Jump to content

Photo
- - - - -

Bankrot Srbije?

• Please log in to reply
4690 replies to this topic

#4681 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 6,659 posts

Posted 01 August 2017 - 16:50

Uh ala ste duhoviti sa sVrbovima, rubljama i putljerom, pa to je strašno, evo umirem od smeja.

Svrbi vas nešto, natofili?

Opet klo(V)n  :yawn: ...... kako vas ne mrzi ....... ajde klo(v)niraj se ...... necesh dugo.

• 2

#4682 draganmarkovicas

draganmarkovicas
  • Members
  • 9 posts

Posted 04 August 2017 - 07:46

Može li neko od stručnjaka da nekako pojasni ovaj haos sa evrom i dolarom, zar je naša valuta toliko jaka pa da se prave ovolike razlike, ili država pokušava nekom jorgovanka ekonomijom da stanje prikaže drugačije nego što je realnosti.

• 0

#4683 mozzer

mozzer
  • Members
  • 5,982 posts

Posted 07 August 2017 - 10:06

Može li neko od stručnjaka da nekako pojasni ovaj haos sa evrom i dolarom, zar je naša valuta toliko jaka pa da se prave ovolike razlike, ili država pokušava nekom jorgovanka ekonomijom da stanje prikaže drugačije nego što je realnosti.

Odgovor u tvom postu u Boldu

• 1

#4684 BeIgrade

BeIgrade
  • Members
  • 1,705 posts

Posted 30 September 2017 - 15:07

Ima li ovde neko ko je strucan a ko bi mogao da objasni/navede razloge za ovo jacanje dinara ili da preporuci neki dobar sajt koji se bavi analizama tog tipa? Da li je pozadina jacanja dinara samo politicka odluka ili ipak ima nesto I u ekonomskim merama koje sprovodi vlada Srbije ( znam, dobra sala ali da proverim za svaki slucaj)?

• 0

#4685 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 452 posts

Posted 30 September 2017 - 16:02

Doima se da su u pitanju kratkorocne spekulacije dinarskim obveznicama:

https://www.kamatica...obveznice/54331

Kamate na dinarske obveznice su 5-10% u zavisnosti od rocnosti dok je na evro-obveznice tipa 2-3% pa neki racunaju da se isplati preci u dinarske obveznice.

Ocigledno je da nije nikakav trajan trend u pitanju tipa 'jacanja' ekonomije, cim investitori-spekulanti pocnu da izlaze iz dinarskih obveznica bice 125-130 kurs brzo.

• 1

#4686 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,361 posts

Posted 30 September 2017 - 18:13

Sto je ogroman uspeh, obzirom da su apokalipticari najavljivali kurs preko 200 jos pre N godina, a narocito 2012.

Doduse, isti su najavljivali i slom dolara, novu ekonomsku krizu goru nego ikad ranije, vrtoglavi rast cene zlata i slicne budalastine zaveroloskog tipa. 

• 0

#4687 BeIgrade

BeIgrade
  • Members
  • 1,705 posts

Posted 30 September 2017 - 22:05

Ocigledno je da nije nikakav trajan trend u pitanju tipa 'jacanja' ekonomije, cim investitori-spekulanti pocnu da izlaze iz dinarskih obveznica bice 125-130 kurs brzo.

To je i neko moje misljenje... ne bih se zacudio da sad trpaju evre u dzepove a za par meseci ( vrlo verovatno nakon NG) obore dinar i zgrnu pare ni na cemu...
ali, u nedostatku relevantnih dokaza i cinjenica - sve ide pod SBBKBB...

Sto je ogroman uspeh, obzirom da su apokalipticari najavljivali kurs preko 200 jos pre N godina, a narocito 2012.

Doduse, isti su najavljivali i slom dolara, novu ekonomsku krizu goru nego ikad ranije, vrtoglavi rast cene zlata i slicne budalastine zaveroloskog tipa. 

Pa dobro sad, nemoj i ti odmah djonom na prognoze i najave tog tipa jer vrlo dobro znamo da niko ne moze sa 100%-tnom sigurnoscu da tvrdi i prognozira gde i u kom pravcu ce kurs neke valute ici. Na kurs utice mnogo faktora, neki od njih su predvidivi ali isto tako ima i dosta nepredvidivih, a u banana drzavama kao sto je nasa imamo i dodatni faktor - politicki tj. spekulativni ( malopre pomenut). Na kraju krajeva, na kurs neke valute ( mozemo ovde dodati i berzu) mozemo gledati kao i na kladionicu - bez obzira na sve analize i cinjenice, moz' da bidne a i ne mora...

• 0

#4688 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,361 posts

Posted 01 October 2017 - 01:46

Pa dobro sad, nemoj i ti odmah djonom na prognoze i najave tog tipa jer vrlo dobro znamo da niko ne moze sa 100%-tnom sigurnoscu da tvrdi i prognozira gde i u kom pravcu ce kurs neke valute ici. Na kurs utice mnogo faktora, neki od njih su predvidivi ali isto tako ima i dosta nepredvidivih, a u banana drzavama kao sto je nasa imamo i dodatni faktor - politicki tj. spekulativni ( malopre pomenut). Na kraju krajeva, na kurs neke valute ( mozemo ovde dodati i berzu) mozemo gledati kao i na kladionicu - bez obzira na sve analize i cinjenice, moz' da bidne a i ne mora...

Tacno, sve si ispravno rekao. Ali imamo sledeci problem: u Srbiji kao sto znamo ima malo strucnjaka - i ovo se odnosi ne samo na ekonomiju, nego na bilo sta, sem kriminala - ali sto imamo predvidjaca, vidovnjaka, vraceva-pogadjaca i slicnih. Pogledaj samo "umne" srpske ekonomske mudrace kao sto su Nebojsa Katic, Branko Milanovic, onaj mentol Radun, pa onda ekipa Branko Dragas, Jovan Dusanic i slicni. 

A onda imamo forumske vraceve-pogadjace koji su se vec istakli i na ovoj temi i na Uopsteno o ekonomiji i na temi o zlatu, nevidjenim glupostima koje su sve imale nekako isti smisao: neoliberalizam (stogod to bilo) je propao, preti kriza gora od 2008, baloni pucaju, kupujte zlato njegova cena ce nebu pod oblake, batalite dolare i slicno. Sto je neka ludacka mesavina etnonacionalizma, ekonomskog nacionalizma i intervencionistickog dinkicizma koji nas je doveo tu gde nas je doveo. I kad se njihove prognoze pokazu budalaste (npr. cena zlata nije ozbiljnije porasla od sredine 2012. godine i priblizava se vrednosti pre krize, da ne govorimo o totalno kretenskim predvidjanjima tipa juan zamenio dolar i slicno), onda nigde nikog da prizna da je pogresio.

• 1

#4689 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,717 posts

Posted 01 October 2017 - 13:00

Tacno, sve si ispravno rekao. Ali imamo sledeci problem: u Srbiji kao sto znamo ima malo strucnjaka - i ovo se odnosi ne samo na ekonomiju, nego na bilo sta, sem kriminala - ali sto imamo predvidjaca, vidovnjaka, vraceva-pogadjaca i slicnih. Pogledaj samo "umne" srpske ekonomske mudrace kao sto su Nebojsa Katic, Branko Milanovic, onaj mentol Radun, pa onda ekipa Branko Dragas, Jovan Dusanic i slicni. 

A onda imamo forumske vraceve-pogadjace koji su se vec istakli i na ovoj temi i na Uopsteno o ekonomiji i na temi o zlatu, nevidjenim glupostima koje su sve imale nekako isti smisao: neoliberalizam (stogod to bilo) je propao, preti kriza gora od 2008, baloni pucaju, kupujte zlato njegova cena ce nebu pod oblake, batalite dolare i slicno. Sto je neka ludacka mesavina etnonacionalizma, ekonomskog nacionalizma i intervencionistickog dinkicizma koji nas je doveo tu gde nas je doveo. I kad se njihove prognoze pokazu budalaste (npr. cena zlata nije ozbiljnije porasla od sredine 2012. godine i priblizava se vrednosti pre krize, da ne govorimo o totalno kretenskim predvidjanjima tipa juan zamenio dolar i slicno), onda nigde nikog da prizna da je pogresio.

Evo ja cu da priznam da sam pogresio za bankrot Srbije - mislio sam ce da se desi do danas. Ali sta reci - Vucic jeste povukao par poteza koji su stabilizovali javne finansije - ma koliko ga ja mrzeo, ne mogu da ne kazem. 

Za zlato sam bio u pravu da ce da pada i padalo je podugo, ali se oporavilo malo sada (malo S Koreja, malo Trump, malo prenapumpane berze - svi ocekuju korekciju).. Ocekivao sam da ide ispod 1000 i jeste se priblizilo, ali evo ga sad na 1279...

• 1

#4690 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,361 posts

Posted 01 October 2017 - 18:35

Evo ja cu da priznam da sam pogresio za bankrot Srbije - mislio sam ce da se desi do danas. Ali sta reci - Vucic jeste povukao par poteza koji su stabilizovali javne finansije - ma koliko ga ja mrzeo, ne mogu da ne kazem. 

Za zlato sam bio u pravu da ce da pada i padalo je podugo, ali se oporavilo malo sada (malo S Koreja, malo Trump, malo prenapumpane berze - svi ocekuju korekciju).. Ocekivao sam da ide ispod 1000 i jeste se priblizilo, ali evo ga sad na 1279...

Nisam, naravno, mislio na tebe, vec uglavnom upravo na one koji su ti zestoko oponirali onomad. A znamo i zasto, posto je u pozadini toga kao sto rekoh sirovi balkanski etnonacionalizam, ekonomski antiliberalizam u Srbiji adekvatno opisan kao dinkićizam, zacinjen kao onomad kod Olivera Mlakara sa obaveznom "jednom žlicom" paranoje.

• 1

#4691 Tezej

Tezej
  • Members
  • 149 posts

Posted 04 October 2017 - 08:10

Alex,

Mozes li da navedes sta je po tebi dobro uradjeno sto je stabilizovalo finansije? Nisam strucnjak, ali ono sto ja laicki zakljucujem, nikako mi se ne svidja. I dalje vidim samo investicije u infrastrukturu, koje se jako dugo isplacuju (primer Hrvatskih cesta), i dovlacenje kompanija koje uglavnom zaposljavaju jeftinu radnu snagu i pritom nigde nisam video podatak za koliko vremena drzava dobija pare nazad od tih kompanija. Tipican primer je fijat.

Takodje, ne mogu da pronadjem ni tacan podatak koliki je javni dug (koliko Evra, Dolara, Dinara). Kad god se spomene zaduzenost, prica se o smanjenju duga u odnosu na BDP, a BDP se podigao gore opisanim merama, koje nisu odrzive na duzi rok. 

• 1