Jump to content


Photo
- - - - -

Bankrot Srbije?


  • Please log in to reply
4703 replies to this topic

#4381 Tezej

Tezej
  • Members
  • 157 posts

Posted 08 February 2016 - 15:02

 

 

Zal za mlados' kazem ja. Ima Hromi Daba ovde na forumu u potpisu onaj tekst sa asirske tablice ispisane glinenim pismom u kojem se najavljuje propast sveta, samo sto nije - a tablica stara 3500 godina...

Za Asirce se propast sveta i desila, kao i za Fenicane, Rim,Maje, Asteke,... pa i za sve Grcke drzave gradove, koje su imale razno razne sisteme, ukljucujuci i prethodnicu danasnje demokratije u Atini, pa do vojnicko robovlasnickog sistema u Sparti...


  • 1

#4382 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 February 2016 - 00:43

Schroedingere i dalje ne shvataš poentu. Ali nije ni bitno. Izvrćeš to što napišem. Neću da trošim stranice na preganjanje.

 

Suština mog pisanja je da je progres relativna stvar. Ne da je nešto loše.

Ne shvatam, mnogo sam glup, sry. Osim zala za Rust Beltom i industrijskim radnicima u postindustrijskoj eri? Tvoje velicanje "nekada velike industrijske sile" koja je u postindustrijskoj eri potrebna taman koliko plantaze pamuka sa sve crnim robovima ili rudnici uglja sa velskim rudarima? Ja se izvinjavam ako sam nesto izvrnuo, ali iz tvog pisanja se vidi vrlo jasna ideja da se svet ne razvija, ne napreduje i ne ide u dobrom pravcu. 

 

A savremeni finansijski sistem je kriminal. Da nije tako, ne bi postojale zemlje koje uvode NIRP. 

Svasta. Kao sto ti je covek odavno napisao (na drugom topiku doduse), imao si isto sto i pompezno nazvani NIRP i tokom par decenija u viktorijanskoj Engleskoj krajem 19. veka. I sta je tu tacno bio kriminal? Sta je tacno propalo? (propalo jeste njihovo kolonijalno carstvo, ali to je za same pametnije Engleze bio veliki napredak)

 

uzgred, to sto Japan efektivno ima NIRP (ili nesto oko nule) vec od 1994 - cekaj da vidim, 1, 2, 3, ... 20, 21, 22 godine, da da, 22 godine, i sto je opet medju najboljima po ovom gornjem istrazivanju, ti bas nista ne govori? Ne govori ti mozda da bi trebalo mozda i sebe da preispitas, ne samo confirmation bias da vlada.

 

 

Ako sam ja katastrofičar što vidim da jedan prevarantski sistem dolazi do svog kraja i da će zbog toga većina ljudi proživeti izuzetno težak period, onda ti živiš u Diznilendu.

Nema frke, ja zivim u Diznilendu, cool, to sam oduvek zeleo, ali tvoj problem je da objasnis kako u Diznilendu zivi i cca. 2/3 sveta kojima se stanje bitno popravlja? I koji, po istrazivanjima UN, imaju optimistican pogled na stvari? Cak i zemlje kojima ne ide zestoko dobro, i koje imaju zilion problema, poput Nigerije se odlikuju time da napredak u odnosu na doba svojih oceva vidi 90+% populacije. 

 

Depresivno ocekivanje katastrofa je specijalitet Evropljana, posebno kontinentalnih, posebno onih iz krajeva sa jakim medijskim ispiranjem mozga (poput Balkana) - i narocito onih u malo zrelijim godinama. Worry, worry, worry...

 

 

Edit: samo da dodam i zabavni podatak na koji sam sad naisao - NIRP je praktikovan u Svajcarskoj u periodu 1973-1982 sa ciljem slabljenja valute, o cemu vise ovde. Vidim, Svajcarska propala, svi zakljucili da je svajcarski finansijski sistem kriminal, itd. isl. 


Edited by Schrodinger, 09 February 2016 - 13:09.

  • 1

#4383 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 February 2016 - 00:44

Za Asirce se propast sveta i desila, kao i za Fenicane, Rim,Maje, Asteke,... pa i za sve Grcke drzave gradove, koje su imale razno razne sisteme, ukljucujuci i prethodnicu danasnje demokratije u Atini, pa do vojnicko robovlasnickog sistema u Sparti...

So - poenta je? Da treba da gledam stvari samo usko parohijalno i dozivljavam svoje licno okruzenje kao merilo svega postojeceg, sta li?


  • 1

#4384 Tezej

Tezej
  • Members
  • 157 posts

Posted 09 February 2016 - 11:08

So - poenta je? Da treba da gledam stvari samo usko parohijalno i dozivljavam svoje licno okruzenje kao merilo svega postojeceg, sta li?

Poenta je da sve evoluira, i da se za Asirce propast sveta stvarno i desila. Tako da i danasnje sisteme ceka promena, koja ako bude drasticna za ljude koji zive u njima moze da bude propast. Ako samo o demokratskom uredjenju pricamo, da li je isti sistem u USA, Svedskoj, Svajcarskoj ili Rusiji? Svuda se izlazi na glasanje i vecina izaslih bira predstavnike. 

 

Naravno, pre toga moze da nas pogodi meteor ili da nas potamane vanzemaljci, ili da toliko promenimo okruzenje da ljudska vrsta izumre, ali o tome nemam dovoljno podataka, pa ne bih da ulazim dublje.


  • 0

#4385 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 February 2016 - 11:10

Poenta je da sve evoluira, i da se za Asirce propast sveta stvarno i desila. Tako da i danasnje sisteme ceka promena, koja ako bude drasticna za ljude koji zive u njima moze da bude propast. Ako samo o demokratskom uredjenju pricamo, da li je isti sistem u USA, Svedskoj, Svajcarskoj ili Rusiji? Svuda se izlazi na glasanje i vecina izaslih bira predstavnike. 

 

Naravno, pre toga moze da nas pogodi meteor ili da nas potamane vanzemaljci, ili da toliko promenimo okruzenje da ljudska vrsta izumre, ali o tome nemam dovoljno podataka, pa ne bih da ulazim dublje.

Ovo je pdf Ekonomija, uzgred budi receno. 


  • 0

#4386 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 09 February 2016 - 11:12

@brusli 

Ono sto mislim da Monitor hoce da kaze je da skupljaju municiju tj. svako dizanje kamate je jedan metak i onda ako zatreba mogu da ispucaju ta 2-3 metka, bolje nego jedan :)

 

 

Mislim da treba i razmotriti nove generacije i kako one pristupaju parama i trosenju. Dosta ljudi u mom okruzenju je pocelo da trosi sve manje, ne kupuju se nova kola, koristi se laptop 5 godina, telefon 2-3  i slicno. Tako da promet odredjenih tipova robe se smanjuje i tesko ce iz tih sektora iscediti rast. U Evropi je zabelezen veliki pad kupovine automobila od strane mladih ljudi.

 

Znam da kasnim sa odgovorom, ali mislim da je sustina u tome da se ocekuje rast potrosnje i negde drugde. Recimo, u Kini pre svega. Pa onda u Indiji, Indoneziji, Maleziji i celoj Africi. Sve su to ogromna trzista.

 

Ne kazem da ce svako tamo imati dobar auto, ali imace jedan procenat. A i to nije malo.


  • 0

#4387 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 09 February 2016 - 12:01

Slazem se da hoce. Ali Kina koja nam moze sluziti kao primer i pokazuje da za sve to treba dosta vremena ma kako meteorski rast imali.


  • 0

#4388 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 February 2016 - 13:04

Slazem se da hoce. Ali Kina koja nam moze sluziti kao primer i pokazuje da za sve to treba dosta vremena ma kako meteorski rast imali.

To vreme je u svakom razumnom istorijskom kontekstu i dalje vrlo kratko. A onda logicno sledi pitanje je li problem u Kinezima (/Malezijcima/Nigerijcima/itd.) ili mozda u onima koji su previse nestrpljivi, navikli na pomodni i bezumni instant gratification?


  • 0

#4389 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 11 February 2016 - 20:57

NBS je spustila referentnu kamatnu stopu na 4,25% i smanjila koridor kamatnih stopa na 1,75%. To je dobra vest. Iskreno nisam ocekivao ovakav potez. Smanjenje jeste oprezno, ali ipak je smanjenje.

 

Evro je ojacao u odnosu na dolar usled turbulencija koje smo imali u prethodnom periodu. Trziste cak pretpostavlja da ove godine FED uopste nece podizati kamatne stope. Ovo je dobro za javni dug Srbije pre svega.

Medjutim, ako dodje makar do jos jednog povecanja i do dodatnih podsticaja od strane ECB-a, odnos ce se bitno promeniti.

 

Nafta i dalje pada, dezinflatorni pritisci rastu.

 

Fiskalni savet je u svom izvestaju ocenio da je deficit trajno smanjen sa 6,6% GDP-a na 4,2% GDP-a. Deficit je u 2015. bio 3,7%, ali je ta razlika posledica jednokratnih priliva u budzet.

Izazovi ostaju isti: preduzeca u restrukturiranju, javna preduzeca, otpustanja u javnom sektoru, resavanje nenaplativih kredita, ali i reforma Poreske uprave kako bi se drzava efikasnije borila protiv sive ekonomije.

 

Kori Udovicki je pre neki dan rekla da je zaista doslo do smanjenja zaposlenih. Da ipak sacekamo izvestaje, ali jos vaznije da sacekamo fiskalne rezultate. Tamo se najbolje vidi da li su rashodi za plate zaista manji ili ne. Recimo, prosle godine je na osnovu stavke rashoda za plate zakljuceno da je na lokalu doslo ili do povecanja broja zaposlenih ili do povecanja plata kroz raznorazne bonuse i koeficijente.

 

Videcemo kako ce se na budzet odraziti to sto sve vise gradjana kupuje gorivo u susednim drzavama. Saznacemo vec pocetkom marta posle izvestaja iz februara.


Edited by Monitor, 11 February 2016 - 21:01.

  • 1

#4390 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 11 February 2016 - 23:36


uzgred, to sto Japan efektivno ima NIRP (ili nesto oko nule) vec od 1994 - cekaj da vidim, 1, 2, 3, ... 20, 21, 22 godine, da da, 22 godine, i sto je opet medju najboljima po ovom gornjem istrazivanju, ti bas nista ne govori? Ne govori ti mozda da bi trebalo mozda i sebe da preispitas, ne samo confirmation bias da vlada.


Kada su se japanske nadnice približile američkim i evropskim rast im je stao i od tada žive na račun budućih generacija. Sve finansijske akrobacije i zaduživanja nisu uspela da pokrenu rast. Samo se zakopavaju. Južna Koreja ih je sustigla, pa i Kina ih ugrožava.

Nema frke, ja zivim u Diznilendu, cool, to sam oduvek zstrazivanjima UN, imaju optimistican pogled na stvari? Cak i zemlje kojima ne ide zestoko dobro, i koje imaju zilion problema, poput Nigerije se odlikuju time da napredak u odnosu na doba svojih oceva vidi 90+% populacije.


I ovde su ljudi bili optimistični 89. i 90. Ceo rast trećeg sveta zasnivao se na prilivu/prelivanju kapitala iz razvijenog sveta. Sada, kada reka kapitala presušuje i taj rast će prestati. Zato Kina krizira. U SAD i EVropi su prezaduženi i tržište nestaje.

Depresivno ocekivanje katastrofa je specijalitet Evropljana, posebno kontinentalnih, posebno onih iz krajeva sa jakim medijskim ispiranjem mozga (poput Balkana) - i narocito onih u malo zrelijim godinama. Worry, worry, worry...


Realni standard većine Evropljana pada već decenijama. U Francuskoj stopa nezaposlenosti obara rekorde, Deutche Banka je pred kolapsom, a ljudi u Srbiji i većem delu Balkana su zabrinuti s razlogom. Pretpostavljam da ti živiš u nekoj zemlji u razvoju koja se brzo razvija pa ne znaš kakve su ovde perspektive za mlade ljude.


Edit: samo da dodam i zabavni podatak na koji sam sad naisao - NIRP je praktikovan u Svajcarskoj u periodu 1973-1982 sa ciljem slabljenja valute, o cemu vise ovde. Vidim, Svajcarska propala, svi zakljucili da je svajcarski finansijski sistem kriminal, itd. isl.


Švajcarska je pokušala da zaštiti svoje izvoznike, kao i sada. Švajcarska ima toliko zdravu valutu (istorijski najstabilniju) da kada je SAD početkom sedamdesetih ukinula zlatnu podlogu dolaru ljudi su počeli masovno da beže u švajcarac a u SAD je bila solidna inflacija. Isto se dešava i sada. Ljudi beže iz evra i dolara u švajcarce da se zaštite, a Švajcarska usporava taj proces. I pored svega pogledaj odnos švajcarca i dolara i videćeš koliko je dolar izgubio vrednost poslednjih 40 godina.

Švajcarski NIRP je signal ogromne krize drugih valuta- dolara i evra. Švajcarski NIRP je odbrambeni mehanizam od egzodusa kapitala koji nastaje državnim kriminalom u drugim zemljama. Nikson je ukidanjem dotadašnjeg svetskog valutnog sistema baziranog na delimičnoj zlatnoj podlozi oštetio mnoge zemlje, kompanije i pojedince. Od tada je dolar postao valuta- "Dođem ti". I sa svakim novim predsednikom gubi vrednost. Sada je igranci došao kraj.

Obama je udvostručio dug za svoga mandata. Dakle, njegov naslednik će morati da nastavi istim putem povećanja dugovanja i obaranjem vrednosti dolara. Pošto je kriva eksponencijalna dolazimo do kraja mogućnosti takvog sistema i dešava se da FED već sa mizernih 0,25 posto kamatne stope izaziva drastično usporavanje berze i najbrži rast cene zlata za poslednjih 30 godina. Svim pametnim ljudima je jasno da jedino što FED može da uradi je da nastavi sa kreiranjem sve bezvrednijeg novca.

Kako bi u uslovima zaustavljanja svetske privrede spasili svoj izvoz, sve zemlje će morati da obaraju cene svojih valuta u odnosu na dolar sve dok taj kriminalni sistem ne pukne i ne napravi se svetski reset na novim pravilima. Ljudi zato beže iz svih valuta papira u zlato.

To je sve jasno kao dan. Bar meni što živim u stvarnom svetu.

Da je naša vlast dovoljno pametna da uzima kredite sa fiksnom stopom, mi bi mogli da se okoristimo iz svega toga i iskoristimo inflatorni novac da sagradimo nešto.

Ako smo sada zaduženi po promenljivim stopama, onda je situacija neizvesna.

Edited by Marti 2000, 11 February 2016 - 23:42.

  • 0

#4391 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 February 2016 - 04:26

Kada su se japanske nadnice približile američkim i evropskim rast im je stao i od tada žive na račun budućih generacija. Sve finansijske akrobacije i zaduživanja nisu uspela da pokrenu rast. Samo se zakopavaju. Južna Koreja ih je sustigla, pa i Kina ih ugrožava.

Sustigla? Pa nesto sporo to ide: https://www.google.r...dl=en&ind=false

 

Pre svega i ono sto je najvaznije, gradjani Japana dobro zive. Od toga valjda svi polazimo, ne? Kao drugo, "zive na racun buducih generacija" je cista demagogija. Bas suprotno, zahvaljujuci tome sto imaju efikasnu i modernu drzavu, oni cine inovacije koje ce omoguciti opstanak buducih generacija, kao sto je robotika. 

 

I ovde su ljudi bili optimistični 89. i 90. Ceo rast trećeg sveta zasnivao se na prilivu/prelivanju kapitala iz razvijenog sveta.

Ovo je vec borderline rasisticki pogled na svet. Sta, oni ljudi nista nisu radili i ne rade? Sede i planduju pod tropskim drvetom? Cekaju da im padne mango iz razvijenog sveta?

 

Verovatno su na taj nacin onih pola miliona programera u Bangaloreu, da navedem samo jedan primer, naucili zanat...  :ajme:

 

Zbilja svasta covek moze da procita. 

 

Sada, kada reka kapitala presušuje i taj rast će prestati. Zato Kina krizira.

Malopre bilo Kina dostize Japan, a sad krizira? 

 

U SAD i EVropi su prezaduženi i tržište nestaje.

Trziste nestaje? Ne znam, opet to nesto ne stima sa ovim podacima WB, recimo o trgovini: https://www.google.r...dl=en&ind=false

 

Realni standard većine Evropljana pada već decenijama. U Francuskoj stopa nezaposlenosti obara rekorde, Deutche Banka je pred kolapsom, a ljudi u Srbiji i većem delu Balkana su zabrinuti s razlogom. Pretpostavljam da ti živiš u nekoj zemlji u razvoju koja se brzo razvija pa ne znaš kakve su ovde perspektive za mlade ljude.

Bas zato sto zivim u Srbiji (ali dovoljno i putujem), odlicno znam da ovdasnja pesimisticna, cinicna i vecno nadrkana na ceo svet perspektiva nije nikakvo merilo stvarnog stanja. 

 

Kako bi u uslovima zaustavljanja svetske privrede spasili svoj izvoz, sve zemlje će morati da obaraju cene svojih valuta u odnosu na dolar sve dok taj kriminalni sistem ne pukne i ne napravi se svetski reset na novim pravilima. Ljudi zato beže iz svih valuta papira u zlato.

Koliko ja vidim, cena zlata opada od 2012 naovamo. 

 

To je sve jasno kao dan. Bar meni što živim u stvarnom svetu.

Kako da ne, "stvarni svet" u kome je u Japanu zivot grozan, u kome Indusi, Kinezi, Tajlandjani, itd. nista ne rade, nego samo cekaju da im se "prelije", u kome je Rust Belt bitan, a Silicon Valley nista, u kome su najbogatiji na svetu navodno bankari (a letimican pogled na Forbes-ovu ili druge liste pokazuje da to nije slucaj), u kome referentne kamatne stope treba da budu, kako si onomad napisao, "5, 6, 7 posto", u kome strucnjaci ne rade "u korist svog interesa" -- neka hvala, radije cu da gledam neki horror film sa DVD-a nego da se pretvaram da zivim u tom "stvarnom svetu". Koji je tvoja katastroficka fikcija.


  • 2

#4392 nenadnenad

nenadnenad
  • Banned
  • 66 posts

Posted 12 February 2016 - 09:28

sve je prozet medjuzavisnostima, ali Japan je nekako po strani. Japan ima najvecu zaduzenost iznad 200% GDP, ali to previse ne smeta zato sto je vecina unutrasnju dug i to mogu da kontrolisu, imaju 2 decenije stagnaciju ali i to kontrolisu, radna snaga im se smanjuje ali nema imigracije, nego ulayu u tehnologiju i robote. Ocekujem da rese i veliki uvoz energenata, jedino su po tome zavisni od sveta


  • 0

#4393 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 12 February 2016 - 16:13

sve je prozet medjuzavisnostima, ali Japan je nekako po strani. Japan ima najvecu zaduzenost iznad 200% GDP, ali to previse ne smeta zato sto je vecina unutrasnju dug i to mogu da kontrolisu, imaju 2 decenije stagnaciju ali i to kontrolisu, radna snaga im se smanjuje ali nema imigracije, nego ulayu u tehnologiju i robote. Ocekujem da rese i veliki uvoz energenata, jedino su po tome zavisni od sveta

 

Vec su krenuli sa restartovanjem nuklearnih elektrana, sto ce im smanjiti uvoz struje. Ali zavisnost od uvoza energenata je i dalje ogromna.

 

Verovatno ce u nekom trenutku smisliti kako da iskoriste neki resurs na drugaciji nacin. Ipak, tesko je ocekivati da ce u potpunosti neutralisati uvoz energenata.

Fora kod Japana je da je kao sto si sam rekao dug uglavnom unutrasnji, u domacoj je valuti i ono sto je takodje bitno, dobar deo duga drzi i BOJ.

 

Ono sto mi se ne svidja kod Japana trenutno, to je sve veca intervencija drzave. Sadasnja Vlada racuna na realan rast GDP-a od 2% u buducnosti, ali je pitanje koliko je to realno, posto stanovnistvo stari i smanjuje se broj radno sposobnog stanovnistva. Povecavaju im porez na promet i to nije donelo mnogo dobrih stvari. Naravno, jedina nada je povecanje produktivnosti i ne sumnjam da ce se to i desiti. Planovi ce verovatno biti revidirani, ali mislim da se nikakva katastrofa nece dogoditi.


  • 2

#4394 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 February 2016 - 20:03

Ono sto mi se ne svidja kod Japana trenutno, to je sve veca intervencija drzave. Sadasnja Vlada racuna na realan rast GDP-a od 2% u buducnosti, ali je pitanje koliko je to realno, posto stanovnistvo stari i smanjuje se broj radno sposobnog stanovnistva. Povecavaju im porez na promet i to nije donelo mnogo dobrih stvari. Naravno, jedina nada je povecanje produktivnosti i ne sumnjam da ce se to i desiti. Planovi ce verovatno biti revidirani, ali mislim da se nikakva katastrofa nece dogoditi.

Apsolutno tacno, odlicna analiza kao i uvek. Dakle, drzava se tu sve vise petlja - posto ih nije sasvim mimoisla ova etatisticko-katastroficka plima kvazi-socijalistickih nebuloza o "Zlom Neoliberalizmu" i slicnim budalastinama od 2008. naovamo - i tek iz toga sledi ozbiljnija opasnost da stvari krenu nizbrdo, posto drzava slabo sta suptilnije radi nego povecava poreze... Ali u pravu si i za ovo poslednje, verovatnoca katastrofe je mala, tamo su ipak ljudi pre svega drugog jako racionalni, ozbiljni i ekonomski obrazovani. 


  • 1

#4395 nenadnenad

nenadnenad
  • Banned
  • 66 posts

Posted 12 February 2016 - 20:15

pa u japanu drzava je stalno imala veliku ulogu, nikada se nije poptpuno povukla od regulacija privrednosg sistema, aerodromi, zeleznica, nuklearne centrale... sve je to u drzavnim rukama. Osim sto su racionalni i obrazovani, japanci su izuzetno disciplinovani i vole svoju zemlju, to ce ih izvuci


  • 0