Jump to content


Photo
- - - - -

Hrvatska percepcija Srba kroz istoriju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
346 replies to this topic

#31 Milivolt

Milivolt
  • Banned
  • 996 posts

Posted 18 April 2009 - 07:15

Pa na to sam i mislila kad sam rekla da poredjenje nije primereno. Osim toga, ovo



smrducka na sovinizam, mada pretpostavljam da nije bila namera.

Ne da smrducka nego je eklatantni primer šovinizma --- skoro ( šta skoro ) oficijelni stav. Dakle, Srbi mogu u Hrvatskoj biti samo takvi Srbi kakvim ih validiraju Hrvati. Smešno.

#32 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 18 April 2009 - 07:24

Otkuda masovna mrznja spram SRba i pre 1991?


Od ovakvih jeftinih i neistinitih generalizacija mi je muka.
A jos vise mi je muka kad vidim kako se pojedinci upecaju na temu.

#33 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 18 April 2009 - 07:40

Hajde, hajde, nije valjda da nikada nije bilo niceg pozitivnog u hrvatsko-srpskim odnosima? Neki suzivot, neki brakovi, neke ljubavi, neki susjedi, kumstva, zajednicki interesi, kultura, druzenja...
Placam pice prvom koji pokaze da "to" izmedju Srba i Hrvata uvijek i nije bilo tako strasno. :ph34r:

#34 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 18 April 2009 - 09:40

Hajde, hajde, nije valjda da nikada nije bilo niceg pozitivnog u hrvatsko-srpskim odnosima? Neki suzivot, neki brakovi, neke ljubavi, neki susjedi, kumstva, zajednicki interesi, kultura, druzenja...
Placam pice prvom koji pokaze da "to" izmedju Srba i Hrvata uvijek i nije bilo tako strasno. :ph34r:


U vreme komunizma, kada bi se za javno ispoljavanje mržnje odlazilo u aps, moglo bi se reći da su odnosi na takav iznuđen način bili OK. Ali onda kada su došle životne probe, kada su došli događaji devedesetih, pokazalo se koliko su obe nacije zrele i voljne da žive u međusobnom poštovanju. I danas, ako želiš da vidiš kakvo je javno mnenje, ne gledaj na pojedinačne slučajeve, jer ih u svim varijantana ima svugde, nego gledaj kako većina gleda na njih, jer je to onda jedino relevantno za analizu stanja nacije.

Ukoliko u tvom društvu prijatelja i poznanika neko iznese nekakav komentar prezira ili mržnje prema pripadniku druge nacije, a ti se onda praviš lud, ćutiš, i ne želiš da to osudiš jer ne želiš da izgubiš odobravanje ostalih, da li si svestan da si time postao saučesnik u zlu nacionalizma, bez obzira što možda sebe lično ne smatraš nacionalistom? Da su takvu hrabrost, a ne kukavičku i sujetnu ljigavost imali većina onih koji su se gnušali nacionalizma tokom devedesetih, pitanje je da li bi međunacionalnih i ratnih sukoba uopšte bilo. Ona ista slabost karaktera zbog koje ćemo pomoći prijatelju u prepisivanju na ispitu, a to je sujetni strah od gubitka odobravanja sredine ili druge osobe, jeste temelj zašto svakakva zla i neodgovornosti u našem narodu bujaju i prolaze nesankcionisano.

#35 Milivolt

Milivolt
  • Banned
  • 996 posts

Posted 18 April 2009 - 09:41

Hajde, hajde, nije valjda da nikada nije bilo niceg pozitivnog u hrvatsko-srpskim odnosima? Neki suzivot, neki brakovi, neke ljubavi, neki susjedi, kumstva, zajednicki interesi, kultura, druzenja...
Placam pice prvom koji pokaze da "to" izmedju Srba i Hrvata uvijek i nije bilo tako strasno. :ph34r:

Fala bogu da je bilo ( i ima ) svih tih stvari koje su nabrojane !
Biće ih uvek ( fala bogu ). Da ih nije bilo odavno bi neko prevladao --- mi ili oni !
Ono što je moja teza koju nedovoljno razumem je sledeće --- kako je moguće da najgorljivljiji Hrvati budu sa imenima tipa Milovan, Gojko, Slobodan, te prezimenima tipa Marić, Petrović, Popović.
Činjenica je da se radi o ljudima iz istih plemena, no, kod njih ( mislim, Hrvata ) postoji snažna tendencija da se to negira.

#36 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 18 April 2009 - 10:56

Fala bogu da je bilo ( i ima ) svih tih stvari koje su nabrojane !
Biće ih uvek ( fala bogu ). Da ih nije bilo odavno bi neko prevladao --- mi ili oni !
Ono što je moja teza koju nedovoljno razumem je sledeće --- kako je moguće da najgorljivljiji Hrvati budu sa imenima tipa Milovan, Gojko, Slobodan, te prezimenima tipa Marić, Petrović, Popović.
Činjenica je da se radi o ljudima iz istih plemena, no, kod njih ( mislim, Hrvata ) postoji snažna tendencija da se to negira.


Između Srba i Hrvata sve do XX veka nije bilo sukoba ili mržnje. Štaviše, često su bili u sličnoj situaciji, imali slične ili čak zajedničke neprijatelje i jedni druge su podržavali i pomagali.

A to, da pripadnici srodnih varvarskih plemena iz istorijskih i geografskih razloga formiraju različite države, a kasnije i nacije, nije tako neobično.

Šveđani i Danci, naprimer, i danas imaju ista imena i prezimena i veoma slične jezike (diskutabilno je da li su baš jezici ili dijalekti, priznati su kao jezici najviše zbog toga što su i jedni i drugi priznati kao različiti narodi - u nekoj drugoj situaciji bi možda bili definisani kao dijalekti).
Kroz istoriju nisu ratovali nekoliko puta, već je u pitanju nekoliko desetina ratova između Danske i Švedske.

Danas su prijatelji, a o ratovima uče u školi više radi informacije kako je nekada bilo i kako ne treba, nego što se akcenat stavlja na to ko je kome više zla naneo i kada su koje teritorije kome pripadale.

Edited by yossarian, 18 April 2009 - 10:57.


#37 Milivolt

Milivolt
  • Banned
  • 996 posts

Posted 18 April 2009 - 12:08

Između Srba i Hrvata sve do XX veka nije bilo sukoba ili mržnje. Štaviše, često su bili u sličnoj situaciji, imali slične ili čak zajedničke neprijatelje i jedni druge su podržavali i pomagali.

A to, da pripadnici srodnih varvarskih plemena iz istorijskih i geografskih razloga formiraju različite države, a kasnije i nacije, nije tako neobično.

Šveđani i Danci, naprimer, i danas imaju ista imena i prezimena i veoma slične jezike (diskutabilno je da li su baš jezici ili dijalekti, priznati su kao jezici najviše zbog toga što su i jedni i drugi priznati kao različiti narodi - u nekoj drugoj situaciji bi možda bili definisani kao dijalekti).
Kroz istoriju nisu ratovali nekoliko puta, već je u pitanju nekoliko desetina ratova između Danske i Švedske.

Danas su prijatelji, a o ratovima uče u školi više radi informacije kako je nekada bilo i kako ne treba, nego što se akcenat stavlja na to ko je kome više zla naneo i kada su koje teritorije kome pripadale.

Slažem se sa svim što si napisao, jer ja ne bih znao ni približno tako.
Jedino bih izdvojio sledeće --- Danci i Šveđani su ratovali, a Hrvati su Srbe trebili. No, kako reče njihov poglavnik Tuđman, to u Jasenovcu i nije bilo tako strašno --- tričavih 70 hiljada.
Na žalost, to je u Hrvatskoj opšteprihvaćen stav, uz dodatak, da su to Srbi sigurno zaslužili jer "videli smo ih kako se ponašaju 90-tih".
Dakle, najvažnije je da su se, konačno razdvojili. Zašto mislim da je to za Srbe dobro, bez obzira što ih je par stotina hiljada proterano i zapaljeno im tričavih 20 000 kuća, pokazaće vreme.
Doduše, možda ja, ipak, nisam u pravu, kada razmišljam ovako kako sam prethodno izložio.
DD. A možda sam i srBov, ko će ga znati !

#38 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 18 April 2009 - 12:43

Slažem se sa svim što si napisao, jer ja ne bih znao ni približno tako.
Jedino bih izdvojio sledeće --- Danci i Šveđani su ratovali, a Hrvati su Srbe trebili. No, kako reče njihov poglavnik Tuđman, to u Jasenovcu i nije bilo tako strašno --- tričavih 70 hiljada.
Na žalost, to je u Hrvatskoj opšteprihvaćen stav, uz dodatak, da su to Srbi sigurno zaslužili jer "videli smo ih kako se ponašaju 90-tih".
Dakle, najvažnije je da su se, konačno razdvojili. Zašto mislim da je to za Srbe dobro, bez obzira što ih je par stotina hiljada proterano i zapaljeno im tričavih 20 000 kuća, pokazaće vreme.
Doduše, možda ja, ipak, nisam u pravu, kada razmišljam ovako kako sam prethodno izložio.
DD. A možda sam i srBov, ko će ga znati !


Da li si siguran da je to "opšteprihvaćen stav"?

Otkud onda onoliko Hrvata u narodnoosloboldilačkoj borbi? Priključili su se antifašističkom pokretu i time učinili sve što su mogli protiv režima koiji im je nametnuo okupator. Nacisti nisu organizovali izbore već svuda u okupiranoj Evropi postavljali svoje ljude, proverene fanatike ideje o čistoj rasi, krvi i tlu.

Ogromna većina Hrvata se i danas užasava zločina, kako onih iz vremena II svetskog rata, tako i zločina iz devedesetih.

Upoređivanje sa Dancima i Šveđanima sam napravio zbog srodnih ljudi koji su formirali dve nacije. Naravno da su njihovi sukobi toliko davni da ih ljudi znaju samo iz knjiga - mada bi, kada bi hteli, imali razloga de se mrze i svete jedni drugima.

U našem slučaju, rane su još sveže, a problem povratka prognanih i izbeglih treba da se reši.
(zato sam toliko za ulazak u EU, jer mislim da bi tada ponovo nestale granične kontrole, a ljudi mogli da se sele i zapošljavaju gde hoće, kao što je danas slučaj u ostatku EU. Danas, recimo, stotine hiljada Francuza žive i rade u Engleskoj ili Nemačkoj, stotine hiljada Nemaca u Francuskoj ili Holandiji i Engleskoj, granice se prelaze sa 120 na sat, samo prozuji plava tabla sa 12 zvezdica i natpisom "dobrodošli u Nemačku/Francusku/Španiju"... Postoji i putokaz za izlaz sa autoputa za kamiondžije, tamo je neki veliki parking i carinska uprava za vanevropske kamione ako eventualno treba da srede uvozne papire za robu...
Zašto tako ne bi bilo i kod nas, pa sedneš i voziš se do Zagreba, Splita, Ljubljane ili Madrida bez da te neko bilo gde šta pita i zaustavlja? Ili da konkurišeš za posao i nađeš stan gde ti volja?)


Ali je najvažnije da se reše problemi izbeglih i prognanih ljudi, sa ili bez EU.

#39 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 18 April 2009 - 13:21

Između Srba i Hrvata sve do XX veka nije bilo sukoba ili mržnje. Štaviše, često su bili u sličnoj situaciji, imali slične ili čak zajedničke neprijatelje i jedni druge su podržavali i pomagali.

Ne treba ovako uopstavati ni u jednom ni u drugom pravcu. Da li si upoznat recimo sa opusom Ante Starcevica? Sad, ja zaista ne znam koliko su stavovi doticne spodobe bili siroko prihvaceni u Hrvatskoj u to vreme, ali oni jesu izraz mrznje, nacionalizma i rasizma.

#40 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 18 April 2009 - 15:59

Hajde, hajde, nije valjda da nikada nije bilo niceg pozitivnog u hrvatsko-srpskim odnosima? Neki suzivot, neki brakovi, neke ljubavi, neki susjedi, kumstva, zajednicki interesi, kultura, druzenja...
Placam pice prvom koji pokaze da "to" izmedju Srba i Hrvata uvijek i nije bilo tako strasno. :D


Ja sam tako shvatila svrhu ovog topica i staracu se da zaradim pice :ph34r: . Pocetni post jeste u Scubiusovom stilu, ali njega ionako ne uzimamo zaozbiljno. Samo se nadam da nece od topica ispasti sto ne treba. Fino sto je ovako zasuskan u Istoriju i religiju, a ne na Politiku, pa ga dusmani valjda nece uociti.

Posto sam ja Titova pionirka i nepopravljiva jugonostlgicarka, mene nikad niko nece uveriti da ono pre nije valjalo. Bratstvo-jedinstvo, koliko god mu se danas izrugivali, je bio jedinstven multikulturalni projekat na kakvom danas rade mnoga progresivna drustva s vise ili manje uspeha. To sto ga danas svi kude samo znaci da je vredeo. Ako nista, bio je jedini moguci nacin da na onoj balkanskoj vetrometini bude bar malo mira. Nije mogao vecito da potraje, ali za onih pedesetak godina obogatio je mnoge generacije
Titov rezim je bio autokratski i kao takav imao je i svoju mracnu stranu. Sad o njoj ne govorim, pa molim da se prica ne siri na tu stranu.
Danas kad smo ovako podeljeni, zavadjeni i ojadjeni pravo je bogatstvo imati u secanjima jednog Nermina iz JNA, Alisu s letovanja u Zaostrogu, Drazena is Studenjaka, da ne spominjem radne akcije (ja uspela da zakacim jednu :)) ... Mladje generacije nemaju pojma sta je to i to ih cini siromasnijim od nas vremesnih :D . Oni ce valjda svoje odnose s gradjanima sada susednih zemalja graditi na neki drugi nacin i nadam se da ce biti dobri, ali nikad nece biti onako topli, prisni i bliski kao sto su bili nasi u YU :D
Bilo je tu i raznoraznih "droga" kojima je "tiranski rezim" trovao nase mlade duse, npr. rodoljubive pesmice koje se urlaju na sav glas dok se marsira stazama avnoja, pa susreti KUD-ova, sletovi.... Al´sto se tamo dobro druzilo i zezalo, pa to ljudi nikad, ali nikad nece biti na exitu, nema sanse :D
Sto ga nismo sacuvali kao zenicu oka svoga, a lepo nas Tito ucio, e to je vec neka druga, tuzna prica.
Naravno, i onda je bilo Srba koji mrze Hrvate i Hrvata koji mrze Srbe, ali mnoooooogo manje nego sada. Na neki nacin smo mi, koji smo verovali u bratstvo i jedinstvo njih zalili i gledali kao luzere. Sad oni tako gledaju nas, jbg....

Edit: Ponele me emocije pa naispustah slova. Ali stvarno je ovako bilo :D

Edited by vilhelmina, 18 April 2009 - 16:12.


#41 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 18 April 2009 - 16:05

Ja sam tako shvatila svrhu ovog topica i staracu se da zaradim pice :ph34r: . Pocetni post jeste u Scubiusovom stilu, ali njega ionako ne uzimamo zaozbiljno. Samo se nadam da nece od topic ispasti sto ne treba. Fino sto je ovako zasuskan u Istoriju i religiju, a ne na Politiku, pa ga dusmani valjda nece uociti.

Posto sam ja Titova pionirka i nepopravljiva jugonostlgicarka, mene nikad niko nece uveriti da ono pre nije valjalo. Bratstvo-jedinstvo, koliko god mu se danas izrugivali, je bio jedinstven multikulturalni projekat na kakvom danas rade mnoga progresivna drustva s vise ili manje uspeha. To sto ga danas svi kude samo znaci da je vredeo. Ako nista, bio je jedini moguci nacin da na onoj balkanskoj vetrometini bude bar malo mira. Nije mogao vecito da potraje, ali za onih pedesetak godina obogatio je mnoge generacije
Titov rezim je bio autokratski i kao takav imao je i svoju mracu stranu. Sad o njoj ne govorim, pa molim da se prica ne siri na tu stranu.
Danas kad smo ovako podeljeni, zavadjeni i ojadjeni pravo je bogatstvo imati u secanjima jednog Nermina iz JNA, Alisu s letovanja u Zaostrogu, Drazena is Studenjaka, da ne spominjem radne akcije (ja uspela da zakacim jednu :)) ... Mladje generacije nemaju pojma sta je to i to ih cini siromasnijim od nas vremesnih :D . Oni ce valjda svoje odnose s gradjanima sada susednih zemalja graditi na neki drugi nacin i nadam se da ce biti dobri, ali nikad nece biti onako topli, prisni i bliski kao sto su bili nasi u YU :D
Bilo je tu i raznoraznih "droga" kojima je "tiranski rezim" trovao nase mlade duse, npr. rodoljubive pesmice koje se urlaju na sav glas dok se marsira stazama avnoja, pa susreti KUD-ova, sletovi.... Al´sto se tamo dobro druzilo i zezalo, pa to ljudi nikad, ali nikad nece biti na exitu, nema sanse :D
Sto ga nismo sacuvali kao zenicu oka svoga, a lepo nas Tito ucio, e to je vec neka druga, tuzna prica.
Naravno, i onda je bilo Srba koji mrze Hrvate i Hrvata koji mrze Srbe, ali mnoooooogo manje nego sada. Na neki nacin smo mi, koji smo verovali u bratstvo i jedinstvo njih zalili i gledali kao luzere. Sad oni tako gledaju nas, jbg....


Kao da sam ja pisao ovaj post. Naravno, Vilhelmina je to uchinila sa mnogo vishe dushe i lepote nego shto bih ja mogao. Zaista, kad se chovek seti svega o chemu pishesh, i nachina na koji olosh danas pljuje po svemu tome (i to posle opshteg debakla koji je nastao slomom SFRJ, i josh traje), srce se stezhe, da pukne.

#42 Milivolt

Milivolt
  • Banned
  • 996 posts

Posted 18 April 2009 - 16:54

Šmelinže ( i ostali Titini marksistički pioniri ) !
To što vi ne možete da prežalite se ne bi raspalo u strašnoj količini krvi da je išta valjalo !
Zaboravili ste da su vas učili da se u krilu staroga rađa novo !
Dakle, vaš bravar i njegov učitelj su napravili najbolji od svih sistema. Ovo što ja pišem nije zbog pljuckanja, potpuno sam ravnodušan prema toj nakaradi od proplaog sistema --- doduše i meni je onda bilo bolje, samo zbog toga što sam bio mlađi. Ostaje mi samo da patim što nikada neću saznati koliko stotina ( ili hiljada ) puta bi mi bilo bolje da nisam imao vašeg dragog druga Titu, najvećeg sina i bla, bla, bla, ...

Edited by Milivolt, 18 April 2009 - 16:54.


#43 dobronamjeran

dobronamjeran
  • Members
  • 37 posts

Posted 18 April 2009 - 17:02

Ne treba ovako uopstavati ni u jednom ni u drugom pravcu. Da li si upoznat recimo sa opusom Ante Starcevica? Sad, ja zaista ne znam koliko su stavovi doticne spodobe bili siroko prihvaceni u Hrvatskoj u to vreme, ali oni jesu izraz mrznje, nacionalizma i rasizma.

Nikako ne treba uopcavati. Ja bih zato pitao da li je vama poznata Seljacko demokratska koalicija koja je u Hrvatskoj bila od 1927 do 1941? Da li je vama poznato kako su na zagrebackim punktacijama radili i srpski clanovi koalicije? Da li vam je poznata sudbina potpisnika punktacija 1931. godine? Osnovni problem nastaje kad srbi iz hrvatske ne vode svoju politiku nego politiku Beogradske kamarile kao sto su vodili u drugoj polovini osamdesetih godina dvadesetog stoljeca u cilju objedinjavanja svesrpskih prostora u jednu drzavu. Problem takodjer nastaje kad hrvati postaju becki konjusari a nakon toga srbi lazljivi gedjovani ako me razumijete.

#44 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 18 April 2009 - 17:58

Šmelinže ( i ostali Titini marksistički pioniri ) !
To što vi ne možete da prežalite se ne bi raspalo u strašnoj količini krvi da je išta valjalo !
Zaboravili ste da su vas učili da se u krilu staroga rađa novo !
Dakle, vaš bravar i njegov učitelj su napravili najbolji od svih sistema. Ovo što ja pišem nije zbog pljuckanja, potpuno sam ravnodušan prema toj nakaradi od proplaog sistema --- doduše i meni je onda bilo bolje, samo zbog toga što sam bio mlađi. Ostaje mi samo da patim što nikada neću saznati koliko stotina ( ili hiljada ) puta bi mi bilo bolje da nisam imao vašeg dragog druga Titu, najvećeg sina i bla, bla, bla, ...


Zanimljivo je da su i srpski i hrvatski nacionalisti oduvek duvali u isti rog kad je trebalo nagrditi jugoslovenstvo, ideju o bratstvu i jedinstvu, Tita, biranje ljudi na funkcije po kljucu, samoupravljanje... Sve je to moglo biti podlozno kritici (narocito ovo poslednje), ali nista od toga nije bilo razlog krvoprolicu, naprotiv. To je samo pomoglo da bar neko bude spasen iz logora jer je neki Titov pionir u uniformi srpskog rezerviste ili policajca "zaboravio" da zakljuca vrata, da je bar neka porodica sacuvala nesto imovine dok je bila u izbeglistvu jer se komsija prikladne nacionalnosti pravio da je on vec zaposeo tu kucu pa nije dao drugima da je diraju, da je penzija moje mame uredno podizana s racuna u Hrvatskoj mesecima nakon sto ona vise nije bila u prilici to da ucini i slana tajnim kanalima u Srbiju....
A zemlju su unistili oni koji su hteli da budu kalif umesto kalifa, uz malu pomoc jacih igraca kojima je to takodje odgovaralo. Posejali su seme zla na plodno tlo jos nezalecenih rana iz dva svetska rata i bi sto bi...
Bravar nije napravio najbolji sistem u svetu, ali je uradio najbolje sto se u to vreme i pod tim uslovima moglo. Da nije bilo njega, ti ne bi znao da je more slano do osamnaeste godine, sta drugo da ti kazem...

Btw, prevod na novogovor:
Bratstvo i jedinstvo = multikulturalnost
Kljuc = kvote
Jugoslavija = EU

#45 Milivolt

Milivolt
  • Banned
  • 996 posts

Posted 18 April 2009 - 18:07

Zanimljivo je da su i srpski i hrvatski nacionalisti oduvek duvali u isti rog kad je trebalo nagrditi jugoslovenstvo, ideju o bratstvu i jedinstvu, Tita, biranje ljudi na funkcije po kljucu, samoupravljanje... Sve je to moglo biti podlozno kritici (narocito ovo poslednje), ali nista od toga nije bilo razlog krvoprolicu, naprotiv. To je samo pomoglo da bar neko bude spasen iz logora jer je neki Titov pionir u uniformi srpskog rezerviste ili policajca "zaboravio" da zakljuca vrata, da je bar neka porodica sacuvala nesto imovine dok je bila u izbeglistvu jer se komsija prikladne nacionalnosti pravio da je on vec zaposeo tu kucu pa nije dao drugima da je diraju, da je penzija moje mame uredno podizana s racuna u Hrvatskoj mesecima nakon sto ona vise nije bila u prilici to da ucini i slana tajnim kanalima u Srbiju....
A zemlju su unistili oni koji su hteli da budu kalif umesto kalifa, uz malu pomoc jacih igraca kojima je to takodje odgovaralo. Posejali su seme zla na plodno tlo jos nezalecenih rana iz dva svetska rata i bi sto bi...
Bravar nije napravio najbolji sistem u svetu, ali je uradio najbolje sto se u to vreme i pod tim uslovima moglo. Da nije bilo njega, ti ne bi znao da je more slano do osamnaeste godine, sta drugo da ti kazem...

Btw, prevod na novogovor:
Bratstvo i jedinstvo = multikulturalnost
Kljuc = kvote
Jugoslavija = EU

Čudim se kako su u drugim zemljama koji nisu imali takvoga kao što je bio vaš bravar saznali za more !?
Šta drugo da ti kažem !?