Jump to content


Photo
- - - - -

Bankrot Srbije?


  • Please log in to reply
4703 replies to this topic

#1291 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 22 November 2014 - 20:36

#Крајишки Никола Тесла
Драго ми је да разумеш дубину и комплексност проблема

#Гант


Оно што сам покушао преко ових пар питања које сам поставио(а има их много више) је да ставим питање економског и укупног стања Србије у један шири контекст (филозофски, вредносни, културни, политички, геополитички, финансијски, демографски...), јер ми се чини да се тема сувише сузила на курс динара, корупцију,јавни дуг, еврообвезнице(мало сам се и покајао због покретања овог питања, настаде fad, ипак то замагљује ширу перспективу).

#Даљинац,


 насмеја ме,
али када помислим са колико муке се добар део српске интелигенције деведестих мучио да дође до сазнања да светом не владају емоције већ интереси, онда више није смешно већ трагикомично.

Ево неких питања ако је неком интересантно:


-глобална померања на тржишту злата мало застрашују,
Русија у последње време купује  баш доста, Кина и Индија већ годинама, Холандија је кришом повукла своје, у Швајцарској следеће недеље референдум о повлачењу(већа количина), (сеоба на исток)


-нафта и позадина проблема


http://www.informati...rticle40162.htm


-економски,финансијски, оружани сукоб Запада и Русије и последице


-сукоб евроскептика и централиста


-сукоб југа,дужника и Немачке

Иначе, мислим да је долар ојачао више због најава и психологије,
те да је самим тим прецењен.

Стекао сам утисак да већина није прочитала Гринспенове оцене које сам поставио, ако се он стави на страну злата, то баш није наивна ствар.


  • 1

#1292 Da li je moguce

Da li je moguce
  • Banned
  • 97 posts

Posted 22 November 2014 - 21:08

#Крајишки Никола Тесла
Драго ми је да разумеш дубину и комплексност проблема

#Гант


Оно што сам покушао преко ових пар питања које сам поставио(а има их много више) је да ставим питање економског и укупног стања Србије у један шири контекст (филозофски, вредносни, културни, политички, геополитички, финансијски, демографски...), јер ми се чини да се тема сувише сузила на курс динара, корупцију,јавни дуг, еврообвезнице(мало сам се и покајао због покретања овог питања, настаде fad, ипак то замагљује ширу перспективу).

#Даљинац,


 насмеја ме,
али када помислим са колико муке се добар део српске интелигенције деведестих мучио да дође до сазнања да светом не владају емоције већ интереси, онда више није смешно већ трагикомично.

Ево неких питања ако је неком интересантно:


-глобална померања на тржишту злата мало застрашују,
Русија у последње време купује  баш доста, Кина и Индија већ годинама, Холандија је кришом повукла своје, у Швајцарској следеће недеље референдум о повлачењу(већа количина), (сеоба на исток)


-нафта и позадина проблема


http://www.informati...rticle40162.htm


-економски,финансијски, оружани сукоб Запада и Русије и последице


-сукоб евроскептика и централиста


-сукоб југа,дужника и Немачке

Иначе, мислим да је долар ојачао више због најава и психологије,
те да је самим тим прецењен.

Стекао сам утисак да већина није прочитала Гринспенове оцене које сам поставио, ако се он стави на страну злата, то баш није наивна ствар.

 

Nepravedno si izostavio ugrozenost polarnih medveda kao vrste zbog topljenja glecera i globalnog zagrevanja uopste.  :lol+:

 

Salu na stranu, onaj koji zna odgovore na pitanja koja si postavio je mnogo koraka ispred svih nas.


  • 0

#1293 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 23 November 2014 - 15:13

#Гант


Оно што сам покушао преко ових пар питања које сам поставио(а има их много више) је да ставим питање економског и укупног стања Србије у један шири контекст (филозофски, вредносни, културни, политички, геополитички, финансијски, демографски...), јер ми се чини да се тема сувише сузила на курс динара, корупцију,јавни дуг, еврообвезнице(мало сам се и покајао због покретања овог питања, настаде fad, ипак то замагљује ширу перспективу).

 

Ali, bar po meni, nekog sireg konteksta od neverovatne korupcije i krpljenja dan za danom kd nas zaista nema.

Ja sam u pocetku mislio da ce se nesto srediti i da je Vucic pristao da radi po striktnim direktivama Nemacke. Kad ono medjutim, on zajeba sve, sa neba nam padaju ruski tenkovi i lete ruski avioni.

 

Da bi se uopste razmatralo sta Srbija moze treba videti sta je trenutna situacija, ali zaista realno.

 

Evo ja posmatram neke fabrike koje su privatizovane na pocetku. To je sve bilo jako profitabilno i ostalo profitabilno. Pivare, Merima, Imlek i ostale mlekare, fabrike voda i sl. Stranci su to kupili sa jasnim planovima. pre svega sigurnim trzistem i to za nas i okolne zemlje. Henkel je recimo rasporedio proizvodnju po Evropi a Merima postala deo sistema i mislim da ce kao takva da radi, i kao proizvodni i kao distributivni centar. Slicno rade sve ostale uspesne fabrike.

 

U trenutku kada smo prodali sve sto je neko procenio da kod nas moze da funkcionise trebalo je privuci nove investicije, ali bez postojece infrastrukture.

Evo ti npr. Fiat. Vucic je rekao da je drzava dala 1 milijardu evra do sada. Zaista se postavlja pitanje da li smo kroz dosadasnju proizvodnju dobili ulozeno i da li se moze desiti da italijani odu a mi opet budemo u minusu. Jezivi minusi sa Zelezarom i iako se vecina u svetu zatvara mi kao drzava opet "ulazemo" sa nekim. I tu cemo biti u minusu sigurno na kraju. Turci imaju vec saradnju sa Fiat-om. Kad sam bio pre par godina u istanbulu video sam da su skoro sva taksi vozila Fiat linea, verovatno se rade kod njih, a ko kod nas kupuje 500l? Ne kupuje ga ni Vlada jer je skup, a kamoli okolina.

 

Seti se afere Gorenje

 

Privrednici se pitaju, kako navodi Džagić, da li je neko video studiju opravdanosti sa vremenom povraćaja uloženih sredstava u bilo koji projekat „privlačenja“ investicija, koji se podstiče budžetskim sredstvima.

Džagić smatra da je odgovornost za takvo trošenje budžetskih i pozajmljenih para pre svega na Vladi Srbije. Odgovornost je "zarad mira u kući" da se ništa ne čini, "iako svi u Srbiji vide ko i kako donosi odluke i kako se troše novci poreskih obveznika", kazala je ona.
          >>>

 

Pogledaj ove strane fabrike dovedene uz basnoslovne subvencije u Leskovcu. Jura svaki mesec odjavljuje i prijavljuje radnike. Pa cemu to sluzi?

 

Službenici filijale Fonda za zdravstveno osiguranje u Leskovcu primili su od početka godine 16.028 prijava za osiguranje po osnovu zasnovanog radnog odnosa, pa u NSZ barataju i tom cifrom kada se pomenu nova zapošljavanja.
Direktor filijale RFZO Goran Savić nije odgovarao na pozive „Blica“, ali smo saznali „da je reč o napumpanim podacima“.

 

- Stvar je u tome što velike kompanije, poput „Jure“ i „Džinsija“, jednog radnika 12 puta mesečno odjave i prijave, a u ovom slučaju broje se samo prijave. Isti metod ima i lokalna samouprava koja je 100 radnika tri puta u ovoj godini odjavljivala i prijavljivala. Osim toga, tu se računaju i produžeci ugovora na određene vreme, zamene radnika na bolovanjima i drugo. Sistem registruje svaki prekid rada i svaka obnova rada znači - novo brojanje - kaže naš izvor iz RFZO.      >>>

 

 

 

Ono sto se po meni prvo treba uraditi je da se kaze da li mi u vecini ovih fabrika pravimo gubitke ili nesto dobijamo. Cini mi se da ce i novi ugovor sa Zelezarom biti zamagljivanje ociju, kao i Mercedes Ikarbus, FAP Priboj i sl.

O cemu mi da pricamo kada imamo diktatorsku ekonomiju gde bilanse ne znamo.

Na kraju ce ispasti kao sa pijacom.

 

 

Evo ova izjava je najocigledniji primer kako se ekonomise u Srbiji i zasto cemo konstantno biti u dugu. Ova izjava je opste stanje nasih ulaganja:

 

"Ranije rukovodstvo je htelo da adaptira “Žitni kantar“ na Zemunskoj pijaci u mlečnu halu. Procena je da bi to koštalo od 250.000 do 300.000 evra", objašnjava Sočo.

- Kad sam zatražio da se uradi studija opravdanosti i izvodljivosti ona je pokazala da bismo uloženo vratili za 1.026 godina. U takve su se projekte ulagale pare i to sad nećemo raditi.           >>>


  • 1

#1294 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 23 November 2014 - 17:08

Ганте,


бавиш се последицама, а не суштином. Па чега је резултат корупција?
Па резултат је морала и владајућег система вредности. И ту смо већ ван терена корупције. Можеш да наведеш безброј примера, то ништа не мења. Проблем је што је друштво у вредносном смислу болесно,
(и не само наше)
и то није само кривица овог друштва, већ и утицаја са стране, било да се ради о псеудокултури (" Sex and the city" систем вредности), било да се ради о домаћој немогућности формирања квалитетнех животних парадигми или интересу, било да се ради о страним утицајима, који наравно имају своје интересе.
Ако су нпр. Тадић и Вучић болесни нарциси заинтересовани само за сопствени интерес, па зашто их онда подржавају и у странкама, и у друштву и у медијима... Па због сопственог интереса. Зашто их подржавају рођаци, пријатељи... па зато што хоће да се углаве у јавни сектор или остваре неку другу корист. Сви су криви.


Оно што је најзанимљивије је да ми управо овде имамо пример
претходних генерација(и ту бих прећутао лоше ствари, да ми опрости Акиро) које су успеле да:


-изграде сопствени систем вредности и снажан морал
-да од сеоске забити направе земљу респектабилног БДПа
-да направе бриљантне дипломатске и геополитичке успехе попут покрета несврстаних
-да развију снажну сопствену индустрију која је задовољавала огроман проценат потреба земље(и тенкови, и телевизори, и шпорети и бицикле...) (данас Србија увози пасуљ из Грчке,грашак из Хрватске, бели лук из Кине, да не помињем комплексније производе
-да створе снажну средњу класу
итд.

Уместо тога, имамо сплаварке и спонзоруше, кладионичаре и блејаче,
корумпиране, плаћене, купљене...

***
Да би било јасније, ево Сплендинијевог експеримента:


На седам идентичних ненасељених острва у неком океану, са истом количином ресурса истоваримо по 10000 Швајцараца, Срба, Кинеза, Индуса, Рома, Американаца, Мексиканаца- без ичега.
Враћамо се после 20 година, и шта затичемо у инфраструктурном, цивилизацијском, економском итд смислу на сваком острву?
И наравно због чега?

(хумористички коментари добродошли :) )


  • 2

#1295 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 23 November 2014 - 22:52

Ганте,


бавиш се последицама, а не суштином. Па чега је резултат корупција?
Па резултат је морала и владајућег система вредности.

 

Pa pomocu posledica trazis i uzrok.

 

Evo dacu ti direktan primer.

Znas kako se vodila uopste polemika na nekretninama. Koliko je postova i matematike trebalo samo da pokazem koliko banke zapravo deru ljude kada smo pricali o stambenim kreditima. Koliko postova je trebalo da se matematicki pokaze kako je ekonomski vec par godina zaista neisplativo kupiti stan na kredit.

Ali ti si bio uporan da dokazes suprotno, pa onda malo uvedes i emocije kako je ipak svoje - svoje.

Po tvom principu se i gradilo ovo drustvo koje danas imamo. Ljudi su opljackani jer ih konstantno uveravaju kako nesto vredi onoliko koliko ni blizu ne vredi (konkretno nekretnine u Beogradu). A problem nastaje kada se laz vise ne moze medijski podrzavati i kad narod shvati istinu.

Sada se u bankarskom sektoru otpusta 20% zaposlenih godisnje, magla se jako tesko prodaje, stanovi stoje jer su neki uvereni da magla kod nekog jos moze da prodje. Sad ti mozes da kazes zasto si podrzavao tu maglovitu kaobojagi stvarnost. Mozda da ti zaradis ako si bankar i nista drugo.

 

Cinjenica je da smo prodali pre jedno 10 godina ono sto je od industrije vredelo i da od tada jos nismo uspeli da pronadjemo cime bi se drzava bavila a da bude produktivna. Sve se svelo da nam kao dodje ime, a da ga mi placamo da on nekom kao daje neke plate. I na pokusaj ozivljavanja neke Titove tehnologije koja je zastarela.

Ekonomisti su izracunali da je drzavi bilo jeftinije da je zatvorila Zelezaru i svim radnicima isplatila u kesu po 50.000 evra. Zelezara ce verovatno jos decenijama praviti gubitke koje cemo mi skrivati kroz lazne bilanse. Cemu sve to? Pa ovaj bi sa 50.000 evra bar otisao u inostranstvo ili krenuo na selo nesto da radi. Ovako i dalje zivi na racun drzave i dalje pravi gubitke.

Mada i ja gresim, osecam da bi 99% njih kupilo stan u Beogradu da ga izdaje. To je srbizam koji je nekako usao u vene. To je ono nase potonuce. I dobro kazes, dok se ta mentalna svest ovog naroda ne promeni, ode sve u aut. A mislim da bi mogao da se slozis da prvo treba objasniti narodu da nekretnina u Mirijevu za 1.000e/m2 nece stvoriti med i mleko i da nije nikakva sigurica za buducnost.

 

A bankarski sistem cemo tek videti kakav je.

Ti nekog ubedis da kupi papreni stan u Stepi po nekoj sumanutoj cifri (na stranu prica o kvalitetu), a onda nekim bilmezima poklonis tu istu zaradu tako sto mu das kredit koji ti garantuje suhomesnatim proizvodima. I onda i za taj kredit taj isti stanar Stepe treba da doda novac zajedno sa ostalim gradjanima Srbije. Dokle mislis da te ljude toliko mozes pljackati da placaju tolike sumanute stvari?

Sve ce ovo puci jednog dana, a mislim da se taj dan blizi. Nece biti za godinu dve, dok ne prodamo Telekom i EPS, ali posle toga nece onaj iz Stepe imati novca bas za tolike gluposti. Do sada je davao, a da li ce i dalje, videcemo.

 

http://www.novosti.r...1000000000-evra


Edited by Gant, 23 November 2014 - 23:02.

  • 2

#1296 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 24 November 2014 - 08:52

Na neki nacin su u pravu i Gant i Splendy. Cinjenica je da na nas sunovrat uticu nase ˝specificnosti˝, ali opet mislim da to trebamo staviti i u odredjeni siri kontekst.Sa padom Berlinskog zida pobedila je jedna paradigma.Farma,veliki brat & ostale papazjanije su produkti zapada.Ove dve emisije konkretno Holandije u produkciji De Mol.Medjutim u Holandiji nikada te emisije nisu pustile toliko korenja kao ovde.Kao prvo , tamo postoji odredjeni sistem vrednosti & mentalitet baziran na njima vec 200 godina (recimo od dolaska Napoleonovog brata na presto Holandije) a i duze racunajuci kalvinisticki duh.E sad Amerikanizacija,gramzivosti,povrsnosti,instant jela & intelektualstine kao i IT revolucija jesu promenila donekle mladje generacije.Ali i dalje kod njih postoji radni duh,samosvest,samoodgovornost, sto je komunisticka ideologija kod nas najvecim delom unistila . Da se razumemo, nisam anti,niti pro komunista,samo pokusavam stvari u jednom istorijskom kontekstu da sagledam. Dakle sto komunizam ,ukidanjem individualizacije,sto roditelji, koji su razmazili svoju decu, doprineli su da imamo jednu generaciju kojoj se podrazumeva pomoc roditelja,pomoc baba i deda,pomoc drzave,nerad,.Takodje se podrazumeva da su uvek drugi krivi,da smo mi uvek najpametniji.E sad, iz takve jedne generacije ljudi proizasla je i generacija politicara.Narcisoidnih,prevrtljivih,preletaca iz stranke u stranku.Politicara bez kicme,morala i digniteta.Politicara koji su bili komunisti pa se presvukli u nacional-soviniste i na kraju demokrati evropejci.
Drugi deo price je ekonomski.Sa pobedom jedne paradigme & rusenjem Berlinskog zida, desava se i ekonomska promena u Ex komunistickim drzavama,tzv tranzicija. U vecini drzava je to podrazumevalo pljackaske privatizacije & tajkunizacije kao i unistenje privredne moci zemalja.Paralelno sa tim se desava i deindustrijalizacija zapadnih zemalja,seljenje proizvodnje na istok.U zapadnoj ekonomiji je prevladavala paradigma potrosacke & ekonomije usluga.Ekonomija niskih kamata,lakih kredita.U to vreme se stvaraju baloni u globalnoj ekonomiji,(zapadnoj).Prvo IT balon koji puca negde pocetkom 2000.I umesto da se tada dozvoli korekcija trzista,pad berzi,bankrot nekih banaka i preduzeca,vestackim spustanjem kamata,finansijskim derivatizacijama se napumpava drugi balon .Balon nekretnina.E taj balon smo osetili i mi.Pa smo dobili nenormalne cene kvadrata po Beogradu, sa objasnjenjima.Izbeglice iz krajine,gastarbajteri,izbeglice sa Kosova.
Sada kada je u svetu doslo do pucanja i tog balona,normalno je da i kod nas dodje do korekcije.Tu ne pomazu nikakvi manifetluci agencija za nekretnine ni tajkuna.Jednostavno, svetska slavina dotoka novca je presusila.Ulazimo u tzv.deleverage eru.Eru kada dugovi dolaze za naplatu.I to je nova paradigma.Taj ulazak u novi ciklus se ne moze desiti preko noci.On osim ekonomskih izaziva i odredjene geopoliticke pretumbacije.Sve to zovemo krizom.
Ali svaka kriza je nova sansa.Kriza je metla koja mete sve sto je prljavo.Tako verujem da ce i ova , promeniti ne samo ekonomski sistem vec i sistem moralnih vrednosti .

Edited by daljinac, 24 November 2014 - 08:56.

  • 1

#1297 Пакито

Пакито
  • Banned
  • 841 posts

Posted 24 November 2014 - 12:37

Procitah negde da je TNG u Hrvatskoj jedno 20 dinara jeftiniji nego u Srbiji. 


  • 0

#1298 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 24 November 2014 - 16:00

Ne znam za Hrvatsku, ali u Bosni je gas jeftiniji 20-30 dinara, dizel oko 35, a bezolovni oko 25-30 dinara.


  • 0

#1299 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 24 November 2014 - 21:42


Хтео бих да покренем пар питања која сматрам занимљивим:


(нажалост немам времена да елаборирам свако од ових питања)


-питање утицаја различитих идеологија(које неминовно због величине наше земље долазе са стране) и њихово дејство на систем вредности, економију, благостање, демографију.. Нпр да ли либерализам или конзервативизам доприносе демографији,
привредном расту и сл


-који је владајући економски и финансијски модел у Србији, и да ли из примера у свету можемо нешто да научимо.


-у којој мери је Србија банана држава неспособна да самостално доноси одлуке по великом броју питања, и које су последице по економију, лично и укупно стање у Србији
(нпр једнострано примењивање ССП и утицај на извоз и индустрију, приход од царина и утицај на дефицит буџета, спољнотрговински дефицит..)


-да ли медији у власништву страних или домаћих интересних група доприносе економији, стандарду, слободи, објективности...?


-да ли је приватизација увек средство да приватни интерес заради на рачун општег?
(имамо примере из Британије, Француске, Бугарске(железнице,струја..)


-да ли велике силе у својим политикама имају хуманиратни, месијански и сл. или себични интерес?


-где Србија држи новац и злато и под којим условима и које су импликације?
(Немачка није могла да добије своје злато из САД, нису чак могли да га виде, а не да га тестирају-злато је попут отиска прста, због присуства легура може тачно да се утврди да ли је исто, и та итуација предтавља снажну полугу)


-зашто ММФ инистира баш на питањима "реструктурирања" ...

 

Mnogo si otisao u sirinu, ali probacu da odgovorim na par pitanja.

 

1. Mislim da se ovde ne moze generalizovati, jer su drustva razlicita. Recimo, Nemacka je prilicno konzervativna zemlja kada je uporedimo sa SAD ili cak Velikom Britanijom, ali opet liberalnija od nekih drugih zemalja. Da li bi u Nemackoj bilo bolje kada bi postali liberalnija zemlja? Pitanje je previse kompleksno. Mislim da nista ne moze i ne sme da se lomi preko kolena, ali sa druge strane promene drustva ne treba da budu vecne. Odnosno da do njih nikada ne dodje. Idealno je da promene budu sveobuhvatne sa jasnim ciljevima i prolaznim tackama, a opet da ne budu prebrze, ali ni prespore. Prebrze promene dovode do toga da se deo stanovnistva potpuno pogubi, napusti moralna nacela i onda nastaje haos. To uredjene zemlje gledaju da izbegnu. Moje misljenje je da je liberalizam svakako korisniji za svaki razvoj, ali do njega ne treba doci na brzinu, nego dobro isplaniranim merama. Pokusaj da se do nekog drustvenog sistema dodje na brzinu(bez jasnog plana) moze da uspostavi samo sistem bez sistema.

 

2. Sistem bez sistema.

 

3. Naravno da velike sile, ali i svi ostali(male zemlje jos vise, rekao bih) gledaju samo svoj interes. Medjutim, nekad se moze desiti da interes velikih sila bude da u njihovoj neposrednoj blizini nema ratnih sukoba, pa onda moze izgledati da su oni humani. Ali opet kazem. Koja je to mala zemlja bila humana? Svaka mala zemlja kada je mogla iskoristila je priliku da se teritorijalno prostre koliko moze. Nijedna se nije odrekla teritorije koju je imala mogucnost da pripoji uz pomoc velikih sila, cak i kad na toj teritoriji stanovnistvo ne govori jezikom te male zemlje, niti deli osecaj pripadnosti sa tom malom drzavom.

 

4. Na MMF se trudim da gledam objektivno i neutralno. Niti ih volim, niti mrzim. Ne vidim na cemu bi MMF mogao drugo da insistira osim na strukturnim promenama. Sta su strukturne promene? To su promene u sistemu. Sistemske promene. Recimo treba promeniti strukturu javnih rashoda, tako da mnogo veci deo javne potrosnje budu javne investicije u odnosu na sadasnje stanje. To je stanoviste MMF-a. Sta je tu lose? Najbolje bi bilo da plate i penzije ostanu iste, da iste pare idu u subvencije, a da javne investicije porastu, ali to je nemoguce, jer bi onda javni rashodi bili znatno veci nego sada, a to bi dodatno produbilo deficit. To je moglo kada je dug bio nizak, sada bi to bio poslednji ekser na nasem sanduku.

Dakle, bez strukturnih promena ne moze biti bilo kakvih promena. Onda se sve svodi samo na smanjivanje i nestajanje. Strukturne promene podrazumevaju sredjivanje stanja u javnim preduzecima(monopolisti moraju da uplacuju pare u budzet, a ne da iznose pare iz njega), zatim resavanje firmi "u restrukturiranju"(odnosno ukidanje tog statusa koji ne postoji apsolutno nigde u svetu od Kine do Amerike i nazad), smanjenje birokratije i birokratskih prepreka, a onda i penzione, zdravstvene i obrazovne reforme. Sve to zovu strukturnim reformama. Medjutim, to ne znaci da bilo koja od tih reformi treba da se radi tek onako. Svaki od tih predloga treba dobro izanalizirati i tek kada vidim konkretno o cemu se radi, mogu da komentarisem da li je dobro ili ne. Generalno, ja sam za menjanje stvari, ali je kljucno kako se nesto menja i sta je cilj. Jasno mi je u kom pravcu ce otprilike ici poslednje tri reforme, ali detalji su veoma bitni u celoj prici.


Edited by Monitor, 25 November 2014 - 17:16.

  • 2

#1300 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 25 November 2014 - 01:46

Власник концерна „Фармаком МБ“ Мирослав Богићевић ухапшен је на Аеродрому „Никола Тесла“ у Београду када је покушао да изађе из земље. Богићевић је ухапшен у наставку акције против „успешних српских привредника“ који су осумњичени да су оштетили више српских банака тако што су узимали кредите без икаквих покрића. На крају су четири од седам оштећених банака отишле у стечај, а кредити које су бизнисмени узели прешли су на терет свих грађана Србије.

 

Незванични подаци из истраге показују да Богићевић банкама дугује више од 450 милиона евра, добављачима близу пет милијарди динара, а Пореској управи још 1,6 милијарди динара, што је укупно више од пола милијарде евра.            >>>


  • 1

#1301 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 25 November 2014 - 11:22

Procitah negde da je TNG u Hrvatskoj jedno 20 dinara jeftiniji nego u Srbiji. 

 

jeftiniji za kunu (15 dinara) minimalno, vec godinama. taman onoliko koliko je u Bosni jos jeftiniji. najjeftiniji je na samom sjeveru Bosne, uz granicu (kao i benzin).


  • 0

#1302 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 25 November 2014 - 12:06

Da li je moguce da je ovde kriminal toliko jak da apsolutno ne postoji sansa da bilo koja Vlada ove drzave obezbedi postovanje zakona?

 

 

Belgijska kompanija, vlasnik fabrike Energo-Zelena, za neškodljivu preradu opasnog životinjskog otpada, započela je međunarodnu arbitražu protiv Srbije pred Međunarodnim centrom za investicione sporove u Vašingtonu (ICSID), kako bi zaštitila svoje ulaganje u Srbiji od 21,5 miliona evra.

Energo-Zelena je najavila da i će obustaviti sve aktivnosti, ali i mogućnost zatvaranja postrojenja.

 

Direktor Energo-Zelene je precizirao da je Upravni odbor kompanije, da bi se sprečili dalji gubici, odlučio da se obustavi sakupljanje i prerada životinjskog otpada od subote, 29. novembra, "a ukoliko se ne postigne dogovor sa državom do kraja decembra ove godine, zatvorićemo fabriku".

"Duboko smo razočarani investicionom klimom u Srbiji i nespremnošću Vlade Srbije da poštuje sopstveni zakon, ali i da uspostavi konstruktivan dijalog sa cijljem da se pronadje rešenje za ovaj problem", kazao je on, istakavši da je međunarodna arbitraža trenutno jedini način da se zaštiti ulaganje belgijske kompanije u Srbiju.      >>>


  • 2

#1303 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 25 November 2014 - 18:43

Attached File  micaubica.jpg   48.86KB   17 downloads


  • 2

#1304 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 25 November 2014 - 19:43

I konacno se potpisuje Ugovor izmedju Ikarbusa i Mercedesovog distributera za Srbiju :D

Ikarbus postaje "nadogradjivac sasije".

Pravice stare modele pune stepenica za gradski prevoz.

Naravno da su ova vozila namenjena iskljucivo nasem trzistu.

 

Bravo Vucicu za jos jedan neverovatan uspeh.

 

Ikarbus je saopštio da će tog dana potpisati još jedan ugovor sa Dajmlerovim generalnim distributerom, kompanijom Star Import, o poslovno-tehničkoj saradnji.

Na osnovu tog ugovora Ikarbus će postati Mercedesov ovlašćeni nadograđivač za autobuske i "sprinter" (kombi) šasije, rečeno je Tanjugu u Ikarbusu.
Ugovori će biti potpisani u prostorijama Ikarbusove fabrike u Zemunu.

Autobus je prilagođen prigradskim linijama i lošijim putevima i jeftiniji je od niskopodnog.           >>>

 

 


  • 0

#1305 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 25 November 2014 - 22:46

Mudaširu Bandžo (32) službenik pošte u nigerijskoj prestonici Abudžu jedan je od onih na čiju je mejl adresu stiglo pismo iz Srbije.

 

- Izvesni Aleksandar Vučić pisao mi je da u Srbiji mogu kupiti železaru sa 5.000 radnika za samo jedan dolar. Poslao mi je i žiro račun i tobožnju fotografiju fabrike. Naravno, da u tako nešto nisam poverovao, ali sam ovih dana čuo da su neki na tu ponudu naseli. Ne mogu da se načudim da takvih ljudi ima – kaže Maduširu.

 

Uva Taivo (44) agronom iz Lagosa potvrđuje da je umalo postao žrtva prevaranata iz Srbije.

 

- Izvesna Univerzal banka iz Beograda ponudila mi je kredit od 5.000.000 evra pod neverovatno povoljnim uslovima. Odgovorio sam da ja ni u ludilu ne mogu da garantujem za toliki kredit, ali su mi odgovorili da kao zalogu prihvataju bilo šta. Dovoljno je samo da kažem da se u jalovini iza moje kuće krije zlato ili da imam kokošku koja nosi Faberžeova jaja. Tada sam shvatio da je u pitanju prevara, koja bi banka na svetu nudila takve uslove! – rekao je Taivo        >>>


  • 5