Jump to content


Photo
- - - - -

Bankrot Srbije?


  • Please log in to reply
4703 replies to this topic

#1201 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 24 October 2014 - 16:01

U svakom slucaju stope nisu one koje si ti naveo, nego ipak dosta vise.

Izvinjavam se na gresci. Dakle obveznice u evrima nisu 4% na 10 godine nego se ne zna koliko ce biti dok ne izdaju novu emisiju. (Zar nema trgovanja na sekundarnom trzistu sa starim emisijama?)

 

Obveznice u evrima su oko 4,7% na 3 godine. Da li se izdaju obveznice u dinarima na 3 godine? Kolika je njihova stopa prinosa? Je li razlika ocekivana promena kursa? Naravno da niko ne zna hoce li ta promena biti veca ili manja.


  • 0

#1202 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 24 October 2014 - 19:16

Zar nema trgovanja na sekundarnom trzistu sa starim emisijama?

 

Ima, ali te obveznice ne dospevaju na naplatu za 10 godina, nego ranije, pa taj indikator nije bas previse upotrebljiv.

Koliko znam imamo samo jednu seriju desetogodisnjih obveznica i mislim da je izdata 2011.

 

Znaci onaj koji bi danas otkupio te obveznice bi prakticno kupovao obveznice na sedam godina.

 

Mene interesuje kolika bi bila kamata ako bismo sad izdali evroobveznice na 10 godina.

U tekstu sam napisao da mislim da ne bi bilo ispod 5%, jer kod nas petogodisnje prodajemo za skoro 5%.

 

Mozda bi kamata bila i 5,5%, a mozda i vise. Mozda cak niko ne bi ni hteo da kupi te obveznice. To ne mozemo da znamo dok drzava ne proba da ih proda.

Razlika je sto se tamo zaduzuju po milijardu dolara ili evra (do sad su cini mi se uvek bili dolari, ali zato sto ih je tada bilo mnogo vise), a ovde se zaduzuju po 20, 30 ili 50 miliona evra.

 

Ameri sad vec placaju solidnu kamatu od 2,2%. Dakle, zaduzivanje u dolarima je zbog smanjenja QE poskupelo. To znaci da ako bismo se sada zaduzili u dolarima, mislim da bi nam kamata bila veoma visoka, pa bi emisija verovatno bila u evrima.

 

Sa druge strane, nije niko morao da bude vidovit da provali da ce dolar ojacati u odnosu na evro u nekom trenutku i to se upravo dogadja.

Onda to znaci da mi placamo ipak vise od kamate koja je nekih 7,5 na desetogodisnje, a na petogodisnje sledece godine cini mi se 6,6 i 5,75%.

Tu je i promena kursa, koja je bila oko 15% u odnosu na period kad smo se zaduzili.

 

Inace, staro pravilo glasi: Zaduzuj se samo u valuti u kojoj su ti prihodi.

 

Ta valuta u Srbiji je dinar, ali mi kao retko koja zemlja u Evropi nemamo stabilnu valutu zbog poremecenih parametara. Nasa rezervna valuta je evro. Zasto? Zato sto nam je 95% izvoza naplativo u evrima. I zato sto su nam devizne rezerve i celokupna stednja(manje, vise) u evrima.

 

Zaduzivanje u dolarima je po meni ludost. To je nesto slicno kao sto su se ljudi zaduzili u svajcarcima da uzmu stanove. Ti ljudi su ipak imali pravo na gresku(odlucuju sami o sebi), ali mislim da drzava to sebi nije smela da dozvoli.

 

E sad, ne kazem ja da je lose da izdaju HOV u dinarima. Samo kazem da je ludost da izdaju desetogodisnje u ovom trenutku po toj kamati. Neka izdaju samo godisnje po kamati od 7 ili 8%. I to je mnogo bolje resenje.

 

Obveznice u evrima su oko 4,7% na 3 godine. Da li se izdaju obveznice u dinarima na 3 godine? Kolika je njihova stopa prinosa?

 

Mozes sam da proveris na sajtu Trezora. http://www.trezor.go...-bills-cir.html

Video sam da su dvogodisnje prodavali za 9%.

 

Je li razlika ocekivana promena kursa?

 

I 2012. su izdavane obveznice sa kamatom od 12%, pa je kurs ostao stabilan. Neko je dakle tu zaradio ogroman novac u vreme kad su kamate u evrima svuda pale.

Ne mora da znaci da ce kurs da padne za razliku. Jednostavno, neko je izracunao rizik i ulozio u dinarima novac. Mozda ce mu trebati ti dinari kad ih podigne, mozda ne planira da kupuje evre uopste.

 

Znaci, jos jednom. Zakljucak je da su kamate koje placamo previsoke, a razlog je nepoverenje investitora (zbog visokog deficita, recesije i sve veceg javnog duga) i visoka referentna kamatna stopa.

 

To je ujedno i razlog za nervozu u NBS. Dakle, nije problem sto kurs raste, nego je problem sto kurs raste bez spustanja RKS. Oni su planirali da kurs bude 120, ali sa RKS od 8% ili nize. To bi sigurno smanjilo i cene drzavnih obveznica u dinarima. A zasto kurs raste? Zato sto iz dinara izlaze investitori koji su te 2012. u njega ulozili da bi dobili ekstra profit. Tad su ga ojacali, sad cim je krenuo da pada, pobegli su glavom bez obzira.


  • 1

#1203 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 25 October 2014 - 01:06

Attached File  corax.jpg   21.31KB   11 downloads


  • 2

#1204 BBbold

BBbold
  • Members
  • 112 posts

Posted 25 October 2014 - 13:27

http://www.economist...worldbigproblem


  • 2

#1205 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 27 October 2014 - 16:48

Negde sam procitao da garancija drzave do 50000 evra, znaci da ce drzava obestetiti stedisu u dinarskoj protivvrednosti!!!

 

Sada mi na pamet pada da ce Srbija na kraju uraditi nesto slicno sto je i Argentina, a sto je i Sloba radio devedesetih.

 

Reci ce da je zvanican kurs 100, a na crnom trzistu on ce biti 300 ili 400.

Isplatice deviznu stednju od nastampanih dinara po kursu 100 i dovidjenja i prijatno. :)

Sloba nije isplacivao stednju, ali treba biti realan, ipak je drzava bila u ratovima i izolovana.

 

Kad drzava isplati sve svoje unutrasnje devizne obaveze u "dinarskoj protivvrednosti", onda ce doci neki novi Avram i uvesti nam stabilan dinar.

I bice nam super, jer nemamo vise hiperinflaciju. :)


  • 0

#1206 GronamOx

GronamOx
  • Members
  • 12 posts

Posted 27 October 2014 - 17:52

Ja sam ima

 

Negde sam procitao da garancija drzave do 50000 evra, znaci da ce drzava obestetiti stedisu u dinarskoj protivvrednosti!!!

 

Sada mi na pamet pada da ce Srbija na kraju uraditi nesto slicno sto je i Argentina, a sto je i Sloba radio devedesetih.

 

Reci ce da je zvanican kurs 100, a na crnom trzistu on ce biti 300 ili 400.

Isplatice deviznu stednju od nastampanih dinara po kursu 100 i dovidjenja i prijatno. :)

Sloba nije isplacivao stednju, ali treba biti realan, ipak je drzava bila u ratovima i izolovana.

 

Kad drzava isplati sve svoje unutrasnje devizne obaveze u "dinarskoj protivvrednosti", onda ce doci neki novi Avram i uvesti nam stabilan dinar.

I bice nam super, jer nemamo vise hiperinflaciju. :)

Ja sam imao neku crkavicu u Univerzal banci. Poštanska štedionica, koju je država delegirala da u njeno ime isplaćuje depozite (+ ugovorenu kamatu do dana bankrota Univerzal banke) je iste isplaćivala isključivo u evrima bez ikakve konverzije evro-dinar-evro. Dakle, koliko sam ja sam izračunao da treba da dobijem od njih para, toliko su mi i oni obračunali.

Bilo bi mi malo sumanuto da to u zakonu nije definisano, nego da država može proizvoljno kako joj dune da isplaćuje čas u evrima čas u dinarima. tako da to što si čuo ne stoji (bar u mom slučaju).


  • 0

#1207 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 27 October 2014 - 17:59

Negde sam procitao da garancija drzave do 50000 evra, znaci da ce drzava obestetiti stedisu u dinarskoj protivvrednosti!!!

 

Nije teško pročitati Zakon o osiguranju depozite, u kojem stoji da se dinarski depoziti isplaćuju u dinarima, a devizni u evrima (uključujući i one devizne depozite koji su u nekoj drugoj stranoj valuti).


  • 3

#1208 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 27 October 2014 - 18:11

Nije teško pročitati Zakon o osiguranju depozite, u kojem stoji da se dinarski depoziti isplaćuju u dinarima, a devizni u evrima (uključujući i one devizne depozite koji su u nekoj drugoj stranoj valuti).

 

U pravu si.

U clanu 17. je to jasno precizirano.

 

Ovde sam video da pise da ce isplata biti u dinarima. Posle pitanja, konstatacije: "To nije sve?"

http://www.novosti.r...nazovi-eksperti


  • 0

#1209 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 27 October 2014 - 21:48

Naravno, ima razloga biti oprezan. U ovoj zemlji danas u zakonu može da piše jedno, a sutra može da piše drugo. If the shit hits the fan, nikakav problem da skupština promeni dve reči u zakonu.


  • 0

#1210 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 28 October 2014 - 00:38

Sta nas u Srbiji ocekuje narednih godina.

 

 

 

Strujni udar u Srbiji.

http://kurir-info.rs...-clanak-1599105


Edited by Gant, 28 October 2014 - 01:22.

  • 0

#1211 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 28 October 2014 - 01:32

Republika daje 2.000.000.000 GSP-u.

 

"To je opasno, to je nesto sto se nije do sada sretalo u budzetu. Pored sve muke sa republickim javnim preduzecima, javnim finansijama nisu potrebne i muke lokalnih preduzeca." (Video prilog).

 

http://www.rts.rs/pa... u budžetu.html


  • 2

#1212 Starkelja

Starkelja
  • Banned
  • 16 posts

Posted 28 October 2014 - 10:32

dace Srbija, oni van Beograda su ponosni sta sve ima u Beogradu. sve su spremni da zrtvuju da u Beogradu bude bolje, njima prevoz ne treba.


  • 0

#1213 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 28 October 2014 - 23:33

Srbija u recesiji i 2015. godine.

 

"Već sada pravimo makro projekcije za sledeću godinu, i ne vidimo rast, trendovi ove godine pokazuju da će i sledeće godine najverovatnije biti recesija. Privreda bi na tom trendu bila čak i da nije došlo do smanjenja plata i penzija", ocenio je Pavle Petrović, gostujući u emisiji Oko ekonomije na RTS-u.      >>>


  • 0

#1214 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 29 October 2014 - 11:43

Srbija u recesiji i 2015. godine.

 

"Već sada pravimo makro projekcije za sledeću godinu, i ne vidimo rast, trendovi ove godine pokazuju da će i sledeće godine najverovatnije biti recesija. Privreda bi na tom trendu bila čak i da nije došlo do smanjenja plata i penzija", ocenio je Pavle Petrović, gostujući u emisiji Oko ekonomije na RTS-u.      >>>

 

Ovo je potpuno ocekivano.

Ne znam ko je ocekivao nesto drugacije.

 

Potrosnja

--------------

1) Drzavna potrosnja ce biti u padu, planirano je smanjenje rashoda na svim nivoima. Raste nam stavka za kamate, pa se to mora kompenzovati na drugim stavkama.

2) Privatna potrosnja ce svakako pasti, narocito posle smanjenja penzija i plata.

 

Izvoz

--------

1) Sve je manji rast izvoza. EU ima manji rast od ocekivanog, pa je traznja losa. Narocito za srpskom nekonkurentnom robom. FIAT je ispucan, ne vidim sta moze biti novi adut. Eventualno, ako se ostvari ovo oko Zelezare (ali koliko ce sve to da nas kosta?) 

2) Jedan od aduta moze biti ovo smanjenje plata, koje posledicno moze imati nesto vecu konkurentnost domacih firmi.

 

Investicije

---------------

1) Zakon o planiranju i izgradnji nije donet. Gradnja je u padu. I bice i dalje u padu, dok ne padnu cene kvadrata.

2) Nema oporavka u razvijenom svetu, pa nema ni velikih investicija.

3) Investicije za domace trziste nemaju mnogo smisla, jer je domace trziste u padu, jedino investicije vezane za izvoz imaju smisla.

4) Javne investicije su u padu - najveca greska (bolje vise smanjiti plate i penzije, a deo para preusmeriti na javne investicije, jer one direktno uvecavaju GDP, a potrosnja delimicno uvecava i uvoz, pa je rast GDP-a manji od ulozenog novca)

 

Dakle, osnovna logika je da cemo imati svakako pad GDP-a. Koliki? Ne znaju ni ovi sto su placeni da o tome misle.

 

Moje misljenje da ce pad biti oko 2% GDP-a ukoliko ne dodje do bankrota.

Ako dodje, pad ce biti mnogo veci (FS prognozira pad od najmanje 10% GDP-a u tom slucaju).


  • 0

#1215 Lucius Tarquinius

Lucius Tarquinius
  • Members
  • 227 posts

Posted 29 October 2014 - 15:04

Mere za smanjenje deficita - prodaja Telekoma i dela EPS-a.


  • 1