Jump to content


Photo
- - - - -

Analiza krvi - bilirubin nađen


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 Oliva.Nera

Oliva.Nera
  • Members
  • 17 posts

Posted 10 March 2009 - 13:02

Dragi svi,

odem na obično vađenje krvi , da vidim šta je zima uradila od krvne slike i imam povišen bilirubin direct !?

Skala 0-3,4 a ja imam 5,5 .

Ima li neko da mi rastumači od čega... gde... otkud... zbunjena sam.

#2 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 10 March 2009 - 14:41

Dragi svi,

odem na obično vađenje krvi , da vidim šta je zima uradila od krvne slike i imam povišen bilirubin direct !?

Skala 0-3,4 a ja imam 5,5 .

Ima li neko da mi rastumači od čega... gde... otkud... zbunjena sam.



To povećanje direktnog bilirubina je vrlo malo da bi se mogli izvući neki konkretni zaključci, ali samo povećanje bilirubina (toliko malo), bez promene drugih parametara ili pojave simptoma ne bi trebalo mnogo da Vas zabrinjava. Kada ste prethodni put kontrolisali krvnu sliku i koliki je tada bio bilirubin? Sta ste jeli dan pre vađenja krvi? Da niste malo gojazni :ph34r: (zbog masne jetre - kad već pomenuste zimu)? Pijete li više nego što bi trebalo? Pijete li neke lekove? Jeste li primetili neke promenu u boji beonjača, urina i/ili stolice? Neke stomačne tegobe možda (nelagodnost, bol, mučnina...)? Kakva je vrednost AST i ALT (GOT i GPT) ako su rađeni?

Da je u pitanju visestruko povecanje, tada bismo mogli razmatrati i neka ozbiljnija stanja. U svakom slučaju bi bilo dobro da ponovite analizu, da se vidi kako se kreće nivo bilirubina. Ako se vrati na normalu, onda najverovatnije nemate zbog čega da brinete.

Edited by nvukelic, 10 March 2009 - 15:21.


#3 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 10 March 2009 - 15:10

Ja cu vam preneti moje iskustvo kad su mi pronasli poviseni bilirubin,prvo pitanje doktora je bilo da li konzumiram alkohol,posto nisam ljubitelj alkohola sledece pitanje je bilo pijem li gazirane napitke,godinama sam unistavoa otganizam
velikim kolicinama coca-cole i mieralne vode bukvalno nisam koristio vodu za pice,nakon prestanka koriscenja gaziranih napitaka i smanjenja koriscenja mineralne vode na casu dnevno bilirubin je dosao na normalu.

#4 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 10 March 2009 - 15:15

Ja cu vam preneti moje iskustvo kad su mi pronasli poviseni bilirubin,prvo pitanje doktora je bilo da li konzumiram alkohol,posto nisam ljubitelj alkohola sledece pitanje je bilo pijem li gazirane napitke,godinama sam unistavoa otganizam
velikim kolicinama coca-cole i mieralne vode bukvalno nisam koristio vodu za pice,nakon prestanka koriscenja gaziranih napitaka i smanjenja koriscenja mineralne vode na casu dnevno bilirubin je dosao na normalu.


Tačno, Coca-Cola (i druga "soda" pića) zna da dovede do oštećenja jetre, i moja malenkost je žrtva iste :ph34r:. Na sreću, na vreme sam prestao.

Edited by nvukelic, 10 March 2009 - 15:20.


#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 March 2009 - 15:36

Dragi svi,

odem na obično vađenje krvi , da vidim šta je zima uradila od krvne slike i imam povišen bilirubin direct !?

Skala 0-3,4 a ja imam 5,5 .

Ima li neko da mi rastumači od čega... gde... otkud... zbunjena sam.

Verovatno potpuno beznacajno.
Svi moguci pomenuti faktori dolaze u obzir.
Najmudrije bi bilo bez ikakve panike posle nekoliko nedelja ponoviti pregled.

Edited by vladan, 10 March 2009 - 15:36.


#6 Oliva.Nera

Oliva.Nera
  • Members
  • 17 posts

Posted 10 March 2009 - 20:39

[quote name='nvukelic' date='10.03.2009, 14:41' post='2260521']
To povećanje direktnog bilirubina je vrlo malo da bi se mogli izvući neki konkretni zaključci, ali samo povećanje bilirubina (toliko malo), bez promene drugih parametara ili pojave simptoma ne bi trebalo mnogo da Vas zabrinjava.

Kada ste prethodni put kontrolisali krvnu sliku i koliki je tada bio bilirubin? Bila 9.1. i vrednost bila 5,7 ali samo tog direct bilirubina.
Sta ste jeli dan pre vađenja krvi? Bila na ručku u kafani - popila rakiju pre ručka i jela belo meso pileće oko 16 h.
Da niste malo gojazni :ph34r: (zbog masne jetre - kad već pomenuste zimu)? Imam 7-8 kg viška al sam bila na ultrazvuku i rekoše da je sve ok.

Pijete li više nego što bi trebalo? Ne :)
Pijete li neke lekove? Ne
Jeste li primetili neke promenu u boji beonjača, urina i/ili stolice? Možda nešto žućkasto na beonjači i stolica po nekad tamnija.

Neke stomačne tegobe možda (nelagodnost, bol, mučnina...)? U predelu jetra-žuč, s vremena na vreme i ne znam da li je od određene hrane a pratila sam, imam some kind of bockanje, tako nešto... zbog toga sam i krenula na vađenje krvi i ultrazvuk.

Kakva je vrednost AST i ALT (GOT i GPT) ako su rađeni? Rađeni su, u granicama su referentnih vrednosti.

Čudi me i vrednost glugose: ispod donje granice oba puta kad sam vadila krv.

Ne pijem gazirana pića, kafu volim al ne preterujem, svinjetinu ne jedem - vrlo retko. I slabo se krećem :D

#7 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 11 March 2009 - 22:05

Ja se stvarno nr razumem u to ... bavio sam se pro sportom tako da smo vadili krv za licencu itd. ....sa bilirubinom 20, nesto sam igrao bez problema. Da li to zovu Zilberov sindrom? Zute beonjace, brzo zamaranje... nista od toga nisam imao. Korigovao ishranu, gazirano nisam pio, smanjio jaja,majonez bla bla.... otisao na ponovno vadjenje, rezultat 18.... tako da... cisto moj primer

#8 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 11 March 2009 - 23:46


Posle svega navedenog (AST, ALT, UZ u redu, simptomi 'inconclusive' :ph34r: ), mislim da nemate razloga za brigu. Samo ponovite analizu za 2-3 nedelje čisto da budete sigurni.



...sa bilirubinom 20, nesto sam igrao bez problema. Da li to zovu Zilberov sindrom?...



Žilberov sindrom imam i ja, bilirubin mi je uvek između 20-60, ali je to potpuno bezopasno stanje koje ne zahteva lečenje.

#9 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 12 March 2009 - 09:48

Kolika je rasprostranjenost Zilbera u Srba? 5%? 20%?

#10 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 12 March 2009 - 10:48

Kolika je rasprostranjenost Zilbera u Srba? 5%? 20%?


Ne bih znao da ti kažem za Srbiju, ali u svetu se brojke kreću od 2-8%, negde i više.

#11 LittleRed

LittleRed
  • Members
  • 6 posts

Posted 26 December 2009 - 13:59

Evo sad gledam bas nesto po netu. Da li je stvarno moguce da ima toliko Zilbera u Srbiji :ph34r: