Jump to content

Photo
- - - - -

koje antibebi pilule koristite?

• Please log in to reply
118 replies to this topic

#76 Eddard

Eddard
  • Members
  • 3,850 posts

Posted 18 November 2009 - 00:50

jel' moze za nas u inostranstvu neki link?

Ja u zivotu nisam cula za Ivonu Zivkovic, jel' ona lekar ili novinar ili nesto trece?

Ti nisi ni svesna šta propuštaš :ph34r: :)!

http://www.ivonazivkovic.net/

#77 angelia

angelia
  • Members
  • 10,241 posts

Posted 18 November 2009 - 01:06

:ph34r: :)

LETEĆI TANJIRI - NAJSTROŽE ČUVANA TEHNOLOGIJA. Da li je Nikola Tesla prvi smislio princip rada letećeg tanjira? Šta su Nemci uspeli da naprave pre 60 godina? Zašto je sve zataškano? Mogu li nove VTOL letilice izvući SAD iz recesije?

ali vidim da se zdravstvu daje poseban prostor...

Edited by angelia, 18 November 2009 - 01:07.

#78 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 19 December 2009 - 23:04

Hormonska ravnoteža je BLAGO od NEPROCENJIVE VREDNOSTI.

To je činjenica koju ćete jako teško čuti od vaših ginekologa, isto kao i istinsko, potpuno informisanje o neželjenim efektima kontraceptivnih hormona.

Polni hormoni, koji se luče u jajnicima svake zdrave i normalne žene su estradiol, progesteron i takođe testosteron u malim, ženskim koncentracijama.

Činjenica da su te koncentracije "male" (a u stvari male jedino u odnosu na muške koncentracije, koje su 20 puta veće i odgovorne za maskulinizaciju muškarca, dakle čine muškarca muškarcem), ne umanjuje značaj ovog hormona u fiziologiji žene. To govore saznanja medicine iz 21. veka.

Neko je rekao ranije da su kontraceptivne pilule korisne u terapiji akni, izazvanih povišenim vrednostima testosterona, zato što snizi povišeni testosteron, ili tačnije slobodnu frakciju tog hormona. I to jeste tačno.

A da li se iko pita, kako onda te iste kontraceptivne pilule deluju ili mogu da deluju na ZDRAVE žene, kojima je priroda podarila hormonsku ravnotežu, normalne vrednosti testosterona, dakle ni povišene, a ni snižene?

E pa SVIM zdravim ženama koje imaju normalan hormonski status pre započinjanja uzimanja tih hormona, one SNIZE testosteron na patološki niske vrednosti.

O tome istinski stručnjaci kažu sledeće:

Birth control pills: 70 million women worldwide take the oral contraceptive pill (OCP). The OCP stops ovarian testosterone synthesis and increases the level of sex steroid binding globulin which binds to testosterone rendering much of the circulating testosterone inactive. Low bioavailable or free testosterone values may be a cause of diminished sensation in the genitals leading to difficulty with orgasm and a loss of sexual interest. It is curious that sexual side effects of the oral contraceptive pill are not listed in the PDR (Physician’s Desk Reference). Women on the OCP may also have pain because the vestibular glands near the hymen require testosterone to remain healthy.

Link

In January 2006, a new study was released illustrating possible long-term effects of the birth control pill on the female libido. Published in the Journal of Sexual Medicine, this study finds that women using the birth control pill showed markedly-decreased levels of sexual desire than those women who do not use the birth control pill. It also found that women who had discontinued use of the pill continued to suffer side effects in the long-term.

Link

In the January issue of The Journal of Sexual Medicine, researchers have published a new investigation measuring sex hormone binding globulin (SHBG) before and after discontinuation of the oral contraceptive pill. The research concluded that women who used the oral contraceptive pill may be exposed to long-term problems from low values of "unbound" testosterone potentially leading to continuing sexual, metabolic, and mental health consequences.

Link

Još radi boljeg razumevanja insuficijencije testosterona u žena:

Link

Poznato mi je da u toj Nemačkoj, gde navodno 60% žena koriste kontraceptivne pilule, postoje endokrinolozi koji leče žene od nedostatka testosterona usled uzimanja kontraceptivnih pilula, terapijom testosteronom.

Dakle, uzimanje kontraceptivnih pilula, prema tvrdnjama brojnih stručnjaka i rezultatima studija, nije baš tako bezazleno kao što se nekada govori.

Žene kojima su potreba za seksom i užitak u seksu jako bitni, možda bi bilo bolje da razmotre neki drugi vid kontracepcije.

Mada ima žena koje tvrde da im uzimanje pilula ni najmanje nije oštetilo užitak u seksu i libido.

Ali pitanje seksualne funkcije je samo jedno od brojnih pitanja koja se postavljaju kada je reč o uticaju kontraceptivnih hormona na zdravlje žene.

Edited by mariah, 19 December 2009 - 23:54.

#79 golosina

golosina
  • Members
  • 485 posts

Posted 15 January 2010 - 16:01

joj, moj nikad prezaljeni Logest :D :D....bila na Logestu godinama u srbiji a ovde ga nema :ph34r: :D niti ima identicne zamene. pilula koja mi je savrseno odgovarala. sada sam posle isprobavanje 4 razlicite nasla nesto sto je kao najslicnije.

sto se proveravanja funkcije jetre tice ne rade ni ovde rutinski (mislim), ali pregled kad odes po recept (a moras jednom godisnje) je dosta razlicit od onog kad u srbiji odes po recept (a kod nas se bese pilule mogu kupiti i bez recepta?).

inace, ono sto je meni strasno je odnos mnogih ljudi u srbiji koji rade u zdravstvu prema piluli. nekad kad to cujem ne cudi me sto je abortus jos uvek najrasprosranjenije sredstvo kontracepcije kod nas :) . npr. da ostavimo po strani sve cancere i ostale 'moze biti ne mora da znaci' ali kad student medicine kaze 'sta ce ti pilula, ona izaziva sterilitet', sta reci?...

estel, koliko imas godina?
i ja sam dugo koristila logest, isto su mi super odgovarale, pa onda nisam koristila pilulu nekoliko godina, kasnije kad sam htela da opet pocnem da je koristim (sa 26 god) nekoliko ginekologa mi je reklo da se logest preporucuje samo devojkama koje tek stupaju u seksualne odnose, pa tamo negde do ranih dvadesetih.
sad koristim pilule YAZ, bajerove, super su.

#80 kiti

kiti
  • Members
  • 2,368 posts

Posted 15 January 2010 - 18:18

estel, koliko imas godina?
i ja sam dugo koristila logest, isto su mi super odgovarale, pa onda nisam koristila pilulu nekoliko godina, kasnije kad sam htela da opet pocnem da je koristim (sa 26 god) nekoliko ginekologa mi je reklo da se logest preporucuje samo devojkama koje tek stupaju u seksualne odnose, pa tamo negde do ranih dvadesetih.
sad koristim pilule YAZ, bajerove, super su.

nadam se da ce estel da odgovori licno, u medjuvremenu evo mog odgovora: to jeste statisticki tako ali je u sustini individualno. Ima mladih devojaka kojima Logest nije dovoljan i njihovi hormoni ga "probiju" (prosto ne znam kako bolje da objasnim na srpskom), znaci potrebna im je veca doza, a ima i malo zrelijih dama kojima je u redu. U principu ako ciklus prodje bez "spottinga" (krvarenja), znaci da pilula "drzi", bez obzira na godine.
Ja sam Logest uzimala do 27-28 godina, onda sam se preselila pa mi vise nije bio dostupan, sada uzimam neku vrlo slicnu kombinaciju (bas cu da proverim, estrogenska komponenta je moguce ista i u istoj kolicini), imam 35 godina.

#81 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 15 January 2010 - 21:31

inace, ono sto je meni strasno je odnos mnogih ljudi u srbiji koji rade u zdravstvu prema piluli. nekad kad to cujem ne cudi me sto je abortus jos uvek najrasprosranjenije sredstvo kontracepcije kod nas :ph34r: . npr. da ostavimo po strani sve cancere i ostale 'moze biti ne mora da znaci' ali kad student medicine kaze 'sta ce ti pilula, ona izaziva sterilitet', sta reci?...

Odnos mnogih ljudi u Srbiji koji rade u zdravstvu prema kontraceptivnim supstancijama sa hormonskim dejstvom je zasnovan na naučnim dokazima.

Mada ima sigurno i nedokazanih sumnji.

Kontraceptivne pilule naravno generalno jesu u redu, pre svega za ženske osobe sa hormonskim poremećajem u smislu laboratorijski potvrđenih povišenih vrednosti androgenih hormona, dakle kao dobro terapijsko sredstvo za regulisanje hormonskog disbalansa, ali takođe i za apsolutno sve druge devojke i žene koje žele taj veoma komforan vid kontracepcije.

Međutim, bilo bi krajnje neodgovorno i protivno principu "primum non nocere"- pre sveqa ne naškoditi, propisati devojci ili ženi kontraceptivne pilule, bez prethodnog izričitog upozorenja, da bi uzimanje tih hormona moglo da dovede, na osnovu studija koje su to potvrdile, do ozbiljnog i dugotrajnog narušavanja seksualnog života i užitka žene. Te studije nemaju veze sa srpskim lekarima, srpskom sumnjičavošću i slično.

Tek kada je devojka odnosno žena upozorena na tu mogućnost, mogu joj se propisati hormonske kontraceptivne pilule, ili neki drugi hormonski vid kontracepcije (naravno i ako nema medicinskih kontraindikacija). Pre toga je krajnje neodgovorno!

Nisu nerealne sumnje da nemali broj ginekologa uopšte ne upoznaje svoje pacijentkinje sa mogućim neželjenim efektima, i time im ne daje mogućnost da steknu pun uvid u naučne činjenice, i da na osnovu toga odluče da li da ih uzimaju ili ne.

Što se tiče direktnog povezivanja neuzimanja hormonske kontracepcije sa abortusima, smatram da nije adekvatno, jer postoje nehormonska kontraceptivna sredstva, na primer nehormonska bakarna spirala, zatim dijafragma, naravno kondom i dr.

Smatram da bi se protiv nastanaka neželjenih trudnoća trebalo boriti propagiranjem tih nehormonskih kontraceptivnih sredstava, kao i ostalih, hormonskih, ali uz obavezno upoznavanje sa svim ozbiljnim neželjenim efektima svake metode kontracepcije ponaosob, jer nijedna kontraceptivna metoda nije savršena.

Jedino tako devojka odnosno žena može da uz stručnu pomoć ginekologa odluči šta je za nju najbolji metod kontracepcije.

Edited by mariah, 15 January 2010 - 21:44.

#82 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 15 January 2010 - 22:15

Što se tiče Logest tableta, njihov sastav je 20 mikrograma (ili 0,02 mg) etinil estradiola i 75 mikrograma (ili 0,075 mg) gestodena.

Ako slučajno niste sami proverili, guglanjem sam pronašla izvesne lekove koji su identičnog sastava kao Logest, možda je nešto od toga registrovano na Novom Zelandu ili u SAD-u.

Lyndinette 20, Femodette, Femiane, Sunya.

Slična kombinacija, ali sa jačom estrogenskom komponentom (30 mikrograma EE) su npr. Femodene, Femodene ED, Katya; spominje se i Triadene.

Izvor nije dovoljno pouzdan- internet, tako da je to samo ideja iza kojih naziva je možda preparat koji Vi tražite.

Edited by mariah, 15 January 2010 - 22:44.

#83 kiti

kiti
  • Members
  • 2,368 posts

Posted 15 January 2010 - 23:11

Nisu nerealne sumnje da nemali broj ginekologa uopšte ne upoznaje svoje pacijentkinje sa mogućim neželjenim efektima, i time im ne daje mogućnost da steknu pun uvid u naučne činjenice, i da na osnovu toga odluče da li da ih uzimaju ili ne.

Jedino tako devojka odnosno žena može da uz stručnu pomoć ginekologa odluči šta je za nju najbolji metod kontracepcije.

verujem da je estel mislila na ginekologe koji u startu odbijaju diskusiju o hormonskoj kontracepciji, jer su jednostavno protiv, i sama poznajem takve. I da stvar bude gora, na pitanje "zasto" nece odgovoriti onim sto je realno - rizici za kardiovaskularni sistem, jetru, libido... vec mahom ono sto je neutemeljeno tipa "izazivaju sterilitet" i "izazivaju rak". Ja vec godinama ne zivim u Srbiji i nadam se da se broj takvih ginekologa smanjio, mada za one iz moje familije znam da su jos radno aktivni. U vreme kad je mene ta problematika u Srbiji interesovala, nije bilo puno ginekologa spremnih da diskutuju sve opcije, obicno imaju metod kome su vise naklonjeni, a za bar jednog sa kojim sam razgovarala je to bila - apstinencija.

Iz mog iskustva kroz 4 drzave (ako brojimo samo jednu Jugoslaviju :ph34r: ) cinjenica je da lekari ne posvecuju dovoljno (do imalo) paznje nuspojavama kad su pilule u pitanju, ili drugi lekovi, ali zato jos ni u jednoj zemlji nisam kupila/podigla lek a da uz njega nije islo detaljno upustvo sa izlistanim svim rizicima, kontraindikacijama i nuspojavama. Uputstvo je nesto sto bi svako trebalo da procita, makar aspirin ili brufen bio u pitanju.

#84 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 16 January 2010 - 15:28

verujem da je estel mislila na ginekologe koji u startu odbijaju diskusiju o hormonskoj kontracepciji, jer su jednostavno protiv, i sama poznajem takve. I da stvar bude gora, na pitanje "zasto" nece odgovoriti onim sto je realno - rizici za kardiovaskularni sistem, jetru, libido... vec mahom ono sto je neutemeljeno tipa "izazivaju sterilitet" i "izazivaju rak". Ja vec godinama ne zivim u Srbiji i nadam se da se broj takvih ginekologa smanjio, mada za one iz moje familije znam da su jos radno aktivni. U vreme kad je mene ta problematika u Srbiji interesovala, nije bilo puno ginekologa spremnih da diskutuju sve opcije, obicno imaju metod kome su vise naklonjeni, a za bar jednog sa kojim sam razgovarala je to bila - apstinencija.

Iz mog iskustva kroz 4 drzave (ako brojimo samo jednu Jugoslaviju :ph34r: ) cinjenica je da lekari ne posvecuju dovoljno (do imalo) paznje nuspojavama kad su pilule u pitanju, ili drugi lekovi, ali zato jos ni u jednoj zemlji nisam kupila/podigla lek a da uz njega nije islo detaljno upustvo sa izlistanim svim rizicima, kontraindikacijama i nuspojavama. Uputstvo je nesto sto bi svako trebalo da procita, makar aspirin ili brufen bio u pitanju.

Slažem se, kiti, ali ipak je po meni veliki problem, što upravo mnogi ginekolozi i drugi subjekti, npr. nestručne javne ličnosti, izvesni sajtovi koji se tematski bave kontracepcijom, umesto da što je moguće bolje neutralno informišu o svim prednostima, manama i rizicima svakog metoda kontracepcije, neretko, čak strahujem da gotovo po pravilu ne informišu pacijentkinje o ozbiljnim neželjenim efektima- pre svega nepovoljan uticaj na libido izgleda da je tabu, i u samom informativnom listu koji se nalazi u pakovanju pilula moguće da (ne znam, ne koristim ih) nema apsolutno nikakve naznake da bi uzimanje pilula moglo da ima bilo kakav negativan efekat na libido, a pogotovo nema reči o mogućnosti nastanka dugotrajnog znatnog slabljenja odnosno gubitka libida, što su dokazale ozbiljne studije, o čemu sam već pisala u prethodnim postovima.

It is curious that sexual side effects of the oral contraceptive pill are not listed in the PDR (Physician’s Desk Reference).

Smatram da je to posebno neprofesionalno i nemoralno zbog veoma mladih devojaka, npr. 13, 14, 15 godina, pošto u današnje vreme mnoge devojke u tom dobu imaju potrebu za nekom trajnijom kontracepcijom, pa se bez dovoljno informacija odluče za hormonski metod.

Hormonske pilule nisu lilihip, a često se propagiraju i propisuju na taj način.

A evo kako izgleda odgovorno informisanje žena o jednom hormonskom kontraceptivnom preparatu npr. Katya, u Velikoj Britaniji:

Link

Između ostalog:

Side effects

Medicines and their possible side effects can affect individual people in different ways. The following are some of the side effects that are known to be associated with this medicine. Just because a side effect is stated here does not mean that all people using this medicine will experience that or any side effect.

Common (affect between 1 in 10 and 1 in 100 people)

* Heachache/migraine.
* Nervousness/irritability.
* Nausea.
* Steepening of corneal curvature which may make contact lenses uncomfortable.
* Acne.
* Increase in weight.
* Retention of water in the body tissues (fluid retention).
* Irregular periods, lighter periods, or periods stopped altogether.
* Decreased sex drive.
* Breast tenderness.
* Depression.

Uncommon (affect between 1 in 100 and 1 in 1000 people)

* Vomiting.
* Rise in blood pressure.
* High levels of fats (lipids) such as cholesterol and triglycerides in the blood (hyperlipidaemia).

Rare (affect between 1 in 1000 and 1 in 10,000 people)

* Changes in vaginal discharge.
* Irregular brown patches on the skin, usually of the face (chloasma).
* Gallstones.
* Disturbance in liver function.
* Hearing disorders (otosclerosis).
* Blood clots in the blood vessels (eg, DVT, pulmonary embolism, heart attack, stroke - see warnings above).
* Chronic inflammatory disease which affects the skin and various internal organs (systemic lupus erythematosus).

Very rare (affects less than 1 in 10,000 people)

* Inflammation of the pancreas (pancreatitis).

Kod nas, koliko mi je poznato, samo spominju mučninu i glavobolju, što kako kažu brzo prođe. Znači, poruka glasi: neželjeni efekti su mačiji kašalj, ništa ozbiljnije ne može da se dogodi. To smatram da je jako neodgovorno, s obzirom na stvarne moguće neželjene efekte.

A propagiranje apstinencije- katastrofa. Kakvih ljudi ima, pa još i među visoko obrazovanima.

Edited by mariah, 16 January 2010 - 20:58.

#85 hope02

hope02
  • Members
  • 9 posts

Posted 16 January 2010 - 23:42

Cini mi se da i u medicini, kao i u svim oblastima ima pomodarstva, uslovno receno. Kako se pojavi novi lek na trzistu tako svi lekari krenu da ga daju pacijentima. Nekad mislim da to nije samo interes farmaceutskih kuca vec i strah lekara da ne budu u toku. To naravno ide farmaceutskoj industriju u korist, ali kako bi durgacije utvrdili efikasnost leka ako nemaju uzorak?!
Dakle, vrzino kolo.
Kada je kontracepcija u pitanju, tu su se menjali stavovi tokom poslednjih 10 godina neverovatno. Prvo su forsirane informacije kako je katastrofalan uticaj hormona iz kontraceptivnih pilula na organizam nas zena, mogucnost hormonskog disbalansa i dobijanja nekog oblika karcinoma. Koga slusati? O apstiniranju, naravno necu ni da govorim, jer je smesno.
Onda su promenili stav i poceli da govore kako je nivo hormona u kontraceptvinim pilulama smanjen na bezbedan nivo i cak ih preporucivali kod neurednih ciklusa, u perimenopauzi kao terapiju.
Kad su u pitanju mladi, mislim da je najvaznije da se nista ne koristi samoinicijativno. Najvaznije su informacije, i to sa vise strana: od sestre, majke, lekara u domu zdravlja, onda intereneta. Ima toliko dobrih sajtova (naravno i losih). Onda ukrstiti ono sto ste procitale sa konkretnim podacima. Kao sto je u prethodnim postovima navedeno, ima sajtova na kojima se nalaze precizno navedeni sastojci, nezeljeni efekti. Dakle, ja sam za opciju ukrstanja farmcije i iskustva.
Najvaznije je da nista ne pijete na svoju ruku ili da krijete ispod jastuka ili na nekom tajnom mestu. Iskomplikovacete sebi zivot.

#86 kiti

kiti
  • Members
  • 2,368 posts

Posted 18 January 2010 - 06:32

Kod nas, koliko mi je poznato, samo spominju mučninu i glavobolju, što kako kažu brzo prođe. Znači, poruka glasi: neželjeni efekti su mačiji kašalj, ništa ozbiljnije ne može da se dogodi. To smatram da je jako neodgovorno, s obzirom na stvarne moguće neželjene efekte.

koliko se ja secam (a ostavljam mogucnost da me vremenska distanca ometa u secanju) - nije bilo bas tako, ja sam od samog pocetka koriscenja pilula znala za opasnije side effects tipa tromboze, brzeg rasta tumora dojke koji se "hrane" estrogenom, a znala sam i o potencijalnom uticaju na libido... a to je bilo poprilicno pre vremena interneta i mislim da nije lekar detaljisao nego da sam ja prosto procitala uputstvo. U to vreme sam uzimala microgynone 30 i stediril m, posle presla na Logest, znaci sve ove pilule koliko se secam imaju vrlo detaljno uputstvo, gde se narocito potencira da ukoliko se pojave simptomi tipa bol u grudima, oticanje clanaka, bolovi u nogama, gubitak vida itd itd (lista je podugacka) neophodan je momentalan odlazak lekaru jer u protivnom posledice mogu biti tragicne.
Na ovim sadasnjim pilulama izlistani su simptomi kad treba lekaru otici "as soon as possible" i kad treba otici "immediately".
U USA u poslednje vreme na popularnosti dobijaju Seasonique, koje se uzimaju po 3 meseca u kontinuitetu i sa kojima se ima 4 perioda godisnje.

#87 kiti

kiti
  • Members
  • 2,368 posts

Posted 18 January 2010 - 06:35

Cini mi se da i u medicini, kao i u svim oblastima ima pomodarstva, uslovno receno.

a ima i onog da svaki lekar ima odredjene lekove/metode kojima naginje, ali tako je u svakoj profesiji, davanje prednosti razlicitim metodama nije retkost ni u jednoj.

#88 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 30 January 2010 - 13:10

koliko se ja secam (a ostavljam mogucnost da me vremenska distanca ometa u secanju) - nije bilo bas tako, ja sam od samog pocetka koriscenja pilula znala za opasnije side effects tipa tromboze, brzeg rasta tumora dojke koji se "hrane" estrogenom, a znala sam i o potencijalnom uticaju na libido... a to je bilo poprilicno pre vremena interneta i mislim da nije lekar detaljisao nego da sam ja prosto procitala uputstvo.

Obaveza ginekologa je da najpre informiše pacijentkinju o svim raspoloživim metodama kontracepcije, i o svim prednostima i nedostacima svake metode ponaosob. Za to je dovoljno svega nekoliko minuta. U okviru tog zdravstvenog prosvećivanja svakako je obavezno i informisanje o prednostima ali obavezno i neželjenim efektima kontraceptivnih hormona.

Jedino zadovoljavajuće informisana pacijentkinja uopše može da na osnovu tih informacija, uz saglasnost lekara, donese odluku o načinu kontracepcije koji njoj najviše odgovara.

Krajnje je neodgovorno propisati pacijentkinji hormonski preparat za kontracepciju bez prethodnog informisanja o njemu, pa je ostaviti da ona, nakon što je već doneta odluka o kontracepciji i ona ima pilule u rukama, možda pročita ili ne pročita prilog uz lek, pa u slučaju da je pročitala, ako su po njenom sudu neželjeni efekti neprihvatljivi, da ne postupi po preporuci lekara i ne pije tablete, a ukoliko nije pročitala prilog u celini, da pije tablete, i rizikuje da joj se pojave za nju neprihvatljivi neželjeni efekti, na primer oštećenje libida.

U današnje vreme, pogotovo poslednjih nekoliko godina, sve se češće pojavljuju pojedini ginekolozi u medijima, koji govore krajnje neobjektivno i sugestibilno o dobrim stranama kontraceptivnih hormona, pritom negirajući težinu ili umanjujući brojnost neželjenih efekata. Pojedini ginekolozi čak kategorički negiraju bilo kakav štetni efekat kontraceptivnih hormona. Postoje i izvesni popularni sajtovi, koji takođe nedovoljno objektivno i sugestibilno informišu žene o kontracepciji. Sve to s obzirom na činjenicu da su ozbiljne studije ukazale na izuzetno štetni efekat kontraceptivnih hormona za određene aspekte zdravlja žene.

Kada bih se informisala isključivo iz pomenutih izvora, gotovo sigurno bih donela pogrešnu odluku za sebe.

Evo i informacija o intrauterinom sistemu Mirena, prema izvoru iz Velike Britanije.

Edited by mariah, 30 January 2010 - 14:11.

#89 kiti

kiti
  • Members
  • 2,368 posts

Posted 31 January 2010 - 23:20

Obaveza ginekologa je da najpre informiše pacijentkinju o svim raspoloživim metodama kontracepcije, i o svim prednostima i nedostacima svake metode ponaosob. Za to je dovoljno svega nekoliko minuta. U okviru tog zdravstvenog prosvećivanja svakako je obavezno i informisanje o prednostima ali obavezno i neželjenim efektima kontraceptivnih hormona.

Jedino zadovoljavajuće informisana pacijentkinja uopše može da na osnovu tih informacija, uz saglasnost lekara, donese odluku o načinu kontracepcije koji njoj najviše odgovara.

Krajnje je neodgovorno propisati pacijentkinji hormonski preparat za kontracepciju bez prethodnog informisanja o njemu, pa je ostaviti da ona, nakon što je već doneta odluka o kontracepciji i ona ima pilule u rukama, možda pročita ili ne pročita prilog uz lek, pa u slučaju da je pročitala, ako su po njenom sudu neželjeni efekti neprihvatljivi, da ne postupi po preporuci lekara i ne pije tablete, a ukoliko nije pročitala prilog u celini, da pije tablete, i rizikuje da joj se pojave za nju neprihvatljivi neželjeni efekti, na primer oštećenje libida.

U današnje vreme, pogotovo poslednjih nekoliko godina, sve se češće pojavljuju pojedini ginekolozi u medijima, koji govore krajnje neobjektivno i sugestibilno o dobrim stranama kontraceptivnih hormona, pritom negirajući težinu ili umanjujući brojnost neželjenih efekata. Pojedini ginekolozi čak kategorički negiraju bilo kakav štetni efekat kontraceptivnih hormona. Postoje i izvesni popularni sajtovi, koji takođe nedovoljno objektivno i sugestibilno informišu žene o kontracepciji. Sve to s obzirom na činjenicu da su ozbiljne studije ukazale na izuzetno štetni efekat kontraceptivnih hormona za određene aspekte zdravlja žene.

Kada bih se informisala isključivo iz pomenutih izvora, gotovo sigurno bih donela pogrešnu odluku za sebe.

Evo i informacija o intrauterinom sistemu Mirena, prema izvoru iz Velike Britanije.

ja jos nisam videla ginekologa sa tolikom sirinom i otvorenog za sve metode, kao ni lekare neke druge specijalnosti, ili nekog drugog profesionalca - svaki strucnjak uvek ima neko misljenje, evo meni se cini da si ti recimo bas protiv pilula i da je po tebi informisana samo ona zena koja pilule odbije, a dobar samo onaj ginekolog koji ce ako ne bas da odbije, a ono da kaze nesto u stilu "to ne valja, ali ako vi sami hocete, u redu". Zato nije lose da se covek uvek i licno informise, pa i da potrazi drugo, trece... misljenje.

Ja sam imala iskustvo da isprobam kojekakva nehormonska sredstva mahom zato sto su moji tadasnji lekari (nekoliko zaredom) bili protiv hormonske kontracepcije, i preporodila sam se otkako sam naisla na prvog koji nije bio. A nisam nikad nista htela da uzimam bez saveta i nadzora lekara. Meni licno hormonska kontracepcija najvise odgovara iz vise razloga, mislim da sam imala mogucnosti i prilike da odmerim risks&benefits i da sam donela informisanu odluku. Uostalom i WHO je vec vise decenija stava da je hormonska kontracepcija kad god nije kontraindikovana prvi izbor, a ja sam od onih koji i dalje zarezuju WHO, ni svinjski grip me u tome nije omeo :ph34r:

#90 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 01 February 2010 - 10:43

ja jos nisam videla ginekologa sa tolikom sirinom i otvorenog za sve metode, kao ni lekare neke druge specijalnosti, ili nekog drugog profesionalca - svaki strucnjak uvek ima neko misljenje, evo meni se cini da si ti recimo bas protiv pilula i da je po tebi informisana samo ona zena koja pilule odbije, a dobar samo onaj ginekolog koji ce ako ne bas da odbije, a ono da kaze nesto u stilu "to ne valja, ali ako vi sami hocete, u redu". Zato nije lose da se covek uvek i licno informise, pa i da potrazi drugo, trece... misljenje.

Ja sam imala iskustvo da isprobam kojekakva nehormonska sredstva mahom zato sto su moji tadasnji lekari (nekoliko zaredom) bili protiv hormonske kontracepcije, i preporodila sam se otkako sam naisla na prvog koji nije bio. A nisam nikad nista htela da uzimam bez saveta i nadzora lekara. Meni licno hormonska kontracepcija najvise odgovara iz vise razloga, mislim da sam imala mogucnosti i prilike da odmerim risks&benefits i da sam donela informisanu odluku. Uostalom i WHO je vec vise decenija stava da je hormonska kontracepcija kad god nije kontraindikovana prvi izbor, a ja sam od onih koji i dalje zarezuju WHO, ni svinjski grip me u tome nije omeo :ph34r:

Prvo mala korekcija: izvori o kojima sam govorila ne informišu sugestibilno nego sugestivno.

Kiti, hvala Vam što toliki značaj dajete mom ličnom stavu o hormonskim kontraceptivima, ali moj stav uopšte nije bitan, tako da Vas molim da se ne bavimo njime. Vaše primedbe u vezi sa time nisu na mestu, žao mi je ali imate potpuno pogrešno mišljenje o mojim prilozima. Niste dobro razumeli moje postove. Možete ponovo da ih pročitate, između ostalog sledeće:

Kontraceptivne pilule naravno generalno jesu u redu, pre svega za ženske osobe sa hormonskim poremećajem u smislu laboratorijski potvrđenih povišenih vrednosti androgenih hormona, dakle kao dobro terapijsko sredstvo za regulisanje hormonskog disbalansa, ali takođe i za apsolutno sve druge devojke i žene koje žele taj veoma komforan vid kontracepcije.

Da li zaista treba da Vam pojašnjavam, da bit mojih priloga čine citati i linkovi za podatke vrhunskih svetskih stručnjaka za ovu oblast?

Treba li da ponavljam moj stav o izuzetnom značaju dobrog informisanja, a da na svakoj ženi ponaosob, na predlog i uz saglasnost ginekologa, leži odluka o metodi kontracepcije koju će primenjivati? Kao što sam rekla za zadovoljavajuće objektivno informisanje pacijentkinje o svim raspoloživim kontraceptivnim metodama nije potrebno mnogo vremena- najviše 10 minuta. Za svaku pacijentkinju koja se (najčešće po prvi put) susreće sa ovim pitanjem to ni za jednog ginekologa ne bi smelo da bude previše razgovora i uloženog vremena. Ukoliko nije tako, kako ste Vi ukazali, samo smo detektovali problem postupka ginekologa ili lekara uopšte, što bi moralo da se promeni.

Takođe, kao što sam rekla, naravno da bi svaki ginekolog morao da bude objektivan prema svim metodama, i da na osnovu anamneze i razgovora sa pacijentkinjom zna koji metod odnosno metode da predloži pacijentkinji. Da bi došao do tog odgovora ginekolog bi morao međutim između ostalog najpre da je pita, koliko joj je bitan seks i užitak u seksu. Ako joj je jako bitan, to po logici zdravog razuma, jeste kontraindikacija za bilo koji hormonski metod kontracepcije, s obzirom na ozbiljne rizike, na koje ukazuju razni relevantni svetski stručni izvori.

Pacijentkinje imaju pravo da budu dobro informisane o svim prednostima, manama i rizicima svake metode kontracepcije ponaosob. To je moj načelan i sasvim jasan stav o ovoj temi.

Pokušaj zaključivanja o mom stavu o hormonalnoj kontracepciji, ograničen jednodimenzionalnim okvirom protivljenja ili zagovaranja, potpuno je pogrešan.

Zatim: Da li možda SZO negira nepovoljan uticaj hormonskih kontraceptiva na libido žene? Kažete, više decenija, dakle reč je o starom stavu SZO o hormonskoj kontracepciji. Podaci o potencijalnoj štetnosti hormonskih kontraceptiva, do kojih sam ja došla, su uglavnom rezultat savremenih obimnih istraživanja, odnosno obimnih istraživanja iz 21. veka.

Šta je sa drugim pitanjima? Često se govori kako npr. hormonski intrauterini sistemi imaju samo blagotvorno dejstvo na zdravlje. Kako onda razumeti podatke o neželjenim efektima iz svih meni poznatih izvora iz zapadnih zemalja? Govori se o povećanoj učestalosti cista na jajniku, upala cerviksa, genitalnih infekcija i brojnih drugih zdravstvenih tegoba? Šta Vi kažete o tim podacima, nemojte da tematizujete potpuno nebitne stvari, poput mog ličnog stava.

Neželjeni efekti IUS Mirena, izvor iz Velike Britanije, link sam navela u prethodnom postu:

Side effects

Medicines and their possible side effects can affect individual people in different ways. The following are some of the side effects that are known to be associated with this medicine. Because a side effect is stated here, it does not mean that all people using this medicine will experience that or any side effect.

* Change in menstrual bleeding, such as frequent, prolonged or heavy bleeding, spotting, lighter bleeding, irregular bleeding or stopping of bleeding
* Development of fluid filled sacks (cysts) in the ovaries
* Excessive fluid retention in the body tissues, resulting in swelling (oedema)
* Weight gain
* Headache
* Depression
* Nervousness
* Mood swings
* Nausea
* Lower abdominal pain
* Back pain
* Breast pain
* Painful menstrual bleeding
* Acne
* Vaginal discharge
* Inflammation of the cervix
* Hair loss or hair growth
* Skin reactions such as rash or itching
* Genital infections, including pelvic inflammatory disease
* Decreased sex drive
* Migraine
* Abdominal bloating

The side effects listed above may not include all of the side effects reported by the drug's manufacturer.For more information about any other possible risks associated with this medicine, please read the information provided with the medicine or consult your doctor or pharmacist.

U Srbiji svi izvori do kojih sam došla ne da negiraju nepovoljne efekte, već čak govore gotovo isključivo o poželjnom efektu intrauterinog hormonskog sistema na zdravlje žene. Da li je to problem, po Vama? Kako protumačiti te, gotovo potpuno suprotne podatke iz izvora sa zapada, i izvora iz Srbije o istom preparatu?

Edited by mariah, 01 February 2010 - 11:00.