this tale to its conclusion, that became [an even clearer] goal. Seven gods, seven kingdoms, seven seasons. It feels right to us.”

 

 

http://ew.com/articl...ones-7-seasons/

 

Ima i starijih intervjua sa sličnim predlogom. Trajanje serije nije nešto što je odlučeno nakon šeste sezone, to je nešto što su oni odlučili praktično na početku. 


  • 0

#4614 Mister Bin

Mister Bin
  • Members
  • 614 posts

Posted 18 August 2017 - 18:57

sta god da je razlog broja epizoda, ostaje cinjenica da je radnja zbrzana, ogoljena i simplifikovana. To je stav koji vidim dele mnogi tv kriticari i fanovi po forumima.

 

Ustvari to uopšte nije tačno. Na najpoznatijem sajtu koji sabira ocene kritičara Rotten tomatoes ova sezona ima konzistentno visok rejting kao i sve prethodne, a IMDb, gde se najbolje vidi kako reaguju fanovi, kaže da je nakon četvrte sezone ova najpopularnija. 


  • 0

#4615 s3x83

s3x83
  • Members
  • 5,867 posts

Posted 18 August 2017 - 21:07

Koliko na kraju epizoda ima u 7oj sezoni? Mislim da sam na imdb video da je 8, da sam ovde pročitao da je 8, a sad odjednom 7. Popila mi droga mozak izgleda
  • 1

#4616 Bora Zmaj

Bora Zmaj
  • Members
  • 104 posts

Posted 19 August 2017 - 21:51

Nije to druga stvar, to je ista stvar, ali u drugom formatu. 

 

 

 

 

Ne kapiram...Valjda je poenta da ne trosi vreme na druge projekte, pa cak i one povezane sa ASOIF tematikom? Po toj logici sto ne bi radio i na seriji, kao u ranijim sezonama?

 

Ustvari to uopšte nije tačno. Na najpoznatijem sajtu koji sabira ocene kritičara Rotten tomatoes ova sezona ima konzistentno visok rejting kao i sve prethodne, a IMDb, gde se najbolje vidi kako reaguju fanovi, kaže da je nakon četvrte sezone ova najpopularnija. 

GOT je postao komercijalni mainstream. Ne impliciram da je to lose samo po sebi, ali neizbezno, kao i svi mass fenomeni dovodi do toga (narocito u USA) da veliki broj kriticara goes with the flow...Najbolji primer je NYT koji je prvih par sezona potpuno ignorisao seriju, a sada ima redovne prikaze svake epizode. TV kriticari su povezani sa velikim kucama sto je HBO sigurno, i neko veliko kenjanje po njihovom glavnom cedu, sigurno nije pozeljno. Ali ako pazljivo citas dobar deo kritika, primetices da provlace u zavijenoj formi komentare o suludom pacing-u, teloportaciji koja je u ovoj sezoni zajebala i Star Treck tehnologiju, i ostale probleme koje mnogi fanovi navode...

Sto se samih fanova tice, da, slazem se da se vecini svidja. Znam iz svoje okoline, ali isto tako primecujem da je najveci broj njih je ono sto bi se moglo opisati kao casual viewer..znaci ljudi koji se ne udubljuju bas previse, cesto i ne pamte sva imena likova, i sve uvodne plotove, i njima je generalno ok. 

Sto se nas hard core fanova tice - situacija je obrnuta - gotovo 99 posto moje ekipe koja je kao i ja odavno u ASOIF/GOT vagonu, ima problem sa ovim. Cak sam ja tu cini mi se i najblazi u kritikama. Dosta njih je i ranije odustalo od gledanja..najveci broj tokom 5.sezone nakon one Dorna baljezgarije, kada sam i sam imao slicne porive jer su me zestoko iznervirali...Ali 6. sezona je bila dosta solidna, narocito zadnje dve epizode koje su stvarno izvukle stvar na najbolji nacin. 

Ne kazem da smo mi staroborci neke svete krave i da nase misljenje treba da bude vrednije ili relevantnije od ostalih...ali jednostavno ostrina u razlici percepcije je vise nego ocigledna. 

 

 

 

 
  • 3

#4617 Mister Bin

Mister Bin
  • Members
  • 614 posts

Posted 19 August 2017 - 23:40

 

Ne kapiram...Valjda je poenta da ne trosi vreme na druge projekte, pa cak i one povezane sa ASOIF tematikom? Po toj logici sto ne bi radio i na seriji, kao u ranijim sezonama?

 

Poenta je da je ovo priča koje ja otpočeta u pisanoj formi. Ako bi glavni pisac u jednom trenutku odlučio da i formalno ostavi knjige po strani i završava priču u vizuelnom mediju njegova najtvrđa fan baza, koja je od njega i napravila to što jeste, bi to doživela kao izdaju.

 

Njegovi fanovi preko 20 godina čekaju da vide susret Tiriona i Deneris, Džona i Deneris, povratak Starkovih na Sever i mnoge druge stvari. Da on te stvari sada, uz još nekoliko pisaca, piše za TV format, koji je po prirodi mnogo jednostavniji, bi bio jednak odluci da se ostatak priče završi u formi stripa. Jednostavno nepoštovanje prema fanovima. 

 

 

GOT je postao komercijalni mainstream. Ne impliciram da je to lose samo po sebi, ali neizbezno, kao i svi mass fenomeni dovodi do toga (narocito u USA) da veliki broj kriticara goes with the flow...

 

 

 

Pa nema to baš puno smisla, jer je i Okružen mrtvima bio jedno vreme i veći komercijalni mejnstrim nego GoT, pa ga kritičari nikada nisu voleli. True Blood koji je emitovan na HBO-u je isto jedno vreme imao jače rejtinge od GoT-a, pa ni to nije nateralo kritiku da tu seriju voli. 

 

Mislim da je ključ jednostavno u tome da TV kritika logističke probleme priče ne doživljava kao bitnu stvar na koju treba trošiti vreme. 

 

 

 

Sto se samih fanova tice, da, slazem se da se vecini svidja. Znam iz svoje okoline, ali isto tako primecujem da je najveci broj njih je ono sto bi se moglo opisati kao casual viewer..znaci ljudi koji se ne udubljuju bas previse, cesto i ne pamte sva imena likova, i sve uvodne plotove, i njima je generalno ok. 

Sto se nas hard core fanova tice - situacija je obrnuta 

 

 

Hard core fanovi knjiga su uvek hejtovali seriju, samo je zavisilo ko će na kojoj sezoni početi. To je isti slučaj kao i sa LOTR-om i Harry Potterom. Ne bih sad ulazio u konkretne razloge, ali su te zamerke na kraju krajeva uvek iste. Ako bi obrisao imena likova i konkretne informacija o radnji, ne bi razlikovao pljuvačinu GoT-a i LOTR-a. Uvek su to zamerke o temama, karakterizaciji, holivudizaciji,simplifikaciji,..

 

Ali ono što mislim da je specifično ovde jeste da je ovaj fandom svakako najnegativniji koji sam do sada sreo. Tpična je situacija da se po adaptaciji sere a da se veličaju  knjige, ali u slučaju GoT-a taj hard core fandom sada hejtuje sve. Oni mrze i Martina i knjige i HBO i seriju i sve se pretvorilo u beskrajno prepucavanje ko je za šta kriv. 

 

Zapravo tu vlada jedna vrlo otrovna atmosfera, jer se knjige odavno više i ne diskutuju kao umetničak dela za sebe, sve je već prežvakano. One se diskutuju jedno ako se koriste da pljuju seriju ili ako se koriste da se pljuje po Martinu i uopšte stanju književnog serijala.

 

Ovaj post već postaje predug, ali mislim da ono što je uzrok tome jesu poslednje dve knjige koje su dosta podelile fan bazu. Oni koji te knjige vole, seriju ne mogu da podnesu od pete sezone, a oni koji te knjige ne vole(u koju kategoriju spadam i ja) seriju doživljavaju kao unapređenu editovanu verziju haotične priče iz knjiga i preferiraju je u odnosu na knjige.

 

Takođe mislim da je i normalno da ljudi vremenom počnu da preferiraju verziju priče koja će očigledno imati kraj i da imaju nešto više razumevanja za teškoće sa kojima se pisci serije suočavaju.

 

Mada ima i posebna grupa totalnih negativaca koji hetuju i seriju od pete sezone i poslednje dve knjige. Oni jednostavno treba da troše vreme na nešto drugo. 


  • 0

#4618 Bora Zmaj

Bora Zmaj
  • Members
  • 104 posts

Posted 20 August 2017 - 13:52

slazem se da post postaje predug. Percepcije su nam drugacije i tacka.

 

Sto se tice 8.sezone, iscitah sinoc navodni kompletni plot outline po epizodama. Ko zeli da pogleda moze ovde:

 

http://www.desinerd....eaks-spoilers/#

 

Naravno, moguce je da je ovo komplet fake, a primetih i neke ocigledne kontradiktornosti...mada, ima dosta logike u kontekstu ovoga sto se desava u 7. sezoni. Kraj (ako je zaista ovakav) je bas sjeban/tuzan, iako lici na nesto sto bi Martin uradio...ne znam sta da mislim. 


  • 0

#4619 Escalade

Escalade
  • Members
  • 15,598 posts

Posted 20 August 2017 - 14:28

procitao i ja, iskreno deluje mi mocno i nekako prirodno se nastavlja na sedmu sezonu, tu je i bittersweet ending i sve...mada kazu da je fake


  • 0

#4620 Nicklord

Nicklord
  • Members
  • 5,290 posts

Posted 20 August 2017 - 14:44

Saznaćemo kad krene snimanje i kad krenu novinari sa dronovima :D 


  • 0