Jump to content

Photo
- - - - -

Bankrot Srbije?

• Please log in to reply
1384 replies to this topic

#31 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,645 posts

Posted 11 April 2009 - 21:02

Da li je to tendencija da se podgreje Kostunicin politicki les?

meni prismrde nešto...

mož'da bidne a ne mora da znači

Ostavimo se Rusije, Amerike , Hrvatske i drugih drzava.
Ovde se razglaba o njima kao da tamo zivimo, dobro neki i zive.

Ali zar nije bitnija Srbija i njena vlada?
Pa je i moje pitane da li ce Srbija uskoro bankrotirati ili vec jeste?
Definitivno ova vlada je najgora, totalno nesposobna jednostavmo ne zna sta treba da se radi.
Preti nekakvim porezima pa posle povlaci, luta.

Da li i vi imate slicno misljenje?

ne znam gde sam danas oslušnuo da je pored ugovora sa mmf-om srbija tražila još 2+2 milijarde $ komercijalnih kredita od rusije i kine samo nisam siguran za koju namenu

#32 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 11 April 2009 - 21:08

za isplatu 1000e po besplatnoj akciji

#33 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,645 posts

Posted 11 April 2009 - 21:13

za isplatu 1000e po besplatnoj akciji

takorekuć :ph34r: /za kupovinu socijalnog mira/

http://www.borba.rs/.../view/4753/123/

#34 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,645 posts

Posted 11 April 2009 - 23:14

Glavniproblem po meni jeste nekompetentnost domace elite koja je zdrav razum zamenila jednoumnim preslikavanjem liberalnih ekonomskih dogmi.

Liberalikoji vadaju Srbijom poverovali su u reganivski monetarizam. Jedino cime su se bavili jeste ovuvanje stabilnosti dinara koje ej bilo neophodnao da bi cela sema koja je donosila profit stranim bnkama i domacim tajkunima - uvoznicima funkcionisala.

1. zato sto se takodje radi odrzavam sa ogranicenim suverenitetom u kojima se liberalna i nacionalisticka elita bavi jedino svojim bogacenjem
2. relan je kours bez intervencija
3. snizenjem kreditne zaduzenosti, povecanjem izvoza, snizenjem potrosnje i time i ekoloskog zagadjenja, eliminacijom i smanjenjem srednjem menadzerskog sloja koji ne bi mogao da opstane u uslovima realno niziih plata.

Scubiuse,zamolio bih te da pažljivije koristiš termin "liberalizam" u svojim postovima pošto često iskačeš iz okvira šta taj pojam u stvari i znači.Da li iz neznanja ili zlonamernosti ,dovodiš u zabludu deo forumske populacije.Ne znam da li smo apsolvirali "liberalizam" ako nismo,da to uradimo po hitnom postupku(ako se slažeš).Dalje stalkovanje neće biti dozvoljeno.

#35 zecov

zecov
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 12 April 2009 - 00:14

Da li i vi imate slicno misljenje?

pa ja imam mišljenje da bi trebalo malo da se raspitaš o političkom marketingu kada već pokušavaš da ga radiš...mislim,pazi,prethodna vlada jeste pokušavala u nekim stvarima o kojima pojma nije imala da improvizuje,pa nije uspelo...završilo se katastrofom...i ti isto,treba da se držiš stvari koje znaš,a ne da pokušaš da snagom svog suvog genija krećeš u spin operaciju...opet možeš kao prošla vlada,oni su znali da rade jednu stvar,poklanjanje javnih preduzeća rusima,i to su radili totalno fenomenalno,još će na karju srbija plaćati rusima,koliko je prošla vlada bila dobra u poklanjanju...

i da,kada krećeš u spin operaciju,nemoj prvu rečenicu posta počinjati sa:

Ostavimo se Rusije, Amerike , Hrvatske i drugih drzava...

to mnoooogo odaje,mnoooooogo...

#36 de.jian

de.jian
  • Members
  • 143 posts

Posted 12 April 2009 - 18:25

takorekuć :ph34r: /za kupovinu socijalnog mira/

http://www.borba.rs/.../view/4753/123/

Kupovina socijalnog mira bi još bio dobar razlog samo u slučaju da nezaposlenost ode na kritične stope. Ali zato sam mnogo bliži uverenju da se ovakvim "prosjačenjem po svetu" prvo vade iz bule oni koji su do sada najviše i profitirali na dopola postavljenoj liberalnoj tržišnoj ekonomiji. Tu prvo mislim na neprivatizovane državne dužničke gigante i povlašćene uvoznike zbog kojih se kurs šticuje. Najgore je što to nije proizvođačka industrija, već su to trgovine sa previsokim maržama i banke sa previsokim kamatama. Posledično, tek na poslednjem mestu je briga o životnom standardu većine građana koji uz najavljene nove mere npr. veće akcize na gorivo, takse na mobilni, PDV na 19 ili 20% su dovoljni da spreče banrkot države ali bankrote tajkunskih-finansijskih krugova može da spreči samo novo ino zaduživanje.

Pojedinim kompanijama u Srbiji preti bankrot

Vodeći ekonomista Svetske banke Dušan Vujović upozorio je da pojedinim kompanijama u Srbiji preti bankrot zbog velikog spoljnog duga koji ove godine dospeva za naplatu i ocenio da bi rešenje tog problema bilo da strani poverioci produže rokove za vraćanje kredita ili pomognu da se izvrši klasično refinansiranje zajmova. Javni dug države nije veliki jer iznosi oko 30 odsto bruto domaćeg proizvoda, tako da Srbiji ne preti bankrot, već eventualno može doći samo do problema likvidnosti, rekao je Vujović za magazin „Ekonomist“.

On je naveo da od oko 23 milijarde dolara, koliko je bio privatni dug krajem prošle godine, oko 15 milijardi dolara otpada na domaća preduzeća, a ostalo na banke i podsetio da su to uglavnom dugoročni krediti, ali sticajem okolnosti veliki deo dospeva za naplatu u najgore vreme, jer su odobreni pre tri do četiri godine. „Svi krediti, koji ove godine dospevaju za naplatu, ne mogu da se naplate, a pokušaj prinudne naplate doveo bi do toga da bi strane banke morale da preuzmu delove ili cela preduzeća, s kojima ne bi znale šta da rade“, rekao je Vujović.
http://www.borba.rs/.../view/3544/123/

#37 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 216 posts

Posted 12 April 2009 - 19:42

Hmmm... da. To su one filozofske misli koje se stalno ponavljaju. Nerealan kurs, vestacki jak dinar, Miskovic tera da ovakav bude kurs... Otprilike kao sto su svi selektori za vreme svetskog prvenstva ili sto su svi bili strucnjaci za avione tokom bombardovanja, sada svi sve znaju i o ekonomiji.
Verujem da se podatak za predhodne devalvacijeza SFRJ mogu izvuci nekako, pa da se uporedi koliko je izvoz "skakao" posle istih. Mogu da se kladim da je odgovor nimalo. A nasa sadasnja zemlja je potpuno neuporediva sa SFRJ u mogucnosti izvoza.
Tuzna je istina da ova zemlja ima sistemski problem, a to je da mi NEMAMO sta da izvozimo. Nikakve devalvacije nama ne mogu da pomognu. A to za devalvacije...ne bih se iznenadio. I ove poslednje mere su primer da ovde vlada pravilo gasi pozar benzinom.

#38 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 12 April 2009 - 22:20

Hmmm... da. To su one filozofske misli koje se stalno ponavljaju. Nerealan kurs, vestacki jak dinar, Miskovic tera da ovakav bude kurs... Otprilike kao sto su svi selektori za vreme svetskog prvenstva ili sto su svi bili strucnjaci za avione tokom bombardovanja, sada svi sve znaju i o ekonomiji.
Verujem da se podatak za predhodne devalvacijeza SFRJ mogu izvuci nekako, pa da se uporedi koliko je izvoz "skakao" posle istih. Mogu da se kladim da je odgovor nimalo. A nasa sadasnja zemlja je potpuno neuporediva sa SFRJ u mogucnosti izvoza.
Tuzna je istina da ova zemlja ima sistemski problem, a to je da mi NEMAMO sta da izvozimo. Nikakve devalvacije nama ne mogu da pomognu. A to za devalvacije...ne bih se iznenadio. I ove poslednje mere su primer da ovde vlada pravilo gasi pozar benzinom.

da tačno: Srbija nema šta da izvozi.

A nagradno pitanje je: zašto nema šta da izvozi?
možda u onim filozofskim mislima? :ph34r:

#39 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 13 April 2009 - 00:30

Bilo bi interesantno pitanje koliko su banke osnovane, tj.uvežene u zadnjih 8-9 godina podržale privredu ? I u koju svrhu su se potrošile pare koje smo dobijali dok su slavodobitno naši prvaci uzvikivali da dobijamo iz beloga sveta, a mi tupsoni mislili da se ne vraćaju ?
Kriza predstoji tek naredne godine, i mene drže prilično crne misli u vezi toga. Raspitujte se malo po rodbini da li je neko ostao na selu..

#40 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 13 April 2009 - 09:11

To sto Srbija nema sta da izvozi nije sistemski problem. To je posljedica sistemskih problema.
Koliko shvatam, ti predlazes da se gradjani Srbije pomire sa tim da zemlja nema sta da izvozi, da je jako siromasna i da se to nikad nece promijeniti?
I da ekonomsku politiku ostave ekspertima, koji ce obezbijediti da tako zaista i bude?

#41 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 216 posts

Posted 13 April 2009 - 16:37

Samo da se ne zaboravi da smo te iste eksperte sami birali. Problem je sto su ljudi ovde mislili 2000-te godine da su vec propatili dosta i dali u zadatak politickoj eliti (odvratnog li naziva) da nas iz toga izvuce. Elita je to shvatila kao zadatak da narod oslobodi bola koji je bilo neophodno osetiti kao rezultat srpskog lost decade-a. Najjeftiniji nacin za to je bilo ziveti na kredit. I, slicno kao u Americi, i nas bubble je upravo pukao, vreme je da se Trnove Ruzice probude same i shvate da princ nece doci.
Da, predlazem prvi deo ovoga sto si napisao - da gradjani Srbije moraju da se pomire sa tim da je nasa zeemlja jako siromasna, i da je prvi korak da postane malo manje siromasna, pa siromasna, pa prosecna. Tek kada sami shvatimo da nam je to cilj, naci ce se neko koga cemo i da biramo da nas ka tome vodi

#42 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 13 April 2009 - 16:53

Filozofski ili ne ali to ti ovako funkcionise.
1) Ti si izvoznik,
Posto si ti izvoznik svoju robu plasiras na strano trziste gde se trguje devizama najcesce u nasem slucaju evrom. Ti si prodao svoju robu za evro i sada dolazis sa tim novcem u Srbiju. U Srbiji imas fabriku u njoj imas radnike, fabika se nalazi na nekoj zemlji, koristis komunalne usluge, struju, telefon itd. naravno podrazumeva se da radis sve u skladu sa zakonom. E sada nekim slucajem neko u Vladi i NBS smatra da nece sprovesti svoju ekonomsku politiku kako treba sa velikom inflacijom a to proizilazi sto se konstantno vuku krediti od strane stanovnistva, drzave pa velki trgovinski deficit tj. odlazak vrednosti iz Srbije jer valuta predstavlja odredjenu vrstu vrednosti, svaki put kada kupis stranu robu ti si svoj novac koji si zaradio u Srbiji predao negde drugde u odredjenoj meri, naravno neko od stranih banaka moze da nazove nekoga u NBS i da ucini uslugu pa kada treba da se placaju rate kredita da podigne malo kurs a ostatak vremena da ga spusti, a to ej moguce jer imas privatizaciju pa imas devize sa kojima mozes da intervenises na trzistu. I tako kurs od npr. 85 din za 1 evro dodja ne 75. Ti kao izvoznik moras da razmenis zaradjene evre po kursu od 75 a ne 85 jer moras da dinarima placas radnike, poreze, komunalije, struju, telefon sto ce reci da tebi treba vise evra za sve to jer je jaci dinar to ce reci da ti je manja zarada sto ce reci da ti je teza ekspanzija i razvoj i nemas interes za povecanjem izvoza jer se slabo isplati.

2) Ti si uvoznik,
Iste mere NBS imas, jaca dinar. U Srbiji zaradjujes za dinare prodavajuci robu a na stranom trzistu kupujes za evre. Kurs ti je bio 85 i padne na 75. To znaci da ti treba manje dinara da bi uzeo 1 evro sto ce reci da tebi kao uvozniku odgovara da jaca dinar jer vise zaradjujes. U slucaju da dinar izgubi na vrednosti ti kao uvoznik gubis jer ce ti za prodatu robu u dinarima treba ti iste vise istih tih dinara da bi kupio evro zato uvoznici podignu cenu pa se onda manje kupuje uvozna roba dok je kod izvoznika obrnuto njemu odgovara pa vise izvozi i tako se smanjuje trgovinski deficit tj. odliv vrednosti iz Srbije.

Govoris i SFRJ zaboravljajuci da se radilo o netrzisnom sistemu koji ej bio ocajan sto je dovodilo cesto do velikih inflacija narocito 80-tih kako je polako padalo interesovanje za SFRJ pa time i za njenu novcanu pomoc. SFRJ je bila ocajno ekonomski vodjena to je planska privreda koja je uz to bila u ogromnoj meri korumpirana. Ali imam jedan primer revalvacije i to od strane Ante Markovica kada je skinuo 4 nule. Rezultat u privedi je bio sledeci,

The result of his monetary reform was a temporary halt to inflation leading to a short-lived rise in Yugoslavia's otherwise plummeting standard of living. The overall effect of the economic reforms undertaken by Marković damaged Yugoslavia's industrial sector leading to numerous bankruptcies. By 1990, the annual rate of growth in GDP had declined to -7.5%. In 1991, GDP declined by a further 15 percent and industrial output collapsed by 21 percent.

Edited by No7, 13 April 2009 - 17:10.

#43 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 13 April 2009 - 16:56

Samo da se ne zaboravi da smo te iste eksperte sami birali. Problem je sto su ljudi ovde mislili 2000-te godine da su vec propatili dosta i dali u zadatak politickoj eliti (odvratnog li naziva) da nas iz toga izvuce. Elita je to shvatila kao zadatak da narod oslobodi bola koji je bilo neophodno osetiti kao rezultat srpskog lost decade-a. Najjeftiniji nacin za to je bilo ziveti na kredit. I, slicno kao u Americi, i nas bubble je upravo pukao, vreme je da se Trnove Ruzice probude same i shvate da princ nece doci.
Da, predlazem prvi deo ovoga sto si napisao - da gradjani Srbije moraju da se pomire sa tim da je nasa zeemlja jako siromasna, i da je prvi korak da postane malo manje siromasna, pa siromasna, pa prosecna. Tek kada sami shvatimo da nam je to cilj, naci ce se neko koga cemo i da biramo da nas ka tome vodi

I sta bi ti uradio da se poveca izvoz? Posto Srbija moze samo tako da se razvija.

#44 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 216 posts

Posted 13 April 2009 - 18:26

Ne, ne zaboravljam na tadasnji sistem, samo ne postoji nacin da se makar priblizno sracuna elasticnost izvoza bez vracanja u SFRJ.
Trenutno, mislim da je potpuno suludo raditi na povecanju izvoza, pogotovo devalvacijom. Prvo zato sto je to jako "skupa" mera koja bi dovela do momentalne nelikvidnosti i bankrota i privrede i stanovnistva. Drugo, u vreme pada svetske traznje, mi cemo da radimo na povecanju izvoza... ma vazi. Mada, taj rezon je nalik onom Dinkicevom o krizi kao nasoj sansi.
Ono sto bi ja radio sada je povecanje efikasnosti drzave i nesrecnih drzavnih preduzeca, a sve u cilju da kada i ovaj cunami jednom prodje imamo zemlju sa aparatom koji ce, makar malo, biti u stanju da stvori bolju poslovnu klimu, i java preduzeca koja su stvarno spremna za privatizaciju.

#45 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 13 April 2009 - 18:53

Trenutno, mislim da je potpuno suludo raditi na povecanju izvoza, pogotovo devalvacijom.

A ti mislis sada. Pa sadasnji pad dinara i nije posledica svesnog obaranja. Da se pitala NBS on bi jos jacao samo da se moglo vise namaknuti od privatizacije i poreza kroz uvoz. Naravno sve to je izazvano ranije zbog uticaja na kurs i gusenja privrede pa zaduzivanja stanovovnistva devizno a rade za dinare pa sada boli.
Da i sada si potpuno u pravu od povecanja izvoza nece biti nista u ovakvim svetskim prilikama ali se moze smanjiti uvoz.