Jump to content


Photo
- - - - -

Petogodišnjaka napao rotvajler


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
261 replies to this topic

#31 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 29 March 2009 - 17:07

a tvrde da su njihovi ljubimci zapravo "bezopasni" :ph34r: .


Aha bezopasni. Ima desetine primjera kako su bezopasni.

...Kako je izvijestila PU splitsko-dalmatinska, pas je preskočio dvorišnu ogradu te je izgrizao nesretnu ženu, koja je u napadu teško ozlijeđena ima ugrizne rane po ruci i bedru. Zadržana na liječenju na Odjelu traume KBC-a Split. Pas je uredno cijepljen 30. prosinca prošle godine. Veterinarski inspektori još uvijek odlučuju o sudbini agresivnog rotvajlera...

#32 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 29 March 2009 - 17:32

Pustanje psa da seta ulicom je isto kao nasumicna pucnjava na javnom mestu,

Radi se o zakonu, a ne o bilo čijem stavu. Jasno? Sasvim je drugo pitanje koliko je savršen ili faličan zakon, u ovoj ili bilo kojoj drugoj oblasti.

#33 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 29 March 2009 - 18:06

Ne mogu da verujem da cu morati kao cat-person da branim kerove... No, somebody's gotta do it...

Ovo nije prva slična vest. Bilo je na žalost onih sa tragičnim krajem :)
Da li neko zna, da li postoji neki zakon koji važi u ovakvim slučajevima?
Voleo bih da čujem vaše mišljenje šta bi bilo pravedna presuda za vlasnika/psa? jer definitivno i jedan i drugi su krivi, ali koliko?

Danas u jednom danu pogine ili biva tesko povredjeno vise ljudi u saobracajnim nesrecama nego sto je zrtava napada pasa u proteklih 100 godina. Tek da stavimo stvari u perspektivu.
Pravedna presuda za psa ne postoji, ne mozes zivotinji suditi jer ona nije svesna svojih postupaka, zasto je pas napao dete u ovom konkretnom slucaju ne mozemo znati, ali ni on zbog toga ne moze odgovarati nista vise nego sto neki ludak koji napravi nesto slicno moze da odgovara - pas je, kao i ludak, neuracunljiv. Odgovornost lezi na vlasniku psa koji istog nije pravilno dresirao i koji nije sproveo odgovarajuce zastitne mere da zastiti okolinu od psa i psa od okoline.
Vlasnik treba da odgovara za ugrozavanje opste bezbednosti i nanosenje teskih telesnih povreda iz nehata ili nesto tome slicno. Psu treba naci novi dom.

tu pas nije kriv,....kriv je vlasnik. Treba uvesti extra strog zakon za drzanje ovako opasnih zivotinja.

Po cemu je rotvajler opasna zivotinja? Nije nista opasniji od njufaundlera, bernadinaca i slicnih krupnih vrsti psa - ima dovoljnu masu i snagu da nadvlada coveka ali to ne znaci ni da ce ikada nekoga napasti niti da je jedina svrha njegovog postojanja da nekoga napada. Ako cemo po temperamentu, mali kerovi su usually mnogo agresivniji od krupnih, osecaj nize vrednosti ili sta je vec, i moje jedino negativno iskustvo sa kerovima sam imao upravo sa sitnim vrstama - pekinezer mi je jednom prilikom odgrizao dobrano parce mesa s noge, a drugom prilikom me izujedala avlijanerka takodje niskog stasa zato sto nisam video da jede pa sam probao da je pomazim. Eto, none of them were so called `killing breeds`, pa su me ipak napali i prilicno povredili, s druge strane sa rotovima nikada nisam imao negativno iskustvo. Jedan moj ortak je posedovao jednog od najkrupnijih rotova u Srbiji - dovoljno da ga vidis da ti se sledi krv u zilama, izgledao je kao cross-breed izmedju pantera i grizlija - a ker, jednom kad prodjes internu barijeru misleci da ce ti odgristi ruku kad probas da ga pomazis, shvatis koliko je umiljato kuche bio, ne bi cini mi se ni mrava zgazio, a koliko smo ga mi gnjavili, heck, da sam ja na njegovom mestu bio pojeo bih `nas` za dorucak. Tol'ko o vrsti koja je namenjena samo da ubija - evo ja otvoreno kazem da bih na njegovom mestu od one silne gnjavaze kojom je bio ispoljen, ja davno pokidao sve udove gnjavatora, je l' to znaci da sam i ja dizajniran da ubijam? Inace, kad sam vec kod tog kera, isti se manicno plasio komsijskog avlijanera velicine standardnog jazavca - dok je bio stene komsijski ker mu se nametnuo kao vodja i kao nekakav kereci bog, i cak i posle mnogo godina kad je taj rot narastao toliko da je komsijski avlijaner otprilike velik k'o rotova sapa - on je cvileo i bezao u cosak kad god bi komsijski ker zalajao. Da nisam znao doticnog kera, mozda bih i ja imao predrasuda prema rotovima, tako da nemojte biti too quick to judge.

Taj pas, rotvajler i neki drugi, kao na primer pit bull terijer, su dizajnirani od strane ljudske vrste, da ubijaju.

Rot je dizajniran da bude pas cuvar i to je radio savrseno, i to radi i danas savrseno. Pritom su odlicni vodici i mnoge slepe osobe ih koriste kao aid. Sami po sebi nisu nista narocito agresivniji od drugih vrsti - problem je u vlasnicima koji rotove uzimaju iz pogresnih razloga. To su oni kreteni kojima kuce sluzi da bi kompenzovali nesto u svom zivotu pa onda svoje frustracije prenose i na kuce. Onaj ko uzme rota da mu bude ljubimac, imace umiljatog kera odanog do groba, onaj ko ga uzme da bi ga ucinio agresivnijim te da time ispadne nekakva faca dok ga seta - pa taj moze i civavu da pretvori u killing machine.

A nema vece masine za ubijanje od samog coveka, how dare you to judge dogs?

Inace, slazem se da je prvenstveno kriv vlasnik. Drugo pitanje je da li treba uopste treba dozvoliti da se opasni psi drze u gradovima.

Hocemo li cuti definiciju `opasnog psa`? Evo ja rekoh, mene su uglavnom ujedali sitni kerovi, nikada nisam imao neprijatan encounter sa krupnim (to ukljucuje doge, dobermane, rotove, njufaundlere, bernadince itd.). Je l' da zabranimo kerove at all? A sta cemo onda s mackama, evo ja, kao sto rekoh, being a cat person kumulativno imam vise ogrebotina i ugriza od strane macaka nego od kerova, hocemo i macke da zabranimo? A kad smo vec kod toga mogli bi da zabranimo i svaku vrstu zivota u gradovima sem ljudskog, nekima bi to bilo ostvarenje sna...

:ph34r: Samo kažem šta bi bilo, u afektu..

U tom slucaju doticni ker ima ista prava da tebi otkine grkljan posto mu dodjete na isto po razmisljanju - animal insticts... Po cemu si ti bolji od tog kera?

Bolesnici, od toliko lijepih vrsta odabrati pse ubice. Pudlica moze da laje i nasrce, ali ne moze nikoga da ubije.

Aman bre odakle ti ideja da su rotvajleri `psi ubice`? Pa mogu da se kladim da je visestruko vise ljudi stradalo od nemackih ovcara nego od rotvajlera, pa se niko ne usudjuje da nazove vucjake `psima ubicama`. Inace pre neku godinu bese vest o civavi koja je ubila jednog (grizla ga za vrat dok mu nije razbucala arterije) i tesko ranila drugog provalnika. Svaki ker moze da ubije, ima mehanizam za to, to nikako ne znaci da se ijedan pas moze nazvati `psom ubicom`. Cak ni ill-fated pit-bulovi.

Ezoterista, jedno pitanje. Kako se neko odluci da izabere npr. rotvajlera kao "kucnog ljubimca"? Ili bilo kog drugog potencijalno opasnog psa?

Kako se neko odluci da odabere pitona, skorpiona ili tarantulu kao kucnog ljubimca - isti cak ne mogu ni da budu umiljati a mogu da budu prilicno, prilicno opasni. Pa kucni ljubimci se ne biraju iz nekakvog racija, nego iracionalno - evo svidja mi se takva i takva zivotinja i voleo bih da je imam. Ja da je dozvoljeno, i da potencijalno nisam uplasen u sta moze izrasti, uopste ne sumnjam da bih za kucnog ljubimca imao - tigra! Je l' ti mislis da svako bira krupnog psa samo da bi kompenzovao nesto? Slazem se ja da ima i takvih, ali verujem da ima mnogo vise onih koji uzimaju takve vrste jer im se jednostavno svidjaju i na njih ne gledaju kao na `pse ubice`. Niti ce kod takvih kerovi i postati psi ubice, nevezano za rasu...

Kad procitam ispisane komentare ovde, pocinje da mi biva bliska ideja da zivotinje volim vise od ljudi... Na osnovu napisanog, mnoge zivotinje bi mogle da vam drze lekcije iz humanosti...

Edited by incognito, 29 March 2009 - 18:15.


#34 drmr

drmr
  • Members
  • 667 posts

Posted 29 March 2009 - 18:38

:ph34r: Samo kažem šta bi bilo, u afektu..

Posto to kazes sada, unapred... pre lici na neki plan... u afektu sa predumisljajemo :))

#35 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 29 March 2009 - 18:39

Aman bre odakle ti ideja da su rotvajleri `psi ubice`? Pa mogu da se kladim da je visestruko vise ljudi stradalo od nemackih ovcara nego od rotvajlera, pa se niko ne usudjuje da nazove vucjake `psima ubicama`. Inace pre neku godinu bese vest o civavi koja je ubila jednog (grizla ga za vrat dok mu nije razbucala arterije) i tesko ranila drugog provalnika. Svaki ker moze da ubije, ima mehanizam za to, to nikako ne znaci da se ijedan pas moze nazvati `psom ubicom`. Cak ni ill-fated pit-bulovi.


Upravo. Ljudi jednostavno ne znaju. Mnogi ovcarski psi, ukljucujuci naravno njemacke, imaju razvijeniji instinkt za napadanjem od rotvajlera i posebno bull pasmina, sto je i prirodno. Kako bi inace cuvali imanja, farme, stada etc za sta su prvobitno uzgajani. Moj drug je imao skotskog ovcara, "predivnog lesija", koji je pocijepao bar desetero ljudi.

#36 drmr

drmr
  • Members
  • 667 posts

Posted 29 March 2009 - 18:46

Hocemo li cuti definiciju `opasnog psa`? Evo ja rekoh, mene su uglavnom ujedali sitni kerovi, nikada nisam imao neprijatan encounter sa krupnim (to ukljucuje doge, dobermane, rotove, njufaundlere, bernadince itd.). Je l' da zabranimo kerove at all? A sta cemo onda s mackama, evo ja, kao sto rekoh, being a cat person kumulativno imam vise ogrebotina i ugriza od strane macaka nego od kerova, hocemo i macke da zabranimo? A kad smo vec kod toga mogli bi da zabranimo i svaku vrstu zivota u gradovima sem ljudskog, nekima bi to bilo ostvarenje sna...


Znacvi potpuno laicki... opasni psi su po meni recimo oni koje koristi vojska, policija itd. Sa razlogom ne koriste avlijanere i pekinezere niti mace. Opasni psi su oni koji imaju dovoljno veliku masu da covek ne moze da se odbrani od njih (da mogu da obore coveka i drze ga na zemlji). Ili oni koji imaju dovoljno velik i jak ugriz da mogu da naprave ozbiljnu stetu.

Ne ne treba zabraniti avlijanere jer nisam cuo da je neki avlijaner ili pekinezer rastrgao bebu, odrasloj osobi otkinuo ruku ili mace jer isto nisam cuo da je neka maca zaklala nekog.
A ako se dobro secam, negde sam cuo da tako nesto vec i postoji u nekim zemljama. Zabrana drzanja opasnih pasa u urbanim sredinama. Mozda gresim a mrzi me sad da guglam.

Al bi za svakog psa, opasan ili ne, uveo da jednom godisnje moraju da se prikazu isnpekciji kao dokaz da nisu pusteni ili pobegli na ulicu

Edited by drmr, 29 March 2009 - 18:50.


#37 ezoterista

ezoterista
  • Members
  • 426 posts

Posted 29 March 2009 - 19:34

Ni jedan jedini pas nije opasan kada se obezbedi kako treba. To je jedino bitno i svaka druga polemika sa ljudima, koji o psima ne znaju skoro nista i imaju gomilu predrasuda, ne vodi nikuda.

#38 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 March 2009 - 21:15

ezoterista, preptostavljam da je vas rotvajler "obezbedjen kako treba" i da ga izvodite iskljucivo sa korpom?

#39 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 29 March 2009 - 21:30

tu pas nije kriv,....kriv je vlasnik. Treba uvesti extra strog zakon za drzanje ovako opasnih zivotinja.

Naravno da je vlasnik kriv. Rotvajleri uopste nisu ''opsane zivotinje'' cak naprotiv rotvajleri su vrlo pitomi psi koji mogu biti agresivni jedino kod losih vlasnika. Generalno mislim da bi Srbenda i od pudlice napravio agresivnog psa.

#40 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 29 March 2009 - 21:33

Danas u jednom danu pogine ili biva tesko povredjeno vise ljudi u saobracajnim nesrecama nego sto je zrtava napada pasa u proteklih 100 godina. Tek da stavimo stvari u perspektivu.
Pravedna presuda za psa ne postoji, ne mozes zivotinji suditi jer ona nije svesna svojih postupaka, zasto je pas napao dete u ovom konkretnom slucaju ne mozemo znati, ali ni on zbog toga ne moze odgovarati nista vise nego sto neki ludak koji napravi nesto slicno moze da odgovara - pas je, kao i ludak, neuracunljiv. Odgovornost lezi na vlasniku psa koji istog nije pravilno dresirao i koji nije sproveo odgovarajuce zastitne mere da zastiti okolinu od psa i psa od okoline.
Vlasnik treba da odgovara za ugrozavanje opste bezbednosti i nanosenje teskih telesnih povreda iz nehata ili nesto tome slicno. Psu treba naci novi dom.


mogu da se slozim s ovim. nije svestan, pa ne treba da "odgovara".

sto se mene tice misomor bi bio sasvim u redu...


Naravno da je vlasnik kriv. Rotvajleri uopste nisu ''opsane zivotinje'' cak naprotiv rotvajleri su vrlo pitomi psi koji mogu biti agresivni jedino kod losih vlasnika. Generalno mislim da bi Srbenda i od pudlice napravio agresivnog psa.


da mislim da smo dosli do dna (pardon sustine ): srbenda je kriv :ph34r:

Edited by dekss, 29 March 2009 - 21:36.


#41 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 March 2009 - 21:38

Kada smo već kod držanja pasa i drugih kućnih ljubimaca. Tražeći pravila o držanju istih naišao sam na ovaj tekst: http://www.gradnovis...s/upload/20.pdf. Da li ovo važi samo u Novom Sadu ili slična pravila važe i Beogradu i drugim (većim) gradovima? Mislim pre svega na clan 11.

Attached Files



#42 ezoterista

ezoterista
  • Members
  • 426 posts

Posted 29 March 2009 - 21:59

ezoterista, preptostavljam da je vas rotvajler "obezbedjen kako treba" i da ga izvodite iskljucivo sa korpom?


Moj pas je apsolutno obezbedjen kako treba. Sto se izvodjenja u setnju tice i tu je obezbedjen kako treba i to na sledeci nacin: korpu ima kad nema opasnosti po njega, a kada opasnost postoji korpa mu se skida. Najmanja je opasnost od izvodjenja u setnju, jer je na povocu, a to je dobro poznato onima koje to interesuje. Nazalost, vi ste samo zlonameran i vrlo nesrecan covek, koji ovde prepoznaje ljude i leci svoje komplekse.

#43 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 29 March 2009 - 22:02

Vlasnik treba da odgovara za ugrozavanje opste bezbednosti i nanosenje teskih telesnih povreda iz nehata ili nesto tome slicno. Psu treba naci novi dom.

.....po mogućstvu sa što više dece.

U tom slucaju doticni ker ima ista prava da tebi otkine grkljan posto mu dodjete na isto po razmisljanju - animal insticts... Po cemu si ti bolji od tog kera?

ti si budala. dalje ne bih komentarisao. :ph34r: :)

Edited by BlackDog, 29 March 2009 - 22:08.


#44 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 March 2009 - 22:08

ezoterista, jako je zanimljivo kako vi lako dajete ocene o zlonamernosti i iskompleksiranosti ljudi.

Inace korpa se ne se ne koristi radi zaštite psa koji je nosi, već radi zaštite drugih pasa i ostalih životinja i naravno ljudi, od tog psa.
Evo uostalom sta pise u "Odluci o držanju domaćih životinja na teritoriji grada beograda":

član 11.

Držalac psa je dužan da psa izvodi na kratkom povodniku i sa zaštitnom korpom na njušci.Izuzetno od prethodnog stava, psi malog rasta ili štenad do tri meseca starosti mogu se izvoditi i bez zaštitne korpe na njušci.

član 12.

Psi se mogu puštati sa povodnika da se slobodno kreću samo na određenim zalenim površinama i sa zaštitnom korpom na njušci.

Attached Files


Edited by tomas.hokenberi, 29 March 2009 - 22:10.


#45 ezoterista

ezoterista
  • Members
  • 426 posts

Posted 29 March 2009 - 22:16

ezoterista, jako je zanimljivo kako vi lako dajete ocene o zlonamernosti i iskompleksiranosti ljudi.

Inace korpa se ne se ne koristi radi zaštite psa koji je nosi, već radi zaštite drugih pasa i ostalih životinja i naravno ljudi od psa.
Evo uostalom sta pise u "Odluci o držanju domaćih životinja na teritoriji grada beograda":

član 11.

Držalac psa je dužan da psa izvodi na kratkom povodniku i sa zaštitnom korpom na njušci.Izuzetno od prethodnog stava, psi malog rasta ili štenad do tri meseca starosti mogu se izvoditi i bez zaštitne korpe na njušci.

član 12.

Psi se mogu puštati sa povodnika da se slobodno kreću samo na određenim zalenim površinama i sa zaštitnom korpom na njušci.


Ne zivim u Beogradu i ne zanimaju me vasa pravila, a to vi dobro znate. Bas lepo sto znate za sta korpa sluzi! Kako pas moze da se odbrani ako ga napadnu drugi psi, kojih ima u velikom broju bez povoca, ako mu se ne skine korpa. Bas bih voleo da mi to objasnite. Pored toga veliki broj ljudi u malim mestima pse i ne vezuje, vec slobodno trce i napadaju druge pse i ljude, ali vi to odlicno znate. Vi zelite da branim ljude koje ne podnosim, a to mi ne pada na pamet. Vlasnik snosi svu odgovornost za sve ono sto njegov pas ucini, a sta ce kazna biti neka odluci sud.