Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko je doping prisutan u profesionalnom tenisu?


  • Please log in to reply
414 replies to this topic

Poll: Procenat ATP tenisera koji se dopinguju (110 member(s) have cast votes)

Po vasem misljenu koji procenat ATP tenisera se dopinguje?

  1. Manje od 5%. Doping je veoma retka pojava u tenisu. (16 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  2. Vise od 5% ali manje od 25%. Doping je prilicno retka pojava u tenisu. (27 votes [28.12%])

    Percentage of vote: 28.12%

  3. Vise od 25% ali manje od 50%. Manje od pola tenisera se dopinguje. (13 votes [13.54%])

    Percentage of vote: 13.54%

  4. Vise od 50% ali manje od 75%. Vise od pola tenisera se dopinguje. (13 votes [13.54%])

    Percentage of vote: 13.54%

  5. Vise od 75% ali manje od 95%. Velika vecina tenisera se dopinguje. (15 votes [15.62%])

    Percentage of vote: 15.62%

  6. Vise od 95%. Skoro svi teniseri se dopinguju. (12 votes [12.50%])

    Percentage of vote: 12.50%

Vote Guests cannot vote

#1 netizen_k

netizen_k
  • Members
  • 878 posts

Posted 20 March 2009 - 04:36

Dakle, interesuju me misljenja o tome koliko se tenisera dopinguje? Velike pare su u pitanju, napori su veliki, sezona strasno dugacka, samim tim je i iskusenje verovatno veliko.

Izdrzljivost je fizicka osobina koja se najlakse trenira jer je najmanje urodjena ali potrebno je tu i puno eksplozivnosti, kratkih sprinteva i ogromna koncentracija. Sustinski problem je brz oporavak nakon velikih napora kao sto su oni tokom dvonedeljnog GS turnira. Tada hemija moze puno da pomogne...

Molim bez pominjanja konkretnih imena, kome treba jos jedan flame...
  • 0

#2 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 20 March 2009 - 10:14

Nažalost, moje je mišljenje da je u sportu uopšte doping svakodnevna pojava, pa tako i u tenisu. Samo je pitanje ko se sa čim kljuka.
  • 0

#3 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 20 March 2009 - 13:04

ne umereno reagovanje pojedinih tenisera na uvodjenje doping kontrole upravo govori da je doping itekako prisutan... ne laje kera badava!
  • 0

#4 teoNS

teoNS
  • Members
  • 4,663 posts

Posted 20 March 2009 - 13:32

Ne verujem da je tako rasirena pojava.Sigurno ima tenisera koji se dopinguju.U sportovima kojima postoji toliko napora doping me ne iznenadjuje.
  • 0

#5 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 20 March 2009 - 13:45

nadal + argentinci = 7%
  • 0

#6 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 20 March 2009 - 14:27

Svi se dopinguju bez izuzetka! Drugo je pitanje vezano za činjenicu da je hemija uvek nekoliko koraka ispred liste zabranjenih supstanci tako da je formalno-pravno veliki broj tenisera čist.
  • 0

#7 blesica

blesica
  • Members
  • 621 posts

Posted 20 March 2009 - 15:22

Dobro to formalno pravno čisti, a šta se dešava sa organizmom u fizičkom smislu?! Ostavlja li doping posledice na organizam?
  • 0

#8 teoNS

teoNS
  • Members
  • 4,663 posts

Posted 20 March 2009 - 16:30

Dobro to formalno pravno čisti, a šta se dešava sa organizmom u fizičkom smislu?! Ostavlja li doping posledice na organizam?

Naravno.Neki u vecoj neki u manjoj meri.Argentince su pohvatali.A Nadal ne verujem da nije isao na doping kontrole...
  • 0

#9 netizen_k

netizen_k
  • Members
  • 878 posts

Posted 20 March 2009 - 18:54

Dobro to formalno pravno čisti, a šta se dešava sa organizmom u fizičkom smislu?! Ostavlja li doping posledice na organizam?

Pa sigurno da ostavlja ali je isto tako sigurno da se velike pare ulazu u istrazivanja koja imaju za cilj da te posledice budu sto manje. Zavisi takodje i koja vrsta dopinga je u pitanju. Poznato je da steroidi ostavljaju teske posledice na jetru ali je i to sa ovim novijim generacijama steroida dosta smanjeno. Sa druge strane za neke supstance koje poboljsavaju koncentraciju i motoriku nisu uocene nikakve stetne posledice...

Tesko je razmisljati o posledicama ako imas 20, imas talenta, radio si godinama na usavrsavanju, fali ti samo jos ta fizicka komponenta a pred nosem su ti milioni koje mozes da zaradis dolaskom u zavrsnice velikih turnira...
  • 0

#10 RenataBGD

RenataBGD
  • Members
  • 282 posts

Posted 20 March 2009 - 19:01

Naravno.Neki u vecoj neki u manjoj meri.Argentince su pohvatali.A Nadal ne verujem da nije isao na doping kontrole...



Zasto Nadal kao primer??? Zloba, ljubomora ili ne znanje? Njega skoro na svakom turniru kontrolistu na nedozvoljene supstance,.... mislim da je kod njega na mestu 1 genetika - jer svako stariji od 15 se seca dominacije Migela Nadala na mestu stopera u psiho fizickom smislu.

Doping kao nedozzvoljena sredstva mislim da u vrhunskom sportu i kod vrhunskih igraca nema, bar ne kod onih sa gram mozga.

Ali mislim takodje da su apsolutno svi na vitaminskim i krvnim koktelima....
to praktikuju i klubovi nase 3 fudbalske lige, a kamo li ne vrhunski sportisti ....
e sad koliko je to doping, a koliko ne diskutablno je pitanje ....
  • 0

#11 netizen_k

netizen_k
  • Members
  • 878 posts

Posted 20 March 2009 - 19:07

Zasto Nadal kao primer??? Zloba, ljubomora ili ne znanje?

U poruci na koju reagujes je upravo receno da je Nada sigurno isao na doping kontrole, prema tome ako si vec htela da odreagujes na pominjanje njegovog imena u ovom kontekstu bilo bi logicnije da si reagovala na poruku od 14:45...

Jos jednom, mislim da je interesantnije ako izostavimo konkretna imena iz ove diskusije...
  • 0

#12 teoNS

teoNS
  • Members
  • 4,663 posts

Posted 20 March 2009 - 19:10

Zasto Nadal kao primer??? Zloba, ljubomora ili ne znanje? Njega skoro na svakom turniru kontrolistu na nedozvoljene supstance,.... mislim da je kod njega na mestu 1 genetika - jer svako stariji od 15 se seca dominacije Migela Nadala na mestu stopera u psiho fizickom smislu.

Doping kao nedozzvoljena sredstva mislim da u vrhunskom sportu i kod vrhunskih igraca nema, bar ne kod onih sa gram mozga.

Ali mislim takodje da su apsolutno svi na vitaminskim i krvnim koktelima....
to praktikuju i klubovi nase 3 fudbalske lige, a kamo li ne vrhunski sportisti ....
e sad koliko je to doping, a koliko ne diskutablno je pitanje ....

Ja ga ne pominjem u tom kontekstu.Ne verujem da se dopinguje to sam hteo da naglasim svojim postom,jer ga je neko pre mene vec uzimao u usta.Stalno ga optuzuju jednostavno neki nece da prihvate da je fizicki superiorniji.Mada mislim da ima jos igraca koji su fizicki spremni njih niko ne pominje vezano za doping.
  • 0

#13 M.S.25.

M.S.25.
  • Members
  • 16,255 posts

Posted 20 March 2009 - 20:05

Glasala sam za opciju od 5 do 25%.Ne znam koliko sam blizu istine.Već sam rekla ranije da verujem da se određeni broj tenisera dopinguje, da se neki možda dopinguju uz blagoslov i zatvaranje očiju, a drugi (kolateralna šteta) bivaju uhvaćeni.Najviše sumnjam u američke i argentinske igrače.Nemam nikakve dokaze o tome, možda ni realnu podlogu za takvo razmišljanje, čista intuicija.
  • 0

#14 Ridjis

Ridjis
  • Members
  • 37,708 posts

Posted 20 March 2009 - 22:15

Ову дискусију смо већ водили и тада смо отприликеи дошли до неког закључка као што и сада резултати говоре. По мом мишљењу сви играчи се ("дозвољено") допингују, с тим што ја под допингом сматрам сва неприродна средства и супстанце, али мислим да највећи део тенисера користи дозвољене супстанце. Мислимда је заиста мало, можда баш око 5% тенисера, који свесно користе недозвољени допинг. Мада као што сам већ рекао раније, тенисери данас користе толико ствари да они сами и не знају шта све узимају, тј могуће је да падну на тесту а да нису ни знали да су узели нешто недозвољено
  • 0

#15 desperate for housewives

desperate for housewives
  • Members
  • 2,842 posts

Posted 20 March 2009 - 22:26

Kao prvo , niko nema opciju da bira da li ce ''ici'' na doping kontrolu, one su obavezne i vrse se od 1/4 finala svakog turnira odmah posle meca. Znaci, nema tusiranja niti pauza a uriniranje se vrsi pred osobom koja sve posmatra. Takodje kontrola moze da poseti svakoga kod kuce kada pozeli, u off sezoni, tokom vikenda u svako doba dana.
Kao drugo, sada su uvedene i ove nove drakonske mere da svako mora da salje informaciju gde se nalazi svakog dana sto je izazavalo opravdano nezadovoljstvo mnogih.

Ne vidim svrhu ove teme al ok, nek uziva ko je fasciniran ovom tematikom i raznim insinuacijama. :ph34r: :)
  • 0